Справа № 266/4331/13-а
Провадженя№ 2-а/266/132/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.11.2013 м.Маріуполь
Суддя Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області Федотова В.М. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради, Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації про стягнення щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня як учаснику бойових дій, визнання дій протиправними, забов*язання вчинити відповідні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до УПСЗН Приморського району м. Маріуполя, Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного УПСЗН Донецької ОДА , обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він має статус учасника бойових дій ВВВ, тому відповідач відповідно до ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно проводить виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня. Така допомога у 2013 р. йому була виплачена в розмірі 745 грн., однак позивач ОСОБА_2 вважає, що допомога нарахована у заниженому розмірі, тому звернувся із позовом до суду про визнання протиправними дій відповідача по нарахуванню і виплаті йому щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня, як учаснику бойових дій ВВВ, у меншому розмірі, ніж це визначено ст. 14 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", стягнення з відповідача на його користь різниці недоплаченої допомоги.
Від представника відповідача УПСЗН Приморського району м. Маріуполя надійшло письмове заперечення проти задоволення позову, прохання розглянути справу без його участі.
Від представника відповідача Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного УПСЗН Донецької ОДА надійшло письмове заперечення проти задоволення позову, прохання розглянути справу без його участі.
Оцінивши обставини, наданні позивачем та відповідачами, суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Встановлено, що позивач ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і має статус учасника бойових дій ВВВ, що підтверджується копією посвідчення (а.с. 10-11). До 5 травня 2013р. йому була нарахована і виплачена разова грошова допомога як учаснику війни в розмірі 745 грн., що стверджується повідомленням (а.с.7-8).
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України „Про державний бюджет України на 2013 рік" від 6 грудня 2012 року № 5515-УІ встановлено, що у 2013 році норми і положення статті 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету пенсійного фонду України на 2013 рік.
Частиною 3 Рішення від 25 січня 2012 № З-рп/2012 Конституційний Суд України роз'яснює, що:
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
У Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України (частина друга статті 19).
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який розробляє проект закону про Державний бюджет України на наступний рік і подає його до Верховної Ради України, забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, звітує перед Верховною Радою України про його виконання (частина друга статті 96, частина перша статті 97, частина перша статті 113, пункт 6 статті 116 Конституції України). Ефективне здійснення Кабінетом Міністрів України цих повноважень є основою для вжиття ним заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, проведення політики у сфері соціального захисту, фінансової та податкової політики (пункти 2,3 статті 116 Конституції України).
Така політика базується на передбачених у законодавстві державних соціальних стандартах та державних соціальних гарантіях. Згідно з Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти - це встановлений законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій; державні соціальні гарантії - це встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами (абзаци другий, третій статті 1).
Таким чином, державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.
У Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України також зауважив, що невід'ємною складовою правового регулювання відносин у сфері соціального забезпечення є визначення правового механізму та державних органів, на які покладається обов'язок виконання соціальної політики держави у цій сфері.
Конституційний Суд України виходить з того, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними у пунктах 2,3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2,3,6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України що до розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України, деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 13.03.2013 № 149 встановлено, що виплата разової грошової допомоги учасникам бойових дій згідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" здійснюється у розмірі 745,00 гривень, що і було одержано Позивачем.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.
Статтею 22 Бюджетного кодексу України визначено, що управління праці та соціального захисту населення є розпорядником бюджетних коштів.
Статтею 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.
Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня - управління праці та соціального захисту населення, беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами (ст. 51 Бюджетного кодексу України).
Враховуючи вищевикладене, проведення виплат разової грошової допомоги в іншому розмірі ніж 745 гривень що встановлено постановою Кабінету Міністрів України „Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 13.03.2013 № 149 згідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" можливо лише у разі законодавчого врегулювання цього питання та збільшення видаткової частини Державного бюджету за рахунок яких будуть здійснюватися ці видатки.
На підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та керуючись ст. ст. 9, 161-163,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИЛА:
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради, Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації про стягнення щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня як учаснику бойових дій, визнання дій протиправними, забов*язання вчинити відповідні дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд міста Маріуполя Донецької області на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Федотова В. М.