Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2013 р. Справа № 805/6882/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені у пунктах 1-4 листа-вимоги від 14.03.2013 року № 05-04-08-15/2709, -
В С Т А Н О В И В:
Державна фінансова інспекція в Донецькій області (далі - ДФІ в Донецькій області, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації Департамент охорони здоров'я, відповідач) про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені у пунктах 1-4 листа-вимоги від 14.03.2013 року № 05-04-08-15/2709.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведеної з 17.12.2012 року по 01.02.2013 року планової документальної ревізії фінансово-господарської діяльності встановлено про факт вчинення відповідачем фінансових порушень на загальну суму 6005,55 тис. грн., що визначені у пунктах 1-4 листа-вимоги від 08.02.2013 року № 05.04-17/004. Відповідачем не усунено ці порушення, а тому позивач просить у судовому порядку зобов'язати відповідача виконати не вчинені дії за пунктами 1-4 листа-вимоги від 14.03.2013 року № 05-04-08-15/2709.
Представник позивача Дмитроняк А.С. (довіреність від 27.08.2013 року № б/н) надала до суду клопотання, у якому зазначила, що ДФІ в Донецькій області позовні вимоги підтримує в повному обсязі, а також просить суд здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідачем позовні вимоги не визнані, оскільки дії Головного управління охорони здоров'я при здійсненні своєї діяльності не суперечать чинному законодавству, а тому відсутні законні підстави для зобов'язання відповідача виконувати спірну вимогу позивача. Таким чином, відповідач просить відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.
Представник відповідача Стельмашонок В.Г. (довіреність від 01.06.2013 року № б/н) надала до суду клопотання, в якому проти позовних вимог заперечує, просила розгляд даної справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Згідно Виписки серії ААВ № 831879 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Департамент охорони здоров'я є юридичною особою, ідентифікаційний код - 02012556, місцезнаходження - 83015, м. Донецьк, бул. Пушкіна, буд. 34 (а.с. 193)
Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ серії АА № 843040 організаційно-правова форма Департаменту охорони здоров'я - орган державної влади, вид діяльності за КВЕД-2010 (класифікація видів економічної діяльності) - 84.11 Державне управління загального характеру (а.с. 194).
Департамент охорони здоров'я здійснює свою діяльність на підставі Положення (в новій редакції), затвердженого Розпорядженням Голови Донецької обласної державної адміністрації 15.02.2013 року № 72 (а.с. 197-207, 208).
З наявних у справі письмових доказів судом встановлено, що в період з 17.12.2012 року по 01.02.2013 року (зупинено з 02.01.2013 року по 04.01.2013 року) ДФІ в Донецькій області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності в Головному управлінні охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації (правонаступником якого з 15.02.2013 року є - Департамент охорони здоров'я) за період з 01.01.2010 року по 31.12.2012 року, про що складений акт від 08.02.2013 року № 05.04-17/004 (надалі - акт ревізії від 08.02.2013 року).
Проведеною ревізією встановлено наступні порушення:
- статті 13 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 року № 2542-ІІІ, п. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 року № 2269-ХІІ, п.2, п. 11 «Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна загальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, які знаходяться під керуванням обласної ради», затвердженої рішенням Донецької облради від 09.09.2003 року № 4/10-266, внаслідок надання в безплатне користування приміщень під розміщення клінічних кафедр Донецького національного медичного університету 12 клінічними лікувально-профілактичними закладами обласного підпорядкування втрачено власних надходжень - орендної плати у загальній сумі 24,82 тис. грн. (з яких недоотримано надходжень обласним бюджетом в сумі 12,41 тис. грн.);
- пунктів 7, 9 статті 22 Бюджетного кодексу України в частині недостатнього здійснення Головним управлінням охорони здоров'я контролю за ефективним використанням бюджетних коштів розпорядниками коштів нижчого рівня, ч. 28 ст. 116 Бюджетного кодексу України в частині здійснення видатків обласного бюджету на оплату комунальних послуг сторонніх юридичних осіб та п. 1, п. 20, п. 29 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 28.02.2002 року № 228 12 клінічним лікувально-профілактичними закладами обласного підпорядкування проведено покриття витрат з оплати комунальних послуг іншої юридичної особи - Донецького національного медичного університету у загальній сумі 5724,73 тис. грн.;
- пункту 2 Наказу Міністерства охорони здоров'я № 33 від 23.02.2000 року « Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я» - в комунальній лікувально-профілактичній установі «Донецький обласний госпіталь для ветеранів війни м. Мар'їнка» згідно відомості заміни необґрунтовано введено 0,5 ставки фармацевта замість передбаченої 0,5 ставки техніка інтенсивної терапії, що призвело до зайвого виділення бюджетних коштів розпорядником вищого рівня (Головним управлінням охорони здоров'я) розпоряднику нижчого рівня (комунальної лікувально-профілактичній установи «Донецький обласний госпіталь для ветеранів війни м. Мар'їнка») на загальну суму 35,64 тис. грн.;
