Постанова № 3615097, 15.04.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2009
Номер справи
2-а-802/08
Номер документу
3615097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2009 року                                                                                                 №2-а-802/08

16 год. 05 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді                                                   Смілянця Е.С.,

суддів                                                                        Гараня С.М.,

                                                                                  Лічевецького І.О.,

при секретарі                                                            Веліхановій О.С.,

за участю:

представника позивача                                           Іванова О.В.,

представника відповідача                                       Турика В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом малого приватного підприємства «Вегас» до державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося МПП «Вегас», в якій просить скасувати рішення ДПІ в Чигиринському районі Черкаської області №0001592302 від 24.07.2008 року, №0001602302 від 24.07.2008 року, №0001372302 від 02.07.2008 року, №0001412302 від 04.07.2008 року, №0001672302 від 29.07.2008 року, №0001682302 від 29.07.2008 року, №0001352302 від 02.07.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 31.10.2008 адміністративні справи №2-а-802/08, №2-а-803/08, 2-а-804/08, 2-а-805/08, №2-а-806/08, 2-а-900/08, 2-а-901/08 об’єднано в одне провадження та присвоєно реєстраційний номер 2-а-802/08.

В судовому засіданні 27 січня 2009 року ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без розгляду в частині скасування рішення ДПІ у Чигиринському районі Черкаської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.07.2008 №0001352302.

В судовому засідання представник позивач позов підтримав в повному обсязі, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 10.07.2008 співробітниками Шосткінської МДПІ Сумської області проведена перевірка господарської одиниці МПП «Вегас», яка розташована за адресою: Сумська область, м. Шостка, вул. Карла Маркса, 42а. За результатами проведеної перевірки складено акт №181701422340 від 10.07.2008. На підставі акта проведеної перевірки 24.07.2008 державною податковою інспекцією у Чигиринському районі винесено рішення №0001592302про застосування штрафних (фінансових)  санкцій до малого приватного підприємства «Вегас»в розмірі 5600 грн. за порушення п. 1, 2, 3 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95- ВР.

Співробітниками ДПІ у м. Суми 15.07.2008 проведена перевірка господарської одиниці МПП «Вегас», яка розташована за адресою: м. Суми, вул. Петропавлівська, 76. За результатами проведеної перевірки складено акт №6167/234/30199999/181904092304 від 15.07.2008. На підставі акта проведеної перевірки 24.07.2008 державною податковою інспекцією у Чигиринському районі винесено рішення №0001602302  про застосування штрафних ( фінансових)  санкцій до малого приватного підприємства «Вегас» в розмірі 2720 грн. за порушення п. 1, 2, 3 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95- ВР.

Співробітниками Конотопської МДПІ Сумської області 26.06.2008 проведена перевірка господарської одиниці МПП «Вегас», яка розташована за адресою: Сумська область, м. Конотоп, пр. Миру, 74. За результатами проведеної перевірки складено акт №180501412341 від 26.06.2008. На підставі акта проведеної перевірки 02.07.2008 державною податковою інспекцією у Чигиринському районі винесено рішення №0001372302  про застосування штрафних ( фінансових)  санкцій до малого приватного підприємства «Вегас» в розмірі 6800 грн. за порушення п. 1, 2, 3 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95- ВР.

Співробітниками ДПІ у Чемеровецькому районі Хмельницької області 20.06.2008 проведена перевірка господарської одиниці МПП «Вегас», яка розташована за адресою: Хмельницька область, смт Чемерівці, вул. Центральна, 45. За результатами проведеної перевірки складено акт №2219006223 від 20.06.2008. На підставі акта проведеної перевірки 04.07.2008 державною податковою інспекцією у Чигиринському районі винесено рішення №0001412302  про застосування штрафних ( фінансових)  санкцій до малого приватного підприємства «Вегас» в розмірі 3400 грн. за порушення п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95- ВР.

Співробітниками ДПІ у м. Хмельницькому 17.07.2008 проведена перевірка господарської одиниці МПП «Вегас», яка розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Соборна, 12/1. За результатами проведеної перевірки складено акт №22250400/2302/5737 від 17.07.2008. На підставі акта проведеної перевірки 29.07.2008 державною податковою інспекцією у Чигиринському районі винесено рішення №0001672302  про застосування штрафних ( фінансових)  санкцій до малого приватного підприємства «Вегас» в розмірі 3740 грн. за порушення п. 1, 2, 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95- ВР.

Співробітниками ДПІ у м. Хмельницькому 16.07.2008 проведена перевірка господарської одиниці МПП «Вегас», яка розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 19/1. За результатами проведеної перевірки складено акт №22250399/2302/5704 від 16.07.2008. На підставі акта проведеної перевірки 29.07.2008 державною податковою інспекцією у Чигиринському районі винесено рішення №0001682302  про застосування штрафних ( фінансових)  санкцій до малого приватного підприємства «Вегас» в розмірі 3400 грн. за порушення п. 1, 2, 3 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95- ВР.

