Головуючий у 1 інстанції - Радченко В.Є.
Суддя-доповідач - Яманко В.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2013 року справа №244/5256/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Яманко В. Г., суддів Казначеєва Е. Г., Васильєвої І. А., розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення м. Сніжне на ухвалу Сніжнянського міського суду Донецької області від 12 листопада 2013 року у справі № 244/5256/13-а (суддя Радченко В. Є.) за позовом Управління праці та соціального захисту населення м. Сніжне до ОСОБА_2 про стягнення переплаченої суми житлової субсидії, -
ВСТАНОВИВ:
11 листопада 2013 року Управління праці та соціального захисту населення м. Сніжне (далі - УПСЗН) звернулося з позовом (арк. спр. 1-4) до Сніжнянського міського суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення переплаченої суми житлової субсидії у розмірі 5264 грн. 68 коп.
Ухвалою Сніжнянського міського суду Донецької області від 12 листопада 2013 року (арк. спр. 49) позов УПСЗН залишений без розгляду з посиланням на пропущення встановленого статтею 99 КАС України шестимісячного строку звернення до суду.
УПСЗН не погодилося з прийнятою ухвалою та подало апеляційну скаргу (арк. спр. 51), в якій просило скасувати ухвалу суду першої інстанції та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Сторони про дату, час та місце судового розгляду повідомлені, представників до суду не направили.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.
Частиною 2 статті 99 КАС України передбачено, що шестимісячний строк звернення до суду, якщо законами не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В обґрунтування підстав для постановлення спірної ухвали про залишення позову без розгляду судом першої інстанції вказано, що позивач звернувся до суду 11 листопада 2013 року, а в позові посилається на несплату відповідачем коштів з призначеної житлової субсидії за період з 1 грудня 2006 року по 31 грудня 2011 року та просить поновити строку звернення до суду. В акті № 9 від 5 січня 2012 року зазначений факт надання відповідачем при отриманні субсидії недостовірної інформації, що й стало підставою для звернення до суду. Суд першої інстанції вказав, що до позову не надані докази наявності поважних причин пропущення строку звернення до суду.
Суд апеляційної інстанції з приводу оцінки наданої судом першої інстанції зазначає наступне.
За абзацами 8, 9 пункту 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 р. № 1050) сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Пунктами 5.2, 5.3, 5.4 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 вересня 2006 р. № 345, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 6 жовтня 2006 р. за № 1098/12972, рішення про припинення чи поновлення виплати соціальної допомоги оформлюється протоколом та затверджується підписом начальника Управління або іншої особи, якій надано таке право, датою та скріплюється печаткою Управління на протоколі. За поданням підрозділу виплати особові справи, за якими виплата допомоги не проводилась понад 12 місяців (у разі надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства - понад 60 місяців), закриваються на підставі рішення начальника Управління. Проект рішення про закриття особової справи готується спеціалістом, на якого покладено обов'язки стосовно збереження особових справ. Рішення підшивається до особової справи. Якщо рішення про припинення надання допомоги приймається у зв'язку з поданням отримувачем документів з явно недостовірними відомостями або виявленням помилок під час розрахунку розміру допомоги тощо, до особової справи отримувача соціальної допомоги підшиваються (укладаються у швидкозшивач): акт про виявлення факту подання отримувачами документів з явно недостовірними відомостями чи здійсненням помилки під час розрахунку розміру допомоги тощо; перерахунок нового розміру допомоги на підставі отриманих нових чи додаткових даних (у разі збереження отримувачем права на соціальну допомогу) та розрахунок загальної суми переплати (недоплати) за призначеною соціальною допомогою; розрахунок надмірно виплачених коштів, які підлягають відшкодуванню; протокол про припинення виплати допомоги та визначення осіб, які повинні відшкодувати надмірно виплачені кошти; відомості про внесені корективи до виплатних відомостей (переліків уповноважених власників/наймачів житла, яким призначено субсидію). Повідомлення про припинення (або поновлення) надання соціальної допомоги надсилається отримувачу не пізніше 5 днів після прийняття такого рішення. У разі виявлення факту подання отримувачами документів з явно неправильними відомостями в повідомленні одночасно зазначаються термін, до якого мають бути відшкодовані надміру перераховані кошти, їх сума та реквізити рахунку, на який вони повинні бути перераховані.
