Постанова № 35486597, 18.09.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.09.2013
Номер справи
826/3453/13-а
Номер документу
35486597
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 вересня 2013 року 13:13 № 826/3453/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., при секретарі судового засідання Федоровій О.В. за участю представників: позивача - Чорногорця Є.А., Гайдукова В.О., Потопальської Т.В., Жменяк Ю.Ю. відповідача - Баранецької Н.Л., Процай І.А., Туман Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справуза позовомДержавного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом"доМіжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 26 грудня 2012 року № 0001224110, - На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 18 вересня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (далі - ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 26 грудня 2012 року № 0001224110.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем протиправно, та підлягає скасуванню, оскільки відповідно до абз. 3 п. 15 підрозділу 4 Розділу ХХ "Перехідних положень" ПК України (в редакції, діючій на момент застосування пільги) було передбачено що до 2020 року звільняється від оподаткування прибуток підприємств, отриманий ними від діяльності з одночасного вироблення електричної і теплової енергії та/або виробництва теплової енергії з використанням біологічних видів палива.

При цьому, на підтвердження факту, що позивач є одночасно виробником електричної і теплової енергії, останній посилався на постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України про затвердження тарифу на виробництво теплової енергії, виробленої на атомних станціях від 30.12.2009 року № 1573, від 20.01.2011 року № 33 із змінами, внесеними постановами від 22.02.2011 року № 257, від 21.10.2011 року № 2022, від 23.12.2011 року № 94, від 23.02.2012 року № 124.

Окрім цього, позивач зазначає, що посилання відповідача в акті перевірки на необхідність отримання ліцензії на провадження діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях і когенераційних установах та установах з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, яка видається Національною комісією регулювання електроенергетики України є необґрунтованим, оскільки чинним законодавством України не визначено органу, який уповноважений на видачу ліцензії на виробництво теплової енергії на атомних електростанціях.

А тому, на думку позивача, враховуючи те, що питання видачі ліцензії на виробництво теплової енергії атомними електростанціями не визначено на законодавчому рівні, позбавлення ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" податкової пільги на цій підставі є необґрунтованими.

В судових засіданнях представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представники відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечували.

В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилається на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі та у відповідності до норм податкового законодавства, оскільки позивач відповідно до наявної в нього Ліцензії є виробником лише електричної енергії, втім не є виробником теплової енергії.

А тому, підстави для застосування пільги передбаченої абз. 3 п. 15 підрозділу 4 Розділу ХХ "Перехідних положень" ПК України у ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" немає.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (код ЄДРПОУ 24584661) відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 № 007230 та Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АВ № 167209 від 14 березня 2013 року зареєстроване Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 20 грудня 1996 року (номер запису в ЄДР 1 074 120 0000 000221). Місцезнаходження ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом": 01032, м. Київ, вул. Вєтрова, 3.

ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" узято на облік в органах державної податкової служби 26 грудня 1996 року за № 36307 та станом на час проведення перевірки перебуває на обліку Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників згідно довідки про взяття на облік платника податків від 31 серпня 2012 року № 86/18-321.

До видів діяльності ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" за КВЕД відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 29 серпня 2012 року серії АБ № 514959 відносяться: 35.11 Виробництво електроенергії, 60.10 Діяльність у сфері телевізійного мовлення, 60.20 Діяльність у сфері телевізійного мовлення, 35.12. Передача електроенергії, 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря, 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

Міжрегіональним головним управлінням Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників на підставі направлень від 27 вересня 2012 року № 401, № 402, № 403, № 404, № 405, № 406, № 408, № 410, №411, № 412, № 413, № 414, № 415, № 416, № 417, № 418, № 419, № 420, № 421, від 04 жовтня 2012 року № 455 на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2, п. 75.1 ст. 75, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України та на підставі наказу від 17 вересня 2012 року № 528 та направлення від 17 вересня 2012 року № 9553/10/41-156 проведено планову виїзну перевірку ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (код ЄДРПОУ 24584661) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010 року по 30.06.2012 року, за результатами якої складено акт від 12 грудня 2012 року № 1412/41-140/24584661.

