ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
09 грудня 2013 року № 826/16539/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління юстиції в місті Києві, за участю третьої особи Дніпровського районного управління юстиції у м. Києві про визнання нечинним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління юстиції в місті Києві, за участю третьої особи Дніпровського районного управління юстиції у м. Києві про визнання нечинним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що позивачу неправомірно відмовлено в реєстрації громадської організації, оскільки чинним законодавством не встановлено обмеження чи обов'язку щодо зв'язку між власною назвою організації та її організаційно - правовою формою, що свідчить про відсутність законних підстав для відмови в проведенні державної реєстрації громадської організації.
У позовній заяві з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог позивач просить суд: визнати нечинним та скасувати наказ №163/30 від 11.10.2013р. Головного управління юстиції в місті Києві; зобов'язати Головне управління юстиції в місті Києві вчинити певні дії, а саме: зареєструвати та легалізувати Громадську організацію «Альянс християнських професійних організацій».
В судовому засіданні, позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача, в судове засідання, не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечував.
Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи зазначене, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обстави справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог з огляду на наспупне.
Дніпровське районне управління юстиції у м. Києві здійснює свою діяльність на підставі Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23 червня 2011 року.
Відповідно до покладених завдань, Дніпровське районне управління юстиції у м. Києві у встановленому порядку забезпечує здійснення реєстрації громадських об'єднань, вносить до Реєстру громадських об'єднань відомості про відокремлені підрозділи громадських об'єднань, прийняття повідомлення про утворення громадського об'єднання, легалізацію місцевих та первинних професійних спілок та їх об'єднань, реєстрацію структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, забезпечує взяття до відома повідомлення організацій місцевих, обласних, регіональних, всеукраїнських професійних спілок; реєстрацію (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів громадських формувань, взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадських формувань, прийняття повідомлень про зміни до статутів громадських об'єднань, зміни у складі керівних органів громадських об'єднань, зміну особи (осіб), уповноваженої (их) представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження громадських об'єднань, припинення громадських формувань; видачу виписок з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; виконує функції реєстратора Єдиного реєстру громадських формувань, Реєстру громадських об'єднань, готує звітність щодо зареєстрованих (легалізованих) громадських формувань та їх статутів, яка подається до структурного підрозділу, що забезпечує реалізацію повноважень Укрдержреєстру, відповідного головного управління юстиції; здійснює контроль за додержанням структурними утвореннями політичних партій положень статутів політичних партій, Конституції та законів України (підпункт 22 пункту 4 Положення).
Статтею 36 Конституції України громадянам України гарантовано право на об'єднання, але лише ті, що створені та діють у повній відповідності до вимог чинного законодавства.
Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань, регламентує Закон України «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012, № 4572-VI (далі- Закон № 4572).
Відповідно до ч.1. ст. 1 Закону № 4572, громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.
Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка(ч.2).
Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи (ч.3)
Громадська спілка - це громадське об'єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи (ч.4).
Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку (ч.5).
Утворення громадського об'єднання здійснюється на установчих зборах його засновників та оформлюється протоколом ч.1 ст.9 Закону № 4572.
З матеріалів справи вбачається, що 22.09.2013р. на установчих зборах засновників організації було прийнято рішення про створення громадської організації «Альянс християнських професійних організацій», яке оформлено протоколом №1 від 22.09.2013р. окрім того, на установчих зборах було затверджено статут організації.
Стаття 12 Закону №4572, визначає порядок реєстрації громадського об'єднання.
Громадське об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи, підлягає реєстрації в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", з урахуванням особливостей, установлених цим Законом (ч.1).
Реєстрація громадського об'єднання здійснюється безоплатно органами виконавчої влади, на які відповідно до законодавства покладені повноваження з питань реєстрації громадських об'єднань (далі - уповноважений орган з питань реєстрації), за місцезнаходженням громадського об'єднання (ч.2).
Для реєстрації громадського об'єднання керівник або особа (особи), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, протягом 60 днів з дня утворення громадського об'єднання подають (надсилають поштовим відправленням) до уповноваженого органу з питань реєстрації за місцезнаходженням громадського об'єднання заяву за формою, затвердженою Міністерством юстиції України, до якої додаються:1) примірник протоколу установчих зборів, оформленого з дотриманням вимог частин другої, п'ятої, сьомої статті 9 цього Закону;2) статут (у двох примірниках);3) відомості про керівні органи громадського об'єднання із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові (за наявності), дати народження керівника, членів інших керівних органів, посади в керівних органах, контактного номера телефону та інших засобів зв'язку, а також зазначені відомості про особу (осіб), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, до яких додається письмова згода цієї особи, передбачена частиною шостою статті 9 цього Закону, якщо така особа не була присутня на установчих зборах;4) заповнена реєстраційна картка на проведення державної реєстрації юридичної особи (ч.3).
