Постанова № 35781897, 26.11.2013, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2013
Номер справи
123/9579/13-а
Номер документу
35781897
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 123/9579/13-а

26.11.13 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Курапової З.І.,

суддів Кобаля М.І. ,

Воробйової С.О.

секретар судового засідання Прищепа Н.С.

за участю сторін:

представник позивача, ОСОБА_2 - ОСОБА_3, довіреність № б/н від 09.09.13

представник відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим - не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

представник відповідача, Міністерства культури АР Крим- Максимова Валентина Вікторівна, довіреність № 01-18/543-06 від 12.06.13

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Київського районного суду м. Сімферополя (суддя Тихопой О.О.) від 24.09.13 у справі №123/9579/13-а

за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)

до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим (вул.Київська, буд.125-б, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95034)

Міністерства культури АР Крим (вул.Кірова, буд.13, м.Сімферополь, АР Крим, 95000)

про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання до певних дій щодо обчислення та виплати пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Київського районного суду м. Сімферополя (суддя Тихопой О.О.) від 24.09.13 у справі № 123/9579/13-а у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим, Міністерства культури АР Крим про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання до певних дій щодо обчислення та виплати пенсії, - відмовлено.

Не погодившись з даним рішенням суду, ОСОБА_2 звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського районного суду м.Сімферополя від 24.09.2013 та прийняти нове рішення по справі.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

У судовому засіданні 26.11.2013 року представник позивача доводи апеляційної скарги підтримав та просив скасувати постанову суду першої інстанції з ухваленням нового рішення по справі щодо задоволення позовних вимог.

Представник відповідача доводи апеляційної скарги не визнав та просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим у судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив.

Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Позивач - ОСОБА_2 - 22.08.2013 року звернулась до Київського районного суду м. Сімферополя з адміністративним позовом до відповідачів Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим, Міністерства культури АР Крим, в якому просить: визнати за позивачем право на включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб в заробітну плату для врахування розміру пенсійного забезпечення; визнати протиправним бездіяльність Міністерства культури АР Крим щодо не включення зазначених сум в довідку про складову заробітної плати; зобов'язати Міністерство культури АР Крим направити на адресу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим довідку про складову заробітної плати позивача для призначення пенсійного забезпечення з включенням в довідку відомостей про суми матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, отриманих позивачем за час роботи в Міністерстві культури АР Крим; зробити перерахунок розміру пенсійного забезпечення позивача з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, отриманих позивачем за час роботи на посаді державного службовця в Міністерстві культури АР Крим на підставі довідки про складові заробітної плати позивача для призначення пенсійного забезпечення; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим після проведення перерахунку розміру пенсійного забезпечення здійснити виплату позивачу суми пенсійного забезпечення

Позовні вимоги мотивовані тим, що при розрахунку розміру пенсії не були враховані інші види виплат, а саме матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, на які нараховані та з яких утримані страхові внески, таким чином дії відповідача призвела до звуження прав ОСОБА_2

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що в контексті приписів Закону України «про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів «Про деякі питання вдосконалення визначених розмірів заробітку для обчислення пенсії», матеріальна допомога на оздоровлення і соціально-побутові потреби не входять у склад ви лапт, які враховуються в заробіток для обчислення пенсії.

Судова колегія вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам, що мають значення для справи з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що наказом Мінкультури АР Крим від 15.08.2005 року № 11-л ОСОБА_2звільнена з посади начальника відділу національних культур з 15.08.2005 року у зв'язку із виходом на пенсію по інвалідності.

Пенсія була нарахована з загального страхового стажу 29 років 3 місяці 8 днів, з яких стаж державної служби складає 17 років 1 місяць 13 днів, що склало 87 % від заробітної плати.

26.06.2013 року ОСОБА_2 звернулась з інформаційним запитом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим, в якій просила надати копії довідок з відомостями про види зароботной плати на підставі яких проведено розрахування розміру пенсійного забезпечення. (а.с. 6).

З аналогічним запитом ОСОБА_2 звернулась до Міністерства культури АР Крим. (а.с. 7).

Листом Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим від 09.07.2013 року позивачу було роз'яснено, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на соціально-побутові потреби не включаються в заробіток для розрахунку пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу».

Частиною 6 статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-ІІІ від 07.06.2001 року, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Пенсія в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, на одержання пенсії державних службовців мають право жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно п. 3 ст. 37.1 Закону України "Про державну службу", перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до п. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Крім того, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Частиною 2 статті 2 Закону України "Про оплату праці" № 108/95-ВР від 24.03.1995 року визначено структуру додаткової заробітної плати, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Судова колегія зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань є одними із видів додаткової заробітної плати, які направлені на реалізацію конституційних прав людини.

Крім того, частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Разом з тим, ч. 1 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-VI від 09.07.2003 року, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Верховного Суду України від 20.02.2012 року встановлено, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця. Отримувані застрахованою особою виплати, з яких були фактичного нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, ви входять вони до структур заробітної плати.

Відповідно до частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Судова колегія вважає, що судом першої інстанції неповне з'ясовані обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи з порушенням норм матеріального та процесуального права.

При таких обставинах, позовні вимоги у частині визнання протиправними бездіяльність Міністерства культури АР Крим щодо не включення зазначених сум, які позивач отримала за останні 24 календарних місяців, в довідку про складову заробітної плати та зобов'язання Міністерства культури АР Крим направити на адресу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим довідку про складову заробітної плати позивача для призначення пенсійного забезпечення з включенням в довідку відомостей про суми матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, отриманих позивачем за час роботи в Міністерстві культури АР Крим; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим зробити перерахунок розміру пенсійного забезпечення позивача з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, отриманих позивачем за час роботи на посаді державного службовця в Міністерстві культури АР Крим на підставі довідки про складові заробітної плати позивача для призначення пенсійного забезпечення; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим після проведення перерахунку розміру пенсійного забезпечення здійснити виплату позивачу суми пенсійного забезпечення підлягають задоволенню.

Позовні вимоги у частині визнання за позивачем права на включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в заробітну плату для числення розміру пенсійного забезпечення задоволенню не підлягають, оскільки встановлення права позивача не відноситься до компетенції адміністративного суду, а прийняття рішення про визнання протиправним бездіяльності відповідача по не включенню сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, зобов'язати здійснити перерахунок пенсії с рахунком зазначених вимог, повністю забезпечує захист прав та інтересів позивача.

Відповідно до п.1,3, 4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

На підставі викладеного, апеляційна скарга ОСОБА_2 на постанову Київського районного суду м. Сімферополя від 24.09.13 у справі № 123/9579/13-а підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.1,3, 4 ч.1 ст. 202, ч. 2 ст. 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Київського районного суду м. Сімферополя від 24.09.13 у справі №123/9579/13-а задовольнити частково

Постанову Київського районного суду м. Сімферополя від 24.09.13 у справі №123/9579/13-а скасувати

Ухвалити нову постанову

Адміністративний позов задовольнити частково

Визнати протиправним бездіяльність Міністерства культури АР Крим по не включенню сум матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які позивач отримував в останні 24 календарні місяці роботи в міністерстві перед зверненням за пенсією в довідку про складові заробітної плати

Зобов'язати Міністерство культури АР Крим направити на адресу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим довідку про складову заробітної плати позивача для призначення пенсійного забезпечення з включенням в довідку відомостей про суми матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, отриманих позивачем за час роботи в Міністерстві культури АР Крим

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим зробити перерахунок розміру пенсійного забезпечення позивача з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, отриманих позивачем за час роботи на посаді державного службовця в Міністерстві культури АР Крим на підставі довідки про складові заробітної плати позивача для призначення пенсійного забезпечення

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим після проведення перерахунку розміру пенсійного забезпечення здійснити виплату позивачу суми пенсійного забезпечення

В задоволенні решти позовних вимог відмовити

Постанова набирає законну силу з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 02 грудня 2013 р.

Головуючий суддя підпис З.І.Курапова

Судді підпис М.І. Кобаль

підпис С.О. Воробйова

З оригіналом згідно

Головуючий суддя З.І.Курапова