ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" листопада 2013 р. Справа № 922/3570/13
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Сіверін В. І., суддя Терещенко О.І. , суддя Тихий П.В.
при секретарі Новіковій Ю.В.
за участю :
прокурора - Маматов М.О., посв. №019205 від 31.07.2013 року
представників сторін:
позивача - Ломака І.А., дов. б/н від 01.08.2013 року
відповідачів - 1) Мирось С.В., дов. №08-11/88/2-13 від 03.01.2013 року,2) Бацун Д.В., дов. б/н від 01.09.2013 року
третіх осіб -не з"явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу заступника прокурора Харківської області (вх. №3213 Х/1-18) та Данилівського дослідного держлісгоспу УкрНДІЛГА (вх. №3210 Х/1-18) на рішення господарського суду Харківської області від 03.10.2013 року у справі № 922/3570/13
за позовом Харківського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Данилівського дослідного держлісгоспу УкрНДІЛГА, м. Харків,
треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача- 1) Державна інспекція сільського господарства в Харківській області, м. Харків, 2) Реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції, м. Харків,
до 1) Харківської міської ради, м. Харків, 2) Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар", м. Харків,
про визнання незаконними та скасування пунктів рішення та визнання права власності
ВСТАНОВИЛА:
Харківський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері звернувся в інтересах держави в особі Данилівського дослідного держлісгоспу УкрНДІЛГА, позивача, до господарського суду Харківської області з позовом до Харківської міської ради та Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар", першого та другого відповідачів, про: 1) визнання незаконними та скасування пунктів 4, 4.1, 4.2 рішення Харківської міської ради № 226/08 від 10.09.2008 року; 2) визнання незаконним державного акту серії ЯЖ № 9806269 від 22.05.2009 року на право власності на земельну ділянку площею 8,7791 га Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар" та скасування його державної реєстрації; 3) визнання права власності на земельну ділянку площею 3,5 га за державою в особі Данилівського дослідного державного лісгоспу УкрНДІЛГА.
Рішенням господарського суду Харківської області від 03.10.2013 року у справі №922/3570 (суддя Шатерніков М.І.) у задоволенні позову відмовлено.
Стягнуто з Данилівського дослідного держлісгоспу УкрНДІЛГА на користь державного бюджету України 71114,00 грн. судового збору.
Данилівський дослідний держлісгосп УкрНДІЛГА з рішенням місцевого господарського суду не погодився, подав до Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з"ясування обставин, які мають значення для справи, просив це рішення скасувати, та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Розпорядженням голови Харківського апеляційного господарського суду від 28.10.2013 року для розгляду даної справи було сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Сіверін В.І., суддя Терещенко О.І., суддя Тихий П.В. у зв"язку із відрядженням судді Медуниці Л.М.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 28.10.2013 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя Сіверін В.І., суддя Терещенко О.І., суддя Тихий П.В.) апеляційну скаргу позивача було прийнято до провадження та призначено її до розгляду на 20.11.2013 року на 11:00 год.
Заступник прокурора Харківської області з рішенням місцевого господарського суду також не погодився, подав до Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та неповне з"ясування обставин, які мають значення для справи, просив це рішення скасувати, та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Іншою ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 28.10.2013 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя Сіверін В.І., суддя Терещенко О.І., суддя Тихий П.В.) апеляційну скаргу прокурора було прийнято до провадження та призначено її до розгляду на 20.11.2013 року на 11:00 год., а також було об"єднано апеляційну скаргу позивача і прокурора в одне апеляційне провадження.
Апеляційні скарги апелянти обгрунтовують тим, що з поданого прокурором позову та заявлених підстав позову вбачається, що прокурором була оскаржена саме та частина додатку рішення Харківської міської ради №226/08 від 10.09.2008 року, яка стосувалася другого відповідача - Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар" і виправлення прокурором допущеної описки не є новим позовом чи позовом зі зміненим предметом.
Також вказують на те, що господарський суд першої інстанції безпідставно не прийняв до уваги наявні у справі докази, у тому числі належно складені матеріали лісокористування, матеріали кадастрової зйомки спеціалізованих організацій, з яких випливає, що частина земельної ділянки загальною площею 8,7791 га у розмірі 3,5 га раніше надана у встановленому законом порядку Данилівському дослідному держлісгоспу УкрНДІЛГА в цілях постійного лісокористування, і оспорюваним рішенням безпідставно передано у власність другому відповідачу земельну ділянку, яка віднесена до земель лісогосподарського призначення та частково накладається на належну позивачу земельну ділянку.
До того ж, апелянти посилаються на те, що оспорюване рішення, яким другому відповідачу було передано у власність земельну ділянку, не містить посилання на розроблений та затверджений проект землевідведення саме Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар", як не містить висновків відповідних органів щодо надання згоди та узгоджень відносно цієїю юридичної особи.
Окрім цього зазначають, що господарським судом першої інстанції не було досліджено обставини невідповідності оспорюваного рішення Харківської міської ради приписам статей 41 та 116 Земельного кодексу України, оскільки виходячи з положень статті 41 вказаного Кодексу, при вирішенні питання щодо надання безоплатно земельної ділянки необхідно враховувати мету створення кооперативу, яка має відповідати встановленим вимогам до порядку створення такого кооперативу.
Перший відповідач - Харківська міська рада у відзиві на апеляційні скарги та його представник у судовому засіданні 20.11.2013 року проти їхніх доводів заперечує, вважає оскаржуване рішення законним та обгрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційні скарги - без задоволення.
Другий відповідач - Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар" у відзиві на апеляційні скарги та його представник у судовому засіданні 20.11.2013 року проти їхніх доводів заперечує, вважає оскаржуване рішення законним та обгрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційні скарги - без задоволення.
Третя особа - Державна інспекція сільського господарства в Харківській області у письмових поясненнях просить розглядати справи за відсутності її представника та зазначає, що рішення Харківської міської ради № 247/05 від 23.12.2005 року про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів і рішення Харківської міської ради №226/08 від 10.09.2008 року про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва об'єктів були прийняті з порушенням діючого законодавства, так як земельні ділянки Данилівського дослідного держлісгоспу УкрНДІЛГА належать до земель державної власності, тому надання їх юридичним та фізичним особам відповідно до статті 12 Земельного кодексу України до компетенції Харківської міської ради не належать. .
Третя особа - Реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції у відзиві на апеляційні скарги проти їхніх доводів заперечує, вважає оскаржуване рішення законним та обгрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційні скарги - без задоволення.
Представники третіх осіб у судове засідання не з"явились, хоча належним чином повідомлялись про дату, час та місце його проведення, про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення №6102212111308 та №6102212110476 про вручення третім особам копій ухвали, якою було призначено розгляд апеляційних скарг в даному судовому засіданні.
А тому колегія суддів розглядає апеляційні скарги за відсутності представників третіх осіб за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Крім того, в судовому засіданні 20.11.2013 року представник Данилівського дослідного держлісгоспу УкрНДІЛГА заявив письмове клопотання про залучення до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача - Харківське обласне управління лісового та мисливського господарства, посилаючись на те, що вказана особа відповідно до положень статті 57 Лісового кодексу України, Положення про обласні управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 21.03.2012 року №134, здійснює державний контроль за додержанням норм, правил та інших нормативно-правових актів з ведення лісового господарства, реалізує державну політику в галузі лісового та мисливського господарства.
Прокурор у судовому засіданні 20.11.2013 року вказане клопотання підтримав.
Представники першого та другого відповідачів у судовому засіданні 20.11.2013 року проти задоволення зазначеного клопотання заперечували та зазначили, що рішення у даній справі не може вплинути на права або обов"язки Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства.
Колегія суддів, розглянувши вказане клопотання, дійшла висновку про відмову в його задоволенні, оскільки заявником не доведено з урахування вимог статті 27 ГПК України, яким чином рішення у даній справі може вплинути на права або обов"язки Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо однієї із сторін.
