Постанова № 35644219, 20.11.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2013
Номер справи
2а/2370/4259/2012
Номер документу
35644219
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2013 року справа № 2а/2370/4259/2012

м. Черкаси

12 год. 20 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Тимошенко В.П.,

за участю

секретаря судового засідання Цаплі І. Ю.,

представника позивача Сіренка О.В. - за довіреністю,

представника відповідача - Гаврищука В.Б. - за довіреністю,

представника третьої особи - Осауленка В.П. - за посадою,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом акціонерного товариства закритого типу «Аграрно-екологічне об'єднання «Трахтемирів» до управління Держземагенства у Канівському районі Черкаської області, третя особа - Григорівська сільська рада Канівського району Черкаської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У листопаді 2012 року до суду звернулося товариство закритого типу «Аграрно-екологічне об'єднання «Трахтемирів» до управління Держземагенства у Канівському районі Черкаської області, третя особа - Григорівська сільська рада Канівського району Черкаської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 23 травня 2001 року між Григорівською сільською радою Канівського району Черкаської області та дочірнім підприємством «Григорівське» АТЗТ «АЕО» Трахтемирів» укладено договір оренди землі (далі Договір-1), згідно з умовами якого позивачу передавалася в користування на правах оренди земельна ділянка загальною площею 155, 1 га; даний договір посвідчений 23.05.2001 державним нотаріусом Канівської державної нотаріальної контори Шатило Л.А. ( реєстр. № 1-898). 05 червня 2001 року договір - 1 зареєстрований (реєстр № 6). Далі , 23 травня 2001 року між Григорівською сільською радою та дочірнім підприємством «Григорівське» АТЗТ «АЕО» Трахтемирів» укладено договір оренди землі (далі Договір - 2), згідно з умовами якого позивачу передавалася в користування на правах оренди земельна ділянка загальною площею 26 га; даний договір посвідчений 23.05.2001 державним нотаріусом Канівської державної нотаріальної контори Шатило Л.А. ( реєстр. № 1-899). 05 червня 2001 року договір - 1 зареєстрований (реєстр № 4). Договори укладені терміном на 2 роки з 23.05.2001 по 23.05.2003. У 2002 році проведено реорганізацію ДП «Григорівське» у формі приєднання до АТЗТ «АЕО «Трахтемирів» та виключено з ЄДРПОУ, а АТЗТ «АЕО «Трахтемирів» стало його правонаступником. 04 травня 2012 року на адресу позивача надійшов лист управління Держземагенства у Канівському районі Черкаської області № 07-351 про те, що землі, якими позивач користується на правах оренди на підставі договорів -1,2 переведені по формі 6-зем до земель запасу та резервного фонду Григорівської сільської ради.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить поновити інформацію обліково - статистичної звітності по формі 6-зем щодо перебування в оренді земельних ділянок згідно з договорами - 1,2 з наступних підстав. Відповідно до ч. 4 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи. А також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором або законом. Крім того обидва договори оренди містять пункт 1.4, яким передбачено, якщо до закінчення дії договору ні одна із сторін не заявить про його припинення договір вважається продовженим на той строк на тих же умовах. Також пунктом 3 Перехідних положень Земельного кодексу України (набрав чинності 01.01.2002) передбачено, що у випадках, коли земельні ділянки надані в оренду до введення в дію цього Кодексу органами, повноваження яких з надання земельних ділянок з прийняттям цього Кодексу змінені, продовження строку оренди зазначених земельних ділянок здійснюється органами, що мають право надання вказаних земель за цим Кодексом. Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Статтею 204 ЦК України встановлено презумпцію правомірності правочину, а саме зазначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Статтями 205, 207, 208 ЦК України визначено вимоги до письмової форми правочинів. Таким чином позивач вважає, що договір -1 та договір - 2 є продовженими на наступний строк, а тому відповідач не мав жодних правових підстав для внесення змін до форми 6-зем щодо переведення до земель запасу та резервного фонду Григорівської сільської ради.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Представник третьої особи позов підтримав та просив його задовільнити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

23 травня 2001 року між Григорівською сільською радою Канівського району Черкаської області та дочірнім підприємством «Григорівське» АТЗТ «АЕО» Трахтемирів» укладено договір оренди землі (далі Договір-1), згідно з умовами якого позивачу передавалася в користування на правах оренди земельна ділянка загальною площею 155, 1 га; даний договір посвідчений 23.05.2001 державним нотаріусом Канівської державної нотаріальної контори Шатило Л.А. ( реєстр. № 1-898). 26.05 2001 року договір - 1 зареєстрований у книзі записів державної реєстрації договорів оренди (реєстраційний номер 2).