В ході перевірки податковим органом встановлено порушення ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", зокрема, вимог п. 5.1, пп. 5.2.1, пп. 5.2.2, 5.2.10 п. 5.2, пп. 5.3.2, пп. 5.3.9 п. 5.3, п. 5.9 ст.5, пп. 7.3.2, пп. 7.3.3 п. 7.3, пп. 8.6.1 п. 8.6, пп. 8.7.1 п. 8.7 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94-ВР від 28.12.1994 р. в редакції Закону України № 283/97-ВР від 22.05.1997, зі змінами та доповненнями, п. 44.1 ст. 44, пп. 138.1.1 п. 138.1, п. 138.2, п. 138.3, п. 138.6, пп. 138.8.1, пп.138.8.5 п.138.8, пп.138.10.1, пп.138.1;0.2, пп.138.10.6 п.138.10 ст.138, пп.139.1.5, пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139, п. 144.1, п. 144.2, ст. 144, п. 146.6, п. 146.11, п. 146.12 ст. 146, п. 148.5 ст. 148, абз. 2 п. 15 підрозділу 4 Розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI із змінами та доповненнями, що призвело до заниження податку на прибуток підприємств на 1 658 107 057, 00 грн., в тому числі:

- за 4 квартал 2010 р. в сумі 118 970 925, 00 грн.;

- за 2 квартал 2011 р. в сумі 196 471 238, 00 грн.,

- за 2-3 квартали 2011 р. в сумі 412 448 061, 00 грн.,

- за 2-4 квартали 2011 р. в сумі 1 009 411 592, 00грн;

- за 1 квартал 2012 р. в сумі 426 321 840, 00грн.;

- за півріччя 2012 р. в сумі 529 724 540, 00 грн.

та до завищення податку на прибуток підприємств на 79 988 430, 00грн. за 1 квартал 2011 року.

27 грудня 2012 року Міжрегіональним головним управлінням Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001224110, яким згідно з пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до п. 123. 1 ст. 123 Податкового кодексу України за порушення , вимог п. 5.1, пп. 5.2.1, пп. 5.2.2, 5.2.10 п. 5.2, пп. 5.3.2, пп. 5.3.9 п. 5.3, п. 5.9 ст.5, пп. 7.3.2, пп. 7.3.3 п. 7.3, пп. 8.6.1 п. 8.6, пп. 8.7.1 п. 8.7 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94-ВР від 28.12.1994 р. в редакції Закону України № 283/97-ВР від 22.05.1997, зі змінами та доповненнями, п. 44.1 ст. 44, пп. 138.1.1 п. 138.1, п. 138.2, п. 138.3, п. 138.6, пп. 138.8.1, пп.138.8.5 п.138.8, пп.138.10.1, пп.138.10.2, пп.138.10.6 п.138.10 ст.138, пп.139.1.5, пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139, п. 144.1, п. 144.2, ст. 144, п. 146.6, п. 146.11, п. 146.12 ст. 146, п. 148.5 ст. 148, абз. 2 п. 15 підрозділу 4 Розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 1 537 705 659, 00 грн., в тому числі 1 269 078 315, 00 грн. - основний платіж, 268 627 344, 00 грн. - штрафні (фінансові) санкції (штрафи).

Незгода з вказаним податковим повідомленням-рішенням відповідача обумовила звернення позивача до суду з адміністративним позовом.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва не погоджується з доводами ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", виходячи з наступного.

Згідно з ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 134.1 ст. 34 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податку на прибуток є:

- прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135 - 137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138 - 143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу;

- дохід (прибуток) нерезидента, що підлягає оподаткуванню згідно зі статтею 160 цього Кодексу, з джерелом походження з України.

Підпунктом 135.5.4 п. 135.5 ст. 135 Податкового кодексу встановлено, що до складу інших доходів включається вартість товарів, робіт, послуг, безоплатно отриманих платником податку у звітному періоді, визначена на рівні не нижче за звичайну ціну, а також суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, безнадійної кредиторської заборгованості, крім випадків, коли операції з надання/отримання безповоротної фінансової допомоги проводяться між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи.

Згідно ст. 151 Податкового кодексу України основна ставка податку становить 16 відсотків. Положення зазначеного пункту застосовуються з урахуванням пункту 10 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу.

Відповідно до п. 152.1 ст. 152 Податкового кодексу України податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу, від податкової бази, визначеної згідно зі статтею 149 цього Кодексу. Податок, отриманий від діяльності, яка підлягає патентуванню відповідно до розділу XII цього Кодексу, підлягає сплаті до бюджету в сумі, яка визначена відповідно до цього розділу, і зменшена на вартість придбаних торгових патентів на право провадження такого виду діяльності.

Доходи і витрати нараховуються з моменту їх виникнення згідно з правилами, встановленими цим розділом, незалежно від дати надходження або сплати коштів, якщо інше не встановлено цим розділом (п. 152.3 ст. 152 Податкового кодексу України).