Заслухавши усні пояснення представників сторін та прокурора, ознайомившись з доводами апеляційних скарг, дослідивши обставини і матеріали справи, в тому числі наявні у ній докази, відповідність викладених в рішенні висновків цим обставинам і доказам, а також перевіривши додержання та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають, а рішення господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, виходячи з наступного.
Як свідчать матеріали справи та було вірно встановлено місцевим господарським судом, рішенням Харківської міської ради № 23/05 від 22.02.2005 року було надано дозвіл Приватному підприємству "Союзбуддизайн плюс" на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтованою площею 8,83 га по вул. Лозовеньківській у м. Харкові (в районі вул. Архітекторів) для будівництва та подальшої експлуатації житлового мікрорайону з об'єктами соціального, торговельного, спортивного та комунального призначення.
Рішенням Харківської міської ради № 247/05 від 23.12.2005 року було переведено земельну ділянку по вул. Лозовеньківській (в районі вул. Архітекторів) у м. Харкові загальною площею 8,7791 га із земель сільськогосподарського призначення до земель житлової та громадської забудови та затверджено проект відведення земельної ділянки та надано її у користування Приватному підприємству "Союзбуддизайн плюс".
На підставі вказаного рішення від 23.12.2005 року між Харківською міською радою, орендодавцем, та Приватним підприємством "Союзбуддизайн плюс" було укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в державному реєстрі земель під № 140667100072 від 11.04.2006 року.
Відповідно до містобудівельного обґрунтування, яке передувало зазначеним вище рішенням, зазначено, що в зоні спірної земельної ділянки існує полоса зелених насаджень, яка підлягає максимальному збереженню і включенню в композиційне рішення мікрорайону.
У подальшому, 10.09.2008 було прийняте рішення Харківської міської ради № 226/08, яким припинено право користування вказаною земельною ділянкою та надано її у приватну власність Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар" в межах договору оренди землі від 11 квітня 2006 року № 140667100072, для зміни функціонального призначення об'єкту під будівництво житлової забудови по вул. Лозовенківській м. Харкова та подальшої експлуатації об'єкту.
На підставі вказаного рішення Харківської міської ради № 226/08 від 10.09.2008 року другим відповідачем - Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар" було отримано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 8,7791 га серія ЯЖ № 9806269 від 22.05.2009 року.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, прокурор в обгрунтування позову посилається на порушення Харківською міською радою вимог ст.ст. 18-20, 116 та 149 Земельного кодексу України при прийнятті рішення про передачу другому відповідачу - Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар" земельної ділянки площею 8,7791 га по вул. Лозовеньківській (в районі вул. Архітекторів) для зміни функціонального призначення об'єкту під будівництво житлової забудови та подальшої експлуатації об'єкту, вилучення вказаної земельної ділянки з постійного користування Данилівського дослідного держлісгоспу УкрНДІЛГА.
Такі дії відповідачів, на думку прокурора, свідчить про порушення прав держави та охоронюваних законом інтересів Данилівського дослідного держлісгоспу УкрНДІЛГА є підставою для їх захисту у судовому порядку шляхом визнання незаконним та скасування п. 4, 4.1, 4.2 рішення Харківської міської ради № 226/08 від 10.09.2008 р.; визнання незаконним державного акту серія ЯЖ № 9806269 від 22.05.2009 р. на право власності на земельну ділянку площею 8,7791 га Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар" та скасування його державної реєстрації; а також визнання права власності на земельну ділянку площею 3,5 га за державою в особі Данилівського дослідного державного лісгоспу УкрНДІЛГА.
Відповідно до статті 1 Земельного кодексу України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності, право власності на землю - це право володіти, користуватися, розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного кодексу України.
