ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2013 р.Справа № 815/1384/13-а
Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Левчук О. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Романішина В.Л.,
суддів: Димерлія О.О., Єщенка О.В.,
за участю секретаря Фурмана А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Одесі апеляційну скаргу фермерського господарства «Світлий шлях» в особі голови Кузук Федора Дмитровича на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2013 року у справі за позовом фермерського господарства «Світлий шлях» в особі голови Кузук Федора Дмитровича до Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області про скасування розпорядження, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2013р. ФГ «Світлий шлях» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду в особі голови Кузук Ф.Д. з позовом до Тарутинської РДА Одеської області про: скасування розпорядження №754/А-2012 від 18.10.2012р.; скасування розпорядження №245/А-2011 від 02.06.2011р. в частині надання ділянок на території АДРЕСА_1, у разі встановлення факту, що воно стосується саме тієї земельної ділянки, щодо якої існує спір; визнання неправомірними дій Тарутинської РДА щодо ненадання відповідей на письмові звернення позивача, надання завідомо неправдивої інформації до Одеської ОДА стосовно того, що Тарутинська РДА надавала позивачу дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для укладання довгострокового договору оренди земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення загальною площею 40 га ріллі, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, ненадання земельної ділянки, яку обробляло ФГ «Світлий шлях» в довгострокову оренду без вагомих підстав, перешкоджанню виробничому процесу ФГ «Світлий шлях» через вимогу не приступати до сільськогосподарських робіт; зобов'язання Тарутинську РДА винести розпорядження про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для укладання з ФГ «Світлий шлях» договору довгострокової оренди землі.
Позов обґрунтовувало тим, що з 2004 року ФГ «Світлий шлях» обробляє земельну ділянку, площею 40 га, розташовану на території АДРЕСА_1, яка з 2010 року надавалась йому Тарутинською РДА в короткострокову оренду. Починаючи з 2008 року відповідач постійно відмовляє позивачу в укладенні довгострокового договору оренди земельної ділянки строком на 49 років, та примушує його укладати короткострокові договори оренди землі строком на один рік. У відповідь на звернення позивача в листопаді 2012 року Одеська ОДА повідомила ФГ «Світлий шлях», що Тарутинська РДА Одеської області надавала позивачу дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для укладання довгострокового договору оренди земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення загальною площею 40 га ріллі, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, і в 2009 році позивач повинен був виготовити проект землеустрою. Позивач зазначає, що вказаного дозволу він не отримував. Також, ФГ «Світлий шлях» зазначило, що 19.01.2012р. між позивачем та Тарутинською РДА укладено договір короткострокової оренди землі №34 строком дії до 19.01.2013р., однак розпорядженням відповідача від 08.10.2012р. №718/А-2012р. дію цього договору оренди було припинено, про що позивачу стало відомо з листа Одеської ОДА, якою дане розпорядження було визнано неправомірним та скасовано. Поряд з цим, розпорядженням Тарутинської РДА від 18.10.2012р. №754/А-2012 вищезазначена земельна ділянка передана ОСОБА_2, а розпорядженням від 02.06.2011р. №245/А-2011 відповідачем надано згоду на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, яке на думку позивача, стосується тієї земельної ділянки, яку він обробляє.
