Головуючий у 1 інстанції - Мурашова Н.А.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2013 року справа №248/6719/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Ляшенка Д.В., Чебанова О.О.,
секретар Копиця С.В.,
за участі: представника позивача ОСОБА_2,
представників відповідача: Бражко Л.В., Самойлович Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації на постанову Харцизького міського суду Донецької області від 17 жовтня 2013 року у справі № 248/6719/13-а за позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який мотивує тим, що його батько ОСОБА_5 з 05.08.1986 р. по 05.09.1986 р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і віднесений до 1 категорії, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 31.01.1995 р., та визнаний інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Він народився 29.11.1994 р. і 21.02.1995 р. йому Донецькою обласною радою видано посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи НОМЕР_4, яке діяло до досягнення ним повноліття. Крім того, він хворіє на ряд хронічних захворювань, практично з народження мав статус інваліда з дитинства. Захворювання, на які він страждає, також пов'язані з наслідками аварії на ЧАЕС. Відповідно до експертного висновку № 3217 від 27.08.2008 р., експертного висновку № 272 від 02.11.2012 р., тобто до досягнення повноліття, йому встановлено зв'язок захворювання за діагнозами - резидуальна (пеританальна) енцефалопатія з мікроорганічною неврологічною симптоматикою, ідіоматичний мінімальний пролапс мітрального клапану з систолічною регургітацією, вроджена вада товстого кишечника - доліхосигма з впливом аварії на ЧАЕС. 29.11.2012 р. Донецькою обласною комісією МСЕК № 5 йому з 06.11.2012 р. по 01.12.2015 р. встановлено ІІІ групу інвалідності, причина інвалідності - захворювання, пов'язані з впливом аварії на ЧАЕС. Після встановлення групи інвалідності він звертався до УПСЗН в м. Харцизьк, а також до Головного УПСЗН Донецької обласної державної адміністрації з заявою про видачу йому посвідчення особи, потерпілої від ЧАЕС 1 категорії встановленого зразка, однак листом відповідача від 20.05.2013 р. йому було відмовлено в цьому з посиланням на те, що в дитячому віці йому не було встановлено зв'язок інвалідності з наслідками аварії на ЧАЕС при умові, що після досягнення повноліття він пройшов переогляд в спеціалізованій експертній комісії. Просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у визнанні його потерпілим від Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі відповідного посвідчення, зобов'язати відповідача визнати його потерпілим від Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видати відповідне посвідчення.
Постановою Харцизького міського суду Донецької області від 17 жовтня 2013 року у справі № 248/6719/13-а адміністративний позов задоволено частково, а саме визнано протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації щодо відмови у видачі ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», 1 категорія та зобов'язано Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації видати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», 1 категорія. В іншій частині позову відмовлено.
З постановою суду першої інстанції не погодився Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації та звернулось з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представники відповідача підтримали доводи апеляційної скарги, представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечував.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом ст. 9 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п.5 ст.27 Закону до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які народились після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 11 Закону до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у ст. 27 Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до ч.5 ст.17 цього Закону.
Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу в передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо потерпілих, зазначених у п.6 ч.1 цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до п.1 ч.1 ст. 14 цього Закону (ч.2 ст.11 Закону).
Відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону потерпілі діти, яким було встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, проходять переогляд у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії по досягненні ними 18 років, незалежно від терміну, на який їм було встановлено інвалідність у дитячому віці.
Відповідно до ч.1 та 2 ст.12 Закону причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Неповнолітнім дітям, зазначеним у ст.27 цього Закону, в разі захворювання причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи встановлюється відповідно до частини першої цієї статті.
Ст.14 Закону встановлено, що інвалідам із числа, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлена причинний зв'язок інвалідності із Чорнобильською катастрофою, установлюється категорія 1.
Згідно ст. 65 Закону потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам.
