Ухвала суду № 35958258, 26.11.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2013
Номер справи
821/3196/13-а
Номер документу
35958258
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2013 р.Справа № 821/3196/13-а

Категорія: 3.1 Головуючий в 1 інстанції: Кузьменко Н.А.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів Градовського Ю.М.,

Федусика А.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 1 жовтня 2013р. в справі за позовом ОСОБА_2 до Комсомольського районного відділу у м.Херсоні УДМС України в Херсонській області, УДМС України в Херсонській області, за участю третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А :

20 серпня 2013р. ОСОБА_2 звернулась до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Комсомольського РВ у м.Херсоні УДМС України в Херсонській області (далі - Комсомольський РВ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Позивачка обґрунтовувала свій позов тим, що вона 5 липня 2013р. звернулась до відповідача з пакетом документів та квитанцією про сплату державного мита в розмірі 170 грн. для оформлення закордонного паспорту за звичайним тарифом. Проте, позивачці було відмовлено у прийнятті цих документів та листом від 15.07.2013р. повідомлено, що необхідно заплатити ще 87,15 грн. за адміністративні послуги та 120 грн. - за бланк паспорту. 16.08.2013р. позивачка сплатила зазначені гроші, оскільки відповідач взяв документи для оформлення паспорту. Разом із тим, ОСОБА_2 вважає, що вимоги про сплату 207 грн. є незаконними та просить повернути відповідача зайво сплачену суму.

В ході розгляду справи до участі в справі було долучено другого відповідача - Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області (далі - УДМС), а також третю особу - Головне управління Державного казначейства в Херсонській області.

Крім того, згідно уточнених вимог позивачка просила витребувати у відповідачів докази вартості паспорта; визнати неправомірними дії Комсомольського РВ у м.Херсоні УДМС України в Херсонській області щодо зобов'язання сплатити кошти в сумі 207грн.; зобов'язати УДМС в Херсонській області повернути 207 грн.; стягнути з УДМС в Херсонській області судовий збір в сумі 34,41 грн.

УДМС України в Одеській області надав заперечення, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Свою позицію обґрунтував тим, що процедура оформлення закордонного паспорту включає не тільки прийняття документів від заявника, але й ще інші дії, а саме: оформлення анкети отримувача паспорта, перевірка достовірності, обробка та збереження заявлених особою даних, оформлення паспорта, до якого дані вносять способом лазерного гравірування. Тобто, сам процес оформлення та видачі закордонного паспорту є адміністративною послугою. Згідно постанов Кабінету Міністрів № 795 та № 1098 адміністративна послуга з оформлення та видачі паспорту є платною - 87,15 грн., а також передбачає видачу бланка, вартість якого - 120 грн.

Головне управління Державної казначейської служби України в Херсонській області просило у задоволенні вимог відмовити.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 1 жовтня 2013р. в задоволенні вимог відмовлено в повному обсязі.

В апеляційній скарзі позивач ставить питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, судом не повно з'ясовані обставини справи, які мають суттєве значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 197 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження, у зв'язку із відсутністю заяв про слухання справи за участю сторін.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

ОСОБА_2 звернулась до Херсонського РВ та надала пакет документів і квитанцію про сплату державного мита в розмірі 170 грн. для оформлення паспорту для виїзду за кордон. Позивачці було відмовлено в прийнятті документів, на що 05.07.2013р. вона написала скаргу.

15.07.2013р. на ім'я ОСОБА_2 надано відповідь на її скаргу, в якій зазначено, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 04.07.2007р. № 795, Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993р., постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011р. № 1098 «Деякі питання надання підрозділами міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг» за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон сплачується держмито 170 грн. по звичайному тарифу та 340 грн. за терміновим тарифом, адміністративні послуги 87,15 грн. за звичайним тарифом, 174,30 грн. - за терміновим тарифом, вартість бланка паспорта - 120 грн. (а.с.6)

Зазначену відповідь позивачка отримала 14.08.2013р.(а.с.6)

16.08.2013р. ОСОБА_2 здійснила оплату 120 грн. та 87,15 грн. на користь одержувача - УДМС України в Херсонській області (а.с.7) Позивачка оплатила послуги, оскільки Комсомольське РВ взяло документи на оформлення паспорту. Проте ОСОБА_2 вважає, що платних послуг вона не замовляла, а тому 207 грн. відповідач повинен їй повернути.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, виходив з того, що позивачка, замовляючи собі оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон, замовила адміністративні послуги, здійснивши за це оплату.

Правовідносини між сторонами виникли з приводу отримання позивачем паспорту для поїздки за кордон.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 № 3857-XII (далі - Закон № 3857) встановлено, що правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» Кабінет Міністрів України постановою від 31 березня 1995 р. № 231 затвердив Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення (далі - Правила № 231).

Відповідно до п. 10 зазначеної постанови для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається:

- заява-анкета встановленого зразка;

- паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається);

- копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи;

- дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;

- квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Зазначеним порядком, прийнятим на виконання ст. 7 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», не передбачено здійснення оплати за бланк паспорту для виїзду за кордон.

Розмір державного мита за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначений Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993р. № 7-93 та відповідно до п.6б складає 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відтак, для видачі паспорту для виїзду за кордон необхідно подати вищеперелічені документи у відповідності до діючого Порядку, а також квитанцію про сплату державного мита в розмірі 170 грн.

Разом із тим, постановами Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 р. N 795 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання», а також № 1098 «Про деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг» затверджені переліки послуг, які надаються органами міграційної служби за відповідну плату.

Відповідно до п.2 Порядку №1098, послуги надаються за письмовою заявою фізичних та юридичних осіб.

Аналогічна норма міститься у ч.4 ст.9 Закону України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012р. №5203 відповідно до якої заява на отримання адміністративної послуги подається в письмовій чи усній формі, а відповідно до п.1 ч.1 ст.1 зазначеного Закону адміністративна послуга це є результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.

Правовий аналіз вищевказаних норм Закону №5203 та Порядку №1098 свідчить про те, що платні послуги можуть бути надані за заявою особи, тобто за наявності у неї бажання отримати таку послугу. При чому, заява може бути як в письмовій, так і в усній формі.

ОСОБА_2, отримавши відмову відповідача щодо оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон, не оскаржувала її, але, при цьому, здійснила оплату відповідних послуг. Зазначені кошти в примусовому порядку з позивачки не стягувались, а плата була здійснена добровільно. Дії позивача щодо добровільної оплати адміністративних послуг, свідчать про наявність в неї бажання отримати такі послуги, які фактично замовлені за усною згодою.

Аналізуючи вищевикладені обставини в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляції вважає такими, що висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195,196,198,200,205,206,254 КАС України, судова колегія, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 1 жовтня 2013р. - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: Ю.М.Градовський

Суддя: А.Г.Федусик