Ухвала суду № 36240895, 12.12.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2013
Номер справи
2а-4702/10/2270
Номер документу
36240895
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2013 року Справа № 32047/10

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Макарика В.Я.

суддів - Глушка І.В. Большакової О.О.

за участю секретаря судового засідання - Ливак М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Камянець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.07.2010р. по справі №2а-4702/10/2270 за позовом кредитної спілки «Своя копійка» до Камянець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Кредитна спілка «Своя копійка» звернулася до суду з позовом до Камянець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення Камянець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції від 09 лютого 2010 року № 0000511742/0 яким до кредитної спілки «Своя спілка» застосовані фінансові санкції у вигляді стягнення податку з доходів найманих працівників і штрафу у розмірі 6096,72 грн..

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 липня 2010 року позов задоволено.

Податкове повідомлення - рішення Камянець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції від 09 лютого 2010 року № 0000511742/0 скасовано.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідач Камянець-Подільська об'єднана державна податкова інспекція оскаржила її в апеляційному порядку та просить задовольнити апеляційну скаргу, скасувати постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 липня 2010 року №2а-4702/10/2270 повністю; прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову кредитної спілки «Своя копійка» повністю.

Апелянт вважає, що постанова суду першої інстанції є незаконною виходячи з наступного. Щодо утримання податку з доходів фізичних осіб з доходу приватного нотаріуса, то відповідно до пункту 1.9 ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі по тексту - Закон № 889) «незалежна професійна діяльність - це діяльність, яка полягає в участі фізичних осіб у науковій, літературній, артистичній, художній або викладацькій діяльності, так само як діяльності лікарів (у тому числі стоматологів, зубних техніків), адвокатів, приватних нотаріусів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів та помічників зазначених осіб або осіб, зайнятих релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю, за умови, якщо такі особи не є найманими працівниками чи суб'єктами підприємницької діяльності...». При цьому згідно з пунктом 1.19 ст. 1 Закону № 889 платник податку, який є суб'єктом підприємницької діяльності або здійснює незалежну професійну діяльність та не є найманою особою у межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності, є самозайнятою особою. Тобто нотаріуси, які здійснюють незалежну професійну діяльність, у контексті зазначеного Закону вважаються самозайнятими особами.

Враховуючи, що окремих норм щодо оподаткування доходів осіб від здійснення ними незалежної професійної діяльності законодавством не передбачено, при оподаткуванні таких доходів слід керуватися загальними нормами Закону № 889.

Так, підпунктом 3.1.3 п. 3.1 ст. З Закону № 889 встановлено, що об'єктом оподаткування резидента є, зокрема, доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті. А відповідно до пункту 1.3 ст. 1 Закону № 889 доходом з джерелом його походження з України є будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь- яких видів діяльності на території України, зокрема у вигляді доходів від здійснення підприємницької та незалежної професійної діяльності.

Пунктом 17.2 ст. 17 Закону № 889 передбачено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету цього податку із зазначених видів доходів є податковий агент. Згідно з пунктом 1.15 ст. 1 Закону №889 податковим агентом є юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Таким чином, доходи, одержані від податкових агентів, у тому числі приватними нотаріусами, підлягають кінцевому оподаткуванню у джерела їх виплати. Тобто підприємство, яке виплачує дохід приватному нотаріусу, є податковим агентом, на якого покладається обов'язок утримати і сплатити до бюджету податок з такого доходу.

01 листопада 2010 року позивачем було подано заперечення на апеляційну скаргу Камянець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції, де зазначено, що посилання в апеляційній скарзі на те, що судом порушені вимоги Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» є безпідставними.

Оподаткування доходів фізичних осіб - приватних нотаріусів здійснюється відповідно до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» визначає, що податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Камянець-Подільська ОДПІ було проведено виїзну планову перевірку кредитної спілки «Своя копійка» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 26.09.2006 року по 30.09.2009 року, за результатами якої було складено акт перевірки №215/220/34581453 від 09.02.2010 року. Відповідно до вказаного акту було встановлено порушення позивачем вимог пп. 3.1.3 п. 3.1 ст. З, пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб". На основі зазначеного акту відповідачем 09.02.2010 року було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000511742/0, яким позивачу було визначено податкове зобов'язання по податку з доходів найманих працівників в сумі 2032 грн. 24 коп. за основним платежем та 4064 грн. 48 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Відповідно до матеріалів перевірки, було встановлено, що позивачем не утримано та не перераховано податок з доходів фізичних осіб в сумі 60 грн. з доходу, виплаченого приватному нотаріусу ОСОБА_2 в сумі 400 грн. Однак, відповідно до п.1.9 ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» незалежна професійна діяльність - діяльність, що полягає в участі фізичних осіб у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, так само як діяльності лікарів (у тому числі стоматологів, зубних техніків), адвокатів, приватних нотаріусів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів та помічників зазначених осіб або осіб, зайнятих релігійною (місіонерською) діяльністю, іншій подібній діяльності, за умови якщо такі особи не є найманими працівниками чи суб'єктами підприємницької діяльності.

Приватний нотаріус здійснює незалежну професійну діяльність, самостійно проводить облік своїх доходів та витрат, а також сплату податків (в тому числі податок з доходів фізичних осіб), що підтверджується копією довідки приватного нотаріуса ОСОБА_2

Н.М. від 18.06.2009 року.

Судом першої інстанції не було взято до уваги посилання представників відповідача на лист Державної податкової адміністрації України № 13153 від 09.09.2004 року, оскільки в ньому зазначено, що юридична фірма, яка користується послугами нотаріуса, повинна утримувати і перераховувати податок з доходів фізичних осіб, з чим погоджується суд апеляційної інстанції.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про кредитні спілки», кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг.

У акті перевірки зазначено, що позивачем не утримано та не перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб в розмірі 1972 грн. 24 коп. з сум нарахованих і виплачених доходів членам кредитної спілки у 2009 році у вигляді відсотків на додаткові пайові внески в сумі 13148 грн. 27 коп.

Проте, оподаткування даних сум здійснюється у відповідності до п.7.2 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», яким встановлено, що ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1-3 статті 21 Закону України «Про кредитні спілки», кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обов'язкові пайові та інші внески від членів спілки, залучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі. Кредитна спілка має право самостійно встановлювати розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки. Нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.

Згідно підпункту 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів.

Відповідно до підпункту 9.2.1 пункту 9.2 статті 9 Закону податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у пункті

7.2 статті 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.

Враховуючи вищенаведені норми законодавства, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що виплата процентів на додаткові пайові внески членам КС «Своя копійка» підлягає оподаткуванню з 1 січня 2013 року, а дані виплати були здійснені у 2009 році.

З огляду на викладене, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги в цілому суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи, тому суд першої інстанції зробив правильні висновки щодо відмови в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Камянець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.07.2010р. по справі № 2а-4702/10/2270 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя : В.Я. Макарик

Судді : І.В.Глушко

О.О.Большакова