ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" листопада 2013 р.Справа № 916/1643/13Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Мишкіної М.А.,
суддів Будішевської Л.О., Бєляновського В.В.
(склад судової колегії змінений розпорядженнями голови суду №862 від 28.10.2013р., №991 від 18.11.2013р.)
при секретарі судового засідання Бєлянкіній Г.Є.
за участю представників сторін:
від ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" - Савенков В.Є. - за довіреністю;
від Дослідної станції по карантину винограду і плодових культур інституту захисту рослин Національної академії аграрних наук України - Тащі М.М. - за довіреністю; Клечковський Ю.Е. - директор
від Національної академії аграрних наук України - не з'явився
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ"
на рішення господарського суду Одеської області від 02 вересня 2013 року
по справі № 916/1643/13
за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ"
до
- Дослідної станції по карантину винограду і плодових культур інституту захисту рослин Національної академії аграрних наук України;
- Національної академії аграрних наук України
про зобов'язання вчинити певні дії
Сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.
В судовому засіданні 19.11.2013р. згідно ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
встановив:
17.06.2013р. Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" (надалі -позивач, Об'єднання, ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ") звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Дослідної станції по карантину винограду і плодових культур інституту захисту рослин Національної академії аграрних наук України (надалі - відповідач, Дослідна станція), Національної академії аграрних наук України (надалі - відповідач, Академія) в якому просило суд зобов'язати відповідачів передати йому на баланс частину житлового будинку, загальною площею 48043,4кв.м., розташовану за адресою: м.Одеса, вул.Фонтанська дорога 49/1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 26.04.2012р. на загальних зборах співвласників багатоквартирного будинку „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ", що знаходиться за адресою: м.Одеса,Фонтанська дорога,49/1, у відповідності до ст.1 ЗУ „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", було прийнято рішення про створення ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ". Рішенням загальних зборів членів ОСББ від 09.02.2013р. (протокол №2) була надана згода на приймання-передачу житлового будинку по вул.Фонтанська дорога, 49/1 на баланс Об'єднання. Власники квартир, після проходження процедури державної реєстрації позивача, з метою досудового врегулювання спору у відповідності до ст.6 ГПК України, п.3 Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого Постановою Кабміну України від 11.10.2002р. №1521 „Про реалізацію ЗУ „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", звернулись до Дослідної станції з проханням передати на баланс житловий будинок, що розташований за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 49/1. Проте Дослідна станція своїм листом №35 від 02.07.2012р. повідомила позивача про те, що адміністративно-лабораторний корпус Дослідної станції , суміщений із багатоповерховим будинком за адресою: м.Одеса, Фонтанська дорога,49/1, розташований на земельній ділянці, що не є комунальною власністю, з огляду на що усі питання, пов'язані з передачею з балансу Національної академії аграрних наук України будь-яких об'єктів, є виключною компетенцією Президії НААН України. У зв'язку із цим, позивачем направлено пропозицію з питання передачі будинку на баланс до НААН України, яка своєю відповіддю №1-18272 від 29.08.2012р. повідомила ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ", що НААН України вважає недоцільною передачу житлової частини комплексу та інших мереж на баланс позивача, оскільки адміністративно-лабораторний корпус станції ніби то вбудований до житлового комплексу і має спільні з ним комунікації та інженерні мережі, спільні стоянки та під'їзди.
З посиланням на норми Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого Постановою Кабміну України від 11.10.2002р. №1521 „Про реалізацію ЗУ „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", ч.2 ст.382, ст.ст.355,358,15,16 ЦК України, ст.ст.1,4, ч.9 ст.11 ЗУ „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" позивач просив суд задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі.
28.08.2013р. ОСББ "ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" подало суду першої інстанції заяву про зміну предмету позову (уточнення), відповідно до прохальної частини якої позивач просив зобов'язати Дослідну станцію по карантину винограду та плодових культур інституту захисту рослин та Національну академію аграрних наук України передати на баланс ОСББ "ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" житловий будинок: лабораторний корпус, суміщений з 12-ти та 16-ти поверховим житловим будинком, розташованим за адресою: м.Одеса, вул. Фонтанська дорога 49/1, загальною площею 49069,4кв.м.