Пунктом 152.4 ст. 152 Податкового кодексу України передбачено, що порядок нарахування податку в разі наявності відокремлених підрозділів у складі платника податку - юридичної особи.

Платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього розділу та зменшений на суму податку, сплаченого за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Сума податку на прибуток відокремлених підрозділів за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунково виходячи із загальної суми податку, нарахованого платником податку, розподіленого пропорційно питомій вазі суми витрат відокремлених підрозділів такого платника податку в загальній сумі витрат цього платника податку.

Вибір порядку сплати податку на прибуток, визначеного цим підпунктом, здійснюється платником податку самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляються контролюючі органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філій (відокремлених підрозділів).

Зміна порядку сплати податку протягом звітного року не дозволяється. При цьому відокремлені підрозділи подають контролюючому органу за своїм місцезнаходженням розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку, форма якого встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, виходячи з положень цього пункту. Рішення про сплату консолідованого податку поширюється також на відокремлені підрозділи, створені таким платником податку протягом будь-якого часу після такого повідомлення.

Відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету за місцезнаходженням відокремлених підрозділів несе платник податку, у складі якого знаходяться такі відокремлені підрозділи.

У разі якщо платник податку, який прийняв рішення про сплату консолідованого податку, сплачує авансовий внесок з податку згідно з підпунктом 153.3.2 пункту 153.3 статті 153 цього Кодексу, такий авансовий внесок сплачується за місцезнаходженням юридичної особи та її відокремлених підрозділів пропорційно питомій вазі суми витрат відокремлених підрозділів, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування відповідно до положень цього розділу, в загальній сумі таких витрат цього платника податку, визначених у останній податковій звітності, поданій таким платником податку.

З аналізу норм податкового законодавства випливає, що дохід відокремлених підрозділів визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135 - 137 Податкового кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138 - 143 Податкового Кодексу України, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 Кодексу.

При цьому відокремлені підрозділи подають податковому органу за своїм місцезнаходженням розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку, форма якого встановлюється центральним органом державної податкової служби України, виходячи з положень цього пункту. Наказом ДПС України від 24 січня 2011 року № 36 "Про затвердження форми Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства та форми Повідомлення платника податку про прийняття рішення щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства" затверджено форму розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства та форму повідомлення платника податку про прийняття рішення щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства.

Відповідно до п. 152.5 ст. 152 Податкового кодексу України податок, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку, які провадять страхову діяльність, визначається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.

Відповідальність за повноту утримання та своєчасність перерахування до бюджету податків, зазначених у пункті 153.3 статті 153, статті 156, статті 160 цього Кодексу, несуть платники податку, які здійснюють відповідні виплати (п. 152.8 ст. 152 Податкового кодексу України).

Згідно п. 152.9 ст. 152 Податкового кодексу України звітними періодами для подачі податкової декларації є календарний квартал, півріччя, три квартали, рік.

Декларація подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного періоду, що встановлено підпунктом 49.18.2 пунктом 49.18. статті 49 Податкового Кодексу.

Відповідно до п. 152.11 ст. 153 Податкового кодексу України платники податку, дохід (прибуток) яких повністю та/або частково звільнено від оподаткуванням цим податком, а також ті, що проводять діяльність, яка підлягає патентуванню, ведуть окремий облік доходу (прибутку), який звільняється від оподаткування згідно з нормами цього Кодексу, або доходу, отриманого від діяльності, що підлягає патентуванню. При цьому: до складу витрат таких платників податку, пов'язаних з отриманням доходу (прибутку), що не звільняється від оподаткування, не включаються витрати, пов'язані з отриманням такого звільненого доходу (прибутку); сума амортизаційних відрахувань, нарахованих на основні засоби, що використовуються для отримання такого звільненого доходу (прибутку), не враховується у витратах, пов'язаних з отриманням доходу (прибутку), що не звільняється від оподаткування.

У разі якщо основні засоби використовуються для отримання звільненого доходу (прибутку) та інших доходів (прибутків), які підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом на загальних підставах, витрати платника податку підлягають збільшенню на частку загальної суми нарахованих амортизаційних відрахувань, яка так відноситься до загальної суми нарахованих амортизаційних відрахувань звітного періоду, як сума доходів (прибутків), що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом на загальних підставах, відноситься до загальної суми доходів (прибутків) з урахуванням звільнених. Аналогічно відбувається розподіл витрат, що одночасно пов'язані як з діяльністю, дохід (прибуток) від провадження якої звільняється від оподаткування, так і з іншою діяльністю.

