РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" листопада 2013 р. Справа № 902/882/13
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий суддя Павлюк І. Ю.
суддя Миханюк М.В. ,
суддя Сініцина Л.М.
при секретарі Ільчук Н.О.
за участю представників сторін:
від позивача: Романчук І.І. - представник за довіреністю від 15.02.2013р.
від відповідачів:
- ГУДЗА у Вінницькій області: не з'явився
- Калинівської РДА: Трохименко М.В. - представник за довіреністю від 20.08.2013р. №01-19-2808
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Діброва і К", с.Мізяків, Калинівського району Вінницької області
на рішення господарського суду Вінницької області
від 24.09.13 р. у справі № 902/882/13 (суддя Матвійчук В.В.)
за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Діброва і К", с.Мізяків, Калинівського району Вінницької області
до Головного управління державного земельного Агентства у Вінницькій області, м.Вінниця, Калинівської районної державної адміністрації, м.Калинівка, Вінницької області
про визнання договору оренди землі поновленим
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Вінницької області від 24.09.2013р. у справі №902/882/13 в позові Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" до Головного управління державного земельного Агентства у Вінницькій області, Калинівської районної державної адміністрації про визнання договору оренди землі поновленим відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржене рішення скасувати та прийняти нове, яким визнати договір оренди земельної ділянки (загальною площею 366,9523га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Мізяківської сільської ради Калиновського району Вінницької області за межами населеного пункту) від 26.11.2007р. укладеного між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" та Калинівською районною державною адміністрацією Вінницької області №040784800002 (зареєстрованого в Калинівському районному відділі Вінницької філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 20.12.2007р.), поновленим на той самий термін та на тих же умовах, які передбачені цим договором.
Мотивуючи апеляційну скаргу, позивач зазначає, зокрема, наступне:
- вважає, що рішення місцевого господарського суду прийняте з порушенням норм чинного законодавства;
- відповідно до ст.33 Закону України "Про оренду землі", у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором;
- листом Державного агентства земельних ресурсів України від 14.09.2012р. №14896/17/6-12 "Про надання роз'яснення" роз'яснено, що договір оренди земельної ділянки підлягає поновленню (укладання додаткової угоди) без прийняття відповідного рішення органами місцевого самоврядування при умові, якщо орендар земельної ділянки у строк, який встановлено договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі, звернувся із клопотанням до орендодавця про поновлення договору оренди землі орендаря з проектом додаткової угоди;
- керуючись ч.1 ст.33 Закону України "Про оренду землі" та п.8 договору оренди землі від 26.11.2007р. укладеного між СТОВ "Діброва і К" та Калинівською районною державною адміністрацією, 08.10.2012р., 16.11.2012р., 14.12.2012р. СТОВ "Діброва і К" звернулося до Калинівської районної державної адміністрації з листами-повідомленнями №102, №143 від 13.12.2012р. про поновлення договору оренди від 26.11.2007р. на новий строк, однак жодних заперечень, відповідей або повідомлень щодо поновлення договору оренди землі Калинівською районною державною адміністрацією на адресу СТОВ "Діброва і К" направлено не було, так само жодних доказів проти поновлення договору у строк визначений законом відповідачами не надано;
- 22.01.2013р. (після закінчення встановленого законодавством строку для розгляду клопотань, щодо пролонгації договорів оренди землі) Калинівською районною державною адміністрацією було надіслано на адресу СТОВ "Діброва і К" лист, яким повідомлено, що з 01.01.2013р. вступив в дію Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012р. №5245-VI, згідно якого змінилися повноваження районних державних адміністрацій щодо розпорядження землями державної власності, в тому числі і надання земель у користування. Враховуючи те, що на сьогоднішній день на державному рівні чітко не визначений механізм передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення у користування, райдержадміністрація не має можливості пролонгувати договір оренди землі;
- також зазначає, що незважаючи на те, що угода про поновлення договору землі не підписана, СТОВ "Діброва і К" по сьогоднішній час користується землею, що була передана підприємству відповідно до договору оренди землі від 26.11.2007р..
Відповідно до розпорядження голови Рівненського апеляційного господарського суду від 25.11.2013р. у справі №902/882/13, у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Савченка Г.І., визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Павлюк І. Ю., суддя Миханюк М.В. , суддя Сініцина Л.М..