На підставі поданих документів уповноважений орган з питань реєстрації протягом семи робочих днів з дня їх отримання приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації громадського об'єднання, про направлення документів на доопрацювання чи про залишення документів без розгляду по суті (ч.9).
Відмова у реєстрації громадського об'єднання допускається за наявності однієї або сукупності таких підстав: 1) наявність у статуті та рішеннях, відображених у протоколі про утворення громадського об'єднання, положень, що не відповідають Конституції України, статті 4 цього Закону;2) порушення вимог статей 7, 10 цього Закону (ч.10).
За наявності підстав для відмови у реєстрації громадського об'єднання, передбачених частиною десятою цієї статті, уповноважений орган з питань реєстрації у межах строку, передбаченого частиною дев'ятою цієї статті, приймає рішення у формі наказу про відмову у реєстрації. Невід'ємним додатком до рішення є висновок за результатами правової експертизи, який має бути вмотивованим та містити вичерпні підстави відмови (ч.12).
Копія рішення, передбаченого частиною дванадцятою цієї статті, видається (надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення) керівнику або особі (особам), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, не пізніше наступного дня після його прийняття. У разі прийняття рішення про відмову у реєстрації громадського об'єднання з підстав, передбачених пунктом 2 частини десятої цієї статті, копія рішення надсилається разом з одним примірником статуту та документами, що подавалися для проведення реєстрації такого об'єднання (крім документів, до яких висловлені зауваження) (ч.13).
Висновок за результатами правової експертизи, який є невід'ємним додатком до рішення, має містити вичерпні та вмотивовані (з посиланням на відповідні положення законів України) зауваження до поданих документів (п.15).
Громадське об'єднання протягом шести місяців з дня отримання копії рішення про відмову у реєстрації громадського об'єднання з підстав, передбачених пунктом 2 частини десятої цієї статті, про направлення документів на доопрацювання, залишення документів без розгляду по суті може усунути недоліки та подати документи уповноваженому органу з питань реєстрації в порядку, визначеному цією статтею. У разі виявлення у статуті громадського об'єднання положень, які суперечать цьому Закону та іншим законам України (крім випадків, зазначених у пункті 1 частини десятої цієї статті), рішення про внесення змін до статуту громадського об'єднання приймається в порядку, визначеному статтею 9 цього Закону (ч.19).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 08.11.2013 року подано до Дніпровського районного управління юстиції у м. Києві, заяву від 26.09.13р. та установчі документи громадської організації «Альянс християнських професійних організацій» для проведення реєстрації вказаної організації.
Дніпровським районним управлінням юстиції у м. Києві проведено правову експертизу щодо відповідності Закону України «Про громадські об'єднання» установчих документів, поданих на реєстрацію Громадської організації «Альянс християнських професійних організацій», за результатами якої складено правовий висновок від 11.10.2013р.
Правовою експертизою встановлено, що статутні документи організації не відповідають Закону України «Про громадські об'єднання». В статутних документах організації, власна назва - «Альянс християнських професійних організацій» - суперечить її організаційно-правовій формі та не відповідає п.3 ст.1 Закону України «Про громадські об'єднання», відповідно до якого громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
Дніпровським районним управлінням юстиції у м. Києві видано наказ від 11.10.2013р. №163/30, яким відповідно до ч.2 п.10 ст.12 Закону України «Про громадські об'єднання», відмовив в реєстрації Громадської організації «Альянс християнських професійних організацій».
Відповідно до ч.1.ст.10 Закону №4572, найменування громадського об'єднання визначається рішенням установчих зборів під час його утворення.
За змістом ч.2 ст.10 Закону №4572, найменування громадського об'єднання складається з двох частин - загальної та власної назв. У загальній назві зазначається організаційно-правова форма громадського об'єднання ("громадська організація", "громадська спілка").
Відповідно до ч.3 ст.1 Закону №4572 громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про те, що Дніпровське районного управління юстиції у м. Києві Головного управління юстиції в місті Києві, при прийнятті оскаржуваного наказу, діяло у відповідності до норм чинного законодавства, правомірно визначивши підставу для відмови в проведенні реєстрації громадського об'єднання, оскільки власна назва організації - «Альянс християнських професійних організацій» - суперечить її організаційно-правовій формі, засновниками та членами (учасниками) якої можуть бути виключно фізичні особи.
Аналізуючи доводи позивача щодо наявності підстав для задоволення позову в частині зобов'язання Головного управління юстиції умісті Києві зареєструвати та легалізувати Громадську організацію «Альянс християнських професійних організацій», суд вказує на їх безпідставність, оскільки питання легалізації (реєстрації) громадської організації відноситься до дискреційних повноважень територіальних органів Міністерства юстиції України та знаходиться поза межами адміністративної юрисдикції.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Є.В. Аблов