ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2013 р. Справа № 804/12696/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Рищенко А. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Широківського житлово-комунального підприємства про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 11 359, 96 грн., -
ВСТАНОВИВ:
26.09.2013 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів з позовом до Широківського житлово-комунального підприємства про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 11 359, 96 грн.
Свої позовні вимоги Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів обґрунтовує тим, що відповідач не виконав свого обов'язку щодо працевлаштування інвалідів, тому за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами повинен був до 15.04.2013 року самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі - 11 357, 69 грн., пеню у розмірі - 2, 27 грн. Позивачем було розраховано вказані суми адміністративно-господарської санкції та пені, надані на підтвердження цього відповідні розрахунки, у зв'язку із чим такі підлягають стягненню у загальному розмірі - 11 359, 96 грн.
Просить суд: стягнути з Широківського житлово-комунального підприємства (ідентифікаційний код юридичної особи - 32193428) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ідентифікаційний код юридичної особи - 25005978) адміністративно-господарську санкцію у розмірі - 11 357, 69 грн., пеню у розмірі - 2, 27 грн., на загальну суму - 11 359, 96 грн. (одинадцять тисяч триста п'ятдесят дев'ять гривень 96 копійок).
У судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи. Проте, надали суду письмові клопотання про розгляд справи без їх участі. Також від представника відповідача надійшли письмові заперечення проти адміністративного позову, відповідно до яких останній зазначив про те, що Широківське житлове-комунальне підприємство надає звіти про наявність вакансій за формою № 3-ПН (вакантна професія (посада): двірник, примітка: інвалід). Однак, за 2012 рік за направленням з Криворізького районного центру зайнятості та за заявою про працевлаштування інваліди не зверталися. У зв'язку із чим на думку відповідача позовні вимоги Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є протиправними та такими, що задоволенню не підлягають.
У відповідності до положень ч. 4 ст. 122 КАС України суд ухвалив рішення про розгляд клопотання в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним у задоволенні даного адміністративного позову відмовити повністю з наступних підстав.
Відповідно до ст. 43 Конституції України задекларовано право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Частиною 2 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року № 875-ХІІ (у відповідній чинній редакції) визначено, що підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування, тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Також ч. 3 ст. 18 вищевказаного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Пошук підходящої роботи для інвалідів здійснює державна служба зайнятості.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (у відповідній чинній редакції) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
За письмовими поясненнями відповідача ним були створені відповідні вакантні робочі місця для працевлаштування інвалідів у визначеній кількості, а саме: кожного місяця до Криворізького районного центру зайнятості надавались звіти про наявність вакансій за формою № 3-ПН (вакантна професія (посада): двірник, примітка: інвалід). Проте, на протязі 2012 року за направленням з Криворізького районного центру зайнятості та за заявою про працевлаштування інваліди не звертались. На підтвердження заявлених відомостей відповідач не надав суду будь-яких доказів, зокрема: відповідних звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів, тощо. Тим паче, що ухвалою суду від 30.09.2013 року судом були витребувані відповідні документи. Проте, такі надані суду так і не були.
А вимогами Порядку подання підприємствами установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (у відповідній чинній редакції) визначено, що звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Датою надходження звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів вважається дата подання роботодавцем звіту до відділення Фонду, а у разі надсилання його поштою - дата на поштовому штемпелі.
Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, які утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, також подають (надсилають) копію довідки органу державної податкової служби про включення їх до реєстру неприбуткових установ. Оригінал довідки пред'являється під час подання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів. У разі надсилання звіту поштою копія довідки засвідчується нотаріально.
Роботодавець, який має відокремлені підрозділи, подає звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів, підготовлений з урахуванням даних цих підрозділів. У разі зміни їх кількості роботодавець разом із звітом про зайнятість і працевлаштування інвалідів подає відомості про такі підрозділи за формою, затвердженою Мінпраці.
Господарське об'єднання, утворене відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», разом із зведеним звітом про зайнятість і працевлаштування інвалідів, підготовленим з урахуванням даних об'єднання та підприємств, що увійшли до його складу (далі - підприємства), подає:
окремі звіти об'єднання та підприємств про зайнятість і працевлаштування інвалідів;
перелік підприємств за формою, затвердженою Мінпраці;
копії договорів, що підтверджують розміщення на підприємстві громадської організації інвалідів, яке входить до складу господарського об'єднання, замовлення на придбання товарів (робіт, послуг), платіжних доручень за такими договорами, розрахунків витрат на виготовлення товарів (виконання робіт, надання послуг), що підтверджують безпосереднє виготовлення товарів (виконання робіт, надання послуг) підприємством громадської організації інвалідів та включення до цих витрат заробітної плати інвалідів, які працюють на зазначеному підприємстві.
Якщо до складу господарського об'єднання входить підприємство, яке зареєстроване або повинно бути зареєстроване в іншому відділенні Фонду, відділення Фонду, якому господарське об'єднання подає звіт, інформує про це відповідне відділення Фонду.
Звіти роботодавців про зайнятість і працевлаштування інвалідів зберігаються у відділеннях Фонду протягом трьох років.
З матеріалів справи не вбачається підстав для визнання тих обставин, що всі необхідні дії для забезпечення працевлаштування інвалідів, а саме: щодо створення та забезпечення робочих місць для працевлаштування інвалідів були належним чином вчинені Широківським житлово-комунальним підприємством. Дані факти суд бере до уваги, адже приписи ст.ст. 69, 70, 71 КАС України визначають поняття та ознаки належних доказів, а на підтвердження своїх пояснень такі відповідачем надані не були. А кожна сторона в свою чергу повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У відповідності до положень ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з положень ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (у відповідній чинній редакції) відповідач не підтвердив належним чином виконання покладеного на нього чинним законодавством України обов'язку щодо виділення та створення робочих місць для інвалідів, надання державній службі зайнятості необхідної інформації для організації працевлаштування інвалідів. Цей факт також не знайшов свого підтвердження під час судового розгляду справи, що підтверджується наявними матеріалами справи. Тому, накладення позивачем на підприємство адміністративно-господарських санкцій та пені у загальному розмірі - 11 359, 96 грн. (в тому числі адміністративно-господарські санкції у сумі - 11 357, 69 грн., пеня у розмірі - 2, 27 грн.) згідно приписів Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» є правомірним.
Таким чином, з огляду на вищевикладені обставини справи, з урахуванням аналізу норм чинного законодавства, матеріалів справи, суд приходить до висновку про правомірність нарахованих адміністративно-господарських санкцій та пені Широківському житлово-комунальному підприємству у загальному розмірі - 11 359, 96 грн., які є несплаченими, тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Широківського житлово-комунального підприємства про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 11 359, 96 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Широківського житлово-комунального підприємства (ідентифікаційний код юридичної особи - 32193428) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ідентифікаційний код юридичної особи - 25005978) адміністративно-господарську санкцію у розмірі - 11 357, 69 грн., пеню у розмірі - 2, 27 грн., на загальну суму - 11 359, 96 грн. (одинадцять тисяч триста п'ятдесят дев'ять гривень 96 копійок).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Суддя А. Ю. Рищенко