Головне управління державного земельного Агентства у Вінницькій області не скористалося правом подачі письмового відзиву на апеляційну скаргу, що, у відповідності до ч.2 ст.96 ГПК України, не перешкоджає перегляду рішення місцевого господарського суду.
Представник Головного управління державного земельного Агентства у Вінницькій області в судове засідання не з'явився, про причину неявки суд не повідомив.
Калинівська районна державна адміністрація у письмовому відзиві від 01.11.2013р. та її представник в судовому засіданні 26.11.2013р. заперечили проти доводів та вимог апеляційної скарги, вважають рішення господарського суду Вінницької області від 24.09.2013р. у справі №902/882/13 законним та обґрунтованим, а тому просять залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Представник позивача (апелянта) в судовому засіданні 26.11.2013р. апеляційну скаргу підтримав, просить оскаржене рішення скасувати та прийняти нове, яким визнати договір оренди земельної ділянки (загальною площею 366,9523га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Мізяківської сільської ради Калиновського району Вінницької області за межами населеного пункту) від 26.11.2007р. укладеного між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" та Калинівською районною державною адміністрацією Вінницької області №040784800002 (зареєстрованого в Калинівському районному відділі Вінницької філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 20.12.2007р.), поновленим на той самий термін та на тих же умовах, які передбачені цим договором.
Враховуючи приписи ст.101 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції та той факт, що неявка в засідання суду представника відповідача Головного управління державного земельного Агентства у Вінницькій області, належним чином та відповідно до законодавства повідомленого про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого судового акту, судова колегія розглянула апеляційну скаргу за відсутності представника останнього.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача - Калинівської районної державної адміністрації, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 26.11.2007р. між Калинівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" (орендар) укладено договір оренди землі (далі - договір), відповідно до п.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Мізяківської сільської ради за межами населеного пункту без права передачі в суборенду (а.с.12-14).
Відповідно до п.2 договору, в оренду передаються земельні ділянки загальною площею 366,9523 га в тому числі: землі запасу площею 275,5 га, з них ріллі - 29,8 га, сіножаті - 201,9 га, пасовища - 43,8 га, резервного фонду - 54,4123 га ріллі; землі історико-культурного призначення - 37,04 га ріллі.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3089814,91грн. (п.5 договору).
Згідно п.8 договору, договір укладено на п'ять років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за тридцять днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Пунктом 9 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі в розмірі 1,5 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 46347,22грн. в рік (126,30грн. за 1 га землі).
Пункт 11 договору зазначає, що орендна плата вноситься у такі строки: до 30 числа кожного місяця.
Пунктом 15 договору передбачено, що земельна ділянка передається в оренду для товарного сільськогосподарського виробництва.
Цільове призначення земельної ділянки землі сільськогосподарського призначення. Згідно з УКЦВЗ - 2.1 (п.16 договору).
Відповідно до п.п.18, 20 договору, передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі розпорядження голови РДА від 25.10.2007р. №480, а передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання -передачі.
В силу п.37 договору, дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи - орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 38 договору встановлено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (а.с.44 договору).
Договір оренди землі від 26.11.2007р. зареєстровано в Калинівському районному відділі Вінницької філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 20.12.2007р. за №040784800002.
Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку державної власності станом на 08.11.2007р. розмір орендної плати становить 46347,22грн. (а.с.15).
На виконання умов договору оренди землі від 26.11.2007р. за актом прийому-передачі земельної ділянки від 26.11.2007р. орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду терміном на п'ять років земельні ділянки загальною площею 366,9523га на території Мізяківської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.48).
Розпорядженням голови Калинівської районної державної адміністрації від 17.09.2012р. №403 надано дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки загальною площею 366,9523га в тому числі: землі запасу площею 275,5га, з них ріллі - 29,8га, сіножаті - 201,9га, пасовища - 43,8га, резервного фонду - 54,4123га ріллі; землі історико-культурного призначення - 37,04 га ріллі, які розташовані на території Мізяківської сільської ради за межами населеного пункту с.Мізяків (а.с.134).
08.10.2012р. СТОВ "Діброва і К", керуючись п.8 договору оренди, звернулось до Калинівської районної державної адміністрації з листом-повідомленням №102 про поновлення договору оренди від 26.11.2007р. на новий строк у зв'язку із закінченням строку його дії (а.с.16).
