ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2013 року Справа № 876/10977/13
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Клюби В. В.
суддів: Рибачука А. І., Попка Я. С.
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 11 липня 2013 року по справі №308/8654/13 - а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення суми недоплаченої пенсії, -
УСТАНОВИВ:
У травні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського міськрайоного суду Закарпатської області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області і просив: визнати дії відповідача щодо невстановлення підвищення до пенсії позивачу неправомірними; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії із 01 квітня 2012 року на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» від 09 березня 2009 року за №268 станом на 01 квітня 2012 року та здійснювати її виплату без обмеження, встановленого абзацом 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 355; стягнути з відповідача на його користь різницю між перерахованою із 01 квітня 2012 року на підставі даних про розмір грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» від 09 березня 2009 року №268 станом на 01 квітня 2012 року без обмеження пенсією, що виплачувалась до моменту здійснення перерахунку в розмірі 35 відсотків.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено право на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, і проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» зобов'язано органи Державної податкової служби подавати до органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» від 09 березня 2006 року №268 за аналогічними посадами на 01 квітня 2012 року.
На виконання вказаної постанови органом Державної податкової служби подано відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення, а також він (позивач) звернувся до відповідача із заявою про причини непідвищення пенсії, на що отримав відповідь про обмеження розміру його пенсії абзацом 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року. Вважає таку відмову протиправною, оскільки вказаною Постановою жодним чином не обмежується розмір пенсії, обчисленої відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 11 липня 2013 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення суми недоплаченої пенсії задоволено частково: визнано дії відповідача щодо невстановлення підвищення до пенсії позивачу неправомірними; зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії із 01 липня 2012 року на підставі довідок, поданих органами Державної податкової служби до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» від 09 березня 2009 року № 268 станом на 01 квітня 2012 року та здійснювати її виплату без обмеження, встановленого абзацом 2 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 355.
Не погодившись із вказаним судовим рішенням суду першої інстанції, відповідач подав до Львівського апеляційного адміністративного суду на вказане рішення апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та винести нову, якою в задоволенні заявлених позовних вимог відмовити повністю.
Окрім цього, обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, посилається на ті обставини, що перерахунки пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» спрямовані на встановлення особам, які займали рівні за штатною категорією посади, мають однакове звання, кваліфікацію, науковий ступінь і вчене звання, тривалість та умови проходження служби і не відрізняються за іншими ознаками, однакових розмірів пенсій, які не залежать від часу виходу на пенсію. При цьому, постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року не було передбачено проведення підвищення пенсій осіб рядового і начальницького складу Державної податкової служби. Крім цього, основний розмір пенсії позивача згідно довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року за відповідною посадою становить 4 666 гривень 40 коп., в той час як розмір отримуваної позивачем пенсії складає 5 193 гривні 22 коп.. Проте, судом першої інстанції вищевказані обставини не були враховані.
Позивач в судове засідання не прибув, а також не направив представника в судове засідання відповідач, хоча сторони були належним чином та у встановленому законом порядку повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Тому, відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши наявні в справі матеріали та докази, перевіривши доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід задовольнити з наступних підстав.
Ухвалюючи оскаржуване судове рішення, суд першої інстанції виходив з того, що довідки, які видані Державною податкової службою у Закарпатській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» свідчать про фактичне збільшення розміру грошового забезпечення військовослужбовців відповідної категорії із 01 квітня 2012 року. У зв'язку з цим суд першої інстанції прийшов до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача у непроведенні перерахунку пенсії позивачу є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Крім цього, суд першої інстанції прийшов до висновку, що з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року пенсія позивача підлягає перерахунку із 01 липня 2012 року, а тому у цій частині позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. Разом з тим, як зазначає суд першої інстанції, вимоги позивача про стягнення з відповідача недоотриманої пенсії в розмірі різниці між перерахованою із 01 квітня 2012 року та фактично отриманою до задоволення не підлягають.