Згідно з вимогами частини 2 статті 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з частиною 1, 3 статті 124 Земельного кодексу України (в редакції 2005 року) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Частиною 6 статті 123 Земельного кодексу України (в редакції 2005 року) передбачено, що проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
На підставі пункту 84 Додатку 1 до рішення Харківської міської ради від 22.02.2005 року № 23/05 Приватному підприємству "Созбуддизайн Плюс" було надано згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки площею, орієнтовно, 8,83 га по вул. Лозовеньківській (в районі вул. Архітекторів) для будівництва та подальшої експлуатації житлового мікрорайону з об'єктами соціального, торговельного, спортивного та комунального значення.
На підставі вищезазначеного рішення Харківської міської ради від 22.02.2005 року № 23/05 Комунальне підприємство "Міськпроект" (Ліцензія Держкомзему України № 117642) було розроблено проект відведення земельної ділянки Приватному підприємству"Союзбуддизайн Плюс" для будівництва та експлуатації житлового мікрорайону з об'єктами соціального, торговельного, спортивного та комунального призначення по вул. Лозовеньківській (в районі вул. Архітекторів).
Відповідно до пояснювальної записки до вказаного проекту відведення земельної ділянки - земельна ділянка надається за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка фактично в 90-х роках надавалася громадянам міста як тимчасові наділи для городництва без оформлення правових документів.
Згідно з висновком Державного підприємства "Харківського науково-дослідного та проектного інституту землеустрою" земельна ділянка по вул. Лозовеньківській (в районі вул. Архітекторів) визначена як рілля, що не відноситься до особливо цінних продуктивних земель.
Відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі (УКЦВЗ) земельна ділянка віднесена до земель житлової та громадської забудови. Код цільового використання - 1.13.3.
Проект відведення Приватному підприємству "Союзбуддизайн Плюс" вказаної земельної ділянки було погоджено з: Управлінням культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації (висновок № 08-20/5174 від 20.12.2005 року); Харківським міським управлінням земельних ресурсів (висновок № 3802/05 від 23.12.2005 року); Харківською обласною санітарно-епідеміологічною станцією (висновок № 378 від 22.12.2005 року); Державним управлінням екології та природних ресурсів в Харківській області (висновок № 11-20-4297 від 22.12.2005 року); Управлінням містобудування та архітектури Харківської міської ради (висновок № 14261 від 22.12.2005 року); Харківським обласним головним управлінням земельних ресурсів (позитивний висновок державної землевпорядної експертизи № 4276 від 22.12.2005 року).
Відповідно до Архітектурного завдання на розробку містобудівного обґрунтування розташування об'єкту, затвердженого 27.12.2004 року головним архітектором м. Харкова земельна ділянка вільна від забудови, деякий час використовувалась під городи. Згідно генплану міста, затвердженому у 2004 році, вказаний район передбачений під житлову забудову з об'єктами соціального, побутового, торговельного та спортивного призначення.
27.01.2005 року головним архітектором міста було затверджено комплексний висновок Приватного підприємства "Союзбуддизайн Плюс" по розташуванню житлового мікрорайону з об'єктами соціального, торговельного, спортивного та комунального призначення, відповідно до якого зазначена земельна ділянка може бути використана за вказаними цілями.
На підставі розробленого та погодженого у встановленому Законом порядку проекту відведення земельної ділянки, рішенням Харківської міської ради від 23.12.2005 року № 247/05 (пункти 227, 227.1, 227.2 Додатку №1) було переведено земельну ділянку загальною площею 8,7791 га по вул. Лозовенківській (в районі вул. Архітекторів) з земель сільськогосподарського призначення до земель житлової та громадської забудови, Приватному підприємству "Союзбуддизайн Плюс" надано в оренду вказану земельну ділянку для будівництва житлового мікрорайону з об'єктами соціального, торговельного, спортивного та комунального призначення до 01.12.2010 року (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та подальшої експлуатації до 01.12.2055 року.