23 травня 2001 року між Григорівською сільською радою Канівського району Черкаської області та дочірнім підприємством «Григорівське» АТЗТ «АЕО» Трахтемирів» укладено договір оренди землі (далі Договір-2), згідно з умовами якого позивачу передавалася в користування на правах оренди земельна ділянка загальною площею 26 га; даний договір посвідчений 23.05.2001 державним нотаріусом Канівської державної нотаріальної контори Шатило Л.А. ( реєстр. № 1-899 ). 26.05 2001 року договір - 1 зареєстрований у книзі записів державної реєстрації договорів оренди (реєстраційний номер 1).

Згідно з умовами договору - 1 та договору - 2 (пункт 1.1) Григорівська сільська рада надає, а ДП «Григорівське» приймає в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення з земель резервного фонду на 2 роки загальною площею 155, 10 га та 26 га відповідно, що знаходиться у віданні Григорівської сілької ради для ведення сільськогосподарського виробництва без змін її цільового призначення згідно із планом землекористування. Пунктом 1.3 договору - 1 передбачено, що земельна ділянка надається на умовах оренди терміном до 23.05.2003 року. Пунктом 1.4 договорів визначено, що якщо до закінчення строку договору ні одна зі сторін не заявить про його припинення, договір вважається продовженим на той же строк на тих же умовах.

Судом встановлено, що 04 травня 2012 року на адресу позивача надійшов лист управління Держземагенства у Канівському районі Черкаської області № 07-351 про те, що землі, якими позивач користується на правах оренди на підставі договорів -1,2 переведені по формі 6-зем станом на 01.07.2009 до земель запасу та резервного фонду Григорівської сільської ради та станом на 01.01.2012 за АТЗТ «АЕО «Трахтемирів» не обліковуються.

Судом встановлено, що відповідно до п.1.3 розділу 1 Статуту ( а.с. 63) АТЗТ «АЕО «Трахтемирів» є правонаступником колективного сільськогосподарського підприємства «Гигорівське» у зв'язку із реорганізацією КСП у формі приєднання до Товариства відповідно до рішень загальних зборів акціонерів Товариства (протокол № 4 від 11 березня 1998р.) та Загальних зборів членів КСП «Григорівське ( протокол № 1 від 18 лютого 1998 р.) та розпорядження Канівської РДА від 27.12.1998р.

Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що підставою для внесення змін до форми 6-зем стала інформація фінансового відділу Канівської РДА, який проводить щомісячну звірку по наповненню бюджету всіх рівнів, і зокрема про наявність орендарів, землекористувачів тощо. У інформації фінвідділу була відсутня інформація щодо сплати орендної плати позивачем, і з врахуванням того, що строки договорів оренди позивача закінчилися і не укладені додаткові угоди про продовження строків оренди даними земельними ділянками, спеціалістом управління Дерземагенства у Канівському районі внесено зміни до форми 6-зем. Також представник зауважив, що інформація обліково-статистичної звітності по формі 6-зем не має ніяких правових наслідків для позивача, а лише носить інформаційний характер.

