ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ( вступна та резолютивна частини )
27 лютого 2009 року Справа №2а-10821/08/1370
15 год. 22 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2
Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
при секретарі судового засідання Занов'як О.П.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_2 (за усною заявою позивача)
від відповідача -1 - Клюковська Н.Ю. (довіреність від 11.02.2009 року №313)
від відповідача -2 - Стегній А.В. (довіреність від 08.01.2009 року №30)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації Львівської області, Головного управління державного казначейства України у Львівській області про стягнення заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06.02.2006 року по 30.11.2008 року у розмірі 12201,89 грн.,-
в с т а н о в и в :
Виготовлення мотивувальної частини постанови відкласти до 5 днів, тому відповідно до вимог ст. ст. 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України судом вирішено проголосити вступну та резолютивні частини постанови суду, а з мотивувальною частиною постанови особи, які беруть участь у справі зможуть ознайомитись 02 березня 2009 року.
Керуючись статтями 22, 55, 152 Конституції України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 01 січня 2007 року, Законом України « Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20 грудня 2005 року № 3235-ІV, ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, ст.ст. 7-14, 18, 19, 24, 94, 143, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задоволити частково.
2. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації Львівської області (код ЄДРПОУ 25257384, Львівська область, м. Жовква, вул. Львівська, 40), призначити та виплатити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) недоплачену за липень - грудень 2007 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 1 січня 2007 року
3. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) 21 грн. 61 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження рішення та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Карп'як О.О.
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2009 року Справа №2а-10821/08/1370
15 год. 22 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2
Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
при секретарі судового засідання Занов'як О.П.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_2 (за усною заявою позивача)
від відповідача -1 - Клюковська Н.Ю. (довіреність від 11.02.2009 року №313)
від відповідача -2 - Стегній А.В. (довіреність від 08.01.2009 року №30)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації Львівської області, Головного управління державного казначейства України у Львівській області про стягнення заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06.02.2006 року по 30.11.2008 року у розмірі 12201,89 грн.
Ухвалою від 12 січня 2009 року відкрито провадження у справі, призначено судове засідання на 11 лютого 2009 року. Ухвалою від 11 лютого 2009 року відкладено розгляд справи у зв'язку з уточненням позовних вимог на 27 лютого 2009 року.
В судовому засіданні 11 лютого 2009 року позивач позовні вимоги підтримала повністю.
Позовні вимоги обґрунтовує наступним: ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син ОСОБА_3. Згідно п.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. В обґрунтування позову покликається на Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007. Зазначає, що відповідач, всупереч вимогам ст. 19 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», виплачував їй вказану допомогу з 06.02.2006 року по 31.12.2007 року у розмірі, передбаченому Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які з 09.07.2007 року втратили чинність. В наслідок таких дій відповідача позивач вважає, що їй не доплатили допомоги за період з 06.02.2006 року по 31.12.2007 року в сумі 7705,89 грн. Позивачем подано уточнення позовних вимог, відповідно до яких вона збільшила позовні вимоги, просить стягнути з відповідача -1 заборгованість по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06.02.2006 року по 30.11.2008 року в розмірі 12201,89 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з врахуванням поданих уточнень.
Позиція відповідача - 1 Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації Львівської області викладена у запереченні на позов від 26.01.2009 року №139, в якому вказують, що відповідно до Бюджетного кодексу України виключно Законом України про Державний бюджет України затверджуються повноваження на реалізацію у відповідному році державних програм і заходів та здійснення платежів з конкретною метою. Взяття зобов'язань щодо проведення соціальних виплат, зокрема і державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 можливо лише у разі внесення відповідних змін до Закону України про Державний бюджет України.
Представник відповідача - 1 в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених в письмових запереченнях на позов.
Позиція відповідача - 2 Головного управління державного казначейства України у Львівській області викладена у поясненні на позов від 11.02.2009 року №13-11-02/648, в якому вказують, що у разі, якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь - яким іншим законом, крім закону про Держбюджет України на відповідний рік. До компетенції Державного казначейства України не входить забезпечення реалізації держаної політики у сфері соціального захисту населення. У Державному бюджеті України на 2008 рік не передбачено видатків на виконання рішень судів про стягнення соціальних допомоги понад розміри, встановлені законами України про Державний бюджет України на відповідний рік. Наполягають на застосуванні строків звернення до суду, оскільки такі позивачем пропущені. Просять суд виключити їх з числа учасників процесу по даній справі.
Представник відповідача - 2 в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених в письмовому поясненні.
Суд розглядає справу в порядку ст. 71 КАС України на основі наявних доказів.
В судовому засіданні було досліджено письмові докази, які наявні в матеріалах справи (паспорт позивача, довідка про присвоєння ідентифікаційного номера позивачу, свідоцтва про народження, довідки відповідача про виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та інші наявні в матеріалах справи письмові докази).