Не погоджуючись із застосуванням до нього штрафних санкцій, позивач вказує на те, що МПП «Вегас» на господарській одиниці, Сумська область, м. Шостка, вул. Карла Маркса, 42а, в залі гральних автоматів знаходиться 15 гральних автоматів, підприємство використовує реєстратор розрахункових операцій модифікації DATECSMP-5000i, заводський номер ДЮ 09000246, який у відповідності до вимог законодавства зареєстрований ДПІ у Чигиринському районі 11.07.2006, номер реєстраційного посвідчення 2327000406, даний реєстратор розрахункових операцій переведений у фіскальний режим роботи. Позивач не погоджується із сумою застосування до нього штрафних санкцій в розмірі 5600 грн., оскільки зал гральних автоматів позивача обладнаний належним реєстратором розрахункових операцій, під час перевірок при розрахунках був застосований РРО, видавався розрахунковий документ.

 В залі гральних автоматів з надання послуг у сфері грального бізнесу на господарській одиниці, м. Суми, вул. Петропавлівська, 76,  знаходиться 8 гральних автоматів, позивач використовує реєстратор розрахункових операцій модифікації SAMSUNGER350FSTU-07 заводський номер 00000612, який у відповідності до вимог законодавства зареєстрований ДПІ у Чигиринському районі, номер реєстраційного посвідчення 2327000390. Позивач не погоджується із сумою застосування до нього штрафних санкцій в сумі 2720грн. оскільки, даний реєстратор розрахункових операцій переведений у фіскальний режим роботи.

В залі гральних автоматів з надання послуг у сфері грального бізнесу на господарській одиниці, Сумська область, м. Конотоп, пр. Миру, 74,  знаходиться 20 гральних автоматів, позивач використовує реєстратор розрахункових операцій модифікації SAMSUNGER350F-UA.01.Iзаводський номер DI00504256, який у відповідності до вимог законодавства зареєстрований ДПІ у Чигиринському районі, номер реєстраційного посвідчення 2327000449. Позивач не погоджується із сумою застосування до нього штрафних санкцій в сумі 6800грн. оскільки, даний реєстратор розрахункових операцій переведений у фіскальний режим роботи.

В залі гральних автоматів з надання послуг у сфері грального бізнесу на господарській одиниці, Хмельницька область, смт Чемерівці, вул. Центральна, 45,  знаходиться 10 гральних автоматів, позивач використовує реєстратор розрахункових операцій модифікації ДАТЕКС МР 5000і заводський номер ДЮ 09000066, який у відповідності до вимог законодавства зареєстрований ДПІ у Чигиринському районі, номер реєстраційного посвідчення 2327000615. Позивач не погоджується із сумою застосування до нього штрафних санкцій в сумі 3400 грн. оскільки, даний реєстратор розрахункових операцій переведений у фіскальний режим роботи.

В залі гральних автоматів з надання послуг у сфері грального бізнесу на господарській одиниці, м. Хмельницький, вул. Соборна, 12/01,  знаходиться 10 гральних автоматів, позивач використовує реєстратор розрахункових операцій модифікації MINI600.02 MEзаводський номер ПА 6210059, який у відповідності до вимог законодавства зареєстрований ДПІ у Чигиринському районі, номер реєстраційного посвідчення 2327000592. Позивач не погоджується із сумою застосування до нього штрафних санкцій в сумі 3400 грн. оскільки, даний реєстратор розрахункових операцій переведений у фіскальний режим роботи.

В залі гральних автоматів з надання послуг у сфері грального бізнесу на господарській одиниці, м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 19/1,  знаходиться 10 гральних автоматів, позивач використовує реєстратор розрахункових операцій модифікації MINI600.02 МЕ заводський номер ПА 6210046, який у відповідності до вимог законодавства зареєстрований ДПІ у Чигиринському районі, номер реєстраційного посвідчення 2327000593. Позивач не погоджується із сумою застосування до нього штрафних санкцій в сумі 3400 грн. оскільки, даний реєстратор розрахункових операцій переведений у фіскальний режим роботи.

Позивач стверджує, що виходячи з Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 р. № 13/5 із змінами станом на 01.07.2008, МПП «Beгac» не має права використовувати гральні автомати як РРО, оскільки гральні автомати на сьогоднішній день не внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових рацій як РРО та не відповідають вимогам, які пред’являються до РРО.

Представник відповідача Турик В.О. проти задоволення позову заперечив, обґрунтовуючи свою позицію обставинами, викладеними в запереченні проти позову.

Вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши і оцінивши всі наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають  до задоволення з наступних підстав: зогляду на вимоги ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Мале приватне підприємство «Вегас» відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію Серії АОО № 258546 зареєстроване 19.10.1998 виконавчим комітетом Одеської міської ради за № 15561050001002096, а відповідно до довідки 12.09.2005 взято на облік як платник податків.

