УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2013 року Справа № 125907/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Носа С.П., Рибачука А.І.,
з участю секретаря судового засідання: Микитин І.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Львівської державної лісовпорядної експедиції на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 травня 2012 року у справі за позовом Заступника прокурора Львівської області в інтересах держави, в особі Контрольно-ревізійного управління у Львівській області до Львівської державної лісовпорядної експедиції про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
10.04.2012 року заступник прокурора Львівської області в інтересах держави, в особі Контрольно-ревізійного управління у Львівській області звернувся до суду з позовом до Львівської державної лісовпорядної експедиції про стягнення коштів в сумі 1 510 580, 40 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що КРУ у Львівській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Львівської державної лісовпорядної експедиції. В ході ревізії встановлено, що у рахунках експедиції завищено потреби у бюджетних асигнуваннях на оплату праці співробітників, які виконують лісовпорядні роботи. В результаті чого підприємством в період з 01.07.2008 року по 30.09.2011 року безпідставно отримано 1 510 580,40 грн. За рахунок зазначених цільових бюджетних коштів проведено нарахування та оплату праці з числа загальногосподарського та з адміністративного персоналу, які лісовпорядні роботи не виконували, тобто здійснено оплату загальногосподарських та адміністративних витрат, які не планувались та, відповідно, не затверджувались у фінансових планах, на загальну суму 1 510 580,40 грн. Позивачі зазначають, що вказаним порушенням завдано державному бюджету матеріальної шкоди (збитків) на суму 1 510 580,40 грн., відтак, просять суд стягнути з Львівської державної лісовпорядної експедиції використані не за цільовим призначенням кошти в сумі в сумі 1 510 580,40 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16 травня 2012 року стягнуто з Львівської державної лісовпорядної експедиції (79000, м. Львів, вул. Чайковського, 17, ідентифікаційний код 00969008) до Державного бюджету України кошти в сумі 1 510 580 (один мільйон п'ятсот десять тисяч п'ятсот вісімдесят) грн. 40 коп.
Представник Львівської державної лісовпорядної експедиції постанову суду першої інстанції оскаржив, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, не відповідає фактичним обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що відповідно до п. 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. № 228 (надалі - Порядок), кошторис бюджетної установи - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень. Таким чином, встановлення повноваження Експедиції щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів за програмою «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді» по КПКВ 1901060 здійснюється на підставі кошторисів, що затверджуються Укрдержліспроект на відповідний бюджетний період. Відповідно до вимог, встановлених Порядком, Укрдержпіспроектом затверджені кошториси - Експедиції на 2008-2011 роки за програмою «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді» по КПКВ 1901060 у загальній сумі 11 494 100 грн., в тому числі: на 2008 рік у сумі 2 100 900 грн., на 2009 рік у сумі 2 307 200 грн., на 2010 рік у сумі 3 906 200 грн., на 2011 рік у сумі 3 179 800 грн. Слід зазначити, що побудова обліку операційних витрат підприємства за економічними елементами (кошторис) регламентується чинним Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 р. № 318 (надалі - Стандарт). Згідно з цим Стандартом передбачено, що до виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються, зокрема, загальновиробничі витрати (витрати на управління виробництвом: оплата праці апарату управління цехами, дільницями тощо; відрахування на соціальні заходи й медичне страхування апарату управління цехами, дільницями; витрати на оплату службових відряджень персоналу цехів, дільниць; витрати на обслуговування виробничого процесу: оплата праці загальновиробничого персоналу; відрахування на соціальні заходи, медичне страхування робітників та апарату управління виробництвом; витрати на здійснення технологічного контролю за виробничими процесами та якістю продукції, робіт, послуг, тощо), та адміністративні витрати (загальногосподарські витрати спрямовані на обслуговування та управління підприємством: загальні корпоративні витрати; організаційні витрати; витрати на проведення річних зборів, представницькі витрати тощо; витрати на службові відрядження і утримання апарату управління підприємством та іншого загальногосподарського персоналу; витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів загальногосподарського використання; інші витрати загальногосподарського призначення. Зведеними планами заходів з ведення лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів в лісовому фонді, які доводилися Державним агентством лісових ресурсів, також передбачено витрати на загальновиробничі та адміністративні витрати за програмою «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді» по КПКВ 1901060. Необхідно також зауважити, що паспорти бюджетної програми «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді» по КПКВ 1901060 на 2008-2011 роки затверджувались відповідними наказами Державного комітету лісового господарства України та Міністерства фінансів України, а цільове та законне використання зазначених бюджетних коштів контролювало управління Державного казначейства у Галицькому районі м. Львова. В зв'язку з викладеним, вважає, що виплата заробітної плати загальногосподарському та адміністративному персоналу Експедиції за період 2008-2011 років в сумі 1510580,40 грн., а відповідно і відображення зазначених витрат у фінансовій звітності та інших документах Експедиції, здійснювалось Відповідачем із повним дотриманням вимог діючого законодавства України, оскільки до кошторисного розрахунку вартості робіт з ведення лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів у 2008-2011 роках були включені загальновиробничі та адміністративні витрати, пов'язані з веденням лісового і мисливського господарства.