Судом з акту перевірки вбачається, що ДП НАЕК "Енергоатом" за період з 01.04.2011 року по 30.06.2012 року задекларовано звільнений від оподаткування прибуток підприємства відповідно до абз. 2. п. 15 підрозділу 4 Розділу ХХ Податкового кодексу України на загальну суму 6 781 803 164, 00 грн.

Перевіркою повноти визначення податку на прибуток за період з 01.04.2010р. по 30.06.2012 р. встановлено його заниження на загальну суму 1 658 107 057, 00 грн.

Водночас, відповідно до абз. 2. п. 15 підрозділу 4 Розділу ХХ Податкового кодексу України передбачено, що тимчасово, до 1 січня 2020 року, звільняються від оподаткування, зокрема, прибуток підприємств, отриманий ними від діяльності з одночасного виробництва електричної і теплової енергії з використанням біологічних видів палива та/або виробництва теплової енергії з використанням біологічних видів палива.

Відповідно до п. 30.1 ст. 30 Податкового кодексу України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.

Пунктом 30.2 ст. 30 Податкового кодексу України передбачено, що підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Згідно п. 30.3 ст. 30 Податкового кодексу України Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.

Положення щодо звільнення від оподаткування прибутку підприємств, отриманий ним від діяльності з одночасного виробництва електричної та теплової енергії та/або виробництва теплової енергії з використанням біологічних видів палива, було введено в дію із внесенням змін до Закону України від 28 грудня 1994 року №334/94- ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами та доповненнями). Ці зміни було внесено Законом України від 21 травня 2009 року № 1391-VI "Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння виробництву та використанню біологічних видів палива" (пункт 6 частини1 Закону №1391-VI). Преамбулою Закону №1391-VI визначено, що його метою є стимулювання виробництва та використання біологічних видів палива, розвитку в Україні національного паливного ринку на основі залучення біомаси, як відновлювальної сировини для виготовлення біологічних видів палива.

Із набранням чинності положень Податкового кодексу України норми Закону № 1391-VI ( пункт 6 частини1 Закону № 1391-VI) щодо звільнення від оподаткування прибутку підприємств, отриманий ними від одночасного виробництва електричної та теплової енергії та/або виробництва теплової енергії з використанням біологічних видів палива, не втратили чинності.

Враховуючи вище, суд зазначає, що ДП НАЕК "Енергоатом" до введення Податкового кодексу України не користувався звільненням від оподаткування прибутку з одночасного виробництва електричної та теплової енергії та/або виробництва теплової енергії з використанням біологічних видів палива.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 року № 2633-IV (далі - Закон № 2633-IV) виробництво теплової енергії - господарська діяльність, пов'язана з перетворенням енергетичних ресурсів будь-якого походження, у тому числі альтернативних джерел енергії, на теплову енергію за допомогою технічних засобів з метою її продажу на підставі договору.

Згідно ст. 23 Закону № 2633-IV господарська діяльність з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії підлягає ліцензуванню в порядку, встановленому законом.

Статтею п'ятнадцятою Закону № 2633-IV передбачено, що державне регулювання у сфері теплопостачання здійснюється:

- Кабінетом Міністрів України;

- Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, крім суб'єктів господарської діяльності з теплопостачання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні чи поновлювані джерела енергії;

- Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, для суб'єктів господарювання у сфері теплопостачання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні чи поновлювані джерела енергії;

- Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до закону.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до ст. 16 Закону № 2633-IV до повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, при регулюванні господарської діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання, крім систем з теплоелектроцентралями, ТЕС, АЕС, іншими когенераційними установками та установками, що використовують нетрадиційні або поновлювані джерела енергії, належать, зокрема, ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Водночас, ст. 17 вказаного Закону передбачено, що до повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій при регулюванні діяльності у сфері теплопостачання належить ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах, що не перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Таким чином, враховуючи викладене вище, суд приходить до переконання, що для отримання права на провадження діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії суб'єкт господарювання повинен отримати ліцензію, що видається НКРЕ.

Тобто, відповідно до Податкового кодексу України, для підприємств, які звільняються від оподаткування прибутку згідно з абз. 2. п. 15 підрозділу 4 Розділу ХХ вказаного України, необхідною умовою її застосування є здійснення діяльності із одночасного виробництва електричної і теплової енергії з використанням біологічних видів палива на підставі отриманих дозвільних документів на таку діяльність

Враховуючи вище, позивачем у підтвердження права на використання пільги передбаченої абз. 2. п. 15 підрозділу 4 Розділу ХХ Податкового кодексу України не надано ліцензії, яка б надавала право на вироблення теплової енергії.

