ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 листопада 2013 року № 826/14976/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Луцишин Ю.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомКомунального підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києвадо Державної податкової інспекції у Деснянському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києвіпровизнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень №0002471501 від 17.05.2013 та №0004541501 від 23.07.2013
за участю:
представника позивача - Уманської О.В. (довіреність б/н від 29.05.2013),
представника відповідача - Сакала Я.О. (довіреність № 124/9/10-017-вих. від 14.06.2013),
на підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 21.11.2013 проголосив вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва звернулося до Державної податкової інспекції у Деснянському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень №0002471501 від 17.05.2013 та №0004541501 від 23.07.2013.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при прийняті оскаржуваних рішень відповідачем не було враховано специфіку роботи позивача, а саме те, що він є виконавцем комунальних послуг, а також, що збільшення валових витрат та нарахування податку на прибуток в рядку 02.3 Додатку К4 "Врегулювання сумнівної заборгованості" декларацій з податку на прибуток за період з липня 2009 року по березень 2011 року було здійснено відповідно до положень Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" у зв'язку з прийняттям судових рішень стосовно стягнення сум на користь контрагентів позивача за відсутності фактично отриманого прибутку. Також позивач зазначив про те, що в нього були відсутні джерела для здійснення своєчасної сплати податку на прибуток у зв'язку з чим було ініційовано питання про отримання дотацій, яка були йому надані відповідно до рішення Київської міської ради № 349/8633 від 01.11.2012.
Представник позивача у судовому засіданні 21.11.2013 підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, у судовому засіданні 04.11.2013 надав суду письмові заперечення у яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі. Доводи відповідача викладені в письмових запереченнях аналогічні доводам та висновкам викладеним в акті перевірки № 763/1501-31776030 від 22.04.2013. Також відповідач зазначив про те, що податкове повідомлення - рішення №0002471501 від 17.05.2013 відкликане рішенням Головного управління Міндоходів у м. Києві № 2169/10/26-15-10-04-04 від 17.07.2013.
Представник відповідача у судовому засіданні 21.11.2013 заперечила проти позовних вимог та просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд, -
В С Т А Н О В И В:
22.04.2013 Державною податковою інспекцією у Деснянському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві проведено камеральну перевірку за звітні податкові періоди І півріччя 2009 року, ІІІ квартал 2009 року, 2009 рік, І квартал 2010 року, І півріччя 2010 року, ІІІ квартал 2010 року, 2010 рік, І квартал 2011 року, І півріччя 2011 року податкової декларації з податку на прибуток підприємств платника податку на прибуток Комунального підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва.
Перевіркою встановлено, що Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкових зобов'язань з податку на прибуток за перевіряємий період, а саме:
- по декларації від 06.08.2009 № 103143, граничний термін сплати 19.08.2009, фактично сплачено 29.11.2012 в сумі 2 219,00 грн., кількість днів затримки - 1198;
- по декларації від 09.11.2009 № 154311, граничний термін сплати 19.11.2009, фактично сплачено 29.11.2012 в сумі 2 008 407,00 грн., кількість днів затримки - 1106;
- по декларації від 04.02.2010 № 196698, граничний термін сплати 19.02.2010, фактично сплачено 29.11.2012 в сумі 32 552,00 грн., кількість днів затримки - 1014;
- по декларації від 29.04.2010 № 44113, граничний термін сплати 20.05.2010, фактично сплачено 29.11.2012 в сумі 10 112 505,00 грн., кількість днів затримки - 924;
- по декларації від 29.07.2010 № 90419, граничний термін сплати 19.08.2010, фактично сплачено 29.11.2012 в сумі 1 060 347,00 грн., кількість днів затримки - 833;
- по декларації від 04.11.2010 № 144858, граничний термін сплати 19.11.2010, фактично сплачено 29.11.2012 в сумі 1 577 774,00 грн., кількість днів затримки - 741;
- по декларації від 03.02.2011 № 193652, граничний термін сплати 19.02.2011, фактично сплачено 29.11.2012 в сумі 1 273 965,00 грн., кількість днів затримки - 649;
- по декларації від 04.05.2011 № 9002759078, граничний термін сплати 20.05.2011, фактично сплачено 29.11.2012 в сумі 608 150,00 грн., кількість днів затримки - 559;
- по декларації від 05.08.2011 № 9005866059, граничний термін сплати 19.08.2011, фактично сплачено 29.11.2012 в сумі 89 759,00 грн., кількість днів затримки - 468.
За результатами перевірки складено акт № 763/1501-31776030 від 22.04.2013 на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення №0002471501 від 17.05.2013, яким застосовано штраф у розмірі 3 353 194,40 грн.
Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва до Головного управління Міндоходів у м. Києві була подана скарга на податкове повідомлення - рішення №0002471501 від 17.05.2013, за результатами розгляду якої прийнято рішення № 2169/10/26-15-10-04-04 від 17.07.2013, яким скаргу задоволено частково та скасоване податкове повідомлення - рішення в частині застосованого штрафу в розмірі 548 275,20 грн.