Рішенням господарського суду Одеської області від 02.09.2013р. (суддя Зайцев Ю.О.) відмовлено у задоволенні позову ОСББ "ПІДКОВА НА ФОНТАНІ".
Рішення суду вмотивовано посиланням на норми ст.ст.1,4, ч.9 ст.11 ЗУ „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", п.п.2,4-5 Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого Постановою Кабміну України від 11.10.2002р. №1521, ч.10 ст.15 ЗУ „Про наукову та науково-технічну діяльність", ЗУ „Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу", стст134,136,137 ГК України, ст.ст.15,16 ЦК України та тим, що під час розгляду справи встановлено, що власником спірного житлового комплексу є держава в особі Національної академії аграрних наук та Дослідної станції карантину винограду і плодових культур Інституту захисту рослин, на балансі якого перебуває спірне майно, відчуження майна здійснюється винятково з дозволу Національної академії аграрних наук України. Дослідна станція, як балансоутримувач, з моменту вводу об'єкту в експлуатацію самостійно визначає виконавця послуг з управління будинком, надання послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкової території, надання комунальних послуг, визначати порядок використання та розпорядження спільним неподільним майном - спірний об'єкт є частиною цілісного майнового комплексу зі спільними комунікаціями та територією тощо, які неможливо відокремити. Судом встановлено, що позивач звертався до відповідачів у 2012р., а відповідне рішення загальних зборів ОСББ про прийняття на баланс частини житлового будинку прийнято тільки 09.02.2013р, таким чином, відповідачі не порушили право позивача.
Не погодившись з рішенням суду, ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення повністю та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" зазначило, що оскаржене рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення у зв'язку з недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими, невідповідністю висновків, викладених у рішенні суду, обставинам справи, неправильним застосуванням норм матеріального права, що призвело до прийняття неправильного рішення, що полягає у наступному:
- Держава не може бути власником житлового комплексу за адресою: м.Одеса, Фонтанська дорога,49/1, оскільки право власності на житлові квартири зареєстровано за їх власниками - фізичними особами;
- відповідачі, відмовляючи в передачі на баланс позивача спірного житлового комплексу, порушують його право, норми ст.11 ЗУ „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", якими встановлено право ОСББ прийняти на баланс житловий комплекс;
- Дослідна станція безпідставно утримує на своєму балансі житловий комплекс по вул.Фонтанська дорога,49/1 у м.Одесі, оскільки власники майна - мешканці будинку не надавали відповідачам права управління ним;
- суд в своєму рішенні послався на п.4.21 Статуту Дослідної станції, проте такого пункту в статуті установи не існує;
- відповідачами до матеріалів справи не надано жодного документу на підтвердження, що в майновому комплексі по вул.Фонтанська дорога,49/1 у м.Одесі є державна власність;
- суд першої інстанції дійшов неправильного висновку про те, що спірний об'єкт є частиною цілісного майнового комплексу зі спільними комунікаціями та територією тощо, які не можливо відокремити, оскільки в матеріалах справи є лише технічний паспорт будинку, з якого неможливо встановити можливість чи неможливість відокремлення комунікацій, оскільки не має їх проектного рішення;
- посилання суду на те, що відповідачі не порушили право позивача, оскільки він звертався до відповідачів з листами у 2012р., а відповідне рішення загальних зборів ОСББ прийняте тільки 09.02.2013р. суперечить нормам ч.1 ст.11 ЗУ „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 23.09..2013р. апеляційну скаргу ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" прийнято до провадження та призначено її до розгляду.
14.10.2013р. Дослідна станція подала суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому просила залишити оскаржене рішення без змін, а апеляційну скаргу ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" без задоволення, оскільки доводи скаржника, наведені в апеляційній скарзі, є безпідставними та необґрунтованими.
