Головуючий у 1 інстанції - Хацько Н.О.
Суддя-доповідач - Яманко В.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2013 року справа №242/4469/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Яманко В. Г., суддів Казначеєва Е. Г., Васильєвої І. А., розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 15 листопада 2013 року у справі № 242/4469/13-а (суддя Хацько Н. О.) за позовом ОСОБА_2 до обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго", виконавчого комітету Селидівської міської ради про визнання неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до Селидівського міського суду з позовом (а. с. 1-4) до ВП «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа», виконавчого комітету Селидівської міської ради про: 1) скасування рішення викладене в протоколі № 53 постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення при виконкомі Селидівської міської ради від 13 серпня 2013 року; 2) зобов'язання міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення при виконкомі Селидівської міської ради надати дозвіл по заяві № 84 від 12 серпня 2013 року на відключення квартири позивача від теплової мережі центрального опалення та влаштування автономної електричної системи опалення згідно діючого законодавства; 3) зобов'язання підприємства «Димитровтепломережа» закрити особовий рахунок та не проводити нарахування за послуги з теплопостачання на адресу: АДРЕСА_1 у зв'язку з їх відсутністю.
Ухвалою Селидівського міського суду від 15 листопада 2013 року (арк. спр. 67) клопотання позивача про заміну відповідача було задоволено та залучено до участі в процесі замість ВП «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго».
Постановою Селидівського міського суду від 15 листопада 2013 року (а. с. 69-70) у задоволенні позову відмовлено повністю.
Позивач не погодився з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу (арк. спр. 73-76), в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позову в повному обсязі.
Сторони про дату, час та місце судового розгляду повідомлені. Позивач до суду не з'явився. Другий відповідач надав заперечення на апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції залишити без змін, здійснити судовий розгляд за відсутності представників.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 1 червня 2010 року, внесеного до Державного реєстру правочинів за № 1513 (арк. спр. 5-6). Позивач посилається на те, що на момент придбання квартири АДРЕСА_1, в ній були відсутні радіатори та разом з іншими документами на квартиру переданий акт про відсутність централізованого опалення від 15 листопада 2007 року, на підставі якого був складений акт про відключення від системи централізованого опалення (арк. спр. 8-9, 11).
В довідці ВО «Димитровтепломережа» від 12 серпня 2013 року № 930/13 (арк. спр. 10) вказано, що будинок АДРЕСА_1 підключений до системи централізованого опалення. В квартирі АДРЕСА_1 демонтовано опалювальні прилади, заборгованість станом на 1 серпня 2013 року відсутня.
Відповідно до частини 4 статті 13 Закону України «Про теплопостачання» від 2 червня 2005 року № 2633-ІV (з наступними змінами та доповненнями) до повноважень органів місцевого самоврядування віднесено затвердження з урахуванням вимог законодавства у сфері теплопостачання проектів містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, схем теплопостачання та іншої містобудівної документації.
При проектуванні будинку закладається засіб теплопостачання - централізоване теплопостачання, згідно з вимогами відповідних будівельних норм щодо питань влаштування системи опалення, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі при проектуванні гідравлічно ув'язані для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку. До технічного обладнання в будинку відносяться інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови та безпечну експлуатацію квартир (загальні будинкові мережі тепло-, водо-, газо-, електропостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для домовидалення, ліфти, центральні розподільчі щити електропостачання, а також елементи благоустрою прибудинкової території). Система опалення відноситься до сантехнічного обладнання, тому власник квартири не має права самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення. Опалення є системою, яка гідравлічно та теплотехнічно об'єднує всі квартири.
Частиною 2 статті 383 Цивільного кодексу України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку. Здійснення власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогам і правилам експлуатації будинку.
Згідно з пунктами 24, 25, 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Процедура відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання регулюється Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок), затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року в редакції наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587.
Згідно з пунктом 1.2 Порядку для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
Рішенням Селидівської міської ради від 25 січня 2006 року № 4 затверджений Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення на постачання гарячої води на території м. Селидове при відмові споживачів від централізованого теплопостачання та склад постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання на території м. Селидове з наступними змінами його складу (арк. спр. 40-46).
За пунктом 2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
ОСОБА_2 звернувся з заявою до міжвідомчої комісії при виконавчому комітеті Селидівської міської ради про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого теплопостачання.
Згідно з пунктом 2.2 Порядку комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
13 серпня 2013 року на засіданні міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при виконавчому комітеті Селидівської міської ради, враховуючи, що житлові будинки підключені до мереж центрального опалення, відмовлено ОСОБА_2 в дозволі на відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення і влаштування індивідуальної системи теплопостачання, що викладено в витягу з протоколу № 53 від 13 серпня 2013 року пункт 1.4 (арк. спр. 12).
В справі наявні наступні документи (арк. спр. 62-64), які подавалися на розгляд комісії: протокол загальних зборів мешканців будинку АДРЕСА_1 щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, акт від 25 червня 2013 року про відсутність в квартирі радіаторів центрального опалення та наявність електричних електрообігрівачів, акт про відключення житлового будинку АДРЕСА_1 від системи централізованого опалення, у зв'язку з закінченням опалювального сезону 2012-2013 років.
Серед наявних у справі документів відсутні докази того, що у відповідності до вищенаведених Правил та Порядку на розгляд міжвідомчої комісії подавалися: затверджена органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання та підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку АДРЕСА_1 рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення. Той факт, що позивач придбав квартиру без радіаторів, які відсутні у зв'язку з самовільним (без рішення відповідної комісії) відключенням квартири від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води за ініціативою попереднього власника, свідчить лише про те, що позивач повинен надати на розгляд комісії усі належні документи для отримання позитивного висновку.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, то у адміністративного суду немає правових підстав для задоволення позову.
Під час розгляду даної справи встановлено, що рішення міжвідомчою комісією прийнято не на користь позивача з огляду на відсутність усього пакету документів, тому є правомірним. Після усунення всіх недоліків позивач не позбавлений права повторного звернення до міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання на території м. Селидове з питання встановлення індивідуального опалення.
З огляду на викладене, апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає, постанова суду першої інстанції залишається без змін.
Керуючись статтями 197, 200, 205, 206, 212 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 15 листопада 2013 року залишити без задоволення.
Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 15 листопада 2013 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя В.Г.Яманко
Судді: Е.Г.Казначеєв
І.А.Васильєва