ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2013 року м. Київ К/9991/11016/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Бившевої Л.І.
Степашка О.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Миколаївської дирекції Українського державного підприємства "Укрпошта" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.09.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2011
у справі № 2а-4297/10/2670
за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків
про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.09.2010 в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2011 постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Не погоджуючись з зазначеними рішеннями судів, позивач оскаржив їх в касаційному порядку. В скарзі просить суд скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.09.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2011 та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судами першої та апеляційної інстанцій при вирішенні спору у даній справі порушено норми матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційну скаргу слід відхилити з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, посадовими особами ДПІ у Центральному районі міста Миколаєва була проведена перевірка за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій відділення зв'язку № 28, що належить позивачу, за результатами якої складено акт № 0107/14/00/23/25382899 від 06.02.2010.
Перевіркою встановлено порушення п.п. 9, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: незабезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків на РРО з фіскальним номером 1403003546 у період з 17.09.2008 по 05.02.2009 та невідповідність суми готівкових коштів на місці проведенні розрахунків сумі готівкових коштів (642,74 грн.) сумі, зазначеній в денному звіті РРО (641,16 грн.), у розмірі 1,58 грн.
На підставі вказаного акта перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000144210 від 16.03.2010, яким до позивача відповідно до п. 4 ст. 17, ст. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" було застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 40127,90 грн.
Посадовими особами ДПІ у Центральному районі міста Миколаєва була проведена перевірка відділення зв'язку № 17, що належить позивачу, за результатами якої був складений акт № 0097/14/00/23/25382899 від 07.02.2010.
Перевіркою встановлено порушення вимог п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від № 637 від 15.12.2004, а саме: здійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій.
На підставі вказаного акта перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000024210, яким до позивача відповідно до п. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 24504,10 грн.
Посадовими особами ДПІ у Центральному районі міста Миколаєва 13.02.2010 була проведена перевірка відділення зв'язку № 38, що належить позивачу, за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій за результатами якої був складений акт № 0178/14/00/23/25382899.
Перевіркою встановлено порушення п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні внаслідок, тобто не здійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій.
На підставі вказаного акта перевірки винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000034210, яким до позивача відповідно до п. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" було застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 28682,55 грн.
Відповідно до вимог пп. 9, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідно до вимог п. 4 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій за рішенням відповідних органів державної податкової служби України, застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до вимог ст. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Згідно вимог п. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій, стосовно того, що оскільки судами попередніх інстанцій встановлено та вбачається з матеріалів справи, позивачем були допущені порушення вимог законодавства, то штрафні санкції застосовано правомірно і обґрунтовано.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Враховуючи вищевикладене, Вищий адміністративний суд України приходить до висновку про те, що касаційну скаргу Миколаївської дирекції Українського державного підприємства "Укрпошта" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.09.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2011 у справі № 2а-4297/10/2670 слід відхилити, а судові рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 220-1, 221, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Миколаївської дирекції Українського державного підприємства "Укрпошта" відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.09.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2011 у справі № 2а-4297/10/2670 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239І Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий М.О. ФедоровСудді Л.І. Бившева О.І. Степашко