Вищевказані перевірки проведені відповідно до планів перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації і зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів затвердженими заступниками голів державних податкових інспекцій на території яких знаходяться гральні заклади. На проведення перевірок працівникам державної податкової служби відповідно до планів перевірок надані відповідні направлення із зазначенням номера направлення, дати проведення,  посади та прізвища перевіряючого, назви суб’єкта господарської діяльності.

Під час проведення перевірок позивача податковим органом, були складені акти в яких зафіксовані порушення ст. 3 Закону про РРО, а саме, застосування гральних автоматів, які не обладнані фіскальною пам’яттю, таких які не відповідають вимогам щодо реалізації фіскальних функцій гральних автоматів, затверджених протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27.06.2002 №213, а також вимогам постанов Кабінету Міністрів України №2/99 від 18.02.02 «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування», №121 від 07.02.2001 «Про терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі».

Здійснення контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків врегульовано розділом ІVст. 15-16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95- ВР в новій редакції Закону України від 1 червня 2000 року № 1776-ІІІ. В ст.15 вказаного Закону зазначено, що контроль за суб’єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України, шляхом проведення планових або позапланових перевірок.   

Стаття 11 Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та в порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних  цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

В ч. 1 ст. 11-1 Закону №509 вказано, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів, яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об’єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова перевірка. Тобто, в ст. 11-1 Закону № 509-ХІІ зазначено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок стосовно своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), а в даному випадку податковим органом була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єкта підприємницької діяльності.

Дійсно, відповідно до ч. 4 ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України. Згідно з ч. 4 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення. Проте ч. 1 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об’єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Тобто, ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначає підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок стосовно своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів обов’язкових платежів, а в даному випадку податковим органом була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу  суб’єктами підприємницької діяльності. Таким чином, перевірка проведена правомірно, оскільки Законом України  «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не встановлено періодичність проведення перевірок. Отже Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95 –ВР в новій редакції Закону України від 1 червня 2000 року № 1776-ІІІ  в частині застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг є спеціальним, а тому інші законодавчі акти, у тому числі й Закон 509-ХІІ, застосовується лише в частині, не врегульованій Законом України №1776-ІІІ. Порядок складання плану графіка перевірок суб’єктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні складаються відповідно до наказу ДПА України №441  від 11.10.2005.

 Проведеною працівниками ДПІ перевіркою гральних закладів позивача, встановлено порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України  «Про терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій», №21 від 07.02.2001, п. 6 додатку якого встановлені конкретні строки переведення суб’єктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням спеціалізованих РРО, зокрема щодо використання гральних автоматів – з 31.12.2006, відповідальність за яке передбачено ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського та послуг» від 06.07.1995 № 265/95- ВР, а саме двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.

Гральний автомат – РРО з 31 грудня 2006, відповідно до Постанови повинен самостійно виконувати фіскальні функції, які, полягають в обліку, накопиченні та відображенні даних щодо прийнятих та виданих гравцям грошових замінників – жетонів та кредитів. Згідно пунктів 1-3 статті 3 Закону про РРО суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції, застосовувати реєстратори розрахункових операцій що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування. 

Постановою Кабміну України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» № 199 від 18.02.2002 встановлено, що дія цих вимог поширюється на реєстратори розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг) та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), крім тих реєстраторів, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти. Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій автоматами з продажу товарів (послуг), іншими реєстраторами, які не передбачають друкування розрахункових і звітних документів, а також додаткові вимоги щодо реалізації фіскальних функцій спеціалізованими реєстраторами для конкретних сфер застосування (у разі необхідності) встановлюються Державною комісією з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом.

У відповідності з додатком 4 до протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом, від 27.06.2002 № 13, дія цих вимог поширюється на гральні автомати  в частині виконання ними фіскальних функцій і обліку кількості жетонів або їх замінників— кредитів, які використовуються у грі на цьому автоматі. Лічильники повинні знаходитися в кожухах, що пломбуються у встановленому порядку засобами контролю, які унеможливлюють доступ до лічильників та їх відокремлення від автомата без пошкодження кожуха або засобу контролю. Конструкція лічильників повинна виключати можливість обнулення або зменшення їх показників. Лічильники повинні бути розміщені у місцях, доступних для зчитування їх показників.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позивачне  використав можливість до 31.12.2006 звернутися до виробників та постачальників реєстраторів розрахункових операцій з метою виготовлення реєстраторів рахункових операцій (гральних автоматів) у відповідності до вимог Закону і провести дії щодо внесення їх до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.  

            Таким чином, в задоволенні даного позаву слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 11,14,70,71, 89, 94,  105, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:                 

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий                                                                                                Е.С. Смілянець

Судді:                                                                                                            С.М. Гарань  

І.О. Лічевецький

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 21 квітня 2009 року.