11.04.2006 року між Харківською міської радою, орендодавцем, та Приватним підприємством "Союзбуддизайн Плюс", орендарем, на підставі вказаного рішення Харківської міської ради від 23.12.2005 року № 247/05, було укладено договір оренди землі загальною площею 8,7791 га по вул. Лозовенківській (в районі вул. Архітекторів), який 11.04.2006 року було зареєстровано у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах" за № 140667100072.
Статтею 123 Земельного кодексу України (в редакції 2008 року) передбачено, що надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
На підставі розробленої та погодженої у встановленому Законом порядку технічної документації із землеустрою, рішенням Харківської міської ради від 10.09.2008 року № 226/08 (пункт 4 Додатку 1) - було припинено право користування Приватного підприємства "Союзбуддизайн Плюс" земельною ділянкою загальною площею 8,7791 га по вул. Лозовеньківській (в районі вул. Архітекторів м. Харкова). Цим же рішенням вказана земельна ділянка була надана Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар" у приватну власність для зміни функціонального призначення об'єкту під будівництво житлової забудови по вул. Лозовеньківській (, в районі вул. Архітекторів м. Харкова) та подальшої експлуатації об'єкту.
На підставі вказаного рішення Харківської міської ради від 10.09.2008 року № 226/08 Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар" було отримано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 806269 від 22.05.2009 року.
Враховуючи вище викладене, приймаючи до уваги, що отриманню Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар" права власності на земельну ділянку площею 8,7791 га передувала процедура розробки проекту відводу земельної ділянки, отримання встановлених законодавством погоджень та висновків, колегія суддів погоджується із висновком місцевого господарського суду, що Харківською міською радою рішення про передачу Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар" у власність спірної земельної ділянки загальною площею 8,7791 га для зміни функціонального призначення об'єкту під будівництво житлової забудови по вул. Лозовеньківській в районі вул. Архітекторів у м. Харкові та подальшої експлуатації об'єкту прийнято у відповідності до вимог ст.ст. 116, 118, 123, 124 Земельного кодексу України.
Статтею 55 Земельного кодексу України передбачено, що до земель лісогосподарського значення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
Частиною 2 вказаної статті зазначено, що до земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Лісового кодексу України віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.
У 2002 році набрав чинності новий Земельний кодекс України, відповідно до якого, а саме згідно з вимогами статті 125, 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, і також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, які оформлюються відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Статтею 17 Лісового кодексу України встановлено, що ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Відповідно до статті 57 Земельного кодексу України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.
Таким чином, враховуючи приписи статті 17 Лісового кодексу України, ст.ст. 56, 57, 125, 126 Земельного кодексу України право користування земельною ділянкою лісогосподарського призначення може бути підтверджено відповідними рішеннями органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання у постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним або комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створені спеціальні підрозділи для ведення лісового господарства та державною реєстрацією цих прав, оформленого у відповідності до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Однак, прокурором та Данилівським дослідним держлісгоспом УкрНДІЛГА не надано ані місцевому господарському суду, ані суду апеляційної інстанції належних доказів, які б підтверджували, що оспорювана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та що органом виконавчої влади або органу місцевого самоврядування приймалось рішення про надання Жовтневому держлісгоспу об'єднання "Харківліс" або Данилівському дослідному держлісгоспу УкрНДІЛГА оспорюваної земельної ділянки.
Пункт 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України встановлює, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Частиною 1 ст. 47 Лісового кодексу України передбачено, що лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства.
Відповідно до Інструкції з проведення лісовпорядкування в єдиному державному лісовому фонді СРСР, яка чинна згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень Лісового кодексу України, проект організації та розвитку лісового господарства є основним нормативно-технічним документом лісовпорядкування.
До планово-картографічних матеріалів відносяться лісовпорядні планшети, виготовлення та розмноження яких регламентується Інструкцією про порядок виготовлення та розмноження лісових карт, Держлісгоспом СРСР 11.12.1986 року, згідно з вимогами якої складені оригінали планшетів, які мають межі з іншими користувачами, завіряються в органах землекористування того району, де проводяться лісовпорядні роботи.
