Постанова № 36241406, 10.12.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2013
Номер справи
649/796/13-а
Номер документу
36241406
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2013 р.Справа № 649/796/13-а

Категорія: 8.2.9 Головуючий в 1 інстанції: Гапоненко Р.В.

Одеській апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача судді - Турецької І.О.

суддів - Стас Л.В., Косцової І.П.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Великолепетиського районного суду Херсонської області від 25 вересня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Каховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області в особі Великолепетиського відділення Каховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

У серпні 2013 року ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Великолепетиського районного суду Херсонської області з позовом, в якому просив визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення Каховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області (надалі - відповідач, Каховська ОДПІ) від 04 червня 2013 року №0061881700, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб в сумі 63,74 грн.

В обґрунтування позивач зазначив, що він є пенсіонером за віком на пільгових умовах, а тому на нього розповсюджуються пільги зі сплати земельного податку з фізичних осіб, передбачені ст. 281 Податкового кодексу України (надалі - ПК України).

Постановою Великолепетиського районного суду Херсонської області від 25 вересня 2013 року в задоволенні позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням ОСОБА_1 його оскаржив, зазначивши, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняте нове - про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Сторонами по справі не зазначено про бажання взяти участь у судовому засіданні, відтак, на підставі ч.1 п.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження.

З'ясувавши обставини справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню на наступних підставах.

Так, апеляційним судом встановлено, що 04 червня 2013 року Каховською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0061001700, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб на суму 63,74 грн.

Не погоджуючись із вказаним рішенням позивач оскаржив його в судовому порядку.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції зазначив, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (надалі - Закон №1058), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 року, а оскільки позивач не досяг вказаного віку, підстави для застосування до нього пільг, передбачених ПК України у відповідача відсутні.

Згідно зі вимогами ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Колегія суддів вважає, що Великолепетиським районним судом Херсонської області постановлено необґрунтоване рішення, яке не відповідає вимогам ст. 159 КАС України.

Так, порушення норм матеріального права виразилося у наступному.

Стаття 4 Закону № 1058 визначає, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначає порядок призначення пенсії на пільгових умовах.

Так, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;

в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;

г) жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі;

д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну,- після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;

є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;

ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Працівникам інших виробництв, професій та посад дострокові пенсії залежно від умов праці (але не раніш як після досягнення 55 років чоловіками і 50 років жінками) можуть встановлюватися за результатами атестації робочих місць за рахунок коштів підприємств та організацій, призначених на оплату праці, які перераховуються до Пенсійного фонду України на виплату пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.

Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.

Відповідно до п.281.1.3 ст. 281 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), від сплати земельного податку звільняються пенсіонери (за віком).

Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб, пунктом 281.1 ст. 281 ПК України, поширюється на одну земельну ділянку за кожними видом використання у межах граничних норм.

Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач є власником земельної ділянки площею 0,25 га, яка розташована на території Малолепетиської сільської ради для обслуговування житлового будинку та господарських будівель, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю №11 від 18 березня 1994 року (а.с.9).

З наявного в матеріалах справи пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 серії НОМЕР_2 від 19 березня 2008 року вбачається, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком (а.с.8).

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки пенсія позивачу призначалася відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення», який є чинним і на теперішній час.

Зважаючи на те, що позивач є пенсіонером за віком, у відповідача не було підстав для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Окрім того, пунктом 56.21 ст. 56 ПК України визначено, що у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Порушення норм процесуального права судом першої інстанції виразилося у наступному.

Так, частиною 2 ст. 18 КАС України чітко визначено, що Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Позивач звернувся до суду з позовом до Каховської ОДПІ про скасування податкового повідомлення-рішення.

Враховуючи наведені норми чинного законодавства, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що зазначена справа є адміністративною, але підсудна саме окружному адміністративному суду, що не було встановлено судом першої інстанції.

Враховуючи вищенаведені норми діючого законодавства та встановлені матеріалами справи фактичні обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та неправомірність дій відповідача при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Враховуючи, що судом першої інстанції було допущено неправильне застосування як норм матеріального та і норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі п.4 ч.1 ст.202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення вимог позивача.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Так, позивачем понесені судові витрати по сплаті судового збору при подачі позову до суду першої інстанції у розмірі 34,41 грн., що підтверджується квитанцією №5 від 27 серпня 2013 року (а.с.1) та за подачу апеляційної скарги у сумі 57,35 грн., що підтверджується квитанцією № 24 від 04 жовтня 2013 року (а.с.24), які підлягають стягненню з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Постанову Великолепетиського районного суду Херсонської області від 25 вересня 2013 року - скасувати.

Прийняти у справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Каховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області в особі Великолепетиського відділення Каховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Каховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області від 04 червня 2013 року №0061881700, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб в сумі 63, 47 грн. (шістдесят три гривні сорок сім копійок).

Зобов'язати Державну казначейську службу України стягнути на користь ОСОБА_1 (індефікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) судові витрати в сумі 91 грн. 76 коп. (дев'яносто одна гривня, сімдесят шість копійок) із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Каховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області (код ЄДРПОУ 38740105, адреса: 74800, Херсонська обл., м. Каховка, вул. Кірова, буд. 13).

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів безпосередньо до Вищого адміністративного суду України з моменту отримання її сторонами.

Доповідач - суддя І.О.Турецька

суддя Л.В. Стас

суддя І.П. Косцова