Колегія суддів апеляційного суду з висновками суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог не погоджується з урахування такого.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивачу 10 жовтня 2000 року призначено пенсію за вислугу років згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка в даний час виплачується Головним Управлінням Пенсійного фонду України у Закарпатській області (відповідачем по справі) і розмір якої на час розгляду справи становив 5 193 гривні 22 коп..
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №355 від 23 квітня 2012 року. Державною податковою службою у Закарпатській області позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. 16 травня 2013 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, на яку отримав відповідь за №230/С - 99 - 01 від 20 травня 2013 року про відмову у такому перерахунку.
Відповідно до ст. 63 ч. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 вказаного Закону.
Згідно абзацу 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2012 року № 952 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355», яка набула чинності 20 жовтня 2012 pоку, передбачено установлення із 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до ст. ст. 13, 21, 36 Закону, збільшивши його із 01 вересня 2012 року до 23 відсотків та із 01 січня 2013 року - до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України №355 розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.
Перерахунки пенсій, призначені згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», спрямовані на встановлення особам, які займали рівні за штатною категорією посади, мають однакове (соціальне) звання, кваліфікацію, науковий ступінь і вчене звання, тривалість та умови проходження служби і не відрізняються за іншими ознаками, однакових розмірів пенсій, які не залежать від часу виходу на пенсію.
Також, постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 pоку (в редакції, що діяла до прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2012 року №952 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355»), не було передбачено проведення підвищення пенсій осіб рядового і начальницького складу Державної податкової служби.
Відповідно, постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2012 року №952 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355» (набула чинності 20 жовтня 2012 pоку), внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №355, згідно яких, особи рядового і начальницького складу Державної податкової служби із 20 жовтня 2012 року набули права на перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України № 355.
Тобто, працівники податкової міліції Державної податкової служби були зрівняні в правах з військовослужбовцями, яким вже було здійснено перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року, в редакції що діяла до 20 квітня 2012 pоку, що передбачено пунктом 2 даної постанови, стосовно надання Державною податковою адміністрацією відповідних довідок про грошове забезпечення на виконання абзацом 2. п. 1 постанови.
Враховуючи зазначене, розміри пенсій осіб рядового і начальницького складу Державної податкової служби, з урахуванням підвищення, проведеного у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 за відповідними посадами станом на 1 квітня 2012 року.
Відповідно безпідставними є вимоги позивача щодо зобов'язання головного управління здійснити перерахунок пенсії та здійснювати її виплату без обмеження з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року, якою не встановлено обмеження для пенсій, обчислених відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 і що на думку позивача є підставою для прийняття відповідачем відповідного рішення.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про безпідставність заявлених позовних вимог та необхідності у відмові в задоволенні таких.
В свою чергу суд першої інстанції не врахував вищевикладених обставин та положень відповідних нормативно правових актів.
Відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Тобто, в даному випадку, внаслідок порушення судом норм матеріального права, які визначають підстави та порядок проведення перерахунку пенсії, судом безпідставно задоволено позовні вимоги у відповідній частині.
У зв'язку з цим колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області підтверджуються обставинами справи, є обґрунтованими та спростовують висновки суду першої інстанції щодо позовних вимог.
З урахуванням встановлених судом фактичних обставин справи, положень вищевказаних нормативно правових актів, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог слід скасувати та прийняти у цій частині нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог у цій частині відмовити, а у решті постанову суду першої інстанції слід залишити без змін. Тому, апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст. ст. 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області задовольнити частково.
Постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 11 липня 2013 року по справі №308/8654/13 - а в частині часткового задоволення позовних вимог скасувати та прийняти у цій частині нову постанову.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення суми недоплаченої пенсії в частині вимог про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо невстановлення ОСОБА_1 підвищення до пенсії неправомірними та про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії позивача із 01 липня 2012 року на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» від 09 березня 2009 року за №268 станом на 01 квітня 2012 року та здійснювати її виплату без обмеження, встановленого абзацом 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 355 відмовити.
В решті постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 11 липня 2013 року по справі №308/8654/13 - а залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення особам, які беруть участь у справі, копії постанови суду і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. В. Клюба
Судді: А. І. Рибачук
Я. С. Попко