Рішення № 35840992, 20.11.2013, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
20.11.2013
Номер справи
908/2787/13
Номер документу
35840992
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 10/55/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.11.2013 Справа № 908/2787/13

За позовом Прокурора Шевченківського району м. Запоріжжя в інтересах держави: в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжя.

до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ.

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Суддя Алейникова Т.Г.

Представники сторін:

від позивача - Сосновська А. Ю., на підставі довіреності № 01-38/01772 від 12.07.2012 р.;

від відповідача - Мітєва А. Л., на підставі довіреності № 1246 від 04.11.2013 р.

від прокуратури - Понятенко К.А., на підставі посвідчення № 013456 від 03.12.2012 р.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглядається позовна заява Прокурора Шевченківського району м. Запоріжжя в інтересах держави: в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Ухвалою суду від 19.08.2013 року позовну заяву судом прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 908/2787/13. Справі присвоєно номер провадження 10/55/13. Слухання справи було призначено на 09.09.2013 р. на 09-40 год.

Представник позивача 09.09.2013 р. направив, через канцелярію, на адресу суду заперечення на відзив на позовну заяву та письмові пояснення до відзиву на позовну заяву. У судовому засіданні підтримав вимоги викладені в позові.

Представник відповідача у судовому засіданні 09.09.2013 р. надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позовних вимог.

Судом було оголошено перерву в судовому засіданні на 07.10.2013 р.

У судовому засіданні 07.10.2013 р. представник позивача підтримав свої вимоги в повному обсязі. Представник відповідача 07.10.2013 р. надав до суду клопотання про зупинення розгляду справи у зв'язку із відкриттям у Орджонікідзевському районному суді м. Запоріжжя провадження у справі № 335/9963/13-а-2-а/335/236/2013 про оскарження рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р.

Суд клопотання прийняв та задовольнив, зупинивши провадження по справі № 908/2787/13.

На підставі ч. 1 ст. 79 ГПК України судом було винесено ухвалу про зупинення провадження у справі у зв'язку із розглядом справи у Орджонікідзевському районному суді м. Запоріжжя № 335/9963/13-а-2-а/335/236/2013, яка повязана з данною.

16.10.2013 р. до господарського суду звернувся представник Запорізької міської ради з клопотанням про поновлення провадження по справі. Суд клопотання прийняв та поновив провадження по справі № 908/2787/13, судове засідання було призначено на 20.11.2013 р.

20.11.2013 р., представник позивача та прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просить суд задовольнити позов повністю.

20.11.2013 р. представник відповідача протии позову заперечував.

За клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Прокурорською перевіркою встановлено, що 15.04.2006 р. між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та ПАТ «Укрнафта» (Орендар) було укладено договір оренди землі, за умовами якого, Орендодавець відповідно до рішення двадцять п'ятої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради № 29/84 від 30.11.2005 року надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування автозаправної станції, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя вул. Юності 149.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0, 3513 га, на якій знаходяться об'єкти нерухомого майна: будівлі, споруди автозаправної станції що належать орендарю та які не передаються в оренду відповідно до п. 3 Договору.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 611964, 60 грн. в цінах 2006 року (п. 4 Договору).

Відповідно до п. 7 Договору оренди, договір укладається на 10 років.

Пунктом 8 Договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та в розмірі 6119, 65 грн. за календарний рік в цінах 2006 року.

Відповідно до додаткової угоди від 30.11.2007 р. до Договору, п. 8 викладено в наступній редакції: «орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та в розмірі 24478, 58 грн., що складає 4 % від нормативно грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 р.

Згідно до п. 32 Договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов Договору спір розглядається у судовому порядку.

Відповідно до п. 39 Договору, цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Договір зареєстровано в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.05.2006 р. за № 040626100466.

За актом прийому - передачі від 31.05.2006 р. земельна ділянка кадастровий номер №2310100000:07:059:0028, загальною площею 0, 3513 га прийнято орендарем.

02.04.2013 р. Запорізькою міською радою на адресу відповідача (м. Київ пров. Несторівський, буд. 3-5) було направлено пропозицію № 01/02-21/00953, «Про внесення змін до договору оренди землі», в якій було викладено новий зміст п. 8 договору оренди земельної ділянки: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 167317, 16 грн., що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».

24.04.2013 року ПАТ «Укрнафта» надано відповідь до Запорізької міської ради, щодо розгляду пропозиції про внесення змін до договорів оренди землі, якою відмовились від укладання додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок.

Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. (п. 3 ст. 188 Господарського кодексу України).

Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін у договірному порядку.

