Ухвала суду № 35791940, 28.11.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2013
Номер справи
2а-4106/09/1970
Номер документу
35791940
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2013 року Справа № 21632/10/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді - Мікули О.І.,

суддів - Качмара В.Я., Курильця А.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2010 року у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції (праваноступник - Тернопільска об'єднана державна податкова інспекція Головного Управління Міндоходів у Тернопільській області) про скасування податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и в :

23 грудня 2009 року позивач - Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» звернулося в суд з позовом до відповідача - Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення №0000692304/036554 від 16 червня 2009 року.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2010 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що тільки після отримання коштів від споживачів в частині збору у вигляді цільової надбавки у розмірі 12 % за період з 01 січня по 12 січня 2009 року та неперерахування даних коштів до бюджету, у податкового органу виникли б підстави винесення податкового повідомлення-рішення із застосуванням до підприємства штрафних санкцій. Оскільки додаткова угода до договору на постачання газу з ДК "Газ України" про внесення змін, в частині збору у вигляді цільової надбавки у розмірі 12%, підписана ВАТ "Тернопільгаз" лише у травні 2009 року, а тому, тільки з моменту підписання додаткової угоди №4 від 30 травня 2009 року, ВАТ "Тернопільгаз" набув права внесення змін до договору на постачання природного газу із споживачами. Крім того, судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що об'єктом обчислення збору є вартість природнього газу, який не міг бути обчислений та встановлений без обсягів споживання газу, оскаржуване податкове повідомлення-рішення грунтується на прогнозованих даних про обсяги спожитого газу. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задоволити позовні вимоги.

Апелянт в судове засідання не прибув, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином, представник відповідача подав до суду заяву про проведення судового засідання в порядку письмового провадження, а тому суд, відповідно до положень ч.1 ст.197 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи в їхній відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, суд дійшов висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що у період з 20 травня по 02 червня 2009 року Тернопільською ОДПІ проведено позапланову виїзну документальну перевірку ВАТ «Тернопільгаз» з питань дотримання вимог податкового законодавства зі збору у вигляді цільової надбавки за період з 01 січня 2009 року по 31 січня 2009 року, якою встановлено порушення п.1.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року № 442 «Про затвердження Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» із змінами та доповненнями, а саме: занижено суму збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за січень 2009 року на 522056,76 грн.

За результатами перевірки складено Акт від 05 червня 2009 року №4881/23-04/03353503 (а.с.7-10).

На підставі вказаного акта перевірки Тернопільською ОДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення від 16 червня 2009 року № 0000692304/0/36554 про сплату 783085,14 грн. збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, в тому числі 522056,76 грн. основного платежу та 261028,38 грн. застосованої штрафної (фінансової) санкції.

Позивач скористався правом досудового врегулювання даного податкового спору.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що дії Тернопільської ОДПІ при проведенні перевірки та винесенні оспорюваного податкового повідомлення-рішення є правомірними, оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства України, податковим органом доведено факт порушення ВАТ «Тернопільгаз» податкового законодавства, а саме: заниження збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ в сумі 522056,76 грн. Разом з тим, позивач не довів правомірності заявлених ним вимог та не надав доказів на їх обґрунтування.

Такий висновок суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильним, виходячи з наступного.

П.1.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 11 червня 2005 року «Про затвердження Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» (із змінами та доповненнями внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 09 квітня 2008 року №346) передбачено, що збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: ... бюджетні організації та установи - 12 відсотків; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ - 12 відсотків.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1161 від 27 грудня 2008 року внесено зміни до п.1.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 442, та викладено його в наступній редакції: «збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів:...бюджетні організації та установи -0 відсотків; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ - 0 відсотків...» .

Згідно з ч.ч.1,4 ст.55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

Відповідно до роз'яснення Міністерства юстиції України, наданого листом № 2289-0-4-09-20 від 20 березня 2009 року Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1161 «Про внесення змін до п.1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» опублікована в газеті «Урядовий кур'єр» від 13 січня 2009 року № 3 та інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 19 січня 2009 року №1, тобто набрала чинності з 13 січня 2009 року.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що у період з 01 по 12 січня 2009 року Постанова Кабінету Міністрів України № 1161 від 27 грудня 2008 року не діяла, таким чином для бюджетних організацій та установ, промислових та інші суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ справлявся за ставкою 12 відсотків.

Покликання апелянта на те, що він є платником збору у вигляді цільової надбавки тільки після отримання коштів від споживачів, а на момент проведення податковим органом перевірки ВАТ «Тернопільгаз» не були укладені додаткові угоди до договорів зі споживачами щодо включення у вартість постачання природного газу у цільової надбавки у розмірі 12%, є безпідставними з наступних підстав.

П.25 ч.1 ст.14 Закону України «Про систему оподаткування» передбачено, що збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками віднесено до загальнодержавних податків та зборів і ст.1 цього ж Закону встановлювати розмір та механізм справляння збору надано Кабінету Міністрів України разом з Національною комісією регулювання електроенергетики України.

Постановою Кабінету Міністрів України №442 від 11 червня 2005 року затверджено Порядок внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ.

Відповідно до вказаного Порядку об'єктом обчислення збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоді, яка визначається на підставі актів приймання-передачі газу, підписаних платником та відповідним споживачем (для населення - на підставі облікових документів), з урахуванням відповідного тарифу. Платниками є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів. Звітним (податковим) періодом для збору вважається календарний місяць. Платники подають розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку щомісяця протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду. Сума збору за звітний (податковий) період вноситься платниками до спеціального фонду державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, протягом десяти календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку, для подання розрахунку суми збору, згідно з п.3 цього Порядку. Відповідальність за правильність обчислення і своєчасність подання розрахунків збору до органів державної податкової служби, повноту і своєчасність його внесення до спеціального фонду державного бюджету несуть платники збору відповідно до законодавства.

Таким чином, порядок визначення та сплати збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію чітко встановлений Кабінетом Міністрів України в межах його компетенції і не може залежати від швидкості переоформлення договорів відповідачем. Крім того, об'єктом справляння збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоді, та не ставиться в залежність від факту оплати коштів за поставлений газ, яка відповідно до договорів проводиться у наступному звітному періоді.

Враховуючи усе вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що податкове повідомлення-рішення №0000692304/036554 від 16 червня 2009 року прийнято правомірно.

Ч.2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тернопільською ОДПІ доведено правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів прийшла до переконання про те, що доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.

З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ч.1 ст.200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2010 року у справі №2а-4106/09/1970 - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий О.І. Мікула

Судді В.Я. Качмар

А.Р. Курилець