Постанова № 35971296, 09.12.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.12.2013
Номер справи
826/19488/13-а
Номер документу
35971296
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

09 грудня 2013 року 19:55 № 826/19488/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.;

при секретарі Мальчик І.Ю.,

за участю сторін:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві - Старостенка О.О.,

представника відповідача Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві - Фартушного С.І.,

представника відповідача Київської міської державної адміністрації - Шевченко Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві, Київської міської державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві, Київської міської державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що відповідачі своєю бездіяльністю щодо невжиття заходів по припиненню правопорушень на вулицях міста Києва не виконують свої обов'язки, що надані їм чинним законодавством України.

Позивач з урахуванням уточнення позовних вимог просив суд визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, Головного Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві, Київської міської державної адміністрації з приводу невжиття заходів по запобіганню правопорушенням при проведенні мітингів, зборів, походів і демонстрацій, які заборонено судом, інших порушень громадського порядку та їх припиненню на вулицях Круглоуніверситетській, Шовковичній, Пилипа Орлика, Інститутській, Гусовського, Різницькій, Грушевського, Банковій, Хрещатик, Лютеранській, Заньковецької, Богомольця, Командарма Каменєва, Липській, а також на Майдані Незалежності, Кловському узвозі, провулках Кріпосному та Липському, чим порушуються права громадян на вільне пересування на зазначених вулицях; зобов'язати Головне Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, Головне Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві, Київську міську державну адміністрацію належним чином виконувати визначені законодавством обов'язки та вчинити дії по припиненню правопорушень, забезпеченню вільного пересування громадян та автотранспорту по вулицях Круглоуніверситетській, Шовковичній, Пилипа Орлика, Інститутській, Гусовського, Різницькій, Грушевського, Банковій, Хрещатик, Лютеранській, Заньковецької, Богомольця, Командарма Каменєва, Липській, а також: на Майдані Незалежності, Кловському узвозі, провулках Кріпосному та Липському. Забезпечити безпеку дорожнього руху по цим вулицям.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представники відповідачів позовні вимоги визнали в повному обсязі про що зафіксовано у судовому засіданні технічними засобами.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши позивача, представників відповідачів суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що у місті Києві заблоковано ряд вулиць шляхом розташування барикад, а саме на вулицях: Круглоуніверситетській, Шовковичній, Пилипа Орлика, Інститутській, Гусовського, Різницькій, Грушевського, Банковій, Хрещатик, Лютеранській, Заньковецької, Богомольця, Командарма Каменєва, Липській, а також на Майдані Незалежності, Кловському узвозі, провулках Кріпосному та Липському.

У зв'язку з тим, що утруднений проїзд та рух по вулицям міста Києва позивач вважаючи, що порушено його конституційне право на свободу пересування звернувся за захистом свого права до суду з даним позовом.

Право громадян збиратися мирно, без зброї, проводити мітинги, збори, походи і демонстрації, про які завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування, гарантується статтею 39 Конституції України. Проведення вказаних акцій не повинно порушувати громадський порядок, права і свободи інших людей, створювати небезпеку заворушень чи злочинів, загрожувати здоров'ю населення.

Згідно з ч. 4 та ч. 5 ст. 1 Закону України «Про столицю України - місто - герой Київ» місто Київ є місцем розташування відповідних органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. Столичний статус міста покладає на органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади додаткові обов'язки та гарантує цим органам надання з боку держави додаткових прав.

Статтею 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що на виконавчий орган Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію) покладено обов'язок вжиття заходів щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня; законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян.

За ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання Київської міської державної адміністрації належить управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

Ст.1 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачає, що вулиця це автомобільна дорога, призначена для руху транспорту і пішоходів у межах населених пунктів.

Згідно зі ст.5 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції органів влади Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, обласних, Київської та Севастопольської державних адміністрацій у сфері дорожнього руху належить державний нагляд та контроль за дотриманням законодавства про дорожній рух та його безпеку, керівництво діяльністю по організації дорожнього руху, вирішення інших питань дорожнього руху.

Згідно зі ст. 16 Закону України «Про автомобільні дороги» вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться і віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.

Основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів (ст. 19 Закону України «Про автомобільні дороги України»).

Отже, відповідно до чинного законодавства України Київська міська державна адміністрація наділена повноваженнями щодо вжиття належних заходів та забезпечення державного і громадського порядку, забезпечення захисту здоров'я людей.

Однак, під час розгляду справи судом встановлено, що відповідач - Київська міська державна адміністрація жодних дій щодо реалізації наданих чинним законодавством повноважень не вчинив.

Крім того, представник Київської міської державної адміністрації позовні вимоги визнала в повному обсязі, що є доказом бездіяльності відповідача стосовно невжиття заходів по запобіганню правопорушень на вулицях міста Києва.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про міліцію» міліція в Україні - це державний орган виконавчої влади, який зокрема, захищає інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.

Відповідно до п. 11 Порядку організації та проведення в м. Києві недержавних масових громадських заходів політичного, релігійного, культурно-просвітницького, спортивного, видовищного та іншого характеру, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.06.1999 № 317/418, під час проведення заходів працівники правоохоронних органів виконують свої повноваження щодо забезпечення громадського порядку відповідно до законів, які регламентують їх діяльність.

За визначенням п.1.6 Положення про службу дільничних інспекторів міліції в системі Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.11.2010 р. №550, громадський порядок - це система суспільних відносин, які складаються і розвиваються в громадських місцях під впливом правових та соціальних норм, спрямованих на забезпечення нормального функціонування установ, організацій, громадських об'єднань, праці й відпочинку громадян, повагу до їх честі, людської гідності та громадської моралі.

Так, під громадським порядком можна вважати сукупність норм, які забезпечують життєдіяльність суспільства або як низку основоположних принципів, на яких побудовано суспільство. Повага до прав людини є частиною громадського порядку.

Згідно ст. 5 Закону України «Про міліцію» міліція зобов'язана виконувати свої завдання неупереджено, у точній відповідності з законом. Ніякі виняткові обставини або вказівки службових осіб не можуть бути підставою для будь-яких незаконних дій або бездіяльності міліції. Для забезпечення громадського порядку працівники міліції зобов'язані вживати заходів незалежно від свого підпорядкування.

Отже, захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина суспільства і держави є обов'язком відповідача - Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, проте жодних доказів вжиття належних заходів щодо забезпечення державного і громадського порядку на вулицях міста Києва до суду представник відповідача не надав.

Судом встановлено, що Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи.

Основними завданнями Головного управління на відповідній території є реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи на відповідній території.

Надзвичайна ситуація - це порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єкті або території, що призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат.

Проте, відповідач - Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві жодних дій щодо реалізації наданих чинним законодавством повноважень не вчинив.

Крім того, представник Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві позовні вимоги визнав в повному обсязі, що є доказом бездіяльності відповідача стосовно невжиття заходів по запобіганню правопорушень на вулицях міста Києва.

Постановами Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.11.2013 у справі №826/19020/13-а; від 05.12.2013 у справі №826/19281/13-а; від 06.12.2013 у справі №826/19401/13-а; від 21.11.13 р. у справі №826/18376/13-а встановлено обмеження права на мирні зібрання (пікетування, пішу ходу, демонстрації, мітинги, збори) у місті Києві на вулицях Гусовського, Різницькій, Банковій, Грушевського, Богомольця, Інститутській, Лютеранській, Шовковичній, Командарма Каменєва, Європейській площі, Майдані Незалежності, парку «Хрещатий».

Вищевказані постанови підлягають негайному виконанню відповідно до ст.256 КАС України.

Однак, доказів щодо виконання рішень та заходів реагування до суду відповідачами не надано.

Згідно зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов подано в інтересах забезпечення правопорядку, запобігання вчинення злочинів, охорони здоров'я населення, захисту прав і свобод мешканців Києва та гостей столиці та є обгрунтованим.

Відповідно до ч.3 ст.112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Оскільки ці дії відповідачів щодо визнання позову не суперечить чинному законодавству та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, суд вважає за можливе прийняти визнання позову, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Керуючись ст.ст. 94, ст.112, 158-163 КАС України суд ,-

П О С Т А Н О В И В:

Прийняти визнання позову відповідачами.

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, Головного Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві, Київської міської державної адміністрації з приводу невжиття заходів по запобіганню правопорушенням при проведенні мітингів, зборів, походів і демонстрацій, які заборонено судом, інших порушень громадського порядку та їх припиненню на вулицях Круглоуніверситетській, Шовковичній, Пилипа Орлика, Інститутській, Гусовського, Різницькій, Грушевського, Банковій, Хрещатик, Лютеранській, Заньковецької, Богомольця, Командарма Каменєва, Липській, а також на Майдані Незалежності, Кловському узвозі, провулках Кріпосному та Липському, чим порушуються права громадян на вільне пересування на зазначених вулицях.

Зобов'язати Головне Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, Головне Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві, Київську міську державну адміністрацію належним чином виконувати визначені законодавством обов'язки та вчинити дії відповідно до Конституції України та Законів України по припиненню правопорушень, забезпеченню вільного пересування громадян, автотранспорту та забезпеченню безпеки дорожнього руху по вулицях Круглоуніверситетській, Шовковичній, Пилипа Орлика, Інститутській, Гусовського, Різницькій, Грушевського, Банковій, Хрещатик, Лютеранській, Заньковецької, Богомольця, Командарма Каменєва, Липській, а також: на Майдані Незалежності, Кловському узвозі, провулках Кріпосному та Липському.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Є.В. Аблов