В засіданні апеляційного господарського суду представник ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги.
Представники Дослідної станції в засіданні апеляційного господарського суду заперечували проти доводів та вимог апеляційної скарги з підстав законності та обґрунтованості рішення господарського суду Одеської області від 02.09.2013р.
Національна академія аграрних наук України свого представника в засідання суду апеляційної інстанції не направила.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення вимог скаржника виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в ході апеляційного розгляду справи, що Одеська міська рада 28.12.2001р. прийняла рішення №3062-XXIII „Про затвердження проекту відведення та надання Дослідній станції карантину винограду і плодових культур Інституту захисту рослин земельної ділянки, загальною площею 1,5643га за адресою по вул.Фонтанська дорога,49 у м.Одесі для експлуатації та обслуговування будівель та споруд Дослідної станції карантину винограду і плодових культур та для будівництва та експлуатації тимчасової гаражної автостоянки".
На підставі рішення Одеської міської ради №3062-ХХШ від 28.12.2001р. Дослідній станції карантину винограду і плодових культур Інституту захисту рослин видано Державний акт (серія 1-ОД №001810 від 29.12.2001р.) на право постійного користування земельною ділянкою площею 1,2050га за адресою: вул.Фонтанська дорога,49 у м.Одесі для експлуатації та обслуговування будівель та споруд Дослідної станції карантину винограду і плодових культур, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №222.
Відповідно до Постанови Президії Національної академії аграрних наук України від 22.05.2003р. Дослідній станції було надано дозвіл на будівництво адміністративного та лабораторного корпусів з комплексом багатоповерхових житлових будинків.
05.06.2003р. Дослідною станцією укладено контракт з ВАТ „Стікон" на забудову адміністративно-лабораторного корпусу і групи 16-ти поверхових житлових будівель за адресою: м.Одеса, вул.Фонтанська дорога, 49.
Збудований на замовлення Дослідної станції об'єкт був прийнятий в експлуатацію згідно з Актом державної приймальної комісії від 23.01.2007р. про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту - адміністративно-лабораторного корпусу, суміщеного з 12-ти та 16-ти поверховими житловими будинками, розташованими за адресою по вул.Фонтанська дорога. 49 у м.Одесі, загальною площею 49069,4кв.м., затвердженого Розпорядженням Приморської районної адміністрації Одеської міськради №170 від 31.01.2007р. Об'єкту присвоєно нову поштову адресу: вул.Фонтанська дорога, 49/1 м.Одеса.
26.04.2012р. на загальних зборах співвласників багатоквартирного будинку „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ", що знаходиться за адресою: м.Одеса, Фонтанська дорога,49/1, у відповідності до ст.1 ЗУ „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", було прийнято рішення про створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ". Дата реєстрації Об'єднання в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - 05.06.2012р.
ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" звернулось до Дослідної станції з листом, в якому містилось прохання передати на баланс позивача житловий будинок, що знаходиться за адресою: м.Одеса, Фонтанська дорога, 49/1.
02.07.2012р. Дослідна станція надала позивачу відповідь на вищезазначений лист, відповідно якої повідомила, що адміністративно-лабораторний корпус Дослідної станції, суміщений із багатоповерховим будинком за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 49/1, розташований на земельній ділянці, що не є комунальною власністю, з огляду на що усі питання, пов'язані з передачею з балансу Національної аграрних академії наук України будь-яких об'єктів, є виключною компетенцією Президії НААН України.
У серпні 2012р. ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" надіслало до НААН України лист з проханням передати на баланс позивача житловий будинок за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 49/1
29.08.2012р. НААН України надало позивачу відповідь, згідно з якою НААН України вважає недоцільною передачу житлової частини комплексу та інших мереж на баланс ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ", оскільки адміністративно-лабораторний корпус станції вбудований до житлового комплексу і має спільні з ним комунікації та інженерні мережі, спільні стоянки та під'їзди.