Також, до листа - повідомлення від 08.10.2012р. №102 СТОВ "Діброва і К" додано проект додаткової угоди про поновлення терміну дії договору оренди земельної ділянки від 26.11.2007р. та внесення змін до нього (а.с.17-18).
Однак, відповіді на лист-повідомлення від 08.10.2012р. №102 Калинівською районною державною адміністрацією не надано.
В подальшому 16.11.2012р. СТОВ "Діброва і К" повторно направив на адресу Калинівської районної державної адміністрації лист №122 (а.с.19), яким позивач повторно повідомив Калинівську районну державну адміністрацію про свій намір пролонгувати договір оренди землі від 23.11.2007р., до якого додано проект додаткової угоди про поновлення договору оренди землі від 23.11.2007р., проте, відповіді на даний лист позивачем не отримано.
14.12.2012р. СТОВ "Діброва і К" втретє звернувся до Калинівської районної державної адміністрації з листом від 13.12.2012р. №143 про поновлення договору оренди землі, до якого додано проект додаткової угоди про поновлення договору оренди землі від 23.11.2007р. (а.с.20).
22.01.2013р. Калинівською районною адміністрацією на адресу СТОВ "Діброва і К" надіслано лист, яким останнього повідомлено, що з 01.01.2013р. вступив в дію Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012р. №5245-VІ. Згідно положень зазначеного Закону змінилися повноваження районних державних адміністрацій щодо розпорядження землями державної власності, в тому числі і надання земель у користування. Враховуючи те, що на сьогоднішній день на державному рівні чітко не визначений механізм передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення у користування райдержадміністрація не має можливості пролонгувати договір оренди землі (а.с.21).
11.02.2013р позивач звернувся до Калинівського відділення Головного управління державного земельного Агентства у Вінницькій області з клопотанням №15 про пролонгацію договору оренди від 26.11.2007р. № 040784800002 на новий строк (а.с.22).
Відділ Держземагенства у Калинівському районі Вінницької області листом від 25.02.2013р. №01-05-08/224 повідомив СТОВ "Діброва і К", що підписання угоди про поновлення договору оренди землі відноситься до компетенції Калинівської районної державної адміністрації (а.с.23).
15.03.2013р. Державним агентством земельних ресурсів України листом №4429/17/10-13 роз'яснено СТОВ "Діброва і К", що укладення угоди про поновлення договору оренди землі відноситься до компетенції Головного управління Держземагенства у Вінницькій області (а.с.24).
11.03.2013р. позивач звернувся до Головного управління Держземагенства у Вінницькій області з заявою (клопотанням) №22 з додатками про укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди землі (а.с.28).
22.03.2013р. Головне управління Держземагенства у Вінницькій області листом №03-55/1614 повідомило СТОВ "Діброва і К", що пропущений строк укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди землі з посиланням на ч. 8 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", відповідно до якої додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку (а.с.25).
03.04.2013р. позивач звернувся до Головного управління Держземагенства у Вінницькій області з листом №41 з додатками про укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди землі (а.с.29-30).
Головним управлінням Держземагентства у Вінницькій області, з метою з'ясування виконання СТОВ "Діброва і К" істотних умов договору та дотримання ст.33 Закону України "Про оренду землі", направлено лист від 21.05.2013р. №03-55/2961 до Калинівської районної державної адміністрації з проханням надати інформацію стосовно строку дії договору оренди, наявність нормативної грошової оцінки, повноти та своєчасності сплати орендної плати, використання земельної ділянки за цільовим призначенням, тощо (а.с.71).
Листом від 01.06.2013р. №01-11-1760 Калинівська районна державна адміністрація повідомила Головне управління Держземагентства у Вінницькій області, що орендарем не виконувався обов'язок стосовно своєчасності сплати орендної плати згідно договору оренди землі від 26.22.2007р. тощо (а.с.72, 128).
28.05.2013р. СТОВ "Діброва і К" звернулось до Головного управління Держземагентства у Вінницькій області з клопотаннями від 24.05.2013р. про поновлення договору оренди землі від 26.11.2007р. № 040784800002 (а.с.77-81, 122-126).