Згідно пункту 3.6.2.2 Інструкції з лісовпорядкування - лісовпорядна організація зобов'язана отримати в районних (обласних) органах землеустрою викопіювання меж, встановлених землеустроєм по землекористувачам, суміжним з територією впорядкованого об'єкту. Відповідно до вказаної Інструкції межі земельних ділянок лісового фонду, що підлягають лісовпорядкуванню, визначаються на основі планів внутрішньогосподарського землевпорядкування і наносяться на їхні копії, які засвідчуються землевпорядною службою району.
Пункт 2.3.3 Інструкції визначає, що до лісовпорядної документації відносяться також документи, які засвідчують перевірку і узгодження з органами землеустрою за наявними матеріалами і в натурі меж підприємства, розв'язання всіх спірних питань із суміжними землекористувачами; перелік урядових рішень про передачу і прийомку земель, здійснених після попереднього землеустрою; оригінали документів на землі, передані в довгострокове користування.
Стаття 48 Лісового кодексу України встановлює вимоги до змісту та форми матеріалів лісовпорядкування.
За частиною 4 статті 48 Лісового кодексу України матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
Проте, у матеріалах справи відсутні належними чином оформлені планово- картографічні матеріали лісовпорядкування, які підтверджували б доводи заявлених позовних вимог щодо приналежності спірної земельної ділянки до земель лісового фонду та право позивача на її постійне користування.
При цьому , в матеріалах справи міститься ксерокопія викопіювання з проекту організації і розвитку лісового господарства Данилівського дослідного Держлісгоспу від 2007 року, на якій спірна земельна ділянка визначена як землі Дзержинського району м. Харкова.
Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення.
Згідно з вимогами статті 21 Закону України "Про інформацію", рішення Харківської міської ради та її органів розміщуються на офіційному сайті Харківської міської ради (www.kharkov.ua), публікуються в газеті (мовою оригіналу) "Харьковские известия", Бюлетенях міської ради.
Відповідно до статті 3 Регламенту Харківської міської ради, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 31.05.2006р. № 17/06 (зі змінами від 25.04.2007 р. № 113), що кореспондується зі ст. З Регламенту Харківської міської ради від 22.12.10 р. № 17/10 (зі змінами від 22.02.2012 р. № 609/12) сесії міської ради, засідання постійних комісій, тимчасових контрольних комісій, робочих груп проводяться гласно, крім випадків передбачених чинним законодавством.
Відкритість засідань міської ради забезпечується шляхом доступу на них представників засобів масової інформації, у яких кожен громадянин України має можливість ознайомитися з питаннями, що розглядаються міською радою, та з прийнятими нею рішеннями. Гласність засідань міської ради забезпечується шляхом її трансляції по телебаченню і радіо, обов'язкової публікації рішень міської ради, в тому числі прийнятих на закритих засіданнях (при закритому розгляді окремих питань порядку денного), в офіційному друкованому виданні Харківської міської ради газеті "Харьковские известия" або в іншому друкованому засобі масової інформації, визначеному відповідним рішенням міської ради, та розміщення на офіційному сайті Харківської міської ради в мережі Інтернет.
За таких умов, оспорюване рішення Харківської міської ради було опубліковано та є таким, що доведено до відома зацікавлених осіб та позивачу було відомо про обставини, які він пов"язує із порушенням свого права, ще з 2009 року.
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновком місцевого господарського суду про відсутність достатніх правових підстав для задоволення позову.
Апелянти апеляційні скарги обгрунтовують тим, що з поданого прокурором позову та заявлених підстав вбачається, що прокурором до господарського суду Харківської області була оскаржена саме та частина додатку рішення Харківської міської ради №226/08 від 10.09.2008 року, яка стосувалася другого відповідача Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар" і виправлення допущеної описки не є новим позовом чи позовом зі зміненим предметом.
Однак, колегія суддів вважає такі посилання безпідставними, так як згідно з абзацами 1, 3 пункту 3.12 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зміна позивачем підстав або предмету позову можлива лише до початку розгляду судом справи по суті. При цьому, предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача.
