ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2013 р.Справа № 1522/28318/12
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Чернявська Л.М.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Романішина В.Л.,
суддів: Димерлія О.О., Єщенка О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 26 червня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Одеський обласний військовий комісаріат про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2012р. ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м.Одеси з адміністративним позовом ГУПФУ в Одеській області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив: визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Одеській області щодо відмови у своєчасному перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки з Одеського обласного військового комісаріату, яка видана в травні 2012 року на запит ГУПФУ в Одеській області, відповідно до вимог наказів Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008р. та №355 від 25.06.2011р., які видані у відповідності та на виконання Постанови КМУ від 07.11.2007р. №1294; зобов'язати ГУПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 06.06.2012р. відповідно до довідки з Одеського обласного військового комісаріату, яка видана в травні 2012 року на запит ГУПФУ в Одеській області, відповідно до вимог наказів Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008р. та №355 від 25.06.2011р., які видані у відповідності та на виконання Постанови КМУ від 07.11.2007р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» з урахуванням зміни посадового окраду та премії у складі загального грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів та зобов'язати виплатити заборговану частину пенсії за цей період з нарахуванням компенсації втрати частини доходів громадян; звернути постанову суду до негайного виконання та встановити ГУПФУ в Одеській області місячний строк для подачі суду звіту про виконання постанови суду.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 26.06.2013р. позов ОСОБА_1 залишено без задоволення.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування обставин справи та прийняти нову постанову, якою його позов задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 17.12.1998р. ОСОБА_1 був звільнений з посади старшого викладача кафедри військової кібернетики та інформатики Одеського інституту Сухопутних військ у запас за п.65 підпунктом «б» - за віком. Позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
При зверненні позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008р. та наказу Міністра Оборони України №355 від 25.06.2011р., Управління відмовило позивачу у перерахунку пенсії.
Відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_1 суд першої інстанції виходив з того, що накази №377 та №355 не є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій та не є обов'язковими до виконання нормативними актами для Пенсійного фонду України, у зв'язку з чим позивач не має права на належний перерахунок пенсії.
Колегія суддів не може повністю погодитись з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова №1294) передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, тому колегія суддів доходить висновку, що наказ №377, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
Отже, висновок суду першої інстанції, щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача у зв'язку зі зміною посадових окладів відповідно до наказу №377 від 28.07.2008р. ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права.
Однак, колегія суддів погоджується з висновком Приморського районного суду м.Одеси щодо відсутності підстав для здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі наказу Міністра Оборони України №355 від 25.06.2011р. При цьому, суд виходить з наступного.
Наказом Міністра оборони України від 25.06.2011р. за №355 викладений в іншій редакції абзац п'ятий п.8 наказу Міністра Оборони України від 28.01.2011р. №50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011рік», та зазначено, що премія особам рядового, сержантського та старшинського складу складає 125% посадового окладу, науково-педагогічного складу вищий військових навчальних закладів, які мають статус національних та військових навчальних підрозділів вищий навчальних закладів, які мають статус національних 105% посадового окладу, іншим військовослужбовцям 90% посадового окладу.
Позивач вважає, що на зазначених підставах йому необхідно здійснити перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра Оборони України №355 від 25.06.2011р.
Однак, зазначена вимога не відповідає положенням ч.3 ст.63 та ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки граничні розміри премій, які можуть бути виплачені військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, встановлюються керівниками зазначених органів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
Зазначений наказ носить тимчасовий характер та змін до інших нормативно-правових актів в частині розміру фонду преміювання для військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу не проводилось і не передбачалось.
У зв'язку з цим, надання права преміювання військовослужбовців у 2011 році, понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених у 2011 році у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010р. та наказу Міноборони не передбачає здійснення перерахунку призначених пенсій.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком Приморського районного суду м.Одеси щодо відсутності підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі наказу Міністра Оборони України №355 від 25.06.2011р.
Поряд з цим, суд апеляційної інстанції також не знаходить підстав для задоволення вимог ОСОБА_1 в частині щодо зобов'язання виплатити заборговану частину пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходів громадян, оскільки відповідно до ст.2 Закону України «Про компенсацію громадянам частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» компенсація проводиться у зв'язку з порушенням строків виплати нарахованої суми пенсії. Тобто, право на відшкодування компенсації виникає стосовно тих сум пенсійних виплат, що були нараховані позивачу, однак не виплачені в строк.
В поданому позові ОСОБА_1 посилається на ч.2 ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Оскільки позивачу нарахована пенсія вчасно виплачена, а суми пенсійних виплат, щодо яких розглядається адміністративний позов ще не нараховані, тому, на думку колегії суддів, законних підстав для виплати компенсації втрати частини доходів та застосування ч.2 ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» немає.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 185, 195, 197, 198 ч.1 п.3, 202 ч.1 п.4, 205, 207 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 26 червня 2013 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні своєчасного перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до наказу Міністра Оборони України №377 від 28 липня 2008 року, який виданий відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07 листопада 2007 року №1294.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 06 червня 2012 року відповідно до довідки Одеського обласного військового комісаріату, яка видана у травні 2012 року на запит Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, та відповідно до наказу Міністра Оборони України №377 від 28 липня 2008 року, який виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07 листопада 2007 року №1294, з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Димерлій О.О.
Єщенко О.В.