Ухвала суду № 3598435, 30.04.2009, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
30.04.2009
Номер справи
16/27-528
Номер документу
3598435
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

"30" квітня 2009 р.

Справа № 16/27-528

УХВАЛА

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді, Хоми С.О.

Розглянув справу

За позовом Прокурора м. Тернополя бул. Тараса Шевченка, 7,м. Тернопіль в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3,м.Тернопіль

до відповідача Комунального підприємства "Тернопільводоканал" вул. Танцорова, 7,м.Тернопіль

За участю представників сторін:

-позивача: Сушко А.С - головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № 2/324 від 01.06.2007р.

-відповідача: Клочак І.З. - представник, довіреність №957/09 від 13.04.2009р.

-прокуратури: Панова О.С. - помічник прокурора м. Тернополя, посвідчення №7 дійсно до 20.01.2014р.

Суть справи: Ухвалою суду від 23 квітня 2009 року, керуючись п.п.1,2 ч.1 ст.77 ГПК України, розгляд справи було відкладено на 30 квітня 2009 року на 09 год. 20 хв.

Прокурор м. Тернополя бул. Тараса Шевченка, 7,м.Тернопіль в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3,м.Тернопіль звернувся до суду з позовом до комунального підприємства "Тернопільводоканал" вул. Танцорова, 7,м.Тернопіль про стягнення збитків, завданих внаслідок засмічення земельної ділянки відходами (мулом) в розмірі 1483 грн.; державного мита та коштів на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу ( з врахуванням заяви № 4055 від 22.04.2009р. про уточнення позовних вимог в частині найменування відповідача, поданої представником прокуратури в судовому засіданні 23.04.2009р.)

Як зазначає позивач в своїй позовній заяві, підставою для звернення до суду з позовом є факт порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, який виражається у влаштуванні несанкціонованого складування відходів (мулу) на території очисних споруд комунального підприємства "Тернопільводоканал", що призвело до засмічення землі.

В судове засідання 30.04.2009р. з"явились представники позивача та відповідача, та попросили суд затвердити мирову угоду та в зв"язку з цим припинити провадження у справі.

Представник прокуратури в судове засідання 30.04.2009р. з"явився, не заперечив проти затвердження мирової угоди, укладеної сторонами.

В розпочатому судовому засіданні 13.04.2009р. - представнику позивача, та в судовому засіданні 30.04.2009р. - представникам прокуратури та відповідача роз’яснено їх процесуальні права та обов’язки згідно ст.ст.20,22,29,81-1 ГПК України; наслідки відмови позивача від позову та укладення мирової угоди.

Технічна фіксація судового процесу у відповідності до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідних клопотань представників позивача, відповідача та прокуратури.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та прокуратури, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено представництво інтересів громадянина або держави у суді, у випадках визначених законом.

Згідно п. 6 ч.2 ст. 20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звернутись до суду з заявою про захист прав та законних інтересів громадян, держави. а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставами для представництва прокурором інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами на захист інтересів держави.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" при здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища

Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі (затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №548 від 19.12.2006р.) є спеціальним підрозділом мінприроди, одним із завдань якого у відповідності до абзацу ’’б’’п.п. 1 п. 4 вищевказаного Положення є державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) і т.д.

Як зазначає прокурор у своїй позовній заяві №3215 від 27.03.2009р., та як вбачається з матеріалів справи, з 29.01.2009р. по 06.02.2009 року спеціалістами Державної екологічної інспекції у Тернопільській області проведено планову перевірку на предмет дотримання Комунальним підприємством "Тернопільводоканал" природоохоронного законодавства, в результаті якої виявлено факт влаштування несанкціонованого складування відходів (мулу) на території очисних споруд, що призвело до засмічення землі і тим самим завдало шкоду навколишньому природному середовищу в розмірі 1483 грн.

В підтвердження викладеного позивач додає акт № без номера, без дати перевірки вимог дотримання вимог природоохоронного законодавства та акт № без номера від 30.01.2009р. обстеження засміченої земельної ділянки (до акта перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства) Комунальним підприємством "Тернопільводоканал" , розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок влаштування несанкціонованого складування відходів виробництва (мулу) на території очисних споруд КП "Тернопільводоканал" вул. Об"їзна, м. Тернопіль, протокол про адміністративне правопорушення № 002322 від 05.02.2009р., що складений на начальника очисних споруд КП "Тернопільводоканал" - Байнюка Р. А., та постанову про накладення адміністративного стягнення № без номера від 05.02.2009р. на начальника очисних споруд КП "Тернопільводоканал" Байнюка Р.А. та інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Згідно ст.13 Конституції України передбачено, що природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Згідно ст.66 Конституції України передбачено, що кожний повинен не наносити шкоду природі.