- пунктів 19, 23, 43 49 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228, пункту 5.8 «Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення», затверджених спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства праці і соціальної політики від 05.10.2005 року № 308/519, пункту 4 статті 51, статті 56 Бюджетного кодексу України - в Комунальній установі охорони здоров'я «Волноваська станція переливання крові» за період з 01.01.20110 року по 31.12.2012 року проведено покриття витрат спеціального фонду за рахунок коштів загального фонду в загальній сумі 68,3 тис. грн.;
- пунктів 20, 23, 49 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228, пункту 5.8 «Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення», затверджених спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства праці і соціальної політики від 05.10.2005 року № 308/519 в Комунальній установі «Станція переливання крові м. Макіївка» за період з 01.01.2010 року по 31.12.2012 року проведено покриття витрат спеціального фонду за рахунок коштів загального фонду в загальній сумі 152,06 тис. грн.
За результатами наведених порушень в акті ревізії від 08.02.2013 року, ДФІ в Донецькій області прийнято Вимогу від 14.03.2013 року № 05-04-08-15/2709 (а.с. 143-145), в якій Головне управління охорони здоров'я зобов'язано:
1) відобразити дебіторську заборгованість в обліку установ за розташування кафедр Донецького національного медичного університету у сумі 24,82 тис. грн. та укласти договори оренди приміщень з 12 клінічними лікувально-профілактичними закладами обласного підпорядкування.
2) відобразити дебіторську заборгованість в обліку 12 клінічних лікувально-профілактичних закладів обласного підпорядкування перед Донецьким національним медичним університетом щодо витрат обласного бюджету на оплату комунальних послуг. Провести претензійну-позовну роботу з Донецьким національним медичним університетом щодо відшкодування коштів.
В іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставному покритті за рахунок бюджетних коштів витрат Донецького національного університету, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
3) Стягнути з осіб, винних у зайвому виділенню бюджетних коштів, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України, зайво заплановані та профінансовані по КФК 080201 «Спеціалізовані лікарні та інші спеціалізовані заклади» по КЕКВ 1111 - 26,14 тис. грн., КЕКВ 1120 - 9,5 тис. грн.
4) Перерахувати зі спеціального рахунку Комунальної установи «Станція переливання крові м. Макіївка» кошти в загальній сумі 152,06 тис. грн., Комунальної установи охорони здоров'я «Волноваська станція переливання крові» кошти в загальній сумі 68,3 тис. грн. в доход обласного бюджету.
Судом встановлено, що Департаментом охорони здоров'я оскаржено у судовому порядку лист-вимогу ДФІ в Донецькій області від 14.03.2013 року № 05-04-08-15/2709.
При цьому, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2013 року по справі № 805/8405/13-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.10.2013 року, повністю задоволено позовні вимоги Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування вимоги від 14.03.2013 року № 05-04-08-15/2709.
Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про протиправність спірної вимоги, тобто Департаментом охорони здоров'я не було порушено вимоги чинного законодавства під час виконання своєї діяльності як органу державного управління загального характеру.
За нормами ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України (ст. 255 КАСУ).
Як слідує з наявних у справі матеріалів рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 805/8405/13-а, набрало законної сили.
Згідно з ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на наведене, зазначене рішення суду згідно приписів ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України має преюдиційне значення у даній адміністративній справі, а отже дії відповідача щодо обґрунтованого та правомірного здійснення своїх управлінських функцій по спірним відносинам є встановленим юридичним фактом.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги ДФІ в Донецькій області про зобов'язання Департаменту охорони здоров'я виконати не вчинені дії, зазначені у пунктах 1-4 листа-вимоги від 14.03.2013 року № 05-04-08-15/2709 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивач не надав суду докази, які б спростували доводи відповідача, а отже позов задоволенню не підлягає.
Оскільки у матеріалах справи відсутні документальні докази судових витрат відповідача, суд їх не компенсує.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені позову Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені у пунктах 1-4 листа-вимоги від 14.03.2013 року № 05-04-08-15/2709 - відмовити повністю.
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 19 листопада 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.