Рішенням загальних зборів членів ОСББ від 09.02.2013р. (протокол №2) була надана згода на приймання-передачу житлового будинку по вул.Фонтанська дорога, 49/1 на баланс Об'єднання.
Місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про безпідставність позовних вимог ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" з огляду такого.
Згідно з приписами ст.11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені актами цивільного законодавства, але за аналогією породжують цивільні права і обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини, інші юридичні факти, акти цивільного законодавства. Цивільні обов'язки виконуються в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства; особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї (ст.14 ЦК України).
Відповідно до ст.385 ЦК України, власники квартир для забезпечення експлуатації багатоквартирного житлового будинку, користування квартирами та спільним майном житлового будинку можуть створювати об'єднання власників квартир (житла). Таке об'єднання може бути створено також власниками житлових будинків. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку врегульовані положеннями ЗУ „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29.11.01р. №2866-III (далі - Закон).
За змістом ст.1 Закону об'єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою, створеною власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Об'єднання може бути створене в будинку будь-якої форми власності з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру, а також власника будинку або його уповноваженої особи, власників жилих приміщень, а також власників нежилих приміщень (ч.1 ст.6 Закону).
Статтею 4 вказаного Закону передбачено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об'єднання створюється як організація для здійснення функцій, визначених законом. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Згідно зі ст.11 Закону об'єднання після набуття статусу юридичної особи може: прийняти на власний баланс весь житловий комплекс; за договором з попереднім власником залишити його балансоутримувачем усього житлового комплексу або його частини; укласти договір з будь-якою юридичною особою, статут якої передбачає можливість здійснення такої діяльності, про передачу їй на баланс усього житлового комплексу або його частини.
Житловим комплексом у розумінні статті 1 Закону є не тільки квартири, а єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком разом із спорудами та інженерними мережами. Рішення про прийняття на баланс основних фондів приймається відповідно до цього Закону, інших нормативно-правових актів та статуту об'єднання. Балансоутримувач забезпечує управління житловим комплексом.
Відповідно до Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України „Про реалізацію Закону України „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 11.10.02р. №1521, вирішення питання про прийняття житлового комплексу на баланс об'єднання, про залишення житлового комплексу або його частини на балансі попереднього балансоутримувача (за умови укладення з ним відповідного договору) та про передачу житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи належить до компетенції загальних зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Пунктами 2 та 5 Порядку передбачено, що передача житлового комплексу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку відбувається разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) після прийняття загальними зборами об'єднання співвласників багатоквартирного будинку відповідного рішення та у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання. У разі втрати план земельної ділянки, технічний паспорт будинку або технічна документація виготовляються чи відновлюються за рахунок підприємства, установи чи організації, з балансу яких передається житловий комплекс або його частина, протягом місяця після надходження відповідного звернення від об'єднання.
Також Порядком передбачено, що для приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс утворюється відповідна комісія. У разі прийняття рішення про передачу житлового комплексу на баланс об'єднання утворюється комісія у складі представників попереднього балансоутримувача та об'єднання, а у разі прийняття рішення про передачу житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, - у складі представників попереднього балансоутримувача, юридичної особи, на баланс якої передається майно, та об'єднання.
Згідно з п.п.6,7 вказаного Порядку, кожній із сторін, що бере участь у прийманні-передачі, надається примірник акта приймання-передачі, підписаний членами комісії та затверджений керівництвом кожної сторони (підписи скріплюються печаткою). Датою передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс є дата підписання акта приймання-передачі.
Законом України „Про житлово-комунальні послуги" визначено, що балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Особливості управління державним майном, яке закріплено за установами, організаціями та підприємствами, які перебувають у віданні Національної академії наук України та галузевих академій наук, визначено ЗУ „Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу" від 07.02.02р. №3065-III (далі - Закон № 3065-III).
