Постанова № 36184127, 18.12.2013, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2013
Номер справи
816/6965/13-а
Номер документу
36184127
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/6965/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Молодецького Р.І.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лі Н. А.,

представника позивача - Фищук В. В., Ляпота І. М.,

представника відповідача - Храменков Ю. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кремойл" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

В С Т А Н О В И В:

05 грудня 2013 року Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кремойл" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачем було порушено вимоги статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", а саме в 2012 році Товариством з обмеженою відповідальністю "Кремойл" не виконано нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у кількості 1 робоче місце, що має наслідком накладення адміністративно-господарських санкцій в сумі 11 563 грн. 16 коп. та пені у зв'язку з порушенням терміну слати адміністративно-господарських санкцій у сумі 531 грн. 03 коп. Натомість, відповідачем було сплачено лише 3028 грн. 15 коп.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначив, що ТОВ "Кремойл" в повному обсязі виконало всі зобов'язання та вжило усіх необхідних заходів щодо працевлаштування інвалідів.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно із звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік (форма № 10-ПІ, реєстраційний номер 53/104/1323) /а. с. 4/, поданим відповідачем 15 листопада 2013 року Полтавському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві за 2012 рік становила 19 осіб, фонд оплати праці штатних працівників - 219,7 тисяч грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника - 2 891 грн. При цьому, кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (рядок 03) - 1 особа.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, в тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Згідно із розрахунком, наданим позивачем, кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів становить 1 особу.

Як вбачається із звіту ТОВ "Кремойл" про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік (форма № 10-ПІ), відповідачем інвалідів не працевлаштовано, а тому визначено суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 2 891 грн.

Згідно ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, фізичні особи, які використовують найману працю, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Разом з тим, статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до листа Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості № 5538 від 26 листопада 2013 року відповідач протягом 2012 року звіти за формою З-ПН "Звіт про наявність вакансій" для працевлаштування інвалідів до Кременчуцького МРЦЗ не надавав.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідач не вжив заходів щодо працевлаштування інвалідів.

Разом з тим, відповідачем в письмових заперечення на позов зазначено, що ТОВ "Кремойл" створено 16 березня 2012 року та до 05 жовтня на підприємстві середньооблікова кількість штатних працівників становила 1 особу, а в жовтні 2012 року - 76 осіб, в листопаді 2012 року - 70 осіб, в грудні 2012 року - 82 особи. Тому, відповідач зазначає, що фактично ТОВ "Кремойл" вело діяльність лише 3 місяці, і за цей час кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях, становила 3 особи. Враховуючи те, що кількість місць призначених для працевлаштування інвалідів та не зайнятих останніми на підприємстві становило 1 місце, відповідач обрахував суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування для ТОВ "Кремойл": 963 грн. 60 коп. х 3 місця х 1 незайняте інвалідом місце = 2890 грн. 80 коп.). Стосовно нарахованої пені, то відповідач обрахував її наступним чином: 2891 грн. адміністративно-фінансових санкцій х 7,8% х 222 днів/365 днів = 137 грн. 15 коп. Тому, відповідачем було сплачено адміністративно-господарську санкцію та пеню у розмірі 3028,15 грн. (2890 грн. 80 коп. + 137 грн. 15 коп.).

При вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій суд виходить із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій, при цьому враховує, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.

Так, згідно ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, в тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Як вбачається зі звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік /а. с. 4/, поданим відповідачем 15 листопада 2013 року Полтавському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві за 2012 рік становила 19 осіб, фонд оплати праці штатних працівників - 219,7 тисяч грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника - 2 891 грн., кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях - 1 особа.

З таких обставин, середня річна заробітна плата штатного працівника за 2012 рік на підприємстві ТОВ "Кремойл" становила: 219 700 грн. / 19 = 11 563 грн. 16 коп.

Позивачем сума адміністративно-господарських санкцій була обрахована наступним чином: 11 563,16 грн. (середня річна заробітна плата штатного працівника) х 1 (кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів) - 3028,15 (самостійна сплата ТОВ "Кремойл" адміністративно-господарських санкцій) = 8535,01 грн.

Згідно з частиною 2 статті 20 Закону України № 875 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої за повну суму недоїмки за весь її строк.

У зв'язку з несплатою відповідачем адміністративно-господарських санкцій до встановленої законом дати, позивачем нараховано пеню у розмірі 531,03 грн.

Тобто, відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції з урахуванням часткової сплати у розмірі 8535,01 грн. та пеню у розмірі 531,03 грн.

Оскільки, вказані суми так і не були сплачені відповідачем, то відповідно до частини п'ятої статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні " ці суми можуть бути стягнуті в примусовому порядку за відповідним рішенням суду.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягають задоволенню та стягненню з відповідача адміністративно-господарських санкцій у розмірі 8535,01 грн. та пені у розмірі 531,03 грн.

Згідно частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 18, 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кремойл" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кремойл" (ідентифікаційний код 37895836, адреса: проїзд 40 років ДАІ, буд. 1-Г, м. Кременчук, Полтавська область, 39631) на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Полтава, вул. Зигіна, 1; одержувач УДКСУ в м. Кременчук, код ЄДРПОУ УДКСУ 37965850, МФО 831019, р/р 31212230700008 в ГУДКСУ Полтавської області) адміністративно-господарські санкції у розмірі 8 635 (вісім тисяч шістсот тридцять п'ять) гривень 01 (одна) копійка та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 531 (п'ятсот тридцять одна) гривні 03 (три) копійки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 20 грудня 2013 року.

Суддя Р.І. Молодецький