23.07.2013 на підставі акта № 763/1501-31776030 від 22.04.2013 та рішення № 2169/10/26-15-10-04-04 від 17.07.2013 прийнято податкове повідомлення рішення №0004541501, яким застосовано штраф у розмірі 2 804 919,20 грн.
Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва до Міністерства доходів і зборів України була подана скарга на податкове повідомлення - рішення №0002471501 від 17.05.2013 та рішення № 2169/10/26-15-10-04-04 від 17.07.2013, яка рішенням № 9641/6/99-99-10-01-15 від 27.08.2013 залишена без задоволення, а податкове повідомлення - рішення з урахуванням рішення № 2169/10/26-15-10-04-04 від 17.07.2013 без змін.
Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва вважаючи податкові повідомлення - рішення №0002471501 від 17.05.2013 та №0004541501 від 23.07.2013 не чинними та такими, що підлягають скасуванню звернулось з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Щодо оскарження позивачем податкового повідомлення - рішення №0002471501 від 17.05.2013 суд звертає увагу на наступне.
Підпунктом 60.1.3 пункту 60.1 статті 60 Податкового кодексу України, встановлено, що податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.
Згідно з пунктом 60.4 статі 60 Податкового кодексу України у випадках, визначених підпунктами 60.1.3 і 60.1.5 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу.
Отже, у випадку зменшення контролюючим органом суми грошового зобов'язання визначеного в податковому повідомленні - рішенні, таке податкове повідомлення рішення вважається відкликаним з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання .
Податкове повідомлення - рішення №0002471501 від 17.05.2013 було скасовано рішенням Головного управління Міндоходів у м. Києві № 2169/10/26-15-10-04-04 від 17.07.2013 в частині застосованого штрафу в розмірі 548 275,20 грн.
23.07.2013 було прийнято податкове повідомлення - рішення №0004541501, яким визначено зменшену суму грошового зобов'язання зазначеного в податковому повідомленні - рішенні №0002471501 від 17.05.2013.
Позивачем не заперечується, той факт, що станом на дату подання позову податкове повідомлення - рішення №0002471501 від 17.05.2013 було ним отримане.
Таким чином, станом на дату звернення позивача з позовом до суду податкове повідомлення - рішення №0002471501 від 17.05.2013 було відкликаним.
З урахуванням наведеного, враховуючи те, що податкове повідомлення - рішення №0002471501 від 17.05.2013 станом на дату звернення позивача з позовом до суду, вже було відкликано, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині щодо визнання нечинним та скасування податкового повідомлення - рішення №0002471501 від 17.05.2013.
Щодо оскарження позивачем податкового повідомлення - рішення №0004541501 від 23.07.2013 суд зазначає наступне.
Пунктом 16.1 та абзацами першим та другим пункту 16.4 статті 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" встановлено, що платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті. Податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Згідно із підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 зазначеного Закону, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом
Пунктами 102.1 та 102.4 статті 102 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу. У разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Пунктами 6 та 7 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що не застосовуються фінансові санкції до платників податку на прибуток підприємств та платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності у другому - четвертому календарних кварталах 2011 року. Штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Згідно з пунктом 11 розділу ХХ Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Таким чином, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку та у випадку якщо платник податків не сплачує відповідну суму грошового зобов'язання більш ніж протягом 30 календарних днів він притягується до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу, який накладається з урахуванням строків встановлених статтею 102 Податкового кодексу України та порядку застосування фінансових санкцій за період з 1 січня по 30 червня 2011 року встановлених пунктами 6 та 7 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Факти несвоєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на прибуток та визначені актом № 763/1501-31776030 від 22.04.2013 суми та строки затримки сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток позивачем не заперечуються та підтверджуються зворотнім боком облікової картки платника податків позивача, копія якої наявна в матеріалах справи.
Посилання позивача на те, що нарахування податку на прибуток в рядку 02.3 Додатку К4 "Врегулювання сумнівної заборгованості" декларацій з податку на прибуток за період з липня 2009 року по березень 2011 року було здійснено відповідно до положень Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" у зв'язку з прийняттям судових рішень стосовно стягнення сум на користь контрагентів позивача за відсутності фактично отриманого прибутку, не приймаються судом до уваги з огляду на те, що як зазначеним Законом, так і Податковим кодексом України не передбачено особливого порядку сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість в зазначеному випадку.
Також суд звертає увагу на те, що відсутність у платника податків джерела для здійснення своєчасної сплати податку на прибуток може бути підставою для звернення до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення сплати грошових зобов'язань, водночас не є обставиною, яка зумовлює відсутність у податкового органу права на застосування до платника податків штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань
Крім того, позивачем доказів на підтвердження звернення до відповідача з заявою про розстрочення, відстрочення сплати грошових зобов'язань суду надано не було, як і не було зазначено про факт подання відповідної заяви.
Підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку про наявність у відповідача підстав для притягнення позивача до відповідальності у вигляді штрафу у 20 відсотків погашеної суми податкового боргу та прийняття податкового повідомлення - рішення №0004541501 від 23.07.2013.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов
Постанова складена в повному обсязі 03.12.2013.