При зміні категорії, а також у випадках, передбачених статтею 17 цього Закону, посвідчення підлягає заміні.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою КМУ №51 від 20.01.1997р. (далі - Порядок).
Відповідно до цього Порядку посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства (п.2).
Згідно п.10 Порядку потерпілим від Чорнобильської катастрофи посвідчення видаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, посвідчення видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Як встановлено судом першої інстанції та під час апеляційного розгляду, ОСОБА_2 народився 29.11.1994 року, в свідоцтві про його народження батьком записаний ОСОБА_5, матір'ю - ОСОБА_6 (арк. 6).
Відповідно до посвідчення НОМЕР_2 від 31.01.1995 р. ОСОБА_5, батько позивача, визнаний особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії. Крім того, відповідно до посвідчення НОМЕР_3 від 08.12.2009 р. батько позивача визнаний інвалідом ІІ групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни. (арк. 8)
Відповідно до посвідчення НОМЕР_4, виданого Донецьким облвиконкомом 21.02.1995р., позивач ОСОБА_2 визнаний дитиною, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, і відповідно мав право на пільги та компенсації, встановлені Законом. (арк. 7)
Відповідно до матеріалів справи, позивач з дитинства хворіє на ряд хронічних захворювань, серед яких - вроджена аномалія головного мозку, пролапс митрального клапану (вроджений) з регургітацією, вегето-судинна дисфункція, бронхіальна астма, поліноз, імунодефіцит, псоріаз, хронічний тонзиліт, халазія кардії, гіперацидна гастропатія, доліхосигма, дифузно-вузловий зоб.
Згідно з медичними висновками № 54 від 11.12.1997 р., № 52 від 07.12.1999 р., № 41 від 23.09.2010 р. позивач був визнаний дитиною-інвалідом віком до 18 років. Підставою для цього була наявність вищевказаних захворювань, що відповідали Переліку медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів віком до 18 років, затвердженому указом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08.11.2003 р. № 454/471/516 (арк. 25-27)
До 31.12.2006 р. мати позивача ОСОБА_6 знаходилась на обліку в УПФУ м. Харцизька і отримувала соціальну пенсію на дитину-інваліда ОСОБА_2, з 01.01.2007 р. по 28.11.2012 р. перебувала на обліку в УПСЗН Харцизької міської ради і отримувала відповідну допомогу на дитину-інваліда ОСОБА_2 (арк. 28,29)
Згідно з експертним висновком Центральної дитячої спеціалізованої ЛКК по встановленню причинного зв'язку захворювань та інвалідності з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС № 3217 від 27.08.2008 р. захворювання за діагнозом - вроджена вада товстого кишечника-доліхосигма пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС, інвалідність - не пов'язана з наслідками аварії на ЧАЕС (арк. 46). Згідно з експертним висновком Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії по установленню зв'язку захворювань, інвалідності та смерті з діянням іонізованого випромінювання та інших шкідливих наслідків аварії на ЧАЕС № 29319/6-11 від 02.11.2012 р. ОСОБА_2 встановлено діагноз - резидуальна (пеританальна) енцефалопатія з мікроорганічною неврологічною симптоматикою, ідіоматичний мінімальний пролапс митрального клапану з систолічною регургітацією, що є захворюванням, пов'язаним з впливом аварії на ЧАЕС (арк. 10).
Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААБ № 386166 від 29.11.2012 р. позивачу встановлено 3 групу інвалідності з 06.11.2012 р. дитинства, захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС, строком до 01.12.2015 р. (арк. 12)
Згідно листа Донецької обласної МСЕК № 5 від 09.09.2013 р. позивач визнаний інвалідом 3 групи з дитинства за діагнозом - резидуальна (перинатальна) енцефалопатія з розсіяною неврологічною симптоматикою, синдром вегетативно-судинної дистонії, перманентно-пароксизмального перебігу з вегетативними пароксизмами переважно симпато-адреналового напрямку середньої тяжкості, середньої частоти, рідкими, середньої тяжкості, вагоінсулярного напрямку, вестибулопатією, цефалгією, вираженим антено невротичним синдромом; ВПС, пролапс мітрального клапану; бронхіальна астма, ендо-екзогенна форма, друга ступінь, персистуючий перебіг; поширений псоріаз, інфільтративно-бляшечна форма, стаціонарна. До повноважень МСЕК належить встановлення причин інвалідності. Причина інвалідності позивача - захворювання, пов'язане з наслідком аварії на ЧАЕС - встановлена згідно з висновком ДРМЕК від 02.11.2012 р. № 29319/6-11 про зв'язок захворювання з впливом аварії на ЧАЕС. (арк. 65-66).
30.11.2012 р. позивач звернувся із заявою про надання йому статусу особи, постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії і видачу посвідчення, яку подав до УПСЗН м. Харцизька.
Листами від 06.03.2013 р. за № Б-0410-35 та від 20.05.2013 р. за № Б-1182-20-1.6 відповідач відмовив у встановленні ОСОБА_2 статусу потерпілого від наслідків Чорнобильської катастрофи, оскільки відповідно до ст. 11 п.6 Закону підставою для цього є встановлення особі зв'язку інвалідності з наслідками ЧАЕС у дитячому віці, однак ОСОБА_2 у дитячому віці не було встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи. (арк. 14,34-35)
Як було встановлено судом першої інстанції при допиті свідків та не спростовано під час апеляційного розгляду, позивачу фактично з народження було видано посвідчення дитини, постраждалої він ЧАЕС, оскільки він народився від батька-чорнобильця після 1986 р. Позивач народився хворобливою дитиною, з раннього віку у нього виявлено ряд хронічних захворювань - імунодефіцит, енцефолопатія, порок серця, бронхіальна астма та ще ряд захворювань. В 3 роки дитина була визнана інвалідом з дитинства. Інвалідність в дитинстві була встановлена саме по захворюванню серця та імунної системи. Ці захворювання є пов'язаними з впливом аварії на ЧАЕС. В 2008 р. вони проходили медичне обстеження по захворювання кишечника і також було встановлено, що це захворювання пов'язано з впливом аварії на ЧАЕС.
29.11.2012 р. в день досягнення повноліття позивачу була висновком МСЕК була встановлена 3 група інвалідності по захворюванням, пов'язаним з впливом ЧАЕС, інвалідність встановлена з 06.11.2012 р., тобто з дитинства, що прямо було зазначено у висновку МСЕК. Експертним висновком з Донецька від 02.11.2012 р., також в дитячому віці, сину був встановлений зв'язок захворювань, за якими він визнаний інвалідом, з впливом аварії на ЧАЕС. Ці висновки є чинними, їх ніхто не оскаржував.
Судом першої інтонації вірно встанволено, що розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації № 930 від 21.12.2012 р. Головне управління праці та соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, що є юридичною особою і структурним підрозділом облдержадміністрації, перейменовано в Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації (арк. 47-49).
Згідно п.5 Положення про Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації №71 від 15.02.2013 р. (далі - Положення) Департамент забезпечує виконання на території області повноважень, встановлених законодавством України, зокрема, у сфері прав та реалізації соціальних гарантій, визначених для окремих категорій громадян, в т.ч. громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно п.п.34 п.7 Положення Департамент координує роботу, пов'язану з визначенням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. (арк.. 50-54).