Постанова в повному обсязі складена 02 березня 2009 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін та їх представників, врахувавши письмові заперечення відповідача - 1 та письмові пояснення відповідача -2, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд,-
В С Т А Н О В И В:
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями, Законом України « Про Державний бюджет України на 2006 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року за № 489-V, з наступними змінами та доповненнями, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VІ, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 по справі № 1-29/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
При прийняті постанови суд виходить з того, що у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження, НОМЕР_1 від 06 грудня 2006 року.
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації у Львівській області позивач отримала допомогу по догляду за дитиною до 3-х років, за 2006- 2008 роки в розмірі 3660,97 грн.
Виходячи із змісту та розрахунку позовної заяви суд зазначає наступне:
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим же Законом та іншими законами України.
Відповідно до цього ж Закону призначається, як види державної допомоги сім'ям з дітьми - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вказаний вид державної допомоги сім'ям з дітьми призначається і виплачується органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника). Позивач звернулась до органу соціального захисту населення за місцем свого проживання (реєстрації). Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим же Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, оскільки позивач в позові вказує, що дізналась про порушення свого права після висвітлення в пресі рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року. Крім цього, вказана допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не одержана позивачем своєчасно з вини органу, що їх призначає та виплачує, а відтак підлягають виплаті за минулий час без обмеження будь - яким строком.
Щодо позовних вимог за 2006 рік про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд зазначає наступне:
Згідно ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у 2006 році, допомога по догляду до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Однак дію ч1 ст.15 цього ж Закону, зупинено на 2006 рік згідно із Законом України « Про Державний бюджет України на 2006 рік « від 20.12.2005 рік № 3235 - ІV.
Зазначена норма Закону не визнана неконституційною та діяла на момент виплати допомоги та підлягала до обов'язкового виконання на всій території України.
Статтею 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005 року №3235-IV, установлено на 2006 рік допомогу по догляду за дитиною до
досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для працездатних осіб: з 1 січня - 483 гривні, з 1 квітня - 496 гривень, з 1 жовтня - 505 гривень.
Згідно розрахунку суми позову та довідки №2705 від 10.12.2008 року позивач отримувала у 2006 році допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше 90 гривень.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 стосовно виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2006 рік на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції що діяла у 2006 році задоволенню не підлягає.
Щодо позовних вимог за 2007 рік про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд зазначає наступне:
Згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Статтею 56 цього ж Закону України установлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Однак рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року по справі № 1-29/2007 встановлено, що у Конституції України Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).
Внаслідок зупинення на певний час дії чинних законів України, якими встановлено пільги, компенсації чи інші форми соціальних гарантій, відбувається фактичне зниження життєвого рівня громадян, який не може бути нижчим від встановленого законом прожиткового мінімуму (частина третя статті 46 Конституції України), та порушується гарантоване у статті 48 Конституції України право кожного на достатній життєвий рівень.
На підставі дослідження матеріалів справи, аналізу відповідних положень Конституції України, Кодексу та оспорюваних у конституційному поданні положень Закону, Конституційний Суд України дійшов висновку, що крім інших положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Конституційний Суд України вирішив: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), крім інших положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» - абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положення абзацу третього частини другої ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього ж Рішення.
Рішення Конституційного Суду України у вказаній справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення суми недоплаченої за 2007 рік допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції що діяла у 2007 році, підлягає задоволенню частково, а саме за період з липня по грудень 2007 року.
Щодо позовних вимог за 2008 рік (виходячи із змісту та розрахунку заяви про уточнення позовних вимог) суд зазначає наступне:
Стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (у редакції від 28.12.2007 року) у 2008 році встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень .
Рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 по справі N 1-28/2008, на яке вказує позивач, не встановлює неконституційність вказаної редакції ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (у редакції від 28.12.2007 року), що діяла у період 2008 року.
Згідно довідки №2705 від 10.12.2008 року, позивач отримувала в 2008 році допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше 130 грн.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення суми недоплаченої за 2008 рік допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції що діяла у 2008 році задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 22, 55, 152 Конституції України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 01 січня 2007 року, ст.ст.56, Законом України « Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20 грудня 2005 року № 3235-ІV, ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, ст.ст. 7-14, 18, 19, 24, 94, 143, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задоволити частково.
2. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовківської районної державної адміністрації Львівської області (код ЄДРПОУ 25257384, Львівська область, м. Жовква, вул. Львівська, 40), призначити та виплатити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) недоплачену за липень - грудень 2007 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 1 січня 2007 року.
3. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) 21 грн. 61 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження рішення та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя - підпис, з оригіналом згідно.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя Карп'як О.О.