Тарутинська РДА Одеської області проти позову заперечила, зазначивши, що розпорядження №754/А-2012 від 18.10.2012р. скасовано розпорядженням голови Одеської ОДА за №80/А-200013. Розпорядження ж відповідача №245/А-2011 року від 02.06.2011р. є законним, що посвідчує відповідь відділу Держземагенства у Тарутинському районі стосовно присвоєння кадастрових номерів на земельні ділянки. На думку відповідача, позивачем не підтверджено, що оскаржувані розпорядження стосуються саме земельної ділянки, на яку він претендує. ФГ «Світлий шлях» використовувало земельну ділянку на підставі тимчасової угоди без встановлення її меж всупереч ст.ст. 15-19 Закону України «Про оренду землі», у зв'язку з чим на теперішній час неможливо встановити межі земельної ділянки через відсутність проекту землеустрою. В задоволенні позову відповідач просив відмовити.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.05.2013р. позов в частині вимог про визнання протиправними дій Тарутинської РДА по ненаданню відповідей на звернення ФГ «Світлий шлях» залишено без розгляду.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27.05.2013р. позов ФГ «Світлий шлях» залишено без задоволення.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ФГ «Світлий шлях» в особі голови Кузук Ф.Д. подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального права, без повного з'ясування обставин справи, та прийняти нову постанову, якою його позов задовольнити частково. Просить визнати протиправними дії відповідача по ненаданню ФГ «Світлий шлях» земельної ділянки для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду або у власність без вагомих підстав; визнати протиправними дії по наданню неправдивої інформації до Одеської ОДА про те, що Тарутинська РДА надавала позивачу дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для укладання довгострокового договору оренди земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення загальною площею 40 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; визнати протиправними дії райдержадміністрації по ігноруванню звернень ФГ «Світлий шлях», а також по втручанню в робочий процес господарства, порушення умов договору оренди земельної ділянки від 19.01.2012р. №34.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, розпорядженням Тарутинської РДА Одеської області №615/А-2011 від 12.12.2011р. ФГ «Світлий шлях» надано в короткострокову оренду терміном на 1 рік земельну ділянку, до визначення КМУ порядку проведення земельних аукціонів відповідно ст.16 Закону України «Про оренду землі» та виготовлення проекту землеустрою із земель сільськогосподарського призначення (консервації), які не надані у власність або користування і перебувають у запасі за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території АДРЕСА_1 ФГ «Світлий шлях» площею 40 га.
На підставі вказаного розпорядження між Тарутинською РДА Одеської області та ФГ «Світлий шлях» укладено договір короткострокової оренди землі №34 від 19.01.2012р.
Розпорядженням Тарутинської РДА Одеської області №718/А-2012 від 08.10.2012р., відповідно до ст.ст. 6, 41, 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», клопотання голови Березинської селищної ради від 24.09.2012р. №453 скасовано розпорядження голови райдержадміністрації від 12.12.2011р. №615/А-2011 «Про надання в короткострокову оренду земельної ділянки ФГ «Світлий шлях» на території АДРЕСА_1 за межами населеного пункту»; припинено дію договору короткострокової оренди землі на території АДРЕСА_1 №34 від 19.01.2012р. ФГ «Світлий шлях» площею 40 га ріллі.
Розпорядженням Одеської ОДА №80/А-2013 від 05.02.2013р., відповідно до ст.ст. 33, 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», враховуючи, що розпорядження голови Тарутинської РДА від 08.10.2013р. №718/А-2012 суперечить ст.31 Закону України «Про оренду землі», скасовано розпорядження голови Тарутинської РДА від 08.10.2012р. №718/А-2012 «Про скасування розпорядження голови райдержадміністрації від 12.12.2011р. №615/А-2011 та припинення дії договору оренди землі від 19.08.2011р. на території АДРЕСА_1».
Відмовляючи в задоволенні позову ФГ «Світлий шлях» в частині вимог про визнання протиправними дій відповідача по ненаданню позивачу земельної ділянки для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду або у власність без вагомих підстав суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність дій РДА, з огляду на те, що здійснення передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності, на теперішній час (з урахуванням строків звернення позивача до суду з даним позовом) відбувається не за рішенням районної державної адміністрації, а тільки за результатами проведення аукціону. Колегія суддів погоджується з таким висновком Одеського окружного адміністративного суду.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», який набрав чинності з 01 січня 2013 року, внесено зміни до ст.122 Земельного кодексу України, частиною 3 якої встановлено, що районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.
Згідно ч.4 ст.122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ч.8 ст.122 ЗК України Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтею 149 цього Кодексу, та земельні ділянки дна територіального моря, а також передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності до статутного капіталу державного земельного банку, який стовідсотково належить державі та не підлягає приватизації.
Статтею 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно ст.16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Слід зазначити, що відповідно до ч.3 ст.122 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла до 01.01.2013р.) районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті.
Згідно ч.1 ст.134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
На підставі вказаних норм Кодексу суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що до компетенції районних державних адміністрацій з 01.01.2013р. не входить винесення розпорядження про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою суб`єкту господарювання для укладення з ним договору довгострокової оренди землі сільськогосподарського призначення. Здійснення же передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності, на теперішній час відбувається не за рішенням районної державної адміністрації, а тільки за результатами проведення аукціону.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції також не вбачає підстав для задоволення вимог ФГ «Світлий шлях» про визнання протиправними дій відповідача по ненаданню позивачу земельної ділянки для ведення фермерського господарства в довгострокову оренду або у власність без вагомих підстав. Колегія суддів не бере до уваги твердження апелянта, що при вирішенні спору судом першої інстанції залишено поза увагою, що до 2013р. земельні ділянки надавались в користування без проведення земельних аукціонів, оскільки Одеським окружним адміністративним судом в оскаржуваній постанові чітко зазначено, що вимоги позову в цій частині розглядалися в межах строків звернення до суду, встановлених КАС України.
Відмовляючи в задоволенні позову ФГ «Світлий шлях» щодо визнання протиправними дій відповідача щодо надання неправдивої інформації до Одеської ОДА про те, що Тарутинська РДА надавала позивачу дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для укладання довгострокового договору оренди земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення загальною площею 40 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем невірно здійснено тлумачення змісту листа від 13.11.2012р. №К-1478, яким Тарутинська РДА Одеської області повідомляла лише про те, що право на отримання дозволу позивачем на виготовлення проекту землеустрою для укладання довгострокового договору оренди земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення було передбачено законодавством України до 2009 року.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком Одеського окружного адміністративного суду, оскільки у листі від 13.11.2012р. №К-1478, адресованому начальнику Головного управління агропромислового розвитку Одеської ОДА, чітко зазначено, що ФГ «Світлий шлях» до 2009 року надавалось право виготовлення технічної документації для укладення довгострокового договору оренди, яким голова фермерського господарства не скористався.
Слід зазначити, що після отримання Одеською ОДА зазначеного листа Тарутинської РДА у листі від 15.11.2012р. Одеська ОДА у відповідь на звернення Кузука Ф.Д. зазначила, що райдержадміністрацією йому було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для укладення довгострокового договору оренди. Вказане, на думку колегії суддів, свідчить про обґрунтованість тверджень позивача щодо неправомірних дій відповідача в частині надання до облдержадміністрації неправдивої інформації.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, на якого КАС України покладено обов'язок доказування правомірності прийнятого ним рішення, дій чи бездіяльності, ні суду першої, а ні суду апеляційної інстанції не доведено достовірності інформації, викладеної у листі від 13.11.2012р. №К-1478.
За таких підстав, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що вимоги позову про визнання протиправними дій відповідача щодо надання неправдивої інформації до Одеської ОДА є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Що ж до вимог позову про визнання протиправними дій Тарутинської райдержадміністрації по ігноруванню звернень ФГ «Світлий шлях», то колегія суддів не вбачає підстав для їх задоволення, оскільки вимоги позову в цій частині залишено без розгляду ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.05.2013р., яка набрала законної сили та сторонами в апеляційному порядку не оскаржувалася.
Також, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду та задоволення вимог позову в частині визнання протиправними дій Тарутинської РДА по втручанню в робочий процес ФК «Світлий шлях» та порушенню умов договору оренди земельної ділянки від 19.01.2012р. №34, з огляду на їх необґрунтованість та недоведеність. Вимога райдержадміністрації не приступати до сільськогосподарських робіт зумовлена закінченням 31.12.2012р. строку дії договору короткострокової оренди землі №34 від 19.01.2012р., укладеного між Тарутинською РДА Одеської області та ФГ «Світлий шлях», про що відповідачем своєчасно попереджено позивача.
На підставі всього вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ФГ «Світлий шлях».
Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 185, 195, 196, 198 ч.1 п.3, 202 ч.1 п.4, 205, 207 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу фермерського господарства «Світлий шлях» в особі голови Кузук Федора Дмитровича задовольнити частково.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2013 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов фермерського господарства «Світлий шлях» в особі голови Кузук Федора Дмитровича задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області щодо надання неправдивої інформації до Одеської обласної державної адміністрації про те, що Тарутинська районна державна адміністрація надавала фермерському господарству «Світлий шлях» дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для укладання довгострокового договору оренди земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення загальною площею 40 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Повний текст постанови виготовлено 13.12.2013р.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Димерлій О.О.
Єщенко О.В.