Постанова № 3582880, 29.04.2009, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2009
Номер справи
2-19/6750-08а/5002
Номер документу
3582880
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

                                                                                                    

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

29.04.2009           Справа № 2-19/6750-08А/5002

                    

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді          Санакоєвої М.А.,

суддів           Дугаренко О.В. , Курапової З.І. при секретарі судового засідання          Зикової А.В., розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрлідер" на постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Мокрушин В.І.) від 15.01.2009 у справі №2-19/6750-2008А за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрлідер" (вул. Морська, 12, місто Саки, Автономна Республіка Крим, 96500) до відповідача - Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим (вул. Курортна, 57, місто Саки, Автономна Республіка Крим, 96500)

про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2008 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрлідер" звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Сакської об`єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим про скасування рішення Сакської об`єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002572330 від 21.05.2008.

Постановою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 15.01.2009 в задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрлідер" до Сакської об`єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим відмовлено (а.с. 55-57).

Постанову мотивовано тим, що позивач з метою дотримання вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зобов`язаний проводити розрахункові операції (щодо надання цих послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальній режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів. Оскільки позивачем не дотримані вимоги Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в частині обов`язку проведення розрахункової операції із застосуванням реєстратора розрахункових операцій, забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, тому у відповідача були достатні підстави для винесення рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002572330 від 21.05.2008.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрлідер" подано заяву про апеляційне оскарження, апеляційну скаргу, в який відповідач просить скасувати постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 15.01.2009, позов задовольнити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що постанова суду першої інстанції ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв`язку з чим підлягає скасуванню.

Сторони в судове засідання, яке відбулося 29.04.2009, не з`явилися, про час, місце, дату слухання справи повідомлені належним чином.

Враховуючи, що явка в судове засідання - це право, а не обов`язок учасників процесу, неявка в судове засідання сторін у справі не перешкоджає розгляду справи, судова колегія вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін.

Розглянувши матеріали справи в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, вислухавши суддю - доповідача, яка доповіла зміст постанови, що оскаржена, межі, в яких повинні здійснюватись перевірка постанови, встановлюватися обставини і досліджуватися докази учасників процесу, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрлідер" підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, підтверджується матеріалами справи, 30.04.2008 Державною податковою адміністрацією у місті Севастополі проведено перевірку господарської одиниці - зали гральних автоматів, яка розташована за адресою: вул. Вакуленчука, 2/6, у місті Севастополі, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрлідер" (яке зареєстровано в Сакській об`єднаній державній податковій інспекції в Автономній Республіці Крим), з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового і безготівкового обігу.

За результатами перевірки складений Акт перевірки №004053 від 30.04.2008 (а. с. 12-15).

В процесі перевірки встановлені порушення пунктів 1, 2,13 частини першої статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 N265/95-ВР: факт придбання кредитів на суму 230,00грн. безпосередньо через купюроприймач, вказана сума покупки кредитів не була проведена через реєстратор розрахункових операцій та не виданий розрахунковий документ.

Висновки Акту перевірки ґрунтуються на тому, що позивачем розрахункові операції у порушення законодавства не проводяться через гральні автомати, розрахункові документи не видаються, не виконана вимога щодо забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, що є достатньою підставою для застосування контролюючим органом фінансових санкцій, встановлених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

На підставі Акту перевірки відповідачем винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002572330 від 21.05.2008 з посиланням на пункти 1, 2, 13 частини першої статті 13, пункт 1 статі 17, статті 22, 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", пункт 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в України" в розмірі 1195,00грн. (а. с. 16).

Як вбачається зі спірного рішення, фінансові санкції в розмірі 1195,00грн. розраховані контролюючим органом наступним чином:

- фінансові санкції в п`ятикратному розмірі суми розрахункової операції при покупки кредитів на суму 230,00грн. на гральному автоматі з можливістю грошового виграшу без проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій (230,00грн. х 5 = 1150,00грн.),

- фінансові санкції у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті (9,00 грн. х 5 = 45,00грн.).