Згідно з пунктом 24 Положення про проведення перевірок цільового використання бюджетних асигнувань, передбачених для надання населенню субсидій та адресної соціальної допомоги, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, Державного комітету статистики України від 21 липня 1999 р. № 119/167/96/114/175/266, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 1999 р. за № 578/3871, по закінченні перевірки достовірності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, оформлюється акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги. Акт підписується працівником, який проводив перевірку, та начальником відділу (управління) субсидій чи управління соціального захисту населення і зберігається у особовій справі заявника разом з іншими документами.
В справі наявний акт УПСЗН № 9 від 5 січня 2012 року (арк. спр. 39) про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги. В акті зазначено, що за даними КП Бюро технічної інвентаризації м. Сніжного ОСОБА_2 на підставі договору дарування № 718 від 5 серпня 2005 року належить будинок в с. Латишеве Шахтарського району, розташований по вул. Соловйова, 96 (арк. спр. 41-42). Наявність права власності на будинок позивачем не зазначалося при поданні 14 грудня 2006 року, 19 жовтня 2007 року, 13 жовтня 2008 року, 15 жовтня 2009 року, 11 жовтня 2010 року, 10 жовтня 2011 року декларацій про доходи та майновий стан та заяв (арк. спр. 7-38) для отримання субсидій, тобто за висновком УПСЗН ОСОБА_2 для отримання субсидії подавала недостовірну інформацію.
30 січня 2012 року ОСОБА_2 надала пояснення в УПСЗН (арк. спр. 40), в яких зазначила, що не знала про необхідність зазначення в деклараціях та заявах для отримання субсидій про наявність другого будинку.
31 січня 2012 року УПСЗН був здійснений позивачу перерахунок розміру субсидій (арк. спр. 43-45).
Порядок повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 р. № 39/283/90/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 грудня 1997 р. за № 634/2438 (далі - Порядок). Вказаний Порядок розроблений на підставі Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848
Відповідно до пункту 1 Порядку повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, в тому числі: приховування заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів; виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії; виявлення неправильних відомостей в довідках про доходи, виданих юридичними особами.
Згідно з пунктом 2 Порядку в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, відділи (управління) субсидій вживають таких заходів: припиняють надання субсидії і позбавляють права на її призначення на наступний термін; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення в подвійному розмірі надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення у подвійному розмірі надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії. Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються відділом (управлінням) субсидій в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
3 лютого 2012 року міжвідомчою комісією з інвентаризації пенсійних справ та особових рахунків і списання сум переплат та грошової допомоги (арк. спр. 46) було прийнято рішення про відшкодування ОСОБА_2 субсидії на суму 5264 грн. 68 коп.
3 лютого 2012 року УПСЗН було складено повідомлення про припинення надання житлової субсидії та повернення коштів на суму 5264 грн. 68 коп. (арк. спр. 47). Вказане повідомлення ОСОБА_2 отримала 13 лютого 2012 року під підпис на повідомленні.
16 серпня 2012 року УПСЗН було складено повідомлення про припинення надання житлової субсидії та повернення коштів на суму 5264 грн. 68 коп. (арк. спр. 48). Вказане повідомлення було направлено позивачу 22 серпня 2012 року. В повідомленні було вказано про необхідність повернення переплати в строку до 31 грудня 2012 року.
Тобто з урахуванням Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, шестимісячний строк звернення до суду повинен вираховуватися з 31 грудня 2012 року, тобто УПСЗН з позовом повинно було звернутися до 30 червня 2013 року. В якості поважних причин УПСЗН послалося на досудовий порядок врегулювання спору, але з врахуванням прийняття заходів з добровільного повернення боргу, строк сплинув 30 червня 2013 року.
Фактично УПСЗН звернулося з позовом 11 листопада 2013 року, тобто з порушенням строку встановленого статтею 99 КАС України, тому висновки суду першої інстанції щодо наявності підстав для залишення позову без розгляду є вірними, але з урахуванням викладеного судом апеляційної інстанції. Таким чином, апеляційна скарга позивача не задовольняється, ухвала суду першої інстанції залишається без змін.
Керуючись статтями 197, 200, 205, 206, 211 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення м. Сніжне на ухвалу Сніжнянського міського суду Донецької області від 12 листопада 2013 року залишити без задоволення.
Ухвалу Сніжнянського міського суду Донецької області від 12 листопада 2013 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя В.Г.Яманко
Судді Е.Г.Казначеєв
І.А.Васильєва