u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
| 24 квітня 2009 р. Справа № 2-а-705/09/2170 Кат. 2.11.4
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Бездрабка О.І., при секретарі - Луговій Т.П., за участю: представника позивача - Савченка Ю.П., представника відповідача - Горбунової К.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання нечинним рішення,
встановив:
Державне підприємство Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" (позивач) звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у м.Херсоні (відповідач), в якому просить визнати нечинним рішення відповідача про нарахування пені за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб у сумі 19167,48 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем було проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства, за результатами якої складено акт, згідно якого підприємству за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб нараховано пеню у сумі 19167,48 грн. Не погоджуючись з таким рішенням, підприємство подало заперечення, а після отримання податкової вимоги № 1/1783 від 02 жовтня 2008 року - скаргу, яку рішенням ДПІ у м.Херсоні задоволено, першу податкову вимогу скасовано. Однак на особистому рахунку платників податків залишився борг у сумі 19167,48 грн. по податку з доходів фізичних осіб. У судовому засіданні представник позивача змінив позовні вимоги, просив суд визнати бездіяльність ДПІ у м.Херсоні щодо невиключення з обліку на особистому рахунку підприємства податку з доходів фізичних осіб (пені) у сумі 19167,48 грн. та зобов"язати ДПІ у м.Херсоні виключити вказану суму з обліку на особистому рахунку платника податків, вказавши, що пеня нараховується за несплату узгодженої суми податку, а оскільки розрахунок форми № 1ДФ, який подається підприємством, не є податковою декларацією в розумінні Закону № 2181-ІІІ, а тому не свідчить про узгодженість суми заборгованості з доходів фізичних осіб. Представник відповідача заперечував проти задоволення позову з підстав, вказаних у запереченнях, вважаючи, що пеня за актом перевірки у сумі 19167,48 грн. за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб здійснено відповідно до чинного законодавства. Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного. Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у м.Херсоні була проведена планова виїзна перевірка Державного підприємства Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2005 р. по 31.03.2008 р., у тому числі з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб. За результатами перевірки складено акт № 2417/23-5/14309617 від 18.08.2008 р., відповідно до якого встановлено несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб за 2005-2008 рр. на суму 516802,84 грн., нараховано пеню у сумі 19167,48 грн. Для забезпечення стягнення нарахованої за наслідками перевірки пені відповідачем на адресу позивача було направлено першу податкову вимогу від 02.10.2008 р. № 1/1763, якою позивача зобов"язано сплатити узгоджене податкове зобов"язання з податку з доходів фізичних осіб, а саме пеню у сумі 19167,48 грн., нараховану за актом від 18.08.2008 р. ДП ЦКБ "Ізумруд" 23.10.2008 р. на адресу ДПІ у м.Херсоні направлено скаргу про перегляд податкової вимоги від 02.10.2008 р. № 1/1763 з метою її скасування та відкликання. Своїм рішенням від 10.11.2008 р. № 25064/10/25-013 відповідачем скарга позивача задоволена, скасовано першу податкову вимогу від 02.10.2008 р. № 1/1783. Однак нарахована пеня за наслідками перевірки від 18.08.2008 р. у сумі 19167,48 грн. обліковується на особовому рахунку позивача з податку з доходів фізичних осіб. Суд вважає, що рішення відповідача по нарахуванню пені у сумі 19167,48 грн. не грунтується на вимогах діючого законодавства. Так, відповідно до Закону України № 889-ІV податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов"язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону. Податковим агентом, зокрема, є фізична особа, що є суб"єктом підприємницької діяльності чи здійснює незалежну професійну діяльність, яка використовує найману працю інших фізичних осіб, щодо виплати заробітної плати (інших виплат та винагород) також іншими фізичними особами. За вказаним Законом № 889-ІV податок, утриманий податковим агентом підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподаткованого доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Відповідно до матеріалів перевірки від 18.08.2008 року позивач як податковий агент протягом 2005-2008 років несвоєчасно перераховував до бюджету утриманий податок з доходів найманих працівників. На думку ДПА України у Херсонській області за вказане порушення ст.16 Закону України № 2181-ІІІ передбачена відповідальність у вигляді нарахування пені за несвоєчасну сплату даного податку. Нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов"язання, визначеного Законом № 2181-ІІІ та закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату сум податкового боргу. При вирішенні цього питання суд виходить з того, що порядок нарахування пені та своєчасної сплати платежів до бюджету передбачений ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ. Відповідно до вказаної статті Закону нарахування пені передбачено у разі несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов"язання. За змістом Закону податкове зобов"язання - зобов"язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Положеннями ст.5 Закону України № 2181-ІІІ передбачено, що податкове зобов"язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Податкове зобов"язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків апеляційного узгодження цих зобов"язань. Податкова декларація, розрахунок-документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов"язкового платежу) (п.1.11 ст.1 вищевказаного Закону). Діючим законодавством передбачено надання податковим агентом довідки ф № 1ДФ, у якій зазначаються відомості про виплати доходів фізичним особам, про утриманий та перерахований податок з доходів фізичних осіб. Однак довідка ф № 1ДФ не є декларацією (розрахунком) у розумінні Закону № 2181-ІІІ. Таким чином, стосовно податку з доходів фізичних осіб найманих працівників у податкового агента відсутній обов"язок надавати до податкового органу декларації або інший розрахунок, за яким буде розраховано суми податку та встановлені строки сплати платежу до бюджету. Податковий орган також не є відповідальним за нарахування та сплату податку з доходів найманих працівників. Тому на момент проведення перевірки від 18.08.2008 р. обов"язок позивача як податкового агента сплатити до бюджету утриманий податок з фізичних осіб не мав статусу податкового боргу, так як відповідно до п.1.3 ст.1 Закону № 2181-ІІІ податковий борг (недоїмка) - податкове зобов"язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов"язання. Оскільки вищевказане податкове зобов"язання не набуло статусу податкового боргу, заходи, передбачені ст.ст.3, 6, 7, 8, 16 Закону № 2181-ІІІ не застосовуються. При цьому суд бере до уваги те, що самим відповідачем у рішенні від 10.11.2008 р. № 25064/10/25-013 про результати розгляду первинної скарги позивача зазначається про те, що зазначене податкове зобов"язання не набуло статусу податкового боргу, у зв"язку з чим пеня не застосовується. На підставі саме цього було задоволено скаргу ДП ЦКБ "Ізумруд" та скасовано першу податкову вимогу ДПІ у м.Херсоні від 02.10.2008 р. № 1/1783. При таких обставинах суд вважає, що позовні вимоги ДП ЦКБ "Ізумруд" є обгрунтованими та підлягають задоволенню. Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив :
Позов задовольнити. Визнати бездіяльність Державної податкової інспекції у м.Херсоні щодо невиключення з обліку на особистому рахунку платника податку - Державного підприємства Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" суми пені у розмірі 19167,48 грн., нарахованої за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб, протиправною. Зобов"язати Державну податкову інспекцію у м.Херсоні виключити з обліку на особистому рахунку платника податку - Державного підприємства Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" суму пені у розмірі 19167,48 грн., нараховану за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" (73019, м.Херсон, Карантинний острів, ЄДРПОУ 14309617) судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її складання у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. З повним текстом постанови сторони можуть ознайомитися через 5 днів.
Повний текст постанови виготовлений і підписаний 29 квітня 2009 року.
Суддя О.І.Бездрабко