ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2009 року справа № 2а-769/09/2370
11 год. 25 хв. м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Гараня С.М.
при секретарі – Поповій Ю.Є.
за участю представника позивача Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області Лобунця А.В., Чуприна Т.В. - за довіреностями
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до комунального підприємства «Черкасиелектротранс», третя особа виконавчий комітет Черкаської міської ради, про стягнення економічних санкцій
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства «Черкасиелектротранс» про стягнення з відповідача в дохід державного бюджету 356452,2 грн. економічних санкцій.
В судовому засіданні представники позивачапозовні вимоги підтрималив повному обсязі та просилаїх задовольнити. В обґрунтування заявленого позову пояснили, що проведеною перевіркою відповідача з питань дотримання порядку формування та застосування тарифів на перевезення пасажирів і вартості проїзних квитків у міському та приміському пасажирському транспорті встановлено порушення вимог Закону України «Про ціни і ціноутворення». А саме застосування тарифу на перевезення пасажирів міським електротранспортом до його оприлюднення в засобах масової інформації. Таким чином за період дії тарифів на перевезення пасажирів з 01.06.2008 р. по 24.06.2008 р. була необґрунтовано отримана виручка в сумі 118817,4 грн. Рішенням позивача у комунального підприємства «Черкасиелектротранс» вилучена сума порушення та застосовано штрафні санкції на загальну суму 356452,2 грн., яку вони просить суд стягнути з відповідача в дохід державного бюджету.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з’явився, в поданому ним запереченні на позов зазначив, що рішення про підвищення тарифів на проїзд у транспорті відповідача приймає виконавчий комітет Черкаської міської ради та опубліковує їх в періодичному виданні, а тому позовні вимоги до комунального підприємства «Черкасиелектротранс» є безпідставними.
Суд заслухавши пояснення та доводи представників позивача, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Відповідно до вимог статей 6-8 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990 р. № 507, внародному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів. встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
В разі надмірного зростання цін, раніше виведених з-під контролю за рішенням Кабінету Міністрів України, виконавчих комітетів обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) Рад, допускається тимчасове повернення до державного регулювання цін і тарифів. Урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів.
Відповідно до вимог статті 4 Закону «Про ціни і ціноутворення» Кабінет Міністрів України: забезпечує здійснення в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Статтею 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280 визначені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до яких належать: повноваження в галузі бюджету, фінансів і цін встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади.
Згідно статті 59 Закону № 280 рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення. На вимогу громадян їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про основні засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 р. № 1160, регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Судом встановлено, що відповідач згідно довідки № 02-2-2064 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України є комунальним підприємством та має правовий статус юридичної особи.
Відповідно до наказу директора комунального підприємства «Черкасиелектротранс» від 27.05.2008 р. № 141-к, відповідачем був встановлений та ведений в дію з 01.06.2008 р. тариф на проїзд у тролейбусах в розмірі 0,80 грн. за одну поїздку. Проект рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради «Про затвердження тарифу за проїзд в тролейбусах КП «Черкасиелектротранс» без номеру та дати, був опублікований в газеті «Місто» № 16 від 16.04.2008 р. В той же час офіційне оприлюднення рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради «Про затвердження тарифу за проїзд в тролейбусах КП «Черкасиелектротранс» від 27.05.2008 р. № 664 було опубліковане в газеті «Місто» № 26 від 25.06.2008 р.
Проведеною плановою перевіркою відповідача з питань дотримання порядку формування та застосування тарифів на перевезення пасажирів і вартості проїзних квитків у міському та приміському пасажирському транспорті встановлені порушення вимог Закону України «Про основні засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме застосування збільшених тарифів на перевезення пасажирів транспортом відповідача з 01.06.2008 р. відповідно до наказу директора комунального підприємства «Черкасиелектротранс» від 27.05.2008 р. № 141-к, без офіційного їх оприлюднення в друкованих засобах масової інформації, та отримання необґрунтованої виручки за період їх дії з 01.06.2008 р. до 24.06.2008 р., згідно доданого розрахунку в розмірі 118817,4 грн.
За результатами проведеної перевірки позивачем був складений акт № 2014 від 23.07.2008 р.
Згідно положень пунктів 1.3, 1.4, та 2.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 р. № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238, відповідно до Закону України "Про ціни і ціноутворення" необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю. Підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами, - як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства.
Претензія позивача щодо добровільної сплати фінасових санкцій від 29.07.2008 р. р. № 3373 та вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства про порядок встановлення і застосування цін від 29.07.2008 р. № 3374 залишена відповідачем без розгляду.
29.07.2008 р. позивачем було винесене рішення № 93 про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яке було отримане його повноважною особою поштовою кореспонденцією 30.07.2008 р.
З підстав викладеного суд вважає обґрунтованими позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до комунального підприємства «Черкасиелектротранс» про стягнення економічних санкцій в розмірі 356452,2 грн., а тому позов підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до комунального підприємства «Черкасиелектротранс» про стягнення економічних санкцій - задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Черкасиелектротранс», ідентифікаційний код 03328675, економічні санкції в розмірі 356452 (триста п’ятдесят шість тис. чотириста п’ятдесят дві) грн. 20 коп. у дохід державного бюджету: код платежу 21081100, одержувач коштів УДК в місті Черкаси, р/рахунок 31114106700002 в ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код 22809222.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М. Гарань.
Повний текст постанови виготовлений 17 квітня 2009 року.