КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 757/13796/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Горкава В.Ю.
Суддя-доповідач: Степанюк А.Г.
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 грудня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Степанюка А.Г.,
суддів - Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі - Ліневській В.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на постанову Печерського районного суду м. Києва від 02 вересня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Пенсійного фонду України, Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії та стягнення моральної шкоди, -
ВСТАНОВИЛА:
У липні 2013 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (далі - Позивачі, ОСОБА_2, ОСОБА_3) звернулися до Печерського районного суду м. Києва з позовом до Пенсійного фонду України (далі - Відповідач-1), Державної казначейської служби України (далі - Відповідач-2) про: визнання бездіяльності Відповідача-1 щодо ненадання повідомлення у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони своїм головним управлінням в АР Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку із набуттям чинності наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року №377 протиправною та такою, що порушує права Позивачів як людини, які передбачені ст. 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також ст. 1 Протоколу №12 до Конвенції; визнання за Позивачами права на перерахунок пенсії у зв'язку з набуттям чинності наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 року №377; зобов'язання Відповідача-1 надати повідомлення головним управлінням в АР Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку із набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 року №377; зобов'язання Пенсійного Фонду України як розпорядника коштів виділити Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та Сумській області кошти для виплати останніми суми недоплаченої з 01.08.2008 року пенсії Позивачам; стягнення на користь Позивачів спричиненої моральної шкоди в сумі 35 520,00 грн. кожному з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 02.09.2013 року адміністративний позов в частині позовних вимог за період з 01.08.2008 року по 15.12.2012 року залишено без розгляду.
Постановою Печерського районного суду м. Києва від 02.09.2013 року у задоволенні позову відмовлено повністю. При цьому суд першої інстанції виходив з того, що у Пенсійного фонду України були відсутні підстави для надання повідомлення своїм головним управлінням в АР Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку із набуттям чинності наказу Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 28.07.2008 року №377 (далі - Наказ №377), оскільки на час звернення до суду Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення щодо проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Позивачі подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю. При цьому посилаються на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Сторони, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце апеляційного розгляду справи в судове засідання не з'явились, а тому справа розглядалась за наявними у ній матеріалами у порядку письмового провадження у відповідності до ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, повно та всебічно дослідивши обставини справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції - скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити частково.
З матеріалів справи вбачається, що Позивачі проходили військову службу в Збройних Силах України отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) та постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» від 07.11.2007 року № 1294 (далі - Постанова №1294).
Як було встановлено судом першої інстанції та випливає зі змісту ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.01.2013 року у справі №2034/2а-6444/11 та постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 року у справі №1813/2а-5264/12, ОСОБА_2 був звільнений в запас з посади начальника кафедри військової підготовки Слов'янського авіаційного технічного коледжу цивільної авіації при Київському міжнародному університеті цивільної авіації Навчального авіаційного командування (по підготовці авіаційних кадрів) Військово-Повітряних Сил Збройних сил України, а ОСОБА_3 звільнений в запас з посади начальника кафедри навігації і бойового застосування літальних апаратів Харківського університету Повітряних Сил.
У ході розгляду справи Печерським районним судом м. Києва було також встановлено, що у зв'язку з прийняттям Наказу №377, яким були затверджені нові схеми розмірів посадових окладів для відповідних категорій військовослужбовців Позивачі 27.04.2013 року та 22.04.2013 року звернулись до Відповідача-1 із заявами про необхідність повідомити головні управління Пенсійного фонду України в Донецькій та Сумській областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно Наказу №377.
Відповідач-1 повідомив Позивачів листами від 29.05.2013 року №7916/к-11 та від 15.05.2013 року №7631/Г-11 про те, що оскільки рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців Кабінетом Міністрів України після 01.01.2008 не приймалося, то підстави для повідомлення Пенсійним фондом України про необхідність підготовки його територіальними органами відповідних списків, а також здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з веденням у дію Наказу №377, відсутні.
Враховуючи встановлені вище обставини, виходячи з системного аналізу приписів ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. п. 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 року №45, Постанови №1294, суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність бездіяльності Відповідача-1 щодо ненадання повідомлення своїм головним управлінням в АР Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку із набуттям чинності Наказу №377, оскільки відповідне рішення про проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям КМ України на час звернення Позивачів до суду не приймалося.
З таким висновком суду першої інстанції не можна повністю погодитися з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок), згідно п. 1 якого визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 3 Постанови №1294 затверджено схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу, а п. 5 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30-32 за аналогічними посадами.
На виконання Постанови №1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, Міністром оборони України видано Наказ №377.
