Постанова № 35883284, 06.12.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.12.2013
Номер справи
826/16459/13-а
Номер документу
35883284
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

06 грудня 2013 року № 826/16459/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б. розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні

за позовомГоловного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києвідо ОК "Промінь-Київ" прозастосування заходів реагуванняНа підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до ОК "Промінь-Київ" про застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення подальшої експлуатації ОК «Промінь-Київ» (код ЄДРПОУ 21595061) по вул. Уманській, 6, в місті Києві; визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004 №130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2004 р. за №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощитки та вхідні двері житлових, офісних, складських, торгівельних приміщень ОК «Промінь-Київ» (код ЄДРПОУ 21595061) по вул. Уманській, 6 в місті Києві.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що зі сторони Відповідача існують порушення вимог законодавства, що, в свою чергу, може потягнути заподіяння шкоди майну та життю громадян.

Відповідач до суду не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, відповідно до вимог статей 35, 37 Кодексу адміністративного судочинства України, надав до суду заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні адміністративного позову з підстав необґрунтованості позовних вимог.

У відповідності до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва встановив наступне.

Судом встановлено, що Відповідно до пункту 199 графіку проведення планових та позапланових перевірок додержання (виконання) вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки Солом'янського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (надалі - Солом'янське РУ ГУ ДСНС України у м. Києві) на 3-й квартал 2013 року та наказу Солом'янського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві від 20.08.2013р. №62 головному інспектору відділу організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту (надалі - головний інспектор) Солом'янського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві Березану Андрію Миколайовичу доручено в період 16.09.2013р. - 30.09.2013 провести планову перевірку додержання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки (ОК «Промінь-Київ» по вул. Уманська, 6, в місті Києві.

Повідомлення від 21.08.2013р. №19/1168 про проведення планової перевірки ОК «Промінь-Київ» по вул. Уманська, 6, в м. Києві було направлено на адресу Відповідача рекомендованим листом.

Позивач зазначає, що підтвердження отримання Відповідачем повідомлення від 21.08.2013р. №19/1 168 про проведення планової перевірки підтверджується роздруківкою за результатами відстеження пересилання поштових відправлень на офіційному сайті УДППЗ «Укрпошта» за штрихкодовим ідентифікатором №0305705702565 (електронний ресурс http://80.91.187.254:8080/servlet/smcsearch2?barcode=0305705702565&lang=ua).

На підставі наказу Солом'янського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві від 20.08.2013р. №62 було видано посвідчення від 20.09.2013р. №1001 на проведення планової перевірки додержання та виконання ОК «Промінь-Київ» по вул. Уманська, 6, в місті Києві вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, з яким у встановленому порядку був ознайомлений заступник Голови правління ОК «Промінь-Київ» Ляшенко В.В.

На підставі наданих документів: посвідчення про проведення перевірки від 20.09.2013р. №1001 та наказу Солом'янського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві від 20.08.2013р. №62 було здійснено планову ОК «Промінь-Київ» по вул. Уманська, 6, в м. Києві.

Присутньою під час здійснення планової перевірки була посадова та уповноважена особа суб'єкта господарювання: заступник Голови правління ОК «Промінь-Київ» Ляшенко В.В.

Під час здійснення перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки було встановлено, що ОК «Промінь-Київ» по вул. Уманська, 6, в м. Києві здійснює діяльність з порушеннями правил та норм пожежної і техногенної безпеки.

За результатами перевірки головним інспектором Солом'янського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві Березаном А.М. було складено акт від 30.09.2013р. №1211 перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки.

Відповідно до рапорту головного інспектора Солом'янського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві Березана А.М., заступник Голови правління ОК «Промінь-Київ» Ляшенко В.В. відмовився отримувати Акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 30.09.2013р. №1211, не пояснивши причину цього та не зробивши жодних зауважень по суті.

У зв'язку з цим Акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 30.09.2013р. №1211 було направлено на адресу Відповідача рекомендованим листом.

Підтвердження отримання Відповідачем Акту перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 30.09.2013р. №1211 підтверджується роздруківкою за результатами відстеження пересилання поштових відправлень на офіційному сайті УДППЗ «Укрпошта» за штрихкодовим ідентифікатором №0305705702565.

