Постанова № 36058758, 06.12.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.12.2013
Номер справи
826/17049/13-а
Номер документу
36058758
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

06 грудня 2013 року 08:15 № 826/17049/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовомУправління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області в особі Гадяцького районного відділу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській областідоПублічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу ПАТ «Укрнафта» прозастосування заходів реагування,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області в особі Гадяцького районного відділу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу ПАТ «Укрнафта» (далі по тексту - відповідач) про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, проведення будівельно - монтажних робіт та знеструмлення електромережі будівельного майданчику на новобудові «Розширення товарного парку під скраплений газ на Галинсько - Розбишівському цеху переробки газу Качанівського газопереробному заводі Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» обсягом 8000м. куб.», що знаходиться за адресою: Полтавська область, Гадяцький район, с. Качанове.

Ухвалю суду від 13.11.2013р. відкрито скорочене провадження та зобов'язано відповідача подати суду письмові заперечення проти позову в десятиденний строк з дня отримання копії ухвали суду.

Відповідач 27.11.2013р. через канцелярію суду подав письмові заперечення проти позову, відповідно до яких заперечує проти задоволення позовних вимог.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі наказу Гадяцького РВ УДСНС України у Полтавській області від 20.09.2013р. №4 «Про проведення перевірок» проведено перевірку Качанівського газопереробного заводу ПАТ «Укрнафта» з 01.10.2013р. по 10.10.2013р. новобудови «Розширення товарного парку під скраплений газ на Глинсько-Розбишівському цеху переробки газу Качанівського газопереробному заводі публічного акціонерного товариства «Укрнафта» обсягом 8000 м.куб.» за адресою: Полтавська область, Гадяцький район, с Качанове. Предметом перевірки визначено - виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

На підставі вищевказаного наказу 20.09.2013 року оформлено повідомлення про проведення планової перевірки №16-990/24, яка в той же день факсограмою надіслана до Качанівського ГПЗ ПАТ «Укрнафта». Факт отримання вказаного повідомлення про проведення перевірки підтверджено записом в оригіналі повідомлення, зробленим інженером з пожежної безпеки Качанівського ГПЗ ПАТ «Укрнафта» Карпенком Олексієм Володимировичем.

У період з 9 по 10 жовтня 2013 року уповноваженою на перевірку посадовою особою Гадяцького РВ У ДСНС України у Полтавській області здійснено планову перевірку новобудови «Розширення товарного парку під скраплений газ на Глинсько-Розбишівському ЦПГ Качанівського ГПЗ ПАТ «Укрнафта» обсягом 8000 м.куб.» за адресою: Полтавська область, Гадяцький район, с Качанове.

В перевірці прийняли участь наступні уповноважені особи Качанівського ГПЗ ПАТ «Укрнафта»: заступник директора Турчин Сергій Васильович та інженер з пожежної безпеки Карпенко Олексій Володимирович.

У зв'язку з тим, що уповноважені особи Качанівського ГПЗ ПАТ «Укрнафта» 10 жовтня 2013 року для отримання акту за результатами перевірки не з'явилися, вказаний акт був направлений рекомендованим листом з повідомленням на ім'я директора Качанівського ГПЗ ПАТ «Укрнафта» Каші О.А. за адресою: 42730, Сумська область, с М.Павлівка, вул. Центральна, 1.

В вищезазначеному акті зафіксовані порушення вимог «Правил пожежної безпеки в Україні» (НАПБА.01.001-2004), виявлені під час перевірки новобудови «Розширення товарного парку під скраплений газ на Глинсько-Розбишівському ЦПГ Качанівського ГПЗ ПАТ «Укрнафта» обсягом 8000 м.куб.», а саме:

- електрогазозварювальниками, які працюють на будівництві, не пред'явлені посвідчення про проходження спеціального навчання/пожежно-технічного мінімуму (п. 3.18, п. 8.1.1.17);

- не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників (п. 6.4.18);

- на будівництві відсутнє зовнішнє протипожежне водопостачання (п. 6.3.1.1, п. 8.4.57);

- не встановлений порядок відключення напруги з електрообладнання, силових та контрольних кабелів на випадок пожежі (п. 5.1.31);

- місця проведення вогневих робіт не забезпечені в повній мірі первинними засобами пожежогасіння (п. 8.1.1.4);

- територія та будівлі не забезпечені первинними засобами пожежогасіння (сертифікованими в Україні вогнегасниками, щитами) згідно норм належності (п. 6.4.8, п. 6.4.9, п.8.4.9);

- не на будівництві відсутній /не встановлений/ порядок (система) оповіщення людей про пожежу, з яким ознайомлено всіх працівників (п. 3.7);

- не забезпечено територію та будівлі знаками пожежної безпеки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» /ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности"/ (п. 3.8).