Згідно ст.2 Закону №3065-III майновий комплекс Національної академії наук України та майновий комплекс галузевих академій наук складають усі матеріальні та нематеріальні активи, що обліковуються на балансах Національної академії наук України та на балансах відповідних галузевих академій наук і організацій, віднесених до відання Національної академії наук України та галузевих академій наук, і які закріплені державою за Національною академією наук України та за галузевими академіями наук в безстрокове користування, або придбані за рахунок бюджетних коштів, а також коштів від фінансово-господарської діяльності та/або набуті іншим шляхом, не забороненим законом.
Об'єкти майнового комплексу Національної академії наук України та об'єкти майнового комплексу галузевих академій наук належать відповідно Національній академії наук України та галузевим академіям наук на праві господарського відання і передаються ними організаціям, що віднесені до відання Національної академії наук України та до відання галузевих академій наук, на праві оперативного управління з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Особливості відчуження об'єктів майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук визначено у ст.6 Закону №3065-III, частиною третьої якої, зокрема, встановлено, що вилучення земельних ділянок Національної академії наук України та галузевих академій наук може здійснюватися лише за згодою Президії Національної академії наук України та президій галузевих академій наук відповідно до Земельного кодексу України.
Статутом Національної академії аграрних наук України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №315 від 28.03.12р., передбачено, що Академія є державною науковою організацією, яка заснована на державній власності і користується правами самоврядності. Президія Академії веде облік об'єктів майнового комплексу Академії, здійснює управління ними і контроль за ефективністю їх використання та збереженням, зокрема: закріплює майно Академії за науковими та іншими установами, підприємствами та організаціями, що перебувають у віданні Академії; здійснює в установленому порядку перерозподіл майна між науковими та іншими установами, підприємствами та організаціями, що перебувають у віданні Академії; здійснює інші передбачені законодавством повноваження щодо управління об'єктами майнового комплексу Академії.
Майновий комплекс Академії складається з усіх матеріальних та нематеріальних активів (далі - об'єкти майнового комплексу), які перебувають на балансі Академії і наукових та інших установ, підприємств та організацій, що перебувають у її віданні, закріплені державою за Академією в безстрокове користування або придбані за рахунок бюджетних коштів, а також коштів, одержаних в результаті фінансово-господарської діяльності, чи набуті іншим шляхом, не забороненим законом.
Об'єкти майнового комплексу Академії належать їй на праві господарського відання і передаються науковим та іншим установам, підприємствам та організаціям, що перебувають у її віданні, на праві оперативного управління з урахуванням особливостей, встановлених законодавством та цим Статутом.
Академія, здійснюючи повноваження з управління об'єктами майнового комплексу, забезпечує реалізацію прав держави як власника таких об'єктів, ефективно їх використовує та розпоряджається у межах, визначених законодавством.
Судом апеляційної інстанції з матеріалів справи встановлено, що Дослідна станція по карантину винограду і плодових культур інституту захисту рослин Національної академії аграрних наук України є балансоутримувачем спірного житлового будинку (житлового комплексу), що визнається позивачем та зумовило звернення ОСББ з вимогою передачі від Дослідної станції на його баланс цього майна відповідно до прийнятого ОСББ рішення від 09.02.2013р.
Відповідно до п.3.1. Статуту Дослідної станції по карантину винограду і плодових культур інституту захисту рослин Національної академії аграрних наук України Станція є державною бюджетною науковою установою.
Відповідно до п.3.3 Статуту Дослідної станції Станція заснована на державній власності на основні засоби, інше майно, закріплене за нею Академією та придбане за рахунок коштів, загального та спеціального фондів Державного бюджету, що є економічною основою її діяльності. За станцією також закріплені земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності Академії і надані Станції на праві постійного користування землею, що посвідчується державним актом.