В судовому засіданні прокурора Львівської області та Контрольно-ревізійного управління у Львівській області надали пояснення та заперечили проти доводів апеляційної скарги.
Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали цієї справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, приходить до переконання, що апеляційну скаргу необхідно відхилити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу чи постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що Контрольно-ревізійним управлінням у Львівській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Львівської державної лісовпорядної експедиції за період ІІ півріччя 2008 року, 2009-2010 роки та 9 місяців 2011 року. За результатами ревізії складено Акт від 22.11.2011 року № 07-26/34.
Ревізією цільового і законного використання бюджетних коштів на виконання державних програм виявлено, що в період 2008-2011 років Львівській державній лісовпорядній експедиції із Державного бюджету України були виділені бюджетні асигнування по КПКВ 1901060 «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів у лісовому фонді» на виконання лісовпорядних і обстежувальних робіт, у відповідності до державної цільової програми «Ліси України» на 2002-2015, 2010-2015 роки» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 року № 253. Так, Експедиції за друге півріччя 2008 року поступили бюджетні кошти в сумі 1124099,99 грн., у 2009 році - 2397800 грн., у 2010 році - 3906200 грн. та за період січня-вересня 2011 року - 2328291 грн. Всього на загальну суму 9756390,99 грн.
Для виділення коштів з державного бюджету Львівська державна лісовпорядна експедиція подала в ВО «Укрдержліспроект» виробничо-фінансові плани (наявні в матеріалах справи), де чітко вказувала конкретні види робіт та суми для їх проведення. Крім того, ВО «Укрдержліспроект» доводить Львівській лісовпорядній експедиції пооб'єктні плани лісовпорядних і обстежувальних робіт, якими заплановано і затверджено виконання робіт за рахунок коштів держбюджету, які безпосередньо виділені на зазначену програму. В цих планах зазначено обсяг та суму витрат на виконання робіт.
Згідно акту ревізії, в період 2008-2011 років, в порушення вимог п.п. 2 Порядку використання коштів, передбачених в державному бюджеті для здійснення заходів з ведення лісового і мисливського господарства та для створення захисних лісових насаджень і полезахисних лісових смуг», затвердженого постановою КМ України № 253 від 21.02.2007р. та п.п. 9, 22 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого постановою КМ України № 228 від 28.02.2002 року у рахунках експедиції завищено потреби у бюджетних асигнуваннях на оплату праці співробітників, які виконують лісовпорядні роботи. В результаті чого підприємством в період з 01.07.2008 року по 30.09.2011 року безпідставно отримано 1510580,40 грн. (КПКВ 1901060 «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів у лісовому фонді»).
Відтак, в акті ревізії зроблено висновок, що за рахунок вказаних цільових бюджетних коштів проведено нарахування та оплату праці співробітників з числа загальногосподарського адміністративного персоналу, які лісовпорядні роботи не виконували, тобто здійснено оплату загальногосподарських та адміністративних витрат, які не планувались та, відповідно, не затверджувались у вищезазначених фінансових планах, на загальну суму 1 510 580,40 грн.
Суд першої інстанції вірно виходив з того, що Згідно з п.8 ст.7 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 №2542-111, принцип цільового використання бюджетних коштів полягає у тому, що бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними визначеннями.
Статтею 30 Бюджетного кодексу України визначено, що видатки Державного бюджету України включають бюджетні призначення, встановлені законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, що пов'язані з реалізацією державних програм, перелік яких визначено статтею 87 цього Кодексу.
Факт нецільового використання коштів визнається Львівською державною лісовпорядною експедицією, про що свідчать її ж листи в.о начальнику державної фінансової інспекції у Львівській області Кроляку Р.Й. за вих. № 50 від 30.01.2012 року та від 17.02.2012 року № 125.ґ
Вироком Галицького районного суду м. Львова від 24.01.2013 року ОСОБА_3- начальника Львівської державної лісовпорядної експедиції, визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 210 КК України па призначено йому покарання, із застосуванням ч. 2 ст. 69 КК України у виді 3 років обмеження волі.
Крім того, суд звертає увагу на те, що Львівською державною лісовпорядною експедицією не було оспорено наслідків ревізії цільового і законного використання бюджетних коштів, проведеної Контрольно-ревізійним управлінням у Львівській області
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог позивача та вважає, що позов слід задовольнити в повному обсязі.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, до яких належать органи державної податкової служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст.160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Львівської державної лісовпорядної експедиції - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 травня 2012 року у справі № 2а-3132/12/1370 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.П. Дякович
Судді С.П. Нос
А.І. Рибачук