В той же час представник позивача пояснив, що у 2006 році позивачем здійснено трансформацію паїв у колективну власність та відповідно до витягу з ЄДРПОУ акціонерами позивача є 335 фізичних осіб (пайовиків). З метою уникнення рейдерського захоплення земель (а саме 27 км прибережної смуги Канівського водосховища) рішенням Черкаської обласної ради від 26.02.2000 створений перший і єдиний в Україні об'єкт природно-заповідного фонду місцевого значення регіонально-ландшафтний парк «Трахтемирів» площею 5562, 5 га. Також представник позивача у судовому засіданні пояснив, що підставою для вчинення протиправних дій відповідача стало рейдерське захоплення даних земельних ділянок, яке розпочалося із 2009, коли відбулася зміна керівництва Канівської РДА і як наслідок розпочалися утиски позивача з боку податкових органів ( неприйняття податкових декларацій з орендної плати за землю). І вже восени 2012 року відповідачем розглянуто клопотання 13 громадян про виділення земельних ділянок (згідно договору-2) у приватну власність в адміністративних межах міста Канева та Канівського району та надіслано матеріали комісії облдержадміністрації з визначення доцільності розміщення об'єктів на території області ( а.с. 210)

Так, судом встановлено, що відповідно до інформації, наданої Головним управлінням Держземагенства у Черкаській області ( а.с. 89), на засіданні комісії облдержадміністрації щодо визначення доцільності розміщення об'єктів на території області, розглядалися матеріали з надання у користування, передачу в оренду та у власність земельних ділянок, утвореної розпорядженням облдержадміністрації 30.06.2010 № 163, яке відбулося 21 грудня розглядалося клопотання міськрайонного управління щодо відведення земельних ділянок 26 громадянам для ведення особистого селянського господарства та індивідуального садівництва в адміністративних межах Григорівської сільської ради, за межами населеного пункту. Рішенням комісії рекомендовано Канівській РДА провести надання земельних ділянок за умови розробки проектів землеустрою з урахуванням прибережної захисної смуги та уточнення меж Канівського біосферного заповідника. На засіданні вищезазначеної комісії, яке відбулося 28 грудня 2012 року, розглядалося питання надання земельних ділянок 13 працівникам соціальної сфери для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Григорівської сільської ради, за межами населеного пункту. Комісія рекомендувала Канівській РДА надати дозвіл на розробку проектів відведення земельних ділянок працівника соціальної сфери.

Григорівський сільський голова Осауленко В.П. ( третя особа) в судовому засіданні пояснив, що тісна співпраця з позивачем із 1996 році сприяла викупу збанкрутілого колгоспу, оскільки позивач був єдиним бажаючим господарювати на цій землі. Бюджет Григорівської сільської ради складається повністю із орендної плати за землю, і з підстав неприйняття податковим органом податкових декларацій позивача сільський бюджет недоотримує щорічно близько 20 000 грн орендної плати в рік, що негативно позначається на соціально-економічному житті територіальної громади села Григорівка, оскільки частка орендної плати, яку повинен сплачувати позивач, складає близько 40 % річного бюджету села. Також сільський голова зауважив, що першою ланкою формування обліково-статистичної звітності форми 6-зем є сільська рада, яка двічі на рік подає відомості до управління Держземагенства у Канівському районі Черкаської області, і жодного разу не змінювала відомості стосовно позивача, оскільки вважає, що договори 1, 2 є чинними, так як державну реєстрацію ніхто не скасовував і до 2010 року не виникало проблем з боку відповідача щодо укладення додаткових угод чи продовження термінів цих договорів, і лише із зміною керівництва району у 2010 року було заблоковано надходження до бюджетів орендної плати (неприйняття податкових декларацій позивача) та розпочалася рейдерська атака на дані земельні ділянки.

Перевіряючи законність дій відповідача - управління Держземагенства у Канівському районі Черкаської області щодо переведення по формі 6-зем станом на 01.07.2009, земель, які перебувають у користуванні на правах оренди у позивача, до земель запасу та резервного фонду Григорівської сільської ради, суд виходить з наступного.

Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.

"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчинюється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Тому, вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо неправомірності внесення змін до обліково-статичної звітності форми 6-зем, суд зобов'язаний встановити, чи діяв відповідач на підставі закону, чи являються його дії обґрунтованими, безсторонніми, добросовісними.

Відповідач у своїх запереченнях посилається на ст. 33 Закону України «Про оренду землі», яка набула чинності 17 лютого 2011 року, в якій зокрема зазначено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

Суд зауважує, що норми вищезазначеного закону набули чинності пізніше, ніж були вчинені оскаржувані дії відповідача станом на 01.07.2009, а тому судом дані твердження відповідача до уваги не беруться.