Згідно із.4.1., 4.3., 4.8 Статуту Дослідної станції майно Станції складають всі матеріальні та нематеріальні активи (об'єкти майнового комплексу - надалі майно), які обліковуються на постійному балансі Станції і закріплені за нею Академією, а також придбані Станцією за рахунок бюджетних коштів, від фінансово-господарської діяльності, або набуті іншим шляхом, не заборонених законодавством. Державне майно, закріплене за станцією Національною академією аграрних наук України як органом управління державним майном, належить їй на праві оперативного управління. Передача майна, яке перебуває на балансі Станції на баланс іншої установи, підприємства, організації, що віднесені до відання Академії здійснюється на безоплатній основі на підставі рішення Президії Академії та в визначеному нею порядку.
Згідно із ч.10 ст.15 ЗУ „Про наукову та науково-технічну діяльність" держава передає академіям у безстрокове, безоплатне користування без права зміни форми власності основні фонди, обігові кошти. Використання майна, переданого академіям, здійснюється ними відповідно до законодавства та статутів академій.
Згідно ст.2 ЗУ „Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу" та п. 89, 90 Статуту НААН України, майновий комплекс Академії складають всі матеріальні та нематеріальні активи (об'єкти майнового комплексу), які обліковуються на балансах Академії і установ, підприємств та організацій, що перебувають у її віданні, і закріплені державою за Академією в безстрокове користування; об'єкти майнового комплексу Академії належать їй на праві господарського відання і передаються установам, підприємствам та організаціям, що перебувають у її віданні, на праві оперативного управління з урахуванням особливостей, встановлених законодавством та цим Статутом; Академія, здійснюючи повноваження з управління об'єктами майнового комплексу, забезпечує реалізацію прав держави як власника цих об'єктів, ефективно їх використовує та розпоряджається у межах, визначеним законодавством, з метою розвитку науки: техніки для задоволення соціальних, економічних та інших потреб держави.
Нормативно-правовими актами, які регулюють діяльність НААН України, закріплено, що Академія контролює ефективне використання державного майна, яке перебуває в господарському віданні та оперативному управлінні установ, організацій та підприємств, що перебувають в її віданні, але не втручається в оперативну і господарську діяльність.
Згідно із ч.1 ст.133 Господарського кодексу України основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Господарська діяльність може здійснюватися також на основі інших речових прав (права володіння, права користування тощо), передбачених Цивільним кодексом України.
Згідно із ч.ч.1,3 ст.134 ГК України суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд, одноосібно або спільно з іншими суб'єктами володіє, користується і розпоряджається належним йому (їм) майном, у тому числі має право надати майно Іншим суб'єктам для використання його на праві власності, праві господарського відання чи праві оперативного управління, або на основі інших форм правового режиму майна, передбачених цим Кодексом. Правовий режим власності та правові форми реалізації права власності у сфері господарювання визначаються цим Кодексом і законом.
Відповідно до ст.137 ГК України правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом). Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб'єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і має право вилучати у суб'єкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням. Право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності.
Національна академія аграрних наук України як особа, що здійснює повноваження власника спірного житлового будинку від імені Держави, шляхом затвердження 10.10.2010р. Статуту Дослідної станції по карантину винограду і плодових культур інституту захисту рослин Національної академії аграрних наук України визначила межі здійснення Дослідною станцією правомочностей з розпорядження майном, закріпленим за Дослідною станцією для здійснення її діяльності, а саме, встановила можливість передачі майна з балансу Станції на баланс іншої особи, що віднесена до відання Академії, виключно на підставі рішення Президії Академії та у встановленому нею порядку.
Разом із цим, пунктом 4.7. Статуту Дослідної станції установлено, що списання основних фондів з балансу Станції можливе виключно з дозволу Президії Академії.
Положення ч.1 ст.11 ЗУ „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" не можуть слугувати підставою для висновку, що Президія ННАН України зобов'язана надати дозвіл на списання житлового будинку з балансу Дослідної станції для передачі на баланс створеного ОСББ.
Вимоги ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" в контексті спірних правовідносин, що виникають із ЗУ „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", а саме - з положення ч.1 ст.11 цього Закону, не враховують, що в даному випадку положення цього Закону слід застосовувати з вищенаведеними нормами