Листом від 05.06.2013р. №03-55/3446 Головне управління Держземагентства у Вінницькій області повідомило СТОВ "Діброва і К", що за інформацією Калинівської райдержадміністрації від 01.06.2013р. №01-11-1760 в зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди та невикористанням господарством земельних ділянок, райдержадміністрацією були надані дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтованою загальною площею 107га для створення фермерських господарств. Зазначені розпорядження були прийняті 26.12.2012р. №№611, 613, 615. Крім того, Головне управління Держземагентства у Вінницькій області не може надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 366,95га зазначених у клопотанні, так як це призведе до ситуації, коли двома особами оформлюється право на одну земельну ділянку. Також зазначено, що Головним управлінням Держземагентства у Вінницькій області можливе прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду СТОВ "Діброва і К" (поновлення договору оренди землі) на земельні ділянки орієнтованою площею 260га, у разі надання господарством відповідного клопотання. Надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на площу 366,95 можливо за умови скасування або визнання недійсними зазначених вище розпоряджень Калинівської райдержадміністрації (а.с.76, 127).
За вказаних обставин, 14.06.2013р. Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" звернулося до господарського суду Вінницької області з позовом до Головного управління державного земельного Агентства у Вінницькій області про визнання договору оренди земельної ділянки (загальною площею 366,9523га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Мізяківської сільської ради Калиновського району Вінницької області за межами населеного пункту) від 26.11.2007р. укладеного між сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" та Калинівською районною державною адміністрацією Вінницької області № 040784800002 (зареєстрованого в Калинівському районному відділі Вінницької філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 20.12.2007р.), поновленим на той самий термін та на тих же умовах, які передбачені цим договором. (а.с.3-6).
Позовні вимоги СТОВ "Діброва і К" вмотивовано тим, 26.11.2007р. між позивачем та Калинівською районною державною адміністрацією укладено договір оренди землі №040784800002 (зареєстровано в Калинівському районному відділі Вінницької філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 20.12.2007р.), відповідно до п.1 та п.2 якого в користування СТОВ "Діброва і К" передано земельні ділянки загальною площею 366,9523га для ведення товарного сільськогосподарського призначення, які знаходяться на території Мізяківської сільської ради за межами населеного пункту без права передачі в суборенду.
Вказаний договір укладено на п'ять років. Після закінчення строку договору позивач неодноразово звертався до орендодавця з листами про його поновлення на новий строк, однак відповіді не отримав. Лише, в січні 2013р. від орендодавця надійшов лист в якому останній повідомив, що з 01.01.2013р. вступив в дію Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012р.. Згідно положень вищезгаданого Закону змінилися повноваження районних державних адміністрацій щодо розпорядження землями державної власності, в тому числі і надання земель у користування. Враховуючи те, що на сьогоднішній день на державному рівні чітко не визначений механізм передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення у користування райдержадміністрація не має можливості пролонгувати договір оренди землі.
В подальшому позивач звертався до Калинівського відділення Головного управління державного земельного Агентства у Вінницькій області та Головного управління Держземагенства у Вінницькій області з листами про укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди землі. Проте, вказані дії не призвели до позитивних результатів.
Ухвалою місцевого господарського суду від 22.08.2013р. залучено до участі у справі іншого відповідача - Калинівську районну державну адміністрацію.
У письмовому відзиві на позовну заяву від 08.07.2013р. №06-09/4319 відповідач - Головне управління державного земельного Агентства у Вінницькій області зазначило, що наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.01.2013р. №40, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.02.2013р. за №260/22792, внесено зміни до Положення про Головне управління Держземагентства в області, яким передбачено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області. Частиною 4 ст.4 Закону України "Про оренду землі" (зі змінами) визначено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування. Тому, Головне управління Держземагентства у Вінницькій області виступає орендодавцем земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення (а.с.68-70).
Як вже зазначалося, рішенням господарського суду Вінницької області від 24.09.2013р. у позові відмовлено (а.с.154-160).
Колегія суддів апеляційного господарського суду не погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
За ст.2 Земельного кодексу України, земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб'єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами - землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні паї (частки).
Відповідно до ч.1 ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно ст.3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Частиною 1 ст.116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
В силу ст.93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Стаття 2 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Припис ст.13 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" зазначено, що до істотних умов договору оренди землі віднесено, зокрема, строк дії договору оренди.
