ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1Вн. №27/353
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 грудня 2013 року № 826/16630/13-а
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагентства у Київській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про -
визнання протиправною бездіяльність Головного управління Державного земельного агентства України у Київській області в частині нерозгляду клопотання ОСОБА_1 щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2, 0 га в межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства на території Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради;
зобов'язання Головного управління Державного земельного агентства України у Київській області розглянути подане ОСОБА_1 клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки площею 2, 0 га в межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства на території Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради та прийняти відповідне рішення, наказ чи інший передбачений законодавством документ, яким передбачається надання дозволу на розробку проекту землеустрою або вмотивована відмова в його наданні.
В судовому засіданні 27.11.13 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження, оскільки до судового засідання не з'явився представник відповідача, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи; судом заслухано пояснення представника позивача; необхідності заслуховувати пояснення свідка чи експерта немає.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
19.06.13 р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держземагентства у Київській області з клопотанням в порядку ст. 118 Земельного кодексу України, у якому просив в порядку реалізації його гарантованого права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки, визначити без його погодження та виділити йому земельну ділянку орієнтовним розміром до 2,0 га в адміністративних межах Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Вказане клопотання скеровано поштою і отримане Головним управлінням 30.09.13 р. та повторно 14.10.13 р. згідно копій повідомлення про вручення поштового відправлення.
Станом на час звернення до суду - 10.10.13 р. (згідно штемпеля на конверті) - відповіді від відповідача не отримано.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає бездіяльність відповідача протиправною з таких підстав.
Позивач з посиланням на ст. 116, 121, 122, 118 Земельного кодексу України зазначає на наявність у нього права на безоплатне отримання земельної ділянки державної та комунальної власності для ведення особистого селянського господарства на території Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради в межах 2, 0 га; ним було подано відповідне клопотання з необхідними додатками.
Головне управління Держземагентства у Київській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, який має повноваження щодо надання у власність громадянам земельних ділянок державної власності на території Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради.
Відповідно до п. 4.11 та 4.17 Положення про Головне управління Держземагентства у Київській області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.12 р. №258, Головне управління забезпечує проведення інвентаризації земель, тобто, збором та систематизацією земельних ділянок всіх категорій, розташованих в Київській області.
Отже, Головне управління володіє інформацією щодо розташування земельних ділянок як переданих у власність, постійне користування та в оренду, так і вільних земельних ділянок різного цільового складу, в залежності від їх місцезнаходження.
Позивач зазначає, що в публічному доступі інформація щодо наявності вільних земель для ведення особистого селянського господарства відсутня, тому відповідач, що відповідною інформацією володіє, зобов'язаний визначити такі ділянки сам.
П. 5.4 Положення передбачені повноваження Головного управління щодо організації розгляду звернень громадян, юридичних осіб, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та надання роз'яснення з питань, що належать до його компетенції, виявлення та усунення причин, що призводять до подання громадянами скарг.
Також відповідний обов'язок розглянути звернення передбачений ст. 15 Закону України "Про звернення громадян".
Відповідач - Головне управління Державного земельного агентства України у Київській області - пояснень на позов не надав; представника до судового засідання не скерував.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представника позивача, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Згідно ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції станом на вересень 2013 р.) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно ч. 6, 7 ст. 117 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для, в тому числі, ведення особистого селянського господарства, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Згідно ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно ст. 15-1 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить: є-1) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.11 р. №445, Державне агентство земельних ресурсів України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності (п. 1).
Відповідно, Головне управління Державного земельного агентства України у Київській області як територіальний орган Держземагентства є компетентним органом щодо вирішення питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах Київської області, і з відповідним клопотанням позивач мав звертатися саме до цього органу.
Згідно змісту ст. 118 Земельного кодексу України однозначно випливає, що у клопотанні про надання земельної ділянки має бути чітко визначено місце розташування бажаної земельної ділянки, і до клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Відповідно, розглянути по суті можна лише клопотання з конкретно визначеною земельною ділянкою, щодо якої, зокрема, можна з'ясувати наявність на ній будівель та споруд, а також перебування земельної ділянки у користуванні інших осіб станом на час звернення, інші обставини, пов'язані з можливою передачею цієї земельної у власність.
Крім того, ні Земельний кодекс України, ні інші акти законодавства не покладають на Головне управління Державного земельного агентства України у Київській області або інших суб'єктів владних повноважень обов'язок підбирати вільні земельні ділянки за клопотаннями про надання земельних ділянок зацікавлених осіб, оскільки ні такого обов'язку, ні процедури здійснення такого підбору законодавством не передбачено.
Відповідач згідно вимог чинного законодавства розглядає питання лише щодо конкретно визначених земельних ділянок.
Як зазначено вище, згідно ст. 118 Земельного кодексу України підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно, по суті можна розглянути лише питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, місце розташування якої відоме, що відсутнє в даному випадку.
Посилання позивача на відсутність у нього інформації про вільні земельні ділянки державної власності у Київській області не означає покладення обов'язку обирати конкретну ділянку на тих суб'єктів владних повноважень, у яких така інформація є.
Позивач може звернутися з запитом про отримання публічної інформації, якою є інформація про непередані у власність чи користування земельні ділянки державної власності на певній території, до суб'єктів владних повноважень, які такою інформацією володіють, і визначити бажане місце розташування конкретної земельної ділянки у своєму клопотанні з врахуванням отриманої інформації.
Таким чином, відповідач не мав правових підстав для розгляду по суті поданого позивачем клопотання.
В той же час, відповідач зобов'язаний надати відповідь на будь-яке звернення, що до нього надійшло, незалежно від наявності підстав для вирішення питання по суті, в загальному порядку, передбаченому ст. 15 Закону України "Про звернення громадян".
Згідно ст. 15 Закону органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Згідно ст. 20 Закону звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Суду надано докази отримання Головним управлінням клопотання позивача 30.09.13р., і загальний місячний строк для розгляду клопотання завершився 01.11.13 р., після того, як позивач звернувся до суду.
Незважаючи на те, що позивач звернувся до суду завчасно, станом на час розгляду справи та прийняття судового рішення місячний строк для розгляду звернення сплинув, проте, доказів надання позивачу відповіді не надано.
За відсутності доказів іншого, суд вважає за можливе в частині зобов'язання відповідача розглянути звернення позивача позовні вимоги задовольнити.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державного земельного агентства України у Київській області щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2, 0 га в межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства на території Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради.
3. Зобов'язати Головне управління Державного земельного агентства України у Київській області розглянути клопотання ОСОБА_1 щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2, 0 га в межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства на території Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради та надати відповідь в порядку Закону України "Про звернення громадян".
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 34, 41 грн.
6. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 11.12.13 р.