Справа № 107/20014/13а
Провадження №2а/107/317/13
Керченський міський суд
Автономної Республіки Крим
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2013 року м. Керч
Керченський міський суд АР Крим в складі :
головуючого судді - Біленко Л.В.
при секретарі Волкової М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Керчі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради про зобовязання провести перерахунок та виплатити недоплачену суму ,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом , мотивуючи вимоги тим, що він є учасником бойових дій в Демократичній Республіці Афганістан та має право на отримання одноразової грошової допомоги до 9 травня в розмірі пяти мінімальних пенсій за віком у відповідності до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» , але відповідач таку допомогу виплатив йому в розмірі 745,00 грн., що є порушенням прав позивача, передбачених наведеним Законом та Конституцією України. Просить зобовязати відповідача провести перерахунок та виплатити недосплачену суму у розмірі 3725,00 грн.
В судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення по суті вимог.
Представник відповідача до судового засідання не зявився, надав письмові заперечення на позов, просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі та справу розглянути у відсутності представника відповідача. (а.с.7-8). Заперечення відповідача зводяться до того, що п.4 Заключних положень Закону України «Про державний бюджет України на 2013р.» встановлено, що в тому числі норма ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються в порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України , виходячи з фактичних ресурсів державного бюджету та бюджету Пенсійного Фонду України, а Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013р. № 149 така щорічна грошова допомога до 9 травня визначена в розмірі 745,00 грн., які й були виплачені позивачеві.
Вислухавши пояснення позивача, беручі до уваги письмові заперечення відповідача, дослідивши обставини по справі, надавши доказам правової оцінки, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач має право на пільги , встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій , що підтверджується Посвідченням № 522237. (а.с.2).
З письмових доказів по справі убачається, що в 2013р. позивачеві виплачено разову щорічну грошову допомогу як учаснику бойових дій , передбачену ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» в розмірі 745,00 грн. , про що зокрема зазначено позивачем в позові та він не заперечував проти цього факту в судовому засіданні.
В вересні 2013 р. позивач звертався до відповідача з приводу недосплаченого розміру грошової допомоги , 12.09.2013р. начальник Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради надіслав позивачеві відповідь , в якій з посиланням на положення Закону «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» , Закону України «Про державний бюджет України на 2013р.» та Постанову Кабінету Міністрів України від 13.03.2013р. № 149, розяснено, що розмір такої допомоги в 2013р. визначений саме в сумі 745,00 грн., які були йому сплачені своєчасно. (а.с.3).
Не погодившись з позицією відповідача , позивач 16.10.2013р. звернувся до суду з адміністративним позовом, який суд вирішує, керуючись наступним.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова
грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених Законом про Державний бюджет України. Згідно з ч.1 ст. 17-1. цього Закону щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або установи банку.
Відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» у 2013 році норми і положення статей 12,13,14,15,16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України за 2013 рік.
Пунктом 2 частини 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013р. № 149 встановлено, що у 2013р. виплата разової грошової допомоги учасникам бойових дій , передбаченої в тому числі Законом України «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту», проводиться до 5 травня Міністерством соціальної політики шляхом спрямування коштів Міністерству соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій для їх перерахування через поштові відділення звязку або банки на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання) у розмірі 745,00 грн.
На теперішній час вказана Постанова Кабінету Міністрів України та наведені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» не скасовані та неконституційними не визнавались.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 визначено, що додержання конституційних принципів соціальної і правової держави, верховенства права обумовлює здійснення законодавчого регулювання суспільних відносин на засадах справедливості та розмірності з урахуванням обов'язку держави забезпечувати гідні умови життя кожному громадянину України.
Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з ч.1 ст. 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений.
Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011р. № 20-рп/2011 у цій справі має преюдиціальне значення для судів при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень вищезазначеного закону. Згідно з ч.3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.
Оцінивши обставини, встановлені судових розглядом, на підставі наведених правових норм, приймаючи до уваги, що позивачеві в 2013р виплата разової щорічної грошової допомоги до 5 травня була здійснена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року за №149, з дотриманням вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Закону України «Про державний бюджет України на 2013р.» , суд доходить висновку, що відповідачем розмір грошової допомоги визначений правильно , відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України. При таких обставинах правових підстав для задоволення позову суд не знаходить, тому відмовляє в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 7-12, 69-72, 76-79, 86, 89-94, 99, 159-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради про зобовязання провести перерахунок та виплатити недоплачену суму , залишити без задоволення.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Керченський міський суд протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови суду, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови
Суддя