З Акту перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 30.09.2013 р. №1211, вбачається, що ОК «Промінь-Київ» по вул. Уманська, 6, в м. Києві, функціонує із порушеннями правил та норм пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Крім того, Позивач зазначає, що 27.09.2013 р. о 04 год. 03 хв. в офісному приміщенні №2 адміністративно-громадської будівлі ОК «Промінь-Київ» по вул. Уманській, 6, в місті Києві виникла пожежа, ймовірною причиною якої стало виникнення аварійних режимів роботи в електромережі, про що свідчить Акт про пожежу від 27.09.2013, який складається відповідно до пункту 5.4.8. Порядку спільних дій органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки та Міністерства надзвичайних ситуацій України під час проведення огляду місця пожежі, виявлення, припинення, попередження та розслідування кримінальних правопорушень, пов'язаних з пожежами, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України/Міністерства надзвичайних ситуацій України від 30.11.2012 №1106/1377 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.12.2012 за №2220/22532).

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно з ст. 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 51 та ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначені в акті перевірки створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають на підприємстві, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), а саме: порушення щодо улаштування, утримання та експлуатації електромереж і електрообладнання створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії, що може призвести до загибелі людей.; відсутність систем (установок) автоматичної пожежної сигналізації перешкоджає швидкому виявленню та гасінню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виникнення пожежі; невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам, відсутність їх вогнезахисної обробки створює перешкоди під час евакуації людей та гасінні пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум'я, оскільки вони не мають нормативно встановлених меж вогнестійкості та меж поширення вогню по ним; відсутність (недостатність) на об'єкті первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників, пожежного інвентарю та інструменту) що не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей; захаращення евакуаційних шляхів перешкоджає вільній евакуації людей з приміщень під час виникнення пожежі.

Згідно визначення ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу травмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Пунктом 12 частини 1 статі 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей;

Згідно з ч. 2. ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до п.п. 1, 4, 10 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є; недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Отже, згідно з вимог ст.ст. 67, 68, 70 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду.

Враховуючи те, що під час проведення перевірки було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, які зазначені в акті від 30.09.2013 р. №1211 перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, у зв'язку з чим суб'єктом господарювання недотримані вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, керуючись ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, ГУ ДСНС України у м. Києві зобов'язане звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення подальшої експлуатації ОК «Промінь-Київ» (код ЄДРПОУ 21595061) по вул. Уманська, 6, в м. Києві.

Необхідно зазначити, що застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення подальшої експлуатації підприємства є заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті ОК «Промінь-Київ» по вул. Уманській, 6, в місті Києві порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідно до пунктів 6.2., 6.4. Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів (затвердженої наказом МНС України від 21.10.2004 № 130, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 08.11.2004 за № 1416/10015), постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію. Зупинення роботи підприємства, окремого виробництва, експлуатації будівель, споруд, випуску пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного призначення шляхом знеструмлення може здійснюватися в присутності спеціаліста служби енергонагляду району (міста), а відключення виробничих дільниць, агрегатів, опалювальних приладів, дільниць електромережі - за присутності енергетика (електрика) відповідного об'єкта, на якому застосовується запобіжний захід. При залученні спеціаліста служби енергонагляду району (міста) посадова особа органу держпожнагляду, якій доручено приведення постанови в дію, направляє на адресу керівництва, де працює спеціаліст, відповідний лист із зазначенням дати та часу приведення постанови в дію.

Частиною 2 статі 65 Кодексу цивільного захисту України, передбачено, що у суб'єктів господарювання приватної форми власності органи державного-нагляду у сфері цивільного захисту контролюють виконання заходів щодо захисту населення та працівників на випадок надзвичайної ситуації, а також вирішення питань техногенної та пожежної безпеки, що стосуються прав та інтересів інших юридичних осіб і громадян.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення. Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд приходить до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, що свідчить про обґрунтованість частково позовних вимог, а отже, застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення подальшої експлуатації ОК «Промінь-Київ».

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про задоволення позовних вимог частково.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення подальшої експлуатації ОК «Промінь-Київ» (код ЄДРПОУ 21595061) по вул. Уманській, 6, в місті Києві.

3. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.Б. Федорчук