Частиною 3 ст.640 Цивільного кодексу України передбачено, що договір, який підлягає державній реєстрації, є укладеним з моменту його державної реєстрації.
Згідно ст.18 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
У відповідності до ст.631 ЦК України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.
Стаття 31 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що договір оренди землі припиняється, зокрема, у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Судом встановлено, що державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки, укладеного на 5 років, проведено 20.12.2007р., відповідно, строк дії договору від 26.11.2007р. №040784800002. закінчився 20.12.2012р..
Як свідчать матеріали справи, до закінчення строку договору Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Діброва і К", у передбаченому п.8 договору порядку, неодноразово зверталося до Калинівської районної державної адміністрації з листами від 08.10.2012р. №102, від 16.11.2012р. №122 та від 13.12.2012р. №143, в яких просило продовжити термін дії договору оренди землі від 26.11.2007р.(а.с.16-20).
Відповідно до ст.33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, яка діяла станом на грудень 2012р.), по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
- власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
- уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.
Пунктом 2.17 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (з подальшими змінами та доповненнями) роз'яснено, що у вирішенні спорів, пов'язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, судам слід враховувати положення статті 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", який набрав чинності з 12.03.2011р.).
Частиною шостою зазначеної статті передбачено, що договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою і за відсутності протягом місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі.
Відтак господарським судам у вирішенні відповідних спорів необхідно з'ясовувати, зокрема, чи повідомляв орендар орендодавця у встановленому порядку про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк та чи заперечував орендодавець у строк, визначений законом, проти поновлення договору.
Разом з тим судам слід враховувати, що до спірних правовідносин має застосовуватися саме та редакція закону, яка була чинною на дату, з якої виникло переважне право на поновлення договору оренди земельної ділянки. При цьому, якщо відповідні правовідносини виникли між сторонами до внесення змін Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (набрав чинності з 12.03.2011р.) до статті 33 Закону України "Про оренду землі", судам слід брати до уваги, що попередня редакція зазначеної статті Закону України "Про оренду землі" не передбачала автоматичного поновлення договорів оренди землі. Реалізація переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності пов'язувалася з наявністю відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
До закінчення 20.12.2012р. строку договору, так і протягом місяця після його закінчення (з 20.12.2012р. по 20.01.2013р.), жодної відповіді в письмовій формі або відповідного рішення про відмову в поновленні договору оренди землі від 26.11.2007р. Калинівською районною державною адміністрацією (стороною за договором) позивачу надіслано не було.
Зазначене свідчить про зволікання орендодавця в укладенні додаткової угоди про поновлення терміну дії договору оренди землі від 26.11.2007р. (державна реєстрація від 20.12.2007р. №040784800002) та внесення змін до нього.
Матеріалами справи стверджується, що сплата орендарем орендної плати згідно договору оренди землі від 26.11.2007р. виконувалась, оскільки, згідно довідки про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов'язкових платежів), що контролюється Калиновським відділенням Козятинської об'єднаної Державної податкової інспекції Вінницької області від 23.01.2013р. №144/10/19, станом на 01.01.2013р. СТОВ "Діброва і К" не має заборгованості із сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) згідно карток особових рахунків платника (а.с.27).
Судом встановлено, що позивач після закінчення 20.12.2012р. строку договору оренди землі продовжує нею користуватися, сплачуючи передбачену договором орендну плату, оскільки відповідно до наданих позивачем довідок Козятинської об'єднаної Державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби від 28.05.2013р. №1274/10/13, від 05.09.2013р. №1921, станом на 28.05.2013р. та станом на 05.09.2013р. по даних картки особового рахунку по орендній платі за землю заборгованості не рахується (а.с.26, 151).
Також, судом не береться до уваги посилання Калинівської районної державної адміністрації у листі від 22.01.2013р. №01-22-231 про те, що з 01.01.2013р. вступив в дію Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012р. №5245-VІ. Калинівська районна державна адміністрація зазначає, що згідно положень зазначеного Закону змінилися повноваження районних державних адміністрацій щодо розпорядження землями державної власності, в тому числі і надання земель у користування. Враховуючи те, що на сьогоднішній день на державному рівні чітко не визначений механізм передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення у користування райдержадміністрація не має можливості пролонгувати договір оренди землі. При цьому колегія суддів зазначає, що до набрання 01.01.2013р. дії зазначеного вище закону Калинівська районна державна адміністрації мала повноваження (до 20.12.2013р. - дата закінчення строку дії договору оренди землі від 26.11.2007р.) на прийняття рішення про заперечення або надання згоди на поновлення договору оренди землі.