В ході перевірки встановлено, що земельна ділянка за адресою Полтавська область, Гадяцький район, с Качанове, на якій здійснюється будівництво, використовується Качанівським ГПЗ ПАТ «Укрнафта» на правах оренди згідно договору оренди землі № б/н від 07.08.2012 року.

Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

У зв'язку з тим, що Качанівський ГПЗ ПАТ «Укрнафта» при здійсненні своєї господарської діяльності на новобудові «Розширення товарного парку під скраплений газ на Глинсько-Розбишівському ЦПГ Качанівського ГПЗ ПАТ Укрнафта обсягом 8000 м.куб.» за адресою: Полтавська область, Гадяцький район, с Качанове., не дотримується (фактично не виконує) вимоги законодавства у сфері пожежної безпеки, що підтверджується актом перевірки, на думку позивача подальше проведення вказаних будівельно-монтажних робіт створює загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- не проходження спеціального навчання /пожежно-технічного мінімуму/ електрогазозварювальниками, які працюють на будівництві, може призвести до вчинення ними дій, що можуть призвести до виникнення пожежі, неможливості її ліквідації на ранній стадії, інших небезпечних наслідків;

- не проведене технічне обслуговування наявних вогнегасників не дає змогу гарантувати їх працездатність, що в свою чергу може призвести до неможливості ліквідації пожежі на ранній стадії її розвитку та, як наслідок до набуття нею значних розмірів;

- відсутність на будівництві зовнішнього протипожежного водопостачання, призведе до неможливості оперативно ліквідувати пожежу та, як наслідок до набуття нею значних розмірів;

- не встановлений порядок відключення напруги з електрообладнання, силових та контрольних кабелів на випадок пожежі призведе до неможливості розпочати гасіння пожежі до відключення електропостачання та, як наслідок до набуття нею значних розмірів;

- не забезпеченість в повній мірі території та будівель, місць проведення вогневих робіт первинними засобами пожежогасіння призведе до неможливості ліквідації пожежі на ранній стадії її розвитку та як наслідок до набуття нею значних розмірів;

- відсутність встановленого порядку (системи) оповіщення людей про пожежу приведе до хаотичних дій працюючих при виникненні пожежі, неможливості вжити заходи щодо її ліквідації на ранній стадії розвитку, незабезпечення евакуації людей, тощо;

- відсутність знаків пожежної безпеки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности") призве до неможливості отримати інформацію про місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння, засобів зв'язку необхідних для виклику аварійно-рятувальних підрозділів, маршрути евакуації людей, тощо, що може призвести до непередбачуваних шкідливих наслідків.

Сукупність вказаних порушень на думку позивача може призвести до виникнення пожежі, не дозволить вчасно її ліквідувати та потенційно загрожує життю і здоров'ю людей.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Так, згідно зі ст. 1, ч. 5 ст. 4, ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 6, ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Абзацом третім частини першої статті 6 наведеного Закону встановлено, що підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).

Підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Відповідно до статті 1 Кодексу цивільного захисту України Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно з ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

З аналізу викладених положень, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідачем із встановлених порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки, які зафіксовані в акті перевірки усунено частково, проте, це не підтверджує усунення всіх обставин, які слугували підставою для звернення до суду.

Окрім того, суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області в особі Гадяцького районного відділу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Керуючись статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 64, 67, 68, 69, 70 Кодексу цивільного захисту України -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області в особі Гадяцького районного відділу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області задовольнити повністю.

Застосувати до Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу ПАТ «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00137041) заходи реагування у вигляді зупинення проведення будівельно - монтажних робіт на новобудові «Розширення товарного парку під скраплений газ на Галинсько - Розбишівському цеху переробки газу Качанівського газопереробному заводі Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» обсягом 8000м. куб.», що знаходиться за адресою: Полтавська область, Гадяцький район, с. Качанове.

Встановити наступний порядок і спосіб виконання рішення:

1) Зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390) в особі Качанівського газопереробного заводу ПАТ «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00137041) знеструмити електромережу будівельного майданчика на новобудові «Розширення товарного парку під скраплений газ на Галинсько - Розбишівському цеху переробки газу Качанівського газопереробному заводі Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» обсягом 8000м. куб.» та припинити будівельно - монтажні роботи за адресою: Полтавська область, Гадяцький район, с. Качанове.

2) Покласти на Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області в особі Гадяцького районного відділу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, який знаходиться за адресою: м. Гадяч, площа Соборна, 4, обов'язки щодо забезпечення виконання рішення, а саме: накласти печатки на пристрої, за допомогою яких проведено знеструмлення електромережі будівельного майданчика; проводити зовнішній огляд пристрою для здійснення контролю за виконанням відповідачем рішення суду.

Постанову звернути до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 183-2, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя В.В. Амельохін