ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2009 року №2-а-403/08
14 год. 20 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Смілянця Е.С.,
при секретарі Веліхановій О.С.,
за участю:
прокурора відділу прокуратури
Черкаської області Соколишиної Л.Б.,
представника позивача державного підприємства «Національна енергетична компанія» Мисана В.М.,
представника відповідача Звенигородської центральної районної лікарні
Безуглого Б.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах Держави в особі Міністерства палива та енергетики і державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Звенигородської центральної районної лікарні про стягнення штрафу в сумі 1020 грн.,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся перший заступник прокурора Черкаської області в інтересах Держави в особі Міністерства палива та енергетики і державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», в якій просить стягнути з Звенигородської центральної районної лікарні штраф в сумі 1020 грн.
Представник прокуратури Соколишина Л.Б. та представник державного підприємства «Національна енергетична компанія» Мисан В.М. позов підтримали в повному обсязі та пояснили наступне.
Прокуратурою Черкаської області в порядку нагляду проведено перевірку з питання додержання вимог законодавства в електроенергетиці встановлено наступне.
В серпні 2005 року державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області проведено перевірку одержання вимог законодавства про електроенергетику Звенигородською центральною районною лікарнею.
В ході перевірки енергогосподарства вказаного підприємства встановлено порушення вимог «Правил улаштування електроустановок» та «Правил користування електричною енергією», що підтверджується актом обстеження №Ст-87 від 29.08.2005.
За результатами перевірки на підставі статті 9 Закону України «Про електроенергетику» головному лікарю Звенигородської центральної районної лікарні, 31 жовтня 2007 року внесено припис №Ст-84 про усунення порушень вимог Закону України «Про електроенергетику».
Вимоги припису №Ст-84 від 31.10.2007 року про усунення порушень закону в електрогосподарстві Звенигородською центральною районною лікарнею, не виконано, що Підтверджується актом перевірки №Ст-28 від 26 травня 2008 року.
У зв’язку з цим державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами поживання електричної і теплової енергії в Черкаській області відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та пп. 2, 7, 8 Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312), за ухилення від виконання припису №Ст-84 від 31 жовтня 2007 року постановою від 12 червня 2008 року №193 накладено на Звенигородську центральну районну лікарню штраф у розмірі 60 (шістдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 грн.(одна тисяча двадцять гривень). Згідно з постановою копію платіжного документу з відміткою банку про сплату штрафу до Державного бюджету не обхідно було надати до інспекції Держенергонагляду в Черкаській області.
Вказану постанову вручено головному лікарю Звенигородської ЦРЛ Цибі Леоніду Васильовичу через канцелярію 17.06.2008 вх. №378.
Однак перевіркою встановлено, що до цього часу штраф в розмірі 1020 грн. Звенигородською центральною районною лікарнею до Державного бюджету України не сплачено, чим порушено вимоги п. 10 Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, яким передбачено, що сплату штрафу слід здійснити протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення.
Представник Міністерства палива та енергетики України в судове засідання не з’явився, проте позивачем надано суду клопотання про розгляд справи без його участі та зазначено, що позов підтримує повністю.
Представник відповідача Безуглий Б.І. проти позову заперечив, мотивуючи це наступним.
31 липня 2008 року начальником ДВС Звенигородського районного управління юстиції було направлено представнику державного підприємства «Національна енергетична компанія» виконавчий лист № 10\729а, виданий господарським судом Черкаської області, про стягнення з Звенигородської центральної районної лікарні заборгованості на користь державного бюджету в сумі 1020 грн. та копію постанови про закінчення виконавчого провадження (в зв’язку з повним фактичним виконанням вимог виконавчого документа). При поданні позову до окружного адміністративного суду позивачем цього не враховано. Також не враховано того, що Звенигородська центральна районна лікарня фінансується за рахунок бюджету. Витрачати кошти, які не передбачені бюджетом на інші потреби, не дозволяєтъся. Це буде розцінено як нецільове використання бюджетних коштів і в цьому випадку наступає адміністративна або кримінальна відповідальність.
