КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/1226/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Мишенко В.В.
Суддя-доповідач: Аліменко В.О.
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 грудня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Аліменка В.О.
суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,
при секретарі Кріль В.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області на Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 03.07.2013 року у справі за позовом Канівського міжрайонного прокурора Черкаської області до Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області, треті особи - Комунальне підприємство «Місто», Державна екологічна інспекції у Черкаській області про визнання незаконним рішення, -
В С Т А Н О В И Л А:
У квітні 2013 року Канівський міжрайонний прокурор Черкаської області звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області, треті особи - Комунальне підприємство «Місто», Державна екологічна інспекції у Черкаській області, в якому просив визнати незаконним п. 1 рішення виконавчого комітету Канівської міської ради № 171 від 20.06.2012р. «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень» щодо делегування комунальному підприємству «Місто» повноважень на видачу ордерів на видалення зелених насаджень, а також визнати недійсними ордери на видалення зелених насаджень № 1 від 01.10.2012, №2 від 09.10.2012, № 3 від 03.09.2012, № 4 від 17.10.2012, № 5 від 12.11.2012, № 8 від 22.11.2012, № 9 від 13.12.2012.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 03.07.2013 року зазначений адміністративний позов - задоволено.
Визнано незаконним п. 1 рішення виконавчого комітету Канівської міської ради № 171 від 20.06.2012р. «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень» щодо делегування комунальному підприємству «Місто» повноважень на видачу ордерів на видалення зелених насаджень.
Визнано недійсними ордери на видалення зелених насаджень № 1 від 01.10.2012, №2 від 09.10.2012, № 3 від 03.09.2012, № 4 від 17.10.2012, № 5 від 12.11.2012, № 8 від 22.11.2012, № 9 від 13.12.2012.
Не погоджуючись з прийнятою Постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати в повному обсязі Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 24.04.2013 року. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у справі доказами, колегія суддів приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Розпорядженням міського голови м. Канева Черкаської області від 12 січня 2012 року № 28-р. прийнято рішення про утворення комісії міськвиконкому з питань порядку видалення ушкоджених та ослаблених омелою і іншими хворобами зелених насаджень, відповідно до якого затверджено склад комісії, а саме: Голову комісії та членів комісії. Після цього було проведено обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню та складено акти обстежень № 1 від 01.08.2012р., № 2 від 02.08.2012р., № 3 від 03.08.2012р., № 6 від 10.08.2012р., № 7 від 16.10.2012р., № 8 від 19.11.2012р. та № 9 від 11.12.2012р.
В подальшому розпорядженням виконавчого комітету Канівської міської ради прийнято рішення № 171 від 20.06.2012р. «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень», згідно п.1 якого делеговано комунальному підприємству «Місто» повноваження на видачу ордерів на видалення зелених насаджень.
На підставі даного розпорядження, комунальним підприємством «Місто», що створене відповідно до рішення Канівської міської ради від 24.07.2003 № 11-12 та діє на підставі статуту, затвердженого рішенням Канівської міської ради № 13-5 від 13.01.2009, згідно ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування» є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Канівській міській раді, видані ордери на видалення зелених насаджень № 1 від 01.10.2012, № 2 від 09.10.2012, № 3 від 03.09.2012, № 4 від 17.10.2012, № 5 від 12.11.2012, № 8 від 22.11.2012, № 9 від 13.12.2012.
В зв'язку з чим, Канівською міжрайонною прокуратурою в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів проведена перевірка стану додержання вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», іншого законодавства у сфері охорони, утримання і відновлення зелених насаджень Канівською міською радою, Комунальним підприємством «Місто», у ході якої встановлено, що керівником комунального підприємства «Місто», в порушення вимог п. 3, 4, 5 Порядку, видані ордери на видалення зелених насаджень № 1 від 01.10.2012, № 2 від 09.10.2012, № 3 від 03.09.2012, № 4 від 17.10.2012, № 5 від 12.11.2012, № 8 від 22.11.2012, № 9 від 13.12.2012.
За результатами вказаної перевірки 05.03.2013р. Канівському міському голові внесено подання № 130-375-13 про усунення порушень, причин і умов, що їм сприяли, скасування п.1 спірного рішення та притягнення до дисциплінарної відповідальності директора КП «Місто», яке залишено без задоволення.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що ордери на видалення зелених насаджень та рішення виконавчого комітету Канівської міської ради № 171 від 20.06.2012 прийняті в порушення вимог ст. 19 Конституції України, ст.ст. 27-38, 52 Закону України «Про місцеве самоврядування», п.п. 3, 4, 5 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, та таке, що суперечить чинному законодавству.
З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів не погоджується, виходячи з наступного.