Пунктом 3 постанови КМУ від 25 грудня 1998 року № 2973 «Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі» передбачено, що державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчими комітетами сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки.

Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування і договорів оренди землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.

Судом встановлено, що договори - 1, 2 оренди земельних ділянок зареєстровані у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі від 23.05.2001 за порядковими номерами 1 та 2 виконавчим комітетом Григорівської сільської ради реєстратором Ломака та книга закрита 03.11.2004, про що свідчить лист відповідача від 07.11.2013 № 07-826 ( а.с.240).

При формуванні обліково-статистичної звітності форми 6-зем (станом на 01.07.2009) відповідач керувався інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми N 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) ( далі - Інструкція), яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 1993 р. N 15, та розроблена відповідно до Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.93 N 15 «Про порядок ведення державного земельного кадастру» (яка була чинна на час існування спірних правовідносин, втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року N 1051), в частині кількісного обліку земель. В основу класифікації земель покладені Стандартна статистична класифікація землекористування ЄЕК, розроблена Статистичною комісією та Європейською економічною комісією ООН, та Класифікація видів економічної діяльності ДК 009-96, затверджена і введена в дію наказом Держстандарту України від 22 жовтня 1996 р. N 441.

У звітах вказують площі земель, що перебувають у власності, постійному і тимчасовому користуванні юридичних та фізичних осіб, за винятком тих площ земель, які надані в тимчасове користування іншим власникам землі і землекористувачам із земель, що перебувають у власності або в постійному користуванні цих юридичних і фізичних осіб. У звітах вказують площі земель і розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності в межах територій, які входять до адміністративно-територіальних одиниць, у тому числі окремо - в межах населених пунктів, зрошувані та осушені землі, розподіл земель за формами власності.

Відповідно до розділу 2 Інструкції Звіт за формою N 6-зем складається за станом на 1 січня кожного року і включає два розділи: землі, які входять до адміністративно-територіальних одиниць (розділ перший), у тому числі в межах населених пунктів (розділ другий).

Згідно з Положенням про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.1993, № 15 "Про порядок ведення державного земельного кадастру» (втратила чинність (згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року N 1051), державний земельний кадастр призначений для забезпечення Рад народних депутатів, заінтересованих підприємств, установ, організацій і громадян вірогідними і необхідними відомостями про природний, господарський стан та правовий режим земель з метою організації раціонального використання та охорони земель, регулювання земельних відносин, землеустрою, обгрунтування розмірів плати за землю. Державний земельний кадастр включає дані реєстрації права власності, права користування землею та договорів на оренду землі, обліку кількості та якості земель, бонітування грунтів, зонування територій населених пунктів, економічної та грошової оцінки земель. Державний земельний кадастр ведеться за єдиною для України системою на базі нормативних документів, затверджуваних Держкомземом. Державний земельний кадастр ведеться Держкомземом, Комітетом по земельних ресурсах і земельній реформі Республіки Крим, управліннями земельних ресурсів обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій, відділами земельних ресурсів районних державних адміністрацій, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів. Держкомзем забезпечує постійне вивчення потреби в земельно-кадастровій інформації.

Пунктом 5 Порядку ведення державного земельного кадастру визначено, що ведення державного земельного кадастру забезпечується проведенням топографо-геодезичних, картографічних робіт, грунтових, геоботанічних, радіологічних, лісотипологічних, містобудівних та інших обстежень і розвідувань, реєстрацією права власності на землю, права користування землею і договорів на оренду землі, обліком кількості та якості земель, бонітуванням грунтів, зонуванням територій населених пунктів та економічною оцінкою земель. Оперативність і точність даних земельного кадастру забезпечується використанням аерокосмічних зйомок та застосуванням методів дистанційного зондування земної поверхні.

Пунктом 6 Порядку ведення державного земельного кадастру передбачено, що документація державного земельного кадастру ведеться по територіях сільських, селищних, міських, районних Рад народних депутатів, областей, Республіки Крим і України в цілому з урахуванням природно-сільськогосподарського і лісогосподарського районувань та функціонального зонування територій населених пунктів.