Відповідно до ст. ст. 651, 652 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Статтею 632 ЦК України, передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Пунктом 11 Договору визначено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

За положеннями частин 1 та 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. № 161-ХІV, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 288.1 Податкового кодексу України №2755-VІ, що набрав чинності 01.01.2011 р. передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Статтею 288.5 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:059:0028 станом на 15.07.2013 р. склала 2788619, 40 грн.

На підставі викладеного, прокуратура Шевченківського району м. Запоріжжя вимушена була звернутися до суду за захистом інтересів держави, які полягають в тому, що власник землі - держава, в особі Запорізької міської ради, не отримує орендну плату в обсязі, передбаченому законодавством, що виражається у недоотриманні орендної плати за користування земельною ділянкою в розмірі понад 136 тис. грн. на рік, що викликає необхідність приведення договору оренди земельної ділянки до вимог чинного законодавства в частині визначення орендної плати за землю.

В своїх письмових поясненнях позивач зазначив, що згідно зі ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є зокрема, земля, як власність територіальної громади міста.

Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено, що право комунальної власності на землю належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах.

В ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначається, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією міської ради є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

На вимогу ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно з Конституцією України є обов'язковими до виконання на відповідній території.

27.07.2011 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати земельної ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» (далі рішення №16).

В рішенні № 16 було визначено коефіцієнт, згідно з яким встановлюється розмір орендної плати за земельні ділянки певної категорії.

26.06.2012 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16» «Про затвердження розмірів орендної плати земельної ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» (далі - рішення № 37), яке було оприлюднене 24.07.2012 р. в газеті «Запорізька січ» та набрало чинності 01.01.2013 р.

Рішенням № 37 встановлено, що при розрахунку розміру орендної плати земельної ділянки для розташування автозаправних станцій використовується коефіцієнт 6.

Відповідно до ст. 274.1 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

03.03.2008 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя».

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про оцінку землі» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Отже, для розрахунку суми орендної плати за земельну ділянку, що знаходиться у користуванні позивача, застосовується нормативна грошова оцінка відповідно до затвердженої технічної документації 2008 року з урахуванням індексації.

Ст. 20 Закону України «Про оцінку землі» визначено, що дані про нормативну грошову оцінку землі оформлюються, як витяг.

За даними витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданого Головним управлінням Держземагентства від 19.03.2013 р. № 09-05-10/1349 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:059:0028, загальною площею 0,3513 га, яка знаходиться по вул. Юності, 149 в м. Запоріжжі, складає 2 788 619,40 грн.

Станом на дату розгляду спору додаткову угоду про внесення змін до Договору оренди сторонами не укладено, відповідачем не вжито дій, що свідчать про намір внести зміни до Договору оренди.

Постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» в п.2.19 роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).

При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Отже, ігнорування відповідачем пропозиції щодо внесення змін та не внесення змін до Договору оренди, призводить до недоотримання бюджетом коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою загальною площею 0,3513 га, яка знаходиться по вул. Юності, 149 в м. Запоріжжі.

Враховуючи вищевикладене, вивчивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України договори та інші правочини відносяться до підстав виникнення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ст.193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до частини 2 статті 193, Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальнодержавного інтересу.

Відповідно до ст. 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Факт порушення відповідачем норм чинного законодавства та договору оренди земельної ділянки від 15.04.2006 р., знайшли своє підтвердження в вимогах зазначених в позові.

Заперечення відповідача суд до уваги не приймає, так як вони не знайшли свого підтвердження при вивченні матеріалів справи та були спростовані належними доказами наданими до суду позивачем та прокуратурою.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Обставини, викладені у справі позивачем були підтверджені належними доказами.

Згідно з ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

З урахуванням викладеного, проаналізувавши надані докази, суд задовольняє позов Прокурора Шевченківського району м. Запоріжжя в інтересах держави: в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ про внесення змін до договору оренди земельної ділянки площею 0, 3513 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Юності, 149.

Відповідно до ч. 4 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. 44, 49, 82, 84, ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Прокурора Шевченківського району м. Запоріжжя в інтересах держави: в особі Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ задовольнити.

Змінити п. 8 договору оренди земельної ділянки від 15.04.2006 р., укладений між Запорізькою міською радою (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206) та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5, код ЄДРПОУ 00135390) площею 0, 3513 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Юності 149 для розташування автозаправної станції, виклавши його в наступній редакції: «Пункт 8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 167317, 16 грн. (сто шістдесят сім тисяч триста сімнадцять гривень, 16 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5, код ЄДРПОУ 00135390) на користь державного бюджету України., (Одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя, Орджонікідзевський район, МФО 813015, код ЄДРПОУ: 38025409, № рахунку 31215206783007, символ звітності 206). - судовий збір у розмірі 1 147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. 00 коп.

Видати наказ.

Суддя Т.Г. Алейникова

Рішення підписане 22.11.2013 р.