Згідно ст.40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264-ХІІ від 25.06.1991р. передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

У відповідності до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Особливості застосування відповідальності за порушення природоохоронного законодавства визначено у статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", в якій, зокрема, визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюється відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об"єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об"єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об"єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов"язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.

Зберігання та видалення відходів здійснюється в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

З розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок влаштування несанкціонованого складування відходів виробництва (мулу) на території очисних споруд КП "Тернопільводоканал" вул. Об"їзна, м. Тернопіль, проведеного на підставі "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.1997р. №171 (у редакції наказу Мінприроди 04.04.2007р. № 149), вбачається, що розмір шкоди, завданої КП "Тернопільводоканал" внаслідок влаштування несанкціонованого складування відходів (мулу) на території очисних споруд комунального підприємства "Тернопільводоканал", що призвело до засмічення землі становить 1483 грн.

Згідно п.15 ч.1 ст. 48 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської або іншої діяльності є джерелом формування спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської міської ради ( р/р 31515903700002, МФО 838012, код 23588119 в ГУДКУ у Тернопільській області) і повинні стягуватись в примусовому порядку на її рахунок.

Однак представниками позивача та відповідача в судовому засіданні 30.04.2009р. до матеріалів справи та на затвердження суду подана мирова угода від 21.04.2009р.

Розглянувши та вивчивши умови поданої мирової угоди від 21.04.2009р., господарський суд встановив:

- мирова угода укладена 21.04.2009р. повноважними представниками обох сторін: від Державної екологічної інспекції у Тернопільській області - начальник Мричко В.В., що діє на підставі Положення, з одного боку (далі- Позивач) та від Комунального підприємства "Тернопільводоканал" - директор Кузьма В.А., що діє на підставі статуту (далі - Відповідач);

- текст мирової угоди не суперечить закону і не порушує прав та охоронюваних законом інтересів іншої сторони;

- мирова угода стосується прав та обов’язків сторін щодо предмету позову та не суперечать чинному законодавству;

- мирова угода та її умови свідчать про вільне волевиявлення на її укладення сторін, що її ініціювали та підписали. Сторонам по справі роз"яснено наслідки укладення мирової угоди.

Враховуючи вищенаведене, мирова угода підлягає затвердженню судом, а провадження у справі підлягає припиненню у відповідності до пункту 7 частини 1 статті 80 ГПК України.

Судові витрати передбачені сторонами у мировій угоді.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 22, 33, 78, п. 7 ч.1 ст. 80, 86 ГПК України, господарський суд

Ухвалив:

1. Затвердити мирову угоду, укладену 21.04.2009р. між Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3,м.Тернопіль, в особі начальника Мричка В.В. та Комунальним підприємством "Тернопільводоканал" вул. Танцорова, 7,м.Тернопіль, в особі директора Кузьми В.А. наступного змісту:

"1. Прокурор м. Тернополя звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області з позовною заявою до Відповідача про стягнення збитків, завданих внаслідок засмічення земельної ділянки відходами (мулом) в розмірі 1483,00 грн. та стягнення судових витрат в розмірі 220,00 грн.

2. Розмір збитків, вказаний в п. 1 цієї мирової угоди, перераховується Відповідачем в термін до 30.04.2009року на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської міської ради № 31515903700002 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, код ЄДРПОУ 23588119 з обов"язковим посиланням в графі "призначення платежу": "згідно мирової угоди від 21.04.2009 року у справі господарського суду Тернопільської області №16/27-528".

3. Розмір судових витрат, вказаний в п.1 цієї мирової угоди, перераховується Відповідачем в термін до 30.04.2009року на наступні банківські реквізити:

- 102,00 грн. - р/р 31111095700002 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, код ЄДРПОУ 23588119, призначення платежу: "державне мито, згідно мирової угоди від 21.04.2009 року у справі господарського суду Тернопільської області №16/27-528"

- 118,00 грн. - р/р 31214259700002 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, код ЄДРПОУ 23588119, призначення платежу:"витрати з інформаційно-технічного забезпечення господарського процесу, згідно мирової угоди від 21.04.2009 року у справі господарського суду Тернопільської області №16/27-528"

4. Дана мирова угода укладена в чотирьох примірниках, які мають однакову юридичну силу - по одному для кожної із Сторін, для прокурора м. Тернополя та для господарського суду Тернопільської області.

5. Дана мирова угода набирає чинності з моменту затвердження її господарським судом Тернопільської області".

2. Провадження у справі припинити.

3. Дану ухвалу надіслати сторонам по справі та прокурору, який брав участь по справі.

Суддя С.О. Хома