Постанова № 35587526, 16.07.2013, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2013
Номер справи
9101/194418/2012
Номер документу
35587526
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" липня 2013 р. справа № 1170/2а-3255/12

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Нагорної Л.М. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання: Антіпової В.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Новоукраїнської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом Фермерського господарства «Світлана» до Новоукраїнської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ФГ «Світлана» звернулось з вищевказаним позовом до суду в якому просило зобов'язати податковий орган відновити в автоматизованій системі «Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» показники податкових зобов'язань в сумі 3254524,83 грн. з податку на додану вартість задекларованих ФГ «Світлана» за лютий, березень та квітень 2012 року в розрізі контрагентів, що були відкориговані на підставі акту «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ФГ «Світлана» з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо відображення правових відносин з ОСОБА_1 за період з 01.02.2012 р. по 31.04.2012 р.

В обґрунтування позову посилається на те, що податковим органом у системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України було безпідставно відкориговані задекларовані ним податкові зобов'язання з податку на додану вартість за лютий, березень та квітень 2012 року, що, на його думку, фактично є невизнанням з боку контролюючого органу податкової звітності платника податків, при цьому при здійсненні перевірки позивача податковим органом жодного рішення прийнято не було.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2012 року позов задоволено. Зобов'язано Новоукраїнську МДПІ Кіровоградської області ДПС відновити в автоматизованій системі «Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України показники податкових зобов'язань в сумі 3254524,83 грн. з податку на додану вартість задекларованих фермерським господарством «Світлана»за лютий, березень та квітень 2012 року в розріз контрагентів, що були відкориговані на підставі акту «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фермерського господарства «Світлана»з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо відображення правових відносин з ОСОБА_1 іпн. НОМЕР_1 за період з 01.02.2012 по 31.04.2012 року»

Не погодившись з прийнятим рішенням, Новоукраїнська міжрайонна державна податкова інспекція Кіровоградської області Державної податкової служби подала апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що згідно наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки № 114 від 27.06.2012 р. посадовими особами Новоукраїнської МДПІ Кіровоградської області ДПС проведена документальна позапланова невиїзна перевірка фермерського господарства «Світлана з питань дотримання вимог податкового законодавства по відносинах з ФОП ОСОБА_1 за період з 01.02.2012 року по 31.04.2012 року.

За результатами перевірки складено акт №21/23-10/23693170 від 10.07.2012 р., в якому зафіксовано порушення ФГ «Світлана» ст.ст. 203, 207, 215, 216, 228 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р. (із змінами та доповненнями) в частині недодержання правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними. Дані наведені у декларації з податку на додану вартість (скорочена) за лютий - квітень 2012 року про обсяги придбання у ФГ «Світлана» є нікчемними по ланцюгу до «вигодонабувача». Порушення п.185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. № 2755-VI завищено суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість на загальну суму -3 254 524,83 грн.

За результатами вказаної перевірки податкові повідомлення-рішення не приймались.

Відповідно до ст. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

Органи державної податкової служби використовують у своїй діяльності автоматизовану інформаційну систему (АІС) «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України». Вказана система створена як програмний продукт для реалізації Методичних рекомендацій щодо взаємодії органів Державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з ПДВ з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів (надалі - Методичні рекомендації), які затверджені наказом ДПА України від 18.04.08 №266 «Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів».

Вказаний наказ ДПА України від 18.04.08 №266, не зареєстрований у Міністерстві юстиції України, не є нормативно-правовим актом, яким регулюються відносини у сфері справляння податків і зборів, а затверджені ним Методичні рекомендації не носять для платників податків обов'язкового характеру.

Виходячи з аналізу положення вказаних Методичних рекомендацій колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» є програмним продуктом, створеним для внутрішнього використання органами державної податкової служби для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі. Форма «Детальна інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» є оформленням результатів автоматичного співставлення платників ПДВ на центральному рівні. Як свідчить інформація управління інформатизації процесів оподаткування Новоукраїнської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби, база даних АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» знаходиться на рівні ДПА України, а Новоукраїнська МДПІ Кіровоградської області ДПС о не володіє методологією коригування показників податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість платників податків у даній базі.

Тобто Новоукраїнською МДПІ не проводилось коригування в автоматизованій системі «Деталізована інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» задекларованих ФГ «Світлана» податкових зобов'язань в сумі 3254524,83 грн. з податку на додану вартість за лютий, березень та квітень 2012 року.

Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом ДПА України від 18.07.05 №276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.05 за №843/11123 (надалі - Інструкція), встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства.

Згідно з пунктами 3.1, 3.6 Інструкції з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. Зворотний бік картки особового рахунку відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).

Пунктом 4.1 Інструкції встановлено, що нарахуванню в особових рахунках платників підлягають: податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання; відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань; непогашені суми векселя, що видається суб'єктом господарювання при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах.

Відповідно до підпунктів 4.2.1, 4.2.2 пункту 4.2 Інструкції податкові зобов'язання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, уносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри. Податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, розраховані органом державної податкової служби, обліковуються у картках особових рахунків за даними електронного реєстру податкових повідомлень у частині узгоджених сум.

Новоукраїнською МДПІ у картку особового рахунку ФГ «Світлана» з податку на додану вартість жодних коригувань на підставі акту перевірки №21/23-10/23693170 від 10.07.2012 р не проведено і жодних нарахувань податкових зобов'язань не здійснено.

Вищевикладене свідчить, що внесення або зміна інформації у базах інформаційних систем, які використовуються органами державної податкової служби, зокрема АІС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», самі по собі не зумовлюють для платника податків будь-яких юридичних наслідків у формі виникнення або зміни прав та обов'язків, оскільки внесення такої інформації не призводить до коригування (збільшення) податкових зобов'язань платника податків.

У ході розгляду справи позивачем не доведено, що оскаржувані дії відповідача в цій частині, як суб'єкта владних повноважень, призвели до настання будь-яких юридичних наслідків, мали вплив на реалізацію його (позивача) прав, свобод, інтересів та призвели до їх порушення.

З огляду на викладене постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись п.3 ч.1 ст. 198, ст.ст. 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Новоукраїнської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби - задовольнити.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2012 року - скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Фермерського господарства «Світлана» залишити без задоволення.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: Л.М. Нагорна

Суддя: С.В. Сафронова