Позивач не прийняв до уваги того, що за одне те саме діяння два рази юридична відповідальність не наступає. Позивач не додав до позовної заяви копій постанов про накладення штрафу на Звенигородську ЦРЛ та документі які б підтвердили їх виконання.
Тому, враховуючи викладене, позовна заява подана безпідставно, без проведення належної перевірки, в зв’язку з чим слід відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши доводи сторін, дослідивши та оцінивши всі наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку, що даний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» та п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 №929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2006 №131) державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб’єктів електроенергетики, суб’єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики України в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Метою державного енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об’єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб’єктами електроенергетики, суб’єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» до доходів Державного бюджету зараховуються надходження від штрафних санкцій. Таким чином, ненадходження суми штрафу до Державного бюджету спричиняє матеріальну шкоду інтересам держави.
Крім цього енергетика є провідною, стратегічно важливою галуззю народного господарства країни, від сталого функціонування якої залежить національна безпека України, і правопорушення у сфері електроенергетики є порушеннями загальнодержавних інтересів.
Вищезазначене є підставою звернення прокурора із відповідною позовною заявою з метою захисту інтересів держави в особі Міністерства палива та енергетики України та Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до 121 Конституції України, ст. ст. 60, 104 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру».
Статтею 9 Закону України «Про електроенергетику» державнимінспекторамзенергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії наданоправодавати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушеньнормативно-правових актів; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до абз. 3 п. 2 Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою КМУ від 21.07.1999 №1312 за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб’єктів господарювання накладаються штрафи.
У встановленому законом порядку державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області в серпні 2005 року проведено перевірку щодо додержання вимог законодавства про електроенергетику Звенигородською центральною районною лікарнею, в ході якої встановлено порушення вимог Правил улаштування електроустановок та Правил користування електричною енергією згідно з актом обстеження №Ст-87 від 29.08.2005. На підставі цього акту відповідно до статті 9 Закону України «про електроенергетику» головному лікарю Звенигородської центральної районної лікарні 31 жовтня 2007 року внесено припис №Ст-84 про усунення порушень вимог Закону України «Про електроенергетику», а саме: придбати і встановити дизельну електричну станцію з автоматичним вводом резерву для енергокористувачів І категорії.
Проте вимоги внесеного припису не виконано відповідачем не виконано, про що свідчить акт проведеної державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області 26 травня 2008 року перевірки №Ст-28.
Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що передбачено положенням статті 27 Закону України «Про електроенергетику».
В зв’язку з цим постановою державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Черкаській області від 12 червня 2008 року №193 на відповідача за ухилення від виконання припису №Ст-84 від 31.10.2007 накладено штраф у розмірі 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1020 грн.
На заперечення представника відповідача суд зазначає, що застосування штрафу та внесення припису не слід вважати як адміністративну відповідальність за одне й те саме порушення, оскільки припис відповідачу внесено за порушення вимог Закону України «Про електроенергетику», а штраф накладено за ухилення від виконання вказаного припису.
Крім цього відповідачем в судовому порядку оскаржувалася постанова державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області про накладення штрафу у розмірі 1020 грн., проте постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 03.02.2009 у справі №2-а-2252/08 в задоволенні позову Звенигородській центральній районній лікарні відмовлено, оскільки оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою.
Таким чином, суд вважає обґрунтованою та законною вимогою позивача про стягнення з Звенигородської центральної районної лікарні штрафу в розмірі 1020 грн., а позов таким, що підлягає задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності виплат позивача – суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) відповідно до положення статті 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягає.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 17, 19, 49, 51, 71, 79, 86, 87, 94, 112, 136, 159, 160, 161, 162, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Звенигородської центральної районної лікарні (20200, Черкаська область, м. Звенигородка, вул. Піонерська, 83, код за ЄДРПОУ 02005384) до державного бюджету України на розрахунковий рахунок 31113106700100 УДК у Звенигородському районі, МФО 854018, код за ЄДРПОУ) штраф в розмірі 1020 грн. (тисяча двадцять гривень).
Звільнити відповідача від сплати судових витрат на підставі ч. 4 ст. 94 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Е.С. Смілянець
Повний текст постанови виготовлений 30 березня 2009 року.