УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" вересня 2012 р. справа № 2а-7108/10/0870
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Шкуропадська В.М.
за участю представників:
позивача: - не з'явився
відповідача: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2010 року
у справі № 2а-7108/10/0870
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Альпіна»
до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя
про визнання дій щодо зміни складу перевіряючи протиправними,-
встановила:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Альпіна» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя, в якому просило визнати протиправними дії службових осіб Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя щодо включення до складу службових осіб, направлених на здійснення планової виїзної документальної перевірки позивача головного державного податкового ревізора-інспектора відділу фінансових розслідувань управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Запорізькій області ОСОБА_1
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що посадовими особами відповідача на підставі направлення № 487 від 02.08.2010 проводилась виїзна планова документальна перевірка ТОВ "Торговий дім Альпіна" з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства. 02 вересня 2010 року відповідно до направлення № 487/1 до складу перевіряючих включено головного державного податкового ревізора - інспектора відділу фінансових розслідувань управління боротьби з відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Запорізькій області ОСОБА_1 Такі дії податкового органу щодо зміни складу перевіряючи не передбачені Законом України "Про державну податкову службу України".
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 08.11.10 адміністративний позов задоволено. Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що Закон України "Про державну податкову службу України" не надає податковому органу права вносити зміни до складу або доповнювати склад службових осіб, направлених на здійснення планової виїзної перевірки.
Не погодившись із постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу (а.с.43), в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга мотивована тим, що відповідач діяв у повній відповідності з Наказом ДПА України від 27.05.2005 № 355, яким затверджено Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведені перевірок платників податків.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, про час і місце судового засідання сторони повідомлені судом належним чином.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, відповідач листом від 23.07.2010 № 1093/10/23-512 повідомив позивача про проведення з 02.08.2010 по 01.09.2010 виїзної планової перевірки ТОВ "Торговий дім Альпіна" з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства.
Посадовим особам відповідача відповідно до ст.11-2 Закону України "Про державну податкову службу України" видано направлення на перевірку від 02.08.2010 № 487 із визначеним в ньому складом перевіряючих.
01.09.2010 відповідачем виданий наказ № 648 про продовження терміну проведення перевірки ТОВ "Торговий дім Альпіна" на 15 робочих днів з 02.09.2010 по 22.09.2010.
Цим же наказом включено до складу бригади головного державного податкового ревізора - інспектора відділу фінансових розслідувань управління боротьби з відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Запорізькій області ОСОБА_1
02.09.2010 відповідачем виписано направлення на перевірку № 487/1, згідно якому змінився склад перевіряючих, а саме: старший державний податковий ревізор-інспектор відділу перевірок платників податків управління податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя Шапошник Г.Л. замінений на головного державного податкового ревізора-інспектора відділу фінансових розслідувань управління боротьби з відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Запорізькій області ОСОБА_1
В той же день направлення на перевірку від 02.09.2010 № 487/1 вручено головному бухгалтеру ТОВ "Торговий дім Альпіна" Гладир Т.І. під розписку.
До проведення перевірки головний державний податковий ревізор - інспектор відділу фінансових розслідувань управління боротьби з відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Запорізькій області ОСОБА_1, не був допущений, про що відповідачем складений Акт недопуску до перевірки № 277/2305/32765365 від 02.09.2010.
З огляду на фактичні обставини справи норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог.
Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) визначені в ст.11№ Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
За приписами вказаної норми в редакції на час виникнення спірних правовідносин, планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.
Забороняється проведення планових виїзних перевірок за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Проведення планових виїзних перевірок здійснюється органами державної податкової служби одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням та сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів). Порядок координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням та сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), визначається Кабінетом Міністрів України.
Тривалість планової виїзної перевірки не повинна перевищувати 30 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - 20 робочих днів.
Подовження термінів проведення планової виїзної перевірки можливе на термін не більш як 15 робочих днів, а стосовно суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів.
Статтею 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" встановлено умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок
Так посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби.
Виходячи з наведених правових норм, колегія суддів дійшла висновку, що оскільки термін проведення планової перевірки визначений відповідачем з 02.08.2010 по 01.09.2010 (в направленні від 02.08.2010 № 487 - 22 робочих дня), останнім днем перевірки (22-м робочим днем) є 31.08.2010, отже дії відповідача по видачі іншім посадовим особам направлення від 02.09.2010 № 487/1 на проведення, як зазначено в цьому направленні, виїзної планової перевірки ТОВ "Торговий дім Альпіна", не свідчать про продовження перевірки.
Крім того, включення до складу службових осіб, направлених на здійснення планової документальної перевірки ТОВ "Компанія Альпіна", головного державного податкового ревізора-інспектора відділу фінансових розслідувань управління боротьби з відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Запорізькій області ОСОБА_1 не обґрунтовано обставинами, які пов'язані з неможливістю вирішити поставлені запланованою з 02.08.2010 перевіркою питання.
Як правильно зазначено судом першої інстанції, Закон України "Про державну податкову службу в Україні" не дає права податковому органу вносити зміни до складу або доповнювати склад службових осіб, направлених на здійснення планової виїзної документальної перевірки, в тому числі, у разі подовження терміну проведення планової виїзної перевірки.
Внаслідок викладеного такі дії відповідача не відповідають наведеним вище нормам Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно п.2 ч.1 до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на наведені норми, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, яким не прийнято до уваги посилання відповідача на наказ ДПА України від 27.05.2008 № 355 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведені перевірок платників податків".
Вказаний документ не зареєстрований в Міністерстві Юстиції України, його приписи не є обов'язковими для виконання, носять рекомендаційний характер, отже не є правовою підставою для здійснення відповідачем оскаржуваних дій.
Суд першої інстанції під час розгляду даної справи дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог.
Передбачених статтею 202 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення не вбачається, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 08.11.2010 у справі № 2а-7108/10/0870 залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко