Постанова № 3570764, 25.02.2009, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2009
Номер справи
2а-9793/08/1370
Номер документу
3570764
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

( вступна та резолютивна частини )

25 лютого 2009 року Справа №2а-9793/08/1370

19 год. 09 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2

Зал судових засідань № 7

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді  Карп'як О.О.

при секретарі судового засідання Занов'як О.П.

за участю:

позивача - ОСОБА_1

та представників сторін:

від відповідача - не з'явився

від третьої особи -1 - не з'явився

від третьої особи - 2- не з'явився

від третьої особи - 3 - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області, за участю третіх осіб на стороні відповідача: Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Міністерства праці та соціальної політики України про стягнення сум недоплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по листопад 2008 року,-

в с т а н о в и в :

Виготовлення мотивувальної частини постанови відкласти до 5 днів, тому відповідно до вимог ст. ст. 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України судом вирішено проголосити вступну та резолютивні частини постанови суду, а з мотивувальною частиною постанови особи, які беруть участь у справі зможуть ознайомитись 27 лютого 2009 року.

Керуючись статтями 22, 55, 152 Конституції України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 01 січня 2007 року, ст.ст.56, 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, ст.ст. 7-14, 18, 19, 24, 94, 143, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

 1. Адміністративний позов задоволити частково.

 2. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області (код ЄДРПОУ 03194298, Львівська область, м. Броди, вул. Щурата, 1), призначити та виплатити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1) недоплачену за липень - грудень 2007 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням компенсації, згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 1 січня 2007 року.

3. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1) 22 грн. 33 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження рішення та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.

Якщо подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя Карп'як О.О.

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2009 року Справа №2а-9793/08/1370

19 год. 09 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2

Зал судових засідань № 7

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді  Карп'як О.О.

при секретарі судового засідання Занов'як О.П.

за участю:

позивача - ОСОБА_1

та представників сторін:

від відповідача - не з'явився

від третьої особи -1 - не з'явився

від третьої особи - 2- не з'явився

від третьої особи - 3 - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області, за участю третіх осіб на стороні відповідача: Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Міністерства праці та соціальної політики України про стягнення сум недоплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по листопад 2008 року.

Ухвалою від 17 грудня 2008 року позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення недоліків позову до 23 січня 2009 року. Ухвалою від 30 грудня 2008 року відкрито провадження у справі, призначено попереднє судове засідання на 02 лютого 2009 року. Ухвалою від 02 лютого 2009 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 25 лютого 2009 року.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала повністю.

Позовні вимоги обґрунтовує наступним: ІНФОРМАЦІЯ_1 в позивача народилася донька ОСОБА_2. Згідно п.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. В обґрунтування позову покликається на Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008. Зазначає, що відповідач, всупереч вимогам ст. 19 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», виплачував їй вказану допомогу з липня 2007 року по грудень 2007 року у розмірі, передбаченому Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які з 09.07.2007 року втратили чинність; з січня по листопад 2008 року - у розмірі, передбаченому Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів». В наслідок таких дій відповідача позивач вважає, що їй не доплатили допомоги за період з липня 2007 року по листопад 2008 року в сумі 6323,50 грн.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоч був належним чином повідомлений про час, дату та місце слухання справи, подав клопотання про слухання справи без участі їх представника (а.с.40). Подав заперечення проти позову від 26.01.2009 року №03-123, в яких вказує, що не визнає вимог позивача, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», внесено зміни до ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Вважають, що вони не є  головним розпорядником коштів і не може здійснювати перерахунок призначеної допомоги, а також не може бути відповідачем у даній позовній вимозі. Єдиним законом, який Конституція України виокремлює серед інших, є закон про Державний бюджет України. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тому вважають вимоги позивача безпідставними, такими, що не ґрунтуються на чинному законодавстві.

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - 1 Міністерство фінансів України не забезпечило явки повноважного представника в судове засідання, подало клопотання про слухання справи без участі їх представника (а.с.37) та письмові заперечення проти позову №31-28030-03-2-26 від 16.01.2009 року. В запереченнях на позов вказують, що не визнають вимог позивача, оскільки дію ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено на 2007 рік згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». В порядку статті 95 Конституції України, усі суспільні потреби, які тягнуть за собою видатки з Державного бюджету України, мають бути задоволені виходячи з фінансових можливостей держави. Головним розпорядником коштів по виплаті вказаної допомоги за 2007, 2008 роки було Міністерство праці та соціальної політики України. Законодавством України врегульовані правовідносини щодо виплати вказаної допомоги та позивач отримав цю допомогу у розмірі, встановленому Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», права позивача не порушено, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають. Крім того, наполягають на застосуванні строків звернення до адміністративного суду, встановленого ст.ст.99,100 Кодексу адміністративного судочинства України.

