Копія
Справа № 822/4428/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2013 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Фелонюк Д.Л. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м.Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції про скасування висновку та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом, з врахуванням уточнення (заява вх.№34470 від 03.12.2013р.), до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції про визнання протиправним висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м.Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького МУЮ №364 про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 №3062 від 17.12.1977р. складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м.Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького МУЮ у Хмельницькій області; зобов'язання внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №3062 від 17.12.1977р. складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м.Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницькому МУЮ у Хмельницькій області змінивши національність батька з "українець" на "поляк". В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м.Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції із заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 №3062 від 17.12.1977, відповідачем надано висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану №364 від 19.11.2013р., яким позивачу було відмовлено у внесенні змін. Вважає відмову неправомірною та необґрунтованою, оскільки відповідачем відмовлено на основі неповно з'ясованих обставин.
03.12.2013 року позивачем подано до суду заяву (вх.№34470 від 03.12.2013р.) про уточнення позовних вимог та розгляд справи без його участі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. 29.11.2013 року до суду надійшли письмові заперечення на адміністративний позов та копія актового запису про народження позивача №3062 від 17.12.1977 року. Відповідно до поданих заперечень відповідач зазначає, що дії органу державної реєстрації актів цивільного стану відповідають вимогам закону, а висновок є обґрунтованим, в частині позовних вимог щодо внесення змін до національності батька позивача то у вирішенні даного питання покладаються на думку суду. Справу просять розглянути без участі представника відділу.
Згідно ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи, що позивач та відповідач були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та подали заяви про розгляд справи за їх відсутності, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України у зв'язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити у повному обсязі із підстав, наведених нижче.
Суд встановив, що спірні правовідносини у даній справі виникли з приводу відмови відповідача у задоволенні заяви позивача - ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису про його народження №3062 від 17 грудня 1977 року складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області щодо виправлення національності батька з "українець" на "поляк", у зв'язку з чим останнім наданий висновок №364 від 19.11.2013 року, яким відмовлено у внесенні виправлення.
При цьому, зазначеним висновком №364 від 19.11.2013 року установлено, що в актовому записі про народження ОСОБА_1 №3062 від 17 грудня 1977 року складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області зазначено національність батька "українець".
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Цивільним Кодексом України (далі - ЦК України), КАС України, Положенням про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 26 вересня 2002 року за №86, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2002 року за №786/7074 (надалі Положення №86/5).
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи зі змісту ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до вимог ст.6 КАС України, до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Згідно з п.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995р. №12 "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану", в тому числі внесення змін про національність, заяви з цього приводу підлягають розгляду в судовому порядку.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.16, 2.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5 (далі - Правила), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану, у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку. Отже, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Відповідно до п.1.5. Правил, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Так, п.2.6 Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України, додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п.2.7 Правил).
В той же час, згідно з п.2.11 Правил, факти, зазначені у заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 (виданого повторно 11.04.1995р.) батько - ОСОБА_1 за національністю "українець".
Згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження ОСОБА_4 (батька позивача) національність - "поляк".
У відповідності до вимог ст.300 ЦК України, кожна особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також на правильний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно із ст.11 Закону України "Про національні меншини в Україні", громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Відповідно ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Згідно зі ст.3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована Законом України №703/97-ВР від 09.12.1997 року), кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
Відповідно до ст.35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання.
Статтею 269 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що особисті немайнові права належать кожній фізичній особі від народження або за законом.
Згідно із ст.271 ЦК України зміст особистого немайнового права становить можливість фізичної особи вільно, на власний розсуд визначати свою поведінку у сфері свого приватного життя.
Відповідно до ст.300 ЦК України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Відповідно до п.2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Відповідно до п.2.18 Правил, зміни до актового запису цивільного стану проводяться за місцем зберігання відповідного запису.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на своє самовираження, при цьому його право належним чином підтверджено доказами, які містяться в матеріалах справи, зокрема, копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження ОСОБА_4 (батька позивача) у якому зазначено національність - "поляк".
Частина 1 ст.11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.
Водночас, всупереч ч.2 ст.71 КАС України відповідачем не доведено правомірність висновку про відмову позивачу у внесенні змін до актового запису про народження.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і належать до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 94, 104, 122, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції №364 від 19.11.2013 року.
Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції змінити національність батька з "українець" на "поляк" в актовому записі про народження ОСОБА_1 №3062 від 17.12.1977 року.
Присудити на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 68,82 грн. (шістдесят вісім гривень 82 коп.), які підлягають обов'язковому стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк