Ухвала суду № 35851930, 19.11.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2013
Номер справи
2а-2583/10/0370
Номер документу
35851930
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2013 року Справа № 36606/10/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,

з участю секретаря судового засідання Шуптар Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2010 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» звернулось до суду з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, яким з врахуванням уточнення позовних вимог просило скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 06.10.2010 року № 0000332302/2, яким йому зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 198680,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 99340,00 грн.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2010 року позову задоволено повністю. Постанова мотивована тим, що дослідженими судом доказами підтверджено факт зменшення позивачем суми компенсації вартості придбаного товару, в подальшому самостійне відображення підприємством сум податкового кредиту у сторону зменшення, тому суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо зменшення йому суми бюджетного відшкодування та нарахування штрафних санкцій є неправомірними, так як сума податкового кредиту 250000 грн. була самостійно скоригована платником податку у сторону зменшення ще в серпі 2007 року внаслідок повернення товару постачальнику. Тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає її незаконною та необґрунтованою, оскільки суд при її прийнятті порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також не з'ясував всіх обставин, що мають значення для справи. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю. На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що факт отримання постачальником ТзОВ «Сталкер-К» коштів від покупця ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» не підтверджено, тому позивач неправомірно включив до складу податкового кредиту суму податку на додану вартість, зазначену в ціні отриманого позивачем товару (цукру) від ТзОВ «Сталкер-К» в розмірі 25000,00 грн.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановив суд та підтверджується матеріалами справи, в період 17-18.05.2010 року посадові особи Луцької об'єднаної державної податкової інспекції провели документальну невиїзну позапланову перевірку ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» з питань правових відносин з постачальником першої ланки ТзОВ «Сталкер-К» за квітень 2007 року, які вплинули на бюджетне відшкодування за квітень, травень 2007 року, за результатами якої складено акт від 20.05.2010 року № 2919/23-3/00382027.

Податковий орган дійшов висновку про порушення позивачем вимог пп. 7.2.3 п. 7.2, пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин), в результаті чого завищено податковий кредит квітня 2007 року на 250000,00 грн., та пп. «а» пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого завищено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2007 року на 51320,00 грн. та за травень 2007 року на 198680,00 грн.

На підставі акта перевірки та за результатами апеляційного оскарження первинного податкового повідомлення-рішення від 25.08.2010 року № 0000332302/1, Луцька об'єднана державна податкова інспекція прийняла податкове повідомлення-рішення від 06.10.2010 року № 0000332302/2, яким ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 198680,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 99340,00 грн. Дане податкове повідомлення-рішення є предметом оскарження в даній справі.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з таких підстав.

Як встановив суд, на підставі договору від 09.04.2007 року № 2, укладеного з ТзОВ «Сталкер-К», ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» у квітні 2007 року отримало товар (цукор) на загальну суму 1500000 грн., в тому числі податок на додану вартість 250000 грн., які позивач в цьому податковому періоді (місяці) включив до складу податкового кредиту.

Для підтвердження взаємовідносин між ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» та ТзОВ «Сталкер-К» Луцька об'єднана державна податкова інспекція направила до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва від 04.02.2010 року № 401/7/26-354 запит про проведення зустрічної перевірки ТзОВ «Сталкер-К».

Листом від 15.03.2010 року №2139/7/29-130 Державна податкова інспекція у Святошинському районі м. Києва повідомила про неможливість проведення перевірки ТзОВ «Сталкер-К» з питань підтвердження взаємовідносин з ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» у зв'язку з тим, що дане підприємство має стан платника «Направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням».

Також відповідно до інформації головного відділу податкової міліції Луцької об'єднаної державної податкової інспекції засновником, директором та головним бухгалтером ТзОВ «Сталкер-К» є громадянин Республіки Білорусь ОСОБА_2, який на час виписки податкової накладної від 20.04.2007 року № 392 на території України не перебував.

Відповідно до відомостей з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб Державної податкової адміністрації України про суми виплачених доходів громадянин Республіки Білорусь ОСОБА_2 доходів на території України не отримував, а відповідно до пояснення, наданого ним Управлінню служби безпеки України у Волинській області, реєстрацію товариства провів на прохання третіх осіб за винагороду без мети здійснення підприємницької діяльності.

Відповідно до інформації, наявної в базі даних АІС «Автоматизоване співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» ТзОВ «Сталкер-К» прозвітувало до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва за квітень 2007 року про відсутність господарської діяльності в цей період.

Так як факт отримання грошових коштів постачальником ТзОВ «Сталкер-К» від покупця ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» не підтверджено, перевіряючі дійшли висновку, що в порушення вимог п. 1.8 ст. 1, пп. «д» пп. 7.2.1 п. 7.2, пп. «а» пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» завищило суму податкового кредиту в податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2007 року на суму 250000 грн., що призвело до завищення заявлених сум бюджетного відшкодування за квітень 2007 року на 51320,00 грн. та за травень 2007 року на 198680,00 грн.

Однак, як правильно зазначив суд першої інстанції, такий висновок податкового органу є помилковим та необґрунтованим, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, зокрема, видаткової накладної від 03.08.2007 року № ЛК-0000041, розрахунку № 3 коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 20.04.2007 року № 2 за договором від 09.04.2007 року № 2, реєстру отриманих та виданих податкових накладних, журналу-ордеру та відомості по рахунку 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками з 01.01.2007 року по 31.08.2007 року ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» повернуло ТзОВ «Сталкер-К» товар (цукор) на суму 1500000,00 грн., в тому числі податок на додану вартість 250000,00 грн.

Дана операція відображена позивачем у податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2007 року, поданій до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції 20.09.2007 року, шляхом коригування суми податкового кредиту на 250000 грн. у бік зменшення.

Відповідно до пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до п. 4.5 ст. 4 цього Закону якщо після поставки товарів (послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за поставкою перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Згідно пп. 4.5.1. п. 4.5 ст. 4 цього Закону якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то: а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок відкоригованого значення податку; б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за наслідками такого податкового періоду у разі, якщо він є зареєстрованим як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів (послуг).

Таким чином, оскільки ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» довело належними та достатніми доказами факт зменшення суми компенсації вартості придбаного товару та подальше самостійне зменшення сум податкового кредиту, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що зменшення податковим органом позивачу суми бюджетного відшкодування та нарахування штрафних санкцій є неправомірними, так як сума податкового кредиту 250000,00 грн. була самостійно скоригована платником у сторону зменшений ще в серпі 2007 року внаслідок повернення товару постачальнику.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2010 року у справі № 2а-2583/10/0370 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий О.М. Довгополов

Судді Л.Я. Гудим

В.В. Святецький