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач, який 29.11.2012 р. досяг повноліття, в дитячому віці мав статус дитини, потерпілої від Чорнобильської катастрофи, був визнаний дитиною-інвалідом, отримував відповідну соціальну допомогу, пільги та компенсації, тому після досягнення повноліття має право відповідно до п.6 ст. 11 Закону до віднесення його до потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що зібраними у справі доказами підтверджено наявність підстав для віднесення позивача до категорії потерпілого від Чорнобильської катастрофи, оскільки 02.11.2012 р., тобто до досягнення позивачем повноліття, проведено його обстеження спеціальною медичною комісією обласного рівня - Донецькою регіональної міжвідомчої експертної комісії по установленню зв'язку захворювань, інвалідності та смерті з діянням іонізованого випромінювання та інших шкідливих наслідків аварії на ЧАЕС і цією комісією встановлено зв'язок його захворювання з наслідками аварії на ЧАЕС, що відповідає вимогам ст.12 Закону.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що як в дитячому віці, так і після досягнення повноліття, інвалідність позивачу встановлювалась за діагнозом - резидуальна (перинатальна) енцефалопатія, вроджений порок серця, пролапс мітрального клапану, бронхіальна астма (узагальнено). І саме захворювання за діагнозом - резидуальна (перинатальна) енцефалопатія, вроджений порок серця, пролапс мітрального клапану за експертним висновком ДРМЕК від 02.11.2012 р. було пов'язано з впливом аварії на ЧАЕС.
Інвалідність позивачу за захворюванням - вроджена вада товстого кишечника - доліхосигма, яке за експертним висновком від 27.08.2008 р. № 3217 визнано таким, що пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС, не встановлювалась, оскільки це захворювання не було для позивача інвалідизуючим.
Оскільки причиною інвалідності на час проведення експертизи від 27.08.2008 р. були інші захворювання, питання про зв'язок яких з наслідками аварії на ЧАЕС на той момент на ставилось, то експертна комісія і вказала про те, що інвалідність позивача не пов'язана з наслідками аварії на ЧАЕС. Суд першої інстанції вірно зазначив, що висновок № 3217 від 27.08.2008 р., на який посилається відповідач, достовірно не свідчить про відсутність зв'язку інвалідності позивача з впливом аварії на ЧАЕС.
Експертним висновком від 02.11.2012 р. встановлено зв'язок з впливом аварії на ЧАЕС. Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що відсутність у експертному висновку від 02.11.2012 р. посилання на зв'язок інвалідності позивача з наслідками аварії на ЧАЕС не впливають на правильність вирішення спору, оскільки причиною інвалідності є певне захворювання, і якщо встановлено зв'язок цього захворювання з впливом аварії на ЧАЕС, то відповідно і інвалідність за цим захворюванням пов'язана з впливом аварії на ЧАЕС, що фактично і було підтверджено висновком МСЕК від 29.11.2012р., яким позивачу встановлено 3 групу інвалідності за захворюванням, що пов'язано з впливом аварії на ЧАЕС.
Відповідно до п.1.3 Положення про систему експертизи щодо встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи 30.05.1997 № 166/129 основною метою системи експертизи є з'ясування причин та обставин виникнення захворювань та ускладнень їх перебігу та наявності можливого впливу іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС на їх розвиток та прогресування, обґрунтоване підтвердження такого зв'язку у осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Тобто, виходячи з цього, експертиза встановлює саме зв'язок захворювання, яке призвело до інвалідності, з впливом аварії на ЧАЕС.
Пунктом 10 Порядку передбачено видачу посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи. Подання інших документів, які б були підставою для видачі цього посвідчення, діючим законодавством не передбачено.
Позивачем було надано відповідачу висновок МСЕК від 29.11.2012 р., яким йому була встановлена 3 група інвалідності за захворюванням, пов'язаним з впливом аварії на ЧАЕС. Вказаний висновок є чинним і відповідачем не оскаржений.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова суду прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування чи зміни постанови не вбачається.
Повний текст ухвали складений 27 листопада 2013 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації на постанову Харцизького міського суду Донецької області від 17 жовтня 2013 року у справі № 248/6719/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Харцизького міського суду Донецької області від 17 жовтня 2013 року у справі № 248/6719/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Колегія суддів: Л.В.Ястребова
Д.В.Ляшенко
О.О.Чебанов