Із аналізу вищевикладених норм вбачається, що обліково-статистична звітність по формі 6-зем є невід'ємною частиною державного земельного кадастру і найнижчою ланкою формування даної звітності є сільські, селищні, міські ради.

На вимогу суду представником відповідача надана посадова інструкція спеціаліста ( а.с.229-231), який безпосередньо відповідальний за внесення відомостей до обліково-статистичної звітності форми 6-зем. Відповідно до пунктів 2.6,2.7 посадової інструкції, спеціаліст 1 категорії відділу ринку та оцінки землі управління Держкомзему у Канівському районі Черкаської області приймає участь в підготовці квартальних, піврічного та річного звіту роботи управління та приймає участь в складанні звіту про наявність земель та їх розподілу по земелекористувачах, власниках землі та угіддях.

Суд звертає увагу на те, що усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Надаючи оцінку діям відповідача у контексті ч. 3 ст. 2 КАС України щодо внесення зміни до обліково-статичної звітності форми 6-зем суд дійшов до висновку, що оскаржувані дії відповідача приймалися без врахування права особи (позивача і Григорівської сільської ради) на участь у процесі прийняття рішення, без вчасного повідомлення особи про внесені зміни (зміни внеслися станом на 01.07.2009, а позивача повідомлено 04.05.2012); необґрунтовано - не враховано всі обставини справи:чинність договорів оренди, наявність державної реєстрації договорів у книзі реєстрації, яка закрита 03.11.2004; упереджено, тобто зміни вносилися щодо конкретної юридичної особи з метою надання земельних ділянок іншим особам; з порушенням принципу пропорційності, оскільки дії відповідача сприяли факту подання заяв фізичних осіб на земельні ділянки, які перебували в оренді у позивача (порушення балансу між будь-якими несприятливими наслідками - це втрата права оренди за земельні ділянки позивачем) тощо.

Суд звертає увагу на те, що відповідачем не надано суду жодних доказів, які б спростовували позицію позивача про відсутність законних підстав для проведення змін обліково-статистичної звітності форми 6-зем станом на 01.07.2009.

Згідно з вимогами статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Суд звертає увагу сторін на те, що суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами.

На думку суду, під рішеннями суб'єкта владних повноважень у контексті положень Кодексу адміністративного судочинства України необхідно розуміти також і правові акти індивідуальної дії, тобто рішення, дія яких поширюється на конкретних осіб або як стосуються конкретної ситуації, і які є актом одноразового застосування норм права.

Виходячи з положень Кодексу адміністративного судочинства України, під діями суб'єкта владних повноважень необхідно розуміти, активну поведінку, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних осіб.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, з урахуванням принципу верховенства права та з метою забезпечення захисту прав, свобод та інтересів особи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві посилання позивача є обґрунтованими, та відповідно такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 56, 58, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати дії управління Держземагенства у Канівському районі Черкаської області щодо внесення змін до земельно-облікових даних статистичної форми 6 - зем станом на 01.07.2009 року щодо земель, які перебувають в оренді у позивача - АТЗТ АЕО «Трахтемирів», протиправними.

Зобов'язати відповідача - управління Держземагенства у Канівському районі Черкаської області відмінити переведення у земельно-облікових даних статистичної форми 6 - зем земель, які перебувають в оренді у позивача - АТЗТ АЕО «Трахтемирів» до земель запасу та резервного фонду Григорівської сільської ради Канівського району Черкаської області, та зобов'язати відповідача поновити відомості у земельно-облікових даних статистичної форми 6 - зем, щодо земель, які перебувають у користуванні на правах оренди у позивача, станом до внесення змін (до 01.07.2009).

Стягнути з Державного бюджету України на користь АТЗТ АЕО «Трахтемирів» (ідентифікаційний код - 24735841) 32 (тридцять дві) грн. 19 коп. понесених судових витрат.

Постанова набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного Адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені статтями 185-187 цього Кодексу.

Суддя В.П. Тимошенко

Повний текст виготовлений та підписаний 25 листопада 2013 року