Ухвала суду № 36089217, 05.12.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2013
Номер справи
826/5882/13-а
Номер документу
36089217
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/5882/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О. Суддя-доповідач: Оксененко О.М.

У Х В А Л А

Іменем України

05 грудня 2013 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Оксененка О.М.,

суддів - Бистрик Г.М., Усенка В.Г.,

при секретарі - Січкаренко Т.М.,

за участю - представника позивача - Коломойця Є.А., представника відповідача - Колодяжної Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства доходів і зборів України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Форумтрансбізнеспроект» до державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва державної податкової служби, державної податкової служби України, Міністерства доходів і зборів України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И Л А:

Приватне підприємство «Форумтрансбізнеспроект» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва із адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва державної податкової служби, державної податкової служби України, Міністерства доходів і зборів України про зобов'язання Міністерство доходів і зборів України та державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну у Єдиному державному реєстрі податкових накладних; визнання квитанції №1 від 19.03.2013 нечинною, в частині відмови у прийняті податкової накладної від 08.04.2013 №2, з 19.03.2013 у зв'язку з невідповідністю положенням п.9 Порядку ведення Єдиного державного реєстру податкових накладних; зобов'язання Міністерство доходів і зборів України, Державну податкову службу України та Державну податкову інспекцію у Дніпровському районі м. Києва Державної податкової служби надіслати квитанцію №2 про прийняття податкової накладної від 08.04.2013 №2 в порядку п.7.5. Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженою Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008 №233.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 червня 2013 року позов задоволено частково. Зобов'язано Міністерство доходів і зборів України зареєструвати податкову накладну №2 від 08.04.2013 в Єдиному державному реєстрі податкових накладних. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 червня 2013 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 03.07.2012 між державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва та позивачем було укладено договір №030720122 від 03.07.2012 про визнання електронних документів.

Позивачем засобами електронного зв'язку направлено податкову накладну № 2 від 08.04.2013 року.

Щодо вищезазначеної податкової накладної позивачем було отримано квитанцію №1, в якій зазначено про те, що документ не прийнято у зв'язку з виявленням помилки, а саме - місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документах не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Позивач вважаючи вказану відмову ДПІ у Дніпровському районі м. Києва неправомірною звернувся з вказаним позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що місцезнаходження (податкова адреса) вказана позивачем в податковій накладній та інформація про місцезнаходження ПП «Форумтрансбізнеспроект» внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повністю співпадають.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів: а) у паперовому вигляді; б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обов'язковим.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи-продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД.

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.1 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого Постановою КМУ № 1246 від 29.12.2010 р., подання податкової накладної та/або розрахунку коригування Державній податковій службі в електронній формі здійснюється відповідно до Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженого Державною податковою службою.

Відповідно до Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом ДПАУ від 10 квітня 2008 року № 233, для забезпечення електронної подачі податкових документів від платника податків вимагається укладення договору з органом ДПС за місцем реєстрації платника податків.

Пунктом 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29 грудня 2010 року, передбачено, що для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації продавцю видається квитанція в електронній формі у текстовому форматі, у якій зазначаються реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про продавця, дата та час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис Державної податкової служби, підлягає шифруванню та надсилається продавцеві засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в Державній податковій службі.

У відповідності до п.9 вищенаведеного Порядку причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: наявність помилок; відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис Державної податкової служби, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня продавцеві засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в Державній податковій службі.

Втім, колегія суддів зазначає, що а ні Податковий кодекс України, а ні Порядок №1246, не визначають та не конкретизують помилок, виявлення яких унеможливлює реєстрацію податкової накладної.

Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику (п.201.2 ).

Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 01.11.2011 р. № 1379 ( далі - Порядок №1379). Згідно з пунктом 4 Порядку № 1379 передбачено, що місцезнаходження (податкова адреса) продавця та місцезнаходження (податкова адреса) покупця зазначаються з урахуванням вимог ст. 45 Податкового кодексу та статей 29 і 93 Цивільного кодексу.

Згідно з п. 45.2 ст. 45 Податкового кодексу податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України. Податковою адресою підприємства, переданого в довірче управління, є місцезнаходження довірчого власника.

Податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Податковою адресою підприємства, переданого у довірче управління, є місцезнаходження довірчого власника (пп. 45.2 ПКУ).

Пунктом 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).

З аналізу наведених норм вбачається, що єдиною вимогою є достовірність місцезнаходженням юридичної особи за фактичним місцем ведення діяльності чи розташування офісу.

Згідно частини першої статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, підставою для відмови у прийнятті податкової накладної ПП «Форумтрансбізнеспроект» стало виявлення помилки, а саме - місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документах не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

З матеріалів справи вбачається, що у поданій позивачем в електронному вигляді накладній адреса Продавця вказана : 02090, м. Київ, вул. В.Сосюри 4, кв.5.

Така сама адреса вказана у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи.

Тобто, місцезнаходження (податкова адреса), вказана позивачем в зазначених податкових накладних та інформація про місцезнаходження ПП «Форумтрансбізнеспроект», внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повністю співпадають.

За ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Ч. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладає на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано доказів того, що на час подання позивачем податкової накладної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців малася інша інформація про місцезнаходження позивача.

Крім того, колегія суддів зазначає, що ні в апеляційній скарзі ні під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції відповідачем не доведено невідповідності даних про місцезнаходження позивача, вказаного у податкових накладних і інформації Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців та взагалі в чому полягає встановлена помилка, яка стала підставою для відмови у реєстрації податкових накладних і на яку є посилання у квитанціях відповідача.

На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не містить доводів, які б спростували висновки суду першої інстанції.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідачем безпідставно не зареєстровано податкова накладна з підстав невідповідності місцезнаходження юридичної особи продавця.

Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу Міністерства доходів і зборів України необхідно залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Міністерства доходів і зборів України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 червня 2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: О.М. Оксененко

Судді:

Г.М. Бистрик

В.Г. Усенко

Ухвалу в повному тексті виготовлено 10.12.2013 року.

Головуючий суддя Оксененко О.М.

Судді: Бистрик Г.М.

Усенко В.Г.