При цьому, суд не бере до уваги посилання позивача на постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України "Про затвердження тарифу ДП "НАЕК" "Енергоатом" на виробництво теплової енергії, виробленої на атомних електростанціях" від 30 грудня 2009 року № 1573, від 20 січня 2011 року № 33 та "Про встановлення тарифів ДП "НАЕК" "Енергоатом" на відпуск електричної енергії та виробництво теплової енергії, вироблених на атомних електростанціях" від 23 грудня 2011 року № 94, від 23 лютого 2012 року № 124, як на доказ того, що позивач є одночасно виробником електричної та теплової енергії, оскільки чинним законодавством чітко передбачено, що виробництво, транспортування, постачання теплової енергії підлягає ліцензуванню. А отже, єдиним доказом, що посвідчує таке ліцензування є відповідна ліцензія на виробництво теплової енергії.

Окрім цього, суд зазначає, що відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств так організацій України - Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", такого виду діяльності за КВЕД, як виробництво теплової енергії не має.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до матеріалів справи відповідачем було проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на прибуток підприємств ДП НАЕК "Енергоатом" за ІІ квартал 2011 року за результатами якої складено акт від 14.09.2011 р. № 761/41-10/24584661 та на підставі висновків якого прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.09.2011 р. № 0000894110, яким донараховано позивачу податку на прибуток підприємств на загальну суму 204 994 198, 00 грн.

Підставою для винесення вказаного податкового повідомлення-рішення було порушення Державним підприємством "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" розділу ХХ "Перехідні положення" ч. 2 п. 15 підрозділу 4 "Особливості справляння податку на прибуток підприємств" Податкового Кодексу України, а саме не надання до декларації з податку на прибуток підтверджуючих документів щодо застосування пільги з податку на прибуток отриманий ними від діяльності з одночасного виробництва електричної і теплової енергії та/або виробництво енергії з використанням біологічних видів палива.

Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржено позивачем до Окружного адміністративного суду м. Києва, за результатами розгляду якого постановою від 10 липня 2012 року позовні вимоги ДП НАЕК "Енергоатом" задоволено повністю.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2012 р. по вказаній вище справі за результатами розгляду апеляційної скарги Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників Державної податкової служби - скаргу задоволено, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 липня 2012 р. скасовано, прийнято нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ДП НАЕК "Енергоатом" відмовлено.

Враховуючи зазначене вище, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно вказаної постанови вбачається, що відповідно до листа ДП "НАЕК "Енергоатом" від 30.08.11 №12148/15 виробниками одночасно електричної і теплової енергії та/або з використанням біологічних видів палива є лише чотири відокремлені підрозділи позивача, а саме ВП "Запорізька АЕС", ВП "Рівненська АЕС", ВП "Хмельницька АЕС" та ВП "Южно-Українська АЕС".

Таким чином, пільгами у відповідності до вимог Податкового кодексу України та при наявності ліцензії на виробництво електричної, а також при наявності ліцензії на виробництво теплової енергії, можуть користуватися лише вищезазначені підрозділи ДП "НАЕК "Енергоатом", а не позивач як Державне підприємство в цілому.

При цьому суд зазначає, що зміст статей 109-113 Податкового Кодексу України передбачає відповідальність платника податків у вигляді застосування штрафних (фінансових) санкцій лише за умови вчинення ним порушень, визначених законами з питань оподаткування.

Пунктом 123.1 статті 123 Податкового Кодексу України передбачено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Таким чином, враховуючи викладене вище, суд приходить до переконання, що викладені в акті перевірки висновки відповідача є обґрунтованими, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 26 грудня 2012 року № 0001224110, яким позивачу, з урахуванням податкового повідомлення-рішення від 23.09.2011 р. № 0000894110 та з урахуванням суми завищення податку на прибуток на суму 80 123 915, 00 грн., визначено грошове зобов'язання на суму 1 537 705 659, 00 грн. (1 269 078 315, 00 грн. - основний платіж, 268 627 344, 00 грн. - штрафні (фінансові) санкції (штрафи)) є таким, що винесено правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства України, а тому підстав для його скасування у суду немає.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 69, 70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час розгляду справи доводи позивача були спростовані.

Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відшкодування судового збору позивачу не підлягає.

Керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.М. Погрібніченко

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23.09.2013 р.