Згідно з частиною третьою статті 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
Компетенція спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів чітко визначені в статті 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Відповідно до пункту 1 Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 за № 119/13386, державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і входить до сфери його управління.
Управління в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), забезпечення екологічної та у межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території.
Таким чином відповідач є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції стосовно забезпечення реалізації державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів та повинен діяти відповідно до чинного законодавства України.
Процедура видалення дерев, кущів, газонів і квітників на території населеного пункту визначена в Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року № 1045.
Так, згідно пункту 6. Порядку, сплата відновної вартості зелених насаджень не проводиться у разі:
реконструкції або капітального ремонту об'єкта благоустрою;
знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів;
ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту;
відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами;
проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі;
досягнення деревом вікової межі;
провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів;
ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, тощо.
Відповідно до Порядку (чинного на момент правовідносин), видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється:
за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7 - 10 цього Порядку);
на підставі одного з документів, визначених частиною першою статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», до прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
Видалення зелених насаджень на підставі одного з документів, визначених частиною першою статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», до прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів не потребує прийняття рішення компетентним органом.
Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи (далі - заявник) про видалення зелених насаджень.
Компетентний орган протягом трьох днів після надходження заяви затверджує склад відповідної комісії.
До складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, територіального органу Держекоінспекції, а також інших заінтересованих організацій.
Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню (далі - акт), за зразком, затвердженим Мінрегіоном.
У разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев комісія протягом п'яти робочих днів з'ясовує причину набуття деревами такого cтану, про яку зазначається в складеному комісією акті. Кількість примірників акта повинна відповідати кількості членів комісії. Кожному з членів комісії передається по одному примірнику акта.
Голова комісії готує в триденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначаються дані про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і що залишаються на земельній ділянці.
Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту приймає рішення про видалення зелених насаджень і наступного дня видає заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
Відповідно до п. 4-1 зазначеного Порядку, відновна вартість зелених насаджень, які видаляються на підставі одного з документів, визначених частиною першою статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», встановлюється комісією, яка утворюється виконавчим органом сільської, селищної, міської ради. До складу такої комісії входять представники виконавчого органу відповідної ради, фізичної або юридичної особи, яка має намір щодо забудови території, та територіального органу Держеконінспекції.
Відновна вартість зазначених зелених насаджень визначається згідно з методикою, затвердженою Мінрегіоном.
У пунктом 5 Порядку, зазначено, що ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
Методику визначення відновної вартості зелених насаджень і зразок ордера затверджує Мінрегіон.
Відновна вартість зелених насаджень, що належать до комунальної власності, сплачується до відповідного місцевого бюджету.
Виходячи з вище наведеного, колегія суддів повністю погоджується з доводами апелянта, що документи, які підтверджують сплату відновної вартості зелених насаджень відсутні, а посилання позивача на вимоги п. 4-1 Порядку є безпідставними та не пов'язані з документообігом, який супроводжує сплату відновної вартості.
Крім того, колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що спірне рішення та оспорювана вирізка пошкоджених та фаутних дерев не стосується суб'єктивних прав і обов'язків позивача, а також з матеріалів справи не вбачається будь - якого порушення прав інших осіб та відповідне настання негативних наслідків на захист якого прокурором подано позов.
Отже, суд апеляційної інстанції, приходить до висновку, що спірний п. 1 рішення виконавчого комітету Канівської міської ради № 171 від 20.06.2012 р. не порушує прав та охоронюваних законом інтересів будь-яких третіх осіб, так як видаленню підлягали виключно пошкоджені, сухостійні та фаутні дерева.
Крім того, колегія суддів, звертає увагу на те, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання, що узгоджується з позицією, викладеною в Рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 року. При чому вони не можуть бути скасовані як самим органом місцевого самоврядування, та і судом.
Оскаржуване рішення виконавчого комітету Канівської міської ради № 171 від 20.06.2012р. «Про надання дозволу на видалення зелених насаджень», виконане, а тому в силу вищевикладеного, не може бути скасованим.
Підсумовуючи наведені положення діючого законодавства, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі знайшли своє підтвердження, оскаржувана Постанова постановлено судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання по суті.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 2, 41, 71, 160, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу відповідача Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області на Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 03.07.2013 року - задовольнити.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 03.07.2013 року - скасувати.
Постановити по справі нову постанову, якою в задоволені адміністративного позову Канівського міжрайонного прокурора Черкаської області до Виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області, треті особи - Комунальне підприємство «Місто», Державна екологічна інспекції у Черкаській області про визнання незаконним рішення - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення Постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
А.Ю. Кучма
(Повний текст Постанови виготовлений 24.12.2013 року)
Головуючий суддя Аліменко В.О.
Судді: Безименна Н.В.
Кучма А.Ю.