Згідно п. 7 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 року № 406/2011, Міноборони під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими органами виконавчої влади, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, з органами місцевого самоврядування, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, інститутами громадянського суспільства, а також підприємствами, установами, організаціями.
Положеннями п. 9 вищезазначеного Положення закріплено, що накази Міноборони України, прийняті в межах його повноважень, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами.
Отже, колегія суддів вважає за необхідне зауважити, що Наказ №377 був виданий в межах компетенції Міністерства оборони України, на підставі та з посиланням на Постанову №1294.
Відповідно до п. 1 групи 2 схеми №2 Наказу № 377 посадовий оклад начальника кафедри військового навчального підрозділу вищого навчального закладу III-IV рівня акредитації та начальника кафедри військового навчального закладу Збройних Сил України III-IV рівня акредитації встановлений у розмірі 1560-1720 грн.
Згідно п. 1 ч.1 ст. 25 Закону України «Про вищу освіту» університет - багатопрофільний вищий навчальний заклад четвертого рівня акредитації, який провадить освітню діяльність, пов'язану із здобуттям певної вищої освіти та кваліфікації широкого спектра природничих, гуманітарних, технічних, економічних та інших напрямів науки, техніки, культури і мистецтв, проводить фундаментальні та прикладні наукові дослідження, є провідним науково-методичним центром, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, відповідний рівень кадрового і матеріально-технічного забезпечення, сприяє поширенню наукових знань та здійснює культурно-просвітницьку діяльність.
Приписами п. 5 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про вищу освіту» закріплено, що коледж - вищий навчальний заклад другого рівня акредитації або структурний підрозділ вищого навчального закладу третього або четвертого рівня акредитації, який провадить освітню діяльність, пов'язану із здобуттям певної вищої освіти та кваліфікації у споріднених напрямах підготовки (якщо є структурним підрозділом вищого навчального закладу третього або четвертого рівня акредитації або входить до навчального чи навчально-науково-виробничого комплексу) або за кількома спорідненими спеціальностями і має відповідний рівень кадрового та матеріально-технічного забезпечення.
Отже, Позивачі були звільнені з посад, робота на яких дає право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів згідно Схеми розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України), затвердженої Наказом №377.
Крім того, колегія суддів критично оцінює висновок суду першої інстанції щодо відсутності у Відповідача-1 правових підстав для направлення відповідних повідомлень територіальним органам Пенсійного фонду України у зв'язку з відсутністю відповідного рішення КМ України, з огляду на наступне.
Пунктом 2 Порядку визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Абзацом 2 пункту 2 Порядку також закріплено, що Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Так, Міністерство оборони України направило Відповідачу-1 лист від 29.08.2008 року №248/6/С/1087-д, яким повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії військовослужбовцям у зв'язку з прийняття Наказу №377.
Отже, з наведеного випливає, що бездіяльність Пенсійного фонду України щодо неповідомлення своїх головних управлінь про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку є протиправною.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що вищевказані повноваження Пенсійного фонду України є дискреційними повноваженнями, а тому суд не вправі покладати на себе функції органу пенсійного фонду в частині вирішення питання щодо необхідності направлення територіальним органам Пенсійного фонду України повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Як вбачається зі змісту ст. 63 Закону, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а тому при розгляді заяв Позивачів Відповідачу-1 необхідно було встановити чи відбулася фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення і чи проводилася така зміна на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Виходячи зі змісту Постанови №1294 та Наказу №377 відбулася зміна розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України.
При цьому колегія суддів зауважує, що Пенсійний фонд України помилково вважає, що Порядком визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, наявність рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки частина третя статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена і у постанові Верховного суду України від 24.04.2012 по справі № 21-84а12, прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог про відшкодування моральної шкоди, оскільки Позивачами не подано доказів, якими підтверджується факт заподіяння моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, у чому саме полягає вина заподіювача та інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Згідно приписів ст. 198 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову.
Відповідно до ч.1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні питання про перерахунок пенсії із врахуванням Наказу №377 допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим вважає за необхідне апеляційну скаргу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И ЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Постанову Печерського районного суду м. Києва від 02 вересня 2013 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати право ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на перерахунок пенсії, яка призначена згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі зміною розмірів посадових окладів військовослужбовців, затверджених наказом Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 28.07.2008 року №377.
Визнати бездіяльність Пенсійного фонду України щодо неповідомлення у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку протиправною у зв'язку набуттям чинності наказом Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 28.07.2008 року №377.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі. Касаційна скарга на судові рішення подається у порядку та строки, визначені ст.ст. 211, 212 КАС України.
Головуючий суддя
Судді
Головуючий суддя Степанюк А.Г.
Судді: Кузьменко В. В.
Шурко О.І.