Відповідач, заперечуючи проти позову, наполягав на тому, що гральні автомати, що застосовуються суб`єктами господарювання в сфері грального бізнесу для надання послуг, належать до реєстраторів розрахункових операцій - автоматів з продажу товарів (послуг), які в автоматичному режимі здійснюють видачу (надання) за готівкою кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечують відповідний облік їх кількості та вартості. Позивач, як суб`єкт, який надає послуги з використанням гральних автоматів, в силу вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зобов`язаний проводити розрахункові операції (щодо надання цих послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальній режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.                               Оскільки гральні автомати обладнані купюроприймачами, то відповідно при введені купюри до грального автомату (тобто при здійснені розрахункової операції) негайно повинен видаватись розрахунковий документ, що не забезпечується позивачем. Законодавчо також передбачений обов`язок господарюючого суб`єкта забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, що було порушено позивачем, різниця склала 9,00грн.

В ході перевірки встановлено та зафіксовано в Акті перевірки, що розрахункові операції позивачем проводяться через опломбований, зареєстрований і переведений у фіскальний режим реєстратор розрахункових операцій типу ER-350F STU.07 (заводський номер КК 00001762), який належить позивачу та підтверджується реєстраційним посвідченням №0108002115, виданим Державною податковою інспекцією в Гагарінському районі міста Севастополя.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Одним із видів автоматів з продажу послуг є гральний автомат. Однак Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" вимагає застосування реєстраторів розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування (пункт 3 статті 3 Закону), відповідно гральні автомати, які не забезпечують реалізації фіскальних функцій не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Як вбачається з матеріалів справи, у гральному залі, якій перевірявся, позивачем використовувались гральні автомати типу "Smart Games", які не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, в них не реалізована фіскальна функція.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб`єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" від 07.02.2001 №121 встановлені терміни переведення суб`єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, у тому числі для гральних автоматів - 31.12.2006.

На момент винесення відповідачем спірного рішення про застосування фінансових санкцій не розроблені автомати з продажу товарів (послуг), які будуть відповідати встановленим вимогам, а також не розроблені запам`ятовуючі пристрої (фіскальна пам`ять) для оснащення автоматів, що вже діють.

Таким чином, відсутність виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб`єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" організації розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють, не позбавляє можливості позивача використовувати такі гральні автомати в господарській діяльності

Враховуючи викладене, гральні автомати типу "Smart Games", які були об`єктом перевірки, не є реєстраторами розрахункових операцій в розумінні статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", тому у відповідача відсутні правові підстави для застосування штрафних санкцій в сумі 1150,00грн. до позивача за недотримання норм Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в частині порушення пунктів 1, 2 статі 3 зазначеного Закону.

Згідно статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доводи позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрлідер" відносно незаконності застосування к позивачу відповідачем фінансових санкцій в розмірі 45,00грн. за незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, з посиланням на такі доводи, що 9,00 грн. виявленої контролюючим органом при перевірці різниці є особистими грошовими коштами працівника господарської одиниці позивача та знаходились у його особистих речах, не приймаються судом до уваги, тому що не підтверджені ніякими належними та допустимими доказами.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, є підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

Керуючись статтями 195, 196, пунктом 3 частини першої статті 198, пунктом 4 частини першої статті 202, статтею 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:          

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрлідер" - задовольнити частково.

Постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 15.01.2009 по справі №2-19/6750-2008А скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрлідер" задовольнити частково.

Скасувати рішення Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002572330 від 21.05.2008 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1150,00грн.

В решті позову відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрлідер" (вул. Морська 12, місто Саки, Автономна Республіка Крим, 96500, ідентифікаційний код 33912276) судовій збір в розмірі 3,40грн.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п’ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанову може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя                                        М.А.Санакоєва

Судді                                         О.В.Дугаренко                               З.І.Курапова