А тому, вимога у клопотанні про виправлення описки у позовній заяві, яка полягає у визнанні незаконним та скасуванні іншої частини оспорюваного рішення органу місцевого самоврядування, ніж та, яка вказувалась у позовній заяві, є зміною предмету позову, що після початку розгляду справи не допускається.
Також апелянти вказують на те, що господарський суд першої інстанції безпідставно не прийняв до уваги наявні у справі докази, у тому числі належно складені матеріали лісокористування, матеріали кадастрової зйомки спеціалізованих організацій, з яких випливає, що частина земельної ділянки загальною площею 8,7791 га у розмірі 3,5 га раніше надана у встановленому законом порядку Данилівському дослідному держлісгоспу УкрНДІЛГА в цілях постійного лісокористування, і оспорюваним рішенням Виконавчому комітету Харківської міської ради безпідставно передано у власність другому відповідачу земельну ділянку, яка віднесена до земель лісогосподарського призначення та частково накладається на належну позивачу земельну ділянку.
До того ж, як вказують папелянти , оспорюване рішення Харківської міської ради №226/08 від 10.09.2008 р., яким Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар" було передано у власність земельну ділянку, не містить посилання на розроблений та затверджений проект землевідведення саме Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар", як не містить і висновків відповідних органів щодо надання згоди та узгоджень відносно цієїю юридичної особи.
Однак, факту прийняття рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування та факту існування державного акту на право постійного користування земельною ділянкою про надання Данилівському дослідному держлісгоспу УкрНДІЛГА в порядку статті 57 Земельного кодексу України в постійне користування спірної земельної ділянки апелянтами не доведено, що свідчить про відсутність у Данилівського дослідного держлісгоспу УкрНДІЛГА правовстановлюючих документів на цю землю.
До того ж, апелянтами не надано планово-картографічної документації (лісовпорядних планшетів), які б підтверджували з урухаванням положень пункту 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України статті 48 Земельного кодексу України, Інструкції про порядок виготовлення та розмноження лісових карт, затвердженої Держлісгоспом СРСР 11.12.1986 року (яка діяла на час розроблення проекту організації і розвитку лісового господарства Данилівського дослідного держлісгоспу УкрНДІЛГА) право Державного підприємства «Данилівський дослідний державний лісгосп УкрНДІЛГА» на спірну земельну ділянку станом на день виділення земельної ділянки Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар". А надані цією юридичною особою проект організації та розвитку лісового господарства та план лісонасаджень лісництва за 1980, 2006 роки не затверджені належним чином, а саме -не затверджені згідно з вимогами частини 4 статті 48 Лісового кодексу України Державним комітетом лісового господарства України або Харківським обласним управлінням лісового господарства України, не є належними доказами.
Окрім цього апелянти зазначають, що господарським судом першої інстанції не було досліджено обставини невідповідності оспорюваного рішення Харківської міської ради приписам статей 41 та 116 Земельного кодексу України стосовно мети створення кооперативу.
Однак, колегія суддів вважає такі посилання необгрунтованими, оскільки апелянти не довели факту невідповідності мети створення Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Вправний господар" - забезпечення житлом членів кооперативу (пункт 3 статуту кооперативу) цільовому призначенню спірної земельної ділянки.
До того ж, статті 41, 116 Земельного кодексу України, які регулюють правовий режим земельних ділянок житлово-будівельних (житлових) і гаражно-будівельних кооперативів та підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності, не містять вимог стосовно мети створення юридичної особи при наданні їй земельної ділянки у власність або користування.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що місцевий господарський суд, приймаючи оскаржуване рішення, повністю дослідив обставини, які мають значення для справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування або зміни вказаного рішення відсутні.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 33, 43, 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційні скарги залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 03.10.2013 року у справі №922/3570 залишити без змін.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 25.11.2013 року.
Головуючий суддя Сіверін В. І.
Суддя Терещенко О.І.
Суддя Тихий П.В.