ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2013 р. Справа № 27572/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Ліщинського А.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційні скарги Приватного підприємства «Калина» та Державної податкової інспекції у Полонському районі Хмельницької області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.04.2010 року по справі № 2а-845/10/2270/1 за позовом Приватного підприємства «Калина» до Державної податкової адміністрації у Житомирській області, Державної податкової інспекції у Полонському районі Хмельницької області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
04.02.2010 року Приватне підприємство «Калина» звернулося в суд з позовом до Державної податкової адміністрації у Житомирській області та Державної податкової інспекції у Полонському районі Хмельницької області про скасування рішень ДПІ у Полонському районі Хмельницької області про застосування фінансових санкцій № 0002922301 від 02.11.2009 року та № 0002932301 від 02.11.2009 року.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.04.2010 року позовні вимоги Приватного підприємства «Калина» задоволено частково, визнано незаконним та скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій державної податкової інспекції у Полонському районі Хмельницької області № 0002932301 від 02 листопада 2009 року в сумі 14496,25 грн. В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, ПП «Калина» оскаржило її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, та з наведених у ній підстав, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ПП «Калина» задовольнити в повному обсязі.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, ДПІ у Полонському районі Хмельницької області оскаржило її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, та з наведених у ній підстав, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог ПП «Калина» в частині визнання незаконним та скасування рішення № 0002932301 від 02.11.2009 року про застосування штрафних санкцій на суму 14 496,25 грн.
Сторони будучи повідомленими про час та місце розгляду справи, явки уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, а тому спір вирішено відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Судова колегія перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 23 жовтня 2009 року працівниками ДПА у Житомирській області проведено планову виїзну перевірку магазину, який розташований по вул. Ринкова площа у смт. Миропіль Романівського району Житомирської області та належить позивачу, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктом підприємницької діяльності приватним підприємством «Калина» на підставі направлень на перевірку № 1989, № 1992 від 19.10.2009 року.
За результатами вказаної перевірки складено акт № 0163/2213/23-21327372 від 23.10.2009 року.
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог вимоги п. п. 1, 2, 5, 9, 12, 13 ст. 3, ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, зокрема встановлено: 1) продаж однієї пачки цигарок «Бонд» за ціною 5,50 грн., двох літрових пляшок пива «Чернігівське» за ціною 7,50 грн., за одну, а всього на загальну суму 20,50 грн., без проведення розрахункової операції через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій, розрахунковий документ - касовий чек не роздрукований і не виданий; 2) в книзі обліку розрахункових операцій відсутні два фіскальних звітні чеки (Z - звіти) № 0682, 0788; 3) невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена в денному Х - звіті реєстратора розрахункових операцій. У звіті вказана сума 0,00 грн., на місці проведення розрахунків сума коштів становить 564,50 грн. Різниця складає 564,50 грн.; 4) в магазині не ведеться у встановленому законодавством порядку облік товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме: відсутні будь-які документи на отримання (приход) алкогольних напоїв на загальну суму 1863,50 грн. Під час перевірки відсутні накладні та книга обліку придбання товарів.
На підставі вказаного акта ДПІ у Полонському районі Хмельницької області було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02 листопада 2009 року № 0002922301, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 7332,00 грн. та № 0002932301, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 14496,25 грн.
Згідно ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктами підприємницької діяльності ведеться у порядку визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
«Порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій» затверджено наказом ДПА України від 1 грудня 2000 року № 614, та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 року за № 107/5298.
Колегія суддів апеляційного суду вважає вірним висновок суду першої інстанції, що працівник позивача був зобов'язаний виконати всі вимоги чинного законодавства при проведенні реалізації товару, тобто провести через реєстратор розрахункових операцій 20,50 грн., - суму розрахунків за реалізований товар з роздрукуванням касового чеку, який необхідно було видати покупцю товару, заносити в книгу обліку розрахункових операцій фіскальних звітні чеки (Z - звіти), вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Разом з тим, колегія суддів апеляційного суду вважає, що копія видаткової накладної № 21652 від 19.10.2009 року не може підтвердити наявність обліку товарних запасів у магазині, оскільки зазначена накладна при проведенні перевірки була відсутня і не була надана працівником позивача перевіряючому органу.
Згідно п. п. 1, 3, 5 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-14 від 16.07.1999 року підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення. Відсутність за місцем реалізації (зберігання) товарів, відповідних первинних документів, які підтверджують рух товару, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку.
Відповідно до п. 1, 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки фінансові санкції застосовуються у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність; у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст. ст. 20, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновком суду першої інстанції щодо правомірності рішення ДПІ у Полонському районі Хмельницької області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002922301 від 02 листопада 2009 року, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 7332,00 грн.
Крім цього, ДПА в Житомирській області в ході перевірки ПП «Калина» від 23 жовтня 2009 року було встановлено, що позивачем порушено вимоги п. п. 2.2, 2.6 п. 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320, а саме: згідно книги обліку розрахункових операцій № 2213000474 від 23.03.2009 року встановлено не оприбуткування готівки в повному розмірі у зазначену книгу, зокрема відсутні записи в розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» з 09.11.2009 року по 22.10.2009 року на загальну суму 2899,25 грн.
На підставі акту перевірки від 23.10.2009 року, державною податковою інспекцією у Полонському районі Хмельницької області винесене рішення про застосування до ПП «Калина» штрафних (фінансових) санкцій від 02 листопада 2009 року № 0002932301 в сумі 14496,25 грн., відповідно до п. 1 Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995 року «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
Згідно положень п. п. 2.6 п. 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та у повній сумі оприбутковуватися.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відсутність запису до книги обліку розрахункових операцій не є фактом не оприбуткування грошових коштів, що надійшли до каси, так як є в наявності роздруковані касові чеки на загальну суму 2899,25 грн., які роздруковувалися щоденно, зберігалися на місці проведення розрахунків і все це є свідченням того, що готівкові кошти фактично оприбутковані.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що позивач хоча і допустив порушення порядку оприбуткування готівки в касі, але фактично таке оприбуткування готівки в касі було здійснено, тому у податкового органу були відсутні правові підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій, відповідно до п. 1 Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995 року «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», а відтак оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02 листопада 2009 року № 0002932301 в сумі 14496,25 грн. правомірно скасовано судом першої інстанції.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, доводи апеляційних скарг висновків суду першої інстанції не спростовують, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
У Х В А Л И В :
Апеляційні скарги Приватного підприємства «Калина» та Державної податкової інспекції у Полонському районі Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.04.2010 року по справі № 2а-845/10/2270/1 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів з моменту направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя: І.І.Запотічний
Судді: О.І.Довга
А.М.Ліщинський