Крім того, Калинівською районною державною адміністрацією не спростовано факту не отримання надісланих на її адресу листів від 08.10.2012р. №102, від 16.11.2012р. №122, в яких Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" просило продовжити термін дії договору оренди землі від 26.11.2007р. зареєстрованого в Калинівському районному відділі Вінницької філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 20.12.2007р. за №040784800002.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що договір оренди землі від 26.11.2007р. зареєстрований в Калинівському районному відділі Вінницької філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 20.12.2007р. за №040784800002 є поновленим на той же строк, починаючи з 20.12.2012р. на тих самих умовах, що були передбачені договором, тобто до 20.12.2017р..
У даному випадку, в силу положень ч.ч.6-8 ст.33 Закону України "Про оренду землі", укладення додаткової угоди про поновлення Договору оренди землі здійснюється уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
На підставі викладеного, суд вважає, що позовна вимога позивача про визнання договору оренди земельної ділянки (загальною площею 366,9523га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Мізяківської сільської ради Калиновського району Вінницької області за межами населеного пункту) від 26.11.2007р. укладеного між сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" та Калинівською районною державною адміністрацією Вінницької області №040784800002 (зареєстрованого в Калинівському районному відділі Вінницької філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 20.12.2007р.), поновленим на той самий термін та на тих же умовах, які передбачені договором від 26.11.2007р. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
У відповідності до ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно вимог ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
За змістом ст.36 ГПК України, письмовими доказами є документи i матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору; письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії.
При цьому, згідно ст.34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Вінницької області від 24.09.2013р. у справі №902/882/13 слід скасувати та прийняти нове рішення - про задоволення позову.
Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору слід покласти на Калинівську районну державну адміністрацію, оскільки остання спонукала Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" звернутись з позовом до суду за захистом своїх прав.
Керуючись ст.ст. 101, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Діброва і К", с.Мізяків, Калинівського району Вінницької області задовольнити.
2. Рішення господарського суду Вінницької області від 24.09.2013р у справі №902/882/13 скасувати. Прийняти нове рішення:
"Позов задоволити.
Визнати поновленим договір оренди землі від 26.11.2007р. зареєстрований в Калинівському районному відділі Вінницької філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" 20.12.2007р. за №040784800002. (загальною площею 366,9523га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Мізяківської сільської ради Калиновського району Вінницької області за межами населеного пункту), який укладений між Калинівською районною державною адміністрацією (22400, Вінницька область, м.Калинівка, пл.Леніна, 1, ідентифікаційний код 04051170) та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" (22437, Вінницька область, Калиновський район, с.Мізяків, ідентифікаційний код 31348645), на тих самих умовах, строком на 5 (пять) років (з 20.12.2012 року по 20.12.2017 року).".
3. Стягнути з Калинівської районної державної адміністрації (22400, Вінницька область, м.Калинівка, пл.Леніна, 1, ідентифікаційний код 04051170) на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Діброва і К" (22437, Вінницька область, Калиновський район, с.Мізяків, ідентифікаційний код 31348645) витрати зі сплати судового збору в сумі 1147грн. 00коп. та 573 грн. 50 коп. витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
4. Видачу наказу на виконання даної постанови доручити господарському суду Вінницької області.
5. Справу №902/882/13 повернути до господарського суду Вінницької області.
Головуючий суддя Павлюк І. Ю.
Суддя Миханюк М.В.
Суддя Сініцина Л.М.
Віддрук. прим.:
1 - до справи,
2 - позивачу (22437, вул.Пугачова,1, с.Мізяків, Калинівський район, Вінницька область),
3,4 - відповідачам:
- Головне управління державного земельного Агентства у Вінницькій області (21027,
м.Вінниця, вул.Келецька,63),
- Калинівська районна державна адміністрація (22400, пл.Леніна, 1, м.Калинівка, Вінницька область).