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - 2 Державне казначейство України не забезпечило явки повноважного представника в судове засідання, подало клопотання про слухання справи без участі їх представника (а.с.32) та письмові заперечення проти позову №18-13/305-743 від 16.01.2009 року. В запереченнях на позов вказують, що не визнають позову повністю, оскільки у період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року діяла норма ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалась у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Однак ця норма відповідно до ст..13 вищевказаного Закону поширювалася на осіб, що не були застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Обов'язок виплати допомоги у розмірах, встановлених законом про Державний бюджет України покладається: на застрахованих осіб - на Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, для незастрахованих осіб - на відповідний орган соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - 3 Міністерство праці та соціальної політики України не забезпечило явки повноважного представника в судове засідання, подало клопотання про слухання справи без участі їх представника (а.с.46) та письмові заперечення проти позову №163/5/75-09 від 28.01.2009 року. В запереченнях на позов вказують, що позивач була застрахована у фонді загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому позовна вимога в частині стягнення невиплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не може бути визнана. Місцеві органи праці та соціального захисту населення здійснюють виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік. Вважають вимогу позивача щодо стягнення сум недоплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня по 30 листопада 2008 року необґрунтованою. Просять застосувати наслідки пропуску позивачем строку звернення до суду та відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Суд розглядає справу в порядку ст. 71 КАС України на основі наявних доказів.

В судовому засіданні було досліджено письмові докази, які наявні в матеріалах справи (паспорт позивача, копія свідоцтва про народження, довідки та інші наявні в матеріалах справи письмові докази).

Постанова в повному обсязі складена 27 лютого 2009 року.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, врахувавши письмові заперечення відповідача та третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд,-

В С Т А Н О В И В:

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року за № 489-V, з наступними змінами та доповненнями, Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VІ, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 по справі № 1-29/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 по справі № 1-28/2008.

При прийняті постанови суд виходить з того, що 01 грудня 2006 року у ОСОБА_1 народилася донька ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження, НОМЕР_1 від 15 грудня 2006 року.

Згідно довідки відповідача за № 586 від 05 грудня 2008 року позивач отримала допомогу по догляду за дитиною до 3-х років, за 2007 рік в розмірі 1380,30 грн.

 Згідно довідки відповідача за № 587 від 05 грудня 2008 року позивач отримала допомогу по догляду за дитиною до 3 - х років, за 2008 рік в розмірі 1585, 10 грн.

Як вбачається з довідки №586 від 05.12.2008 року, довідки №587 від 05.12.2008 року, листа від 12.12.2008 року №03-1347 та не заперечується відповідачем, позивач отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в Управлінні праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації в 2007 - 2008 роках як незастрахована особа.

Суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, оскільки позивач в позові вказує, що дізналась про порушення свого права після висвітлення в пресі рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року. Крім цього, вказана допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не одержані позивачем своєчасно з вини органу, що їх призначає та виплачує, а відтак підлягають виплаті за минулий час без обмеження будь - яким строком.

Виходячи із змісту та розрахунку позовної заяви суд зазначає наступне:

Згідно ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим же Законом та іншими законами України.

Відповідно до цього ж Закону призначається, як види державної допомоги сім'ям з дітьми - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вказаний вид державної допомоги сім'ям з дітьми призначається і виплачується органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника). Позивач звернулась до органу соціального захисту населення за місцем свого проживання (реєстрації). Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим же Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції що діяла у 2007 році, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Статтею 56 цього ж Закону України установлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Однак рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року по справі № 1-29/2007 встановлено, що у Конституції України Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).

Внаслідок зупинення на певний час дії чинних законів України, якими встановлено пільги, компенсації чи інші форми соціальних гарантій, відбувається фактичне зниження життєвого рівня громадян, який не може бути нижчим від встановленого законом прожиткового мінімуму (частина третя статті 46 Конституції України), та порушується гарантоване у статті 48 Конституції України право кожного на достатній життєвий рівень.

На підставі дослідження матеріалів справи, аналізу відповідних положень Конституції України, Кодексу та оспорюваних у конституційному поданні положень Закону, Конституційний Суд України дійшов висновку, що крім інших положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Конституційний Суд України вирішив: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), крім інших положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» - абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Положення абзацу третього частини другої ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього ж Рішення.

Рішення Конституційного Суду України у вказаній справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення суми недоплаченої за липень - грудень 2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції що діяла у 2007 році, ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» підлягає задоволенню.

Суд згідно ч. 2 ст. 11 КАС України може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Суд не може підміняти собою відповідача та здійснювати призначення виплат, про які просить позивач, однак суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод та інтересів позивача.

Щодо позовних вимог за 2008 рік виходячи із змісту позовної заяви суд зазначає наступне:

Стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (у редакції від 28.12.2007 року) у 2008 році встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень

Рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 по справі N 1-28/2008, на яке вказує позивач, не встановлює неконституційність вказаної редакції ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (у редакції від 28.12.2007 року), що діяла у період 2008 року.

Згідно розрахунку зазначеного в позові позивач, отримувала в 2008 році допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше 130 грн.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення суми недоплаченої за 2008 рік допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції що діяла у 2008 році до задоволенню не підлягає.

Не підлягають задоволенню вимоги позивача про зобов'язання здійснити перерахунок виплачуваної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку шляхом виплати вказаної допомоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, оскільки згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись статтями 22, 55, 152 Конституції України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 01 січня 2007 року, ст.ст.56, 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, ст.ст. 7-14, 18, 19, 24, 94, 143, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

1. Адміністративний позов задоволити частково.

 2. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області (код ЄДРПОУ 03194298, Львівська область, м. Броди, вул. Щурата, 1), призначити та виплатити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1) недоплачену за липень - грудень 2007 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням компенсації, згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 1 січня 2007 року.

3. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1) 22 грн. 33 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження рішення та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.

Якщо подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя - підпис, з оригіналом згідно.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя Карп'як О.О.