ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2009 року справа №А8/160-07
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, у складі: головуючого судді: Коршуна А.О.
суддів: Юхименко О.В. , Добродняк І.Ю.
при секретарі : Гулій О.Г.
розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Криворізького професійного будівельного ліцею
на постанову Господарського суду Дніпропетровської області
від 06.08.2007 року у справі №А8/160-07
за позовом:Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Дніпропетровськ
до:
про:Криворізького професійного будівельного ліцею, м. Кривий Ріг
стягнення 18687,55 грн.
ВСТАНОВИЛА:
08.06.2007р. Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі – Фонд) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Криворізького професійного будівельного ліцею про стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків у сумі 701,46 грн. та фінансових (штрафних) санкцій в сумі 17986,09 грн. /а.с. 2-6 том 1/.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.06.2007р. відкрито провадження в адміністративній справі №А8/160-07 за вищезазначеною позовною заявою та справа призначена до судового розгляду /а.с. 1 том 1/.
Позовна заява була мотивована тим, що на підставі акту перевірки від 28.02.2007р. за результатами виявлених у ході перевірки порушень позивачем прийнято рішення №186/14 від 13.03.2007р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФССзТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яким відповідачу було донараховано внесків у розмірі 701,46 грн., та накладено штраф за неповну сплату страхових внесків у розмірі 17986,09 грн., оскільки відповідач в добровільному порядку рішення щодо перерахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності страхових внесків та фінансових (штрафних) санкцій не виконав, позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь недоїмку по сплаті страхових внесків в сумі 701,46 грн. та суму фінансових (штрафних) санкцій за неповну сплату страхових внесків – 17986,09 грн., а разом стягнути з відповідача на користь Фонду заборгованість в сумі 18687,55 грн.
Постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 06.08.2007р. у справі №А8/160-07 адміністративний позов задоволено, стягнуто з Криворізького професійного будівельного ліцею на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності недоїмку у розмірі 701,46 грн., фінансові (штрафні) санкції у розмірі 17986,09 грн. / а.с. 113-115 том 1/.
Відповідач – Криворізький професійний будівельний ліцей, не погодившись з вищевказаною постановою суду, подав апеляційну скаргу / а.с. 4-6 том 2/.
Посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду даної справи не було з’ясовано усі обставини справи, які мають суттєве значення для вирішення справи, зроблені судом висновки суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до ухвалення судом першої інстанції у даній справі рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати постанову суду першої інстанції від 06.08.2007р. у даній адміністративній справі, та ухвалити у справі нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволені заявлених ним позовних вимог.
Позивач – Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, у письмових запереченнях на апеляційну скаргу / а.с. 32-35 том 2/ посилаючись на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи було досліджено усі обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи і зроблено висновки, які відповідають фактичним обставинам справи, і ухвалено рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду від 06.08.2007р. у даній адміністративній справі залишити без змін.
У судовому засіданні представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги позивача, підтримав доводи, викладені у письмових запереченнях Фонду на апеляційну скаргу, та просив суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції від 06.08.2007р. у даній адміністративній справі залишити без змін.
Представник відповідача – Криворізького професійного будівельного ліцею, у судове засідання не з’явився. Відповідач, який про день, годину та місце розгляду даної адміністративної справи повідомлений судом належним чином / а.с. 29,30 том 2/, надав суду письмову заяву у якій посилаючись на те, що його представник перебуває у черговій відпустці, просить відкласти розгляд даної адміністративної справи на іншу дату / а.с. 40 том 2/.
Приймаючи до уваги, що відповідач про день, годину та місце розгляду даної адміністративної справи повідомлений судом у встановленому законом порядку, наявні в матеріалах даної справи письмові докази дають можливість розглянути дану справу у відсутність представника відповідача, а також з метою процесуальної економії, колегія суддів вважає за необхідне відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України відмовити відповідачу у задоволенні заяви про відкладення розгляду справи та розглянути дану адміністративну справу у відсутність представника відповідача - Криворізького професійного будівельного ліцею.
Заслухавши у судовому засіданні представника позивача, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду скасуванню з наступних підстав.
Відповідач у справі – Криворізький професійний будівельний ліцей, зареєстрований як платник страхових внесків (страхувальник), у Тернівській районній виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності / а.с. 7,8 том 1/. .
Позивачем у даній адміністративній справі було проведено перевірку Криворізького професійного будівельного ліцею з питань нарахування, перерахування та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за результатами якої було складено акт від 28.02.2007р. За результатами перевірки встановлено порушення відповідачем Законів України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування», а саме те, що у період з грудня 2005р. по травень 2006р. не нарахував і не перерахував до Фонду страхові внески в сумі 701,46 грн..
Відповідно до п. 5.1 розділу 5 Інструкції «Про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду», затвердженої постановою правління Фонду №16 від 26.06.2001р., у разі неповної сплати страхових внесків, страхувальник сплачує суму донарахованих страхових внесків (недоїмки), тобто 701,46 грн.
Згідно п. 4 ч.1 ст. 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, тобто штраф складає 17986,09 грн.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду №186/14 від 13.03.2007р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФССзТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, відповідачу було донараховано страхових внесків у розмірі 701,46 грн., та накладена штрафна (фінансова) санкція у розмірі 17986,09 грн. /а.с. 25 том 1/.
Крім цього судом під час розгляду даної адміністративної справи судом встановлено, що відповідачем у справі у добровільному порядку суми донарахованих страхових внесків та накладених штрафних (фінансових) санкцій не було сплачено, при цьому колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що сторонами у даній адміністративній справі під час розгляду справи не було надано суду будь-яких доказів, які б свідчили про те, що вищезазначене рішення позивача (як суб’єкта владних повноважень) було скасовано в установленому законом порядку.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» страхувальник зобов’язаний нараховувати та сплачувати страхові внески в установлені строки та у повному обсязі.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців і застрахованих осіб у відсотках:
· для роботодавців - до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб;
· для найманих працівників - до сум оплати праці, які включають основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб;
· для застрахованих осіб, зазначених у частинах другій і третій статті 6 цього Закону, - до сум оподатковуваного доходу (прибутку).
Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, нараховуються в межах граничної суми заробітної плати (доходу), що встановлюється щороку на рівні п'ятнадцяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб та є розрахунковою величиною при обчисленні допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах.
Статтею 57 Закону України «Про освіту» передбачено ряд гарантій, які держава забезпечує педагогічним та науково-педагогічним працівникам, у тому числі чинним законодавством до цих гарантій віднесено виплата надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.
Аналізуючи зміст чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі з приводу необхідності нарахування страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з виплати педагогічним та науково-педагогічним працівникам надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, фактична виплата яких не здійснювалась протягом 1997-2002рр. у зв’язку з відсутністю належного фінансування, і які потім були погашені бюджетом, оскільки були визначені кредиторською заборгованістю Державного бюджету України Законом України «Про реструктуризацію заборгованості виплат педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів», колегія суддів вважає, що надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки педагогічним та науково-педагогічним працівникам входить до структури заробітної плати у вигляді гарантійної виплати та підлягає обкладенню податком з доходів фізичних осіб, у зв’язку з чим на них необхідно нараховувати внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що позивач у даній адміністративній справі рішенням №186/14 від 13.03.2007р. обґрунтовано донарахував відповідачу страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням у розмірі 701,46 грн., тому заявлені позивачем у даній адміністративній справі позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь Фонду своєчасно не нарахованих та не сплачених страхових внесків у розмірі 701,46 грн. ґрунтуються на законі, і заявлені позивачем у даній справі позовні вимоги про стягнення цієї суми з відповідача на користь Фонду підлягають задоволенню і суд першої інстанції прийняв обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог позивача у цій частині.
Щодо заявлених позивачем у даній адміністративній справі позовних вимог в частині стягнення з Криворізького професійного будівельного ліцею на користь Фонду штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі 17986,09 грн. колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» передбачено, що страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Якщо страхувальники несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені статтею 30 цього Закону.
Частиною 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», яка встановлює певний перелік обов’язків страхувальника, серед іншого передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески;
Статтею 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» передбачено, що страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. Фізична особа, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, додатково несе відповідальність за ухилення від взяття на облік як платника страхових внесків. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. За несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік. За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми. Право застосовування фінансових санкцій, передбачених цією статтею, мають керівники виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступники.
При вирішенні питання щодо застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій за вчинене ним правопорушення, яке полягає у несвоєчасному нарахуванні та сплаті до Фонду страхових внесків, необхідно виходити із наявності вини відповідача у несвоєчасному нарахуванні та сплаті до Фонду страхових внесків та наявності зв’язку між правопорушенням та його наслідками.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач у справі – Криворізький професійний будівельний ліцей є закладом освіти, фінансування якого здійснюється з державного бюджету/ а.с. 48-53, 59-64 том 1/, під час вчинення відповідачем дій щодо нарахування та сплати до Фонду внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, він діяв у межах наданих йому роз’яснень з цього питання / а.с. 11-18 том 1/, а тому вина відповідача у неповному нарахуванні та несвоєчасній сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням до Фонду відсутня.
Нормами КАС України, зокрема п. 8 ч. 3 ст. 2 КАС України, передбачено, що адміністративні суди під час розгляду адміністративних справ перевіряють, чи прийняті (вчинені) рішення суб’єкта владних повноважень пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
З огляду на вищенаведене, колегія суддів вважає, що у разі задоволення судом вимог Фонду про стягнення з відповідача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 17986,09 грн. буде порушено вищенаведений принцип пропорційності, а тому заявлені позивачем у даній адміністративній справі позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь Фонду штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 17986,09 грн. суперечать нормам чинного законодавства.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу відповідача у даній адміністративній справі необхідно задовольнити частково, постанову суду першої інстанції від 06.08.2007р. у даній адміністративній справі необхідно скасувати, оскільки зроблені судом першої інстанції висновки суперечать нормам чинного процесуального законодавства та не відповідають фактичним обставинам справи.
Вирішуючи по суті заявлені позивачем позовні вимоги, та враховуючи, обставини, які були встановлені судом під час розгляду даної справи, колегія суддів приходить до висновку про те, що заявлені позивачем у даній адміністративній справі позовні вимоги необхідно задовольнити частково та стягнути з відповідача на користь Фонду недоїмку по сплаті страхових внесків у розмірі 701,46 грн., а в задоволені решти позовних вимог відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.196,198,202,205,207 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Криворізького професійного будівельного ліцею – задовольнити частково.
Постанову Господарського суду Дніпропетровської області від 06.08.2007р. у справі №А8//160-07 – скасувати.
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Криворізького професійного будівельного ліцею (50082, м. Кривий Рік, вул. 23 Лютого, буд. 133, р\р 35213115010372 в УДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 02541303) іг Ріг
їна користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (49000 м. Дніпропетровськ, пр. К. Маркса 93, р/р 37176002006590 в УДКУ в Дніпропетровській області, МФО 80512, ЄДРПОУ 21929415) недоїмку по сплаті страхових внесків у сумі 701 (сімсот одна) гривня 46 коп..
В решті позовних вимог – відмовити
Постанова суду набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у місячний строк до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги.
Повний текст виготовлено –09.04.20093 р.
Головуючий суддя А.О. Коршун
суддя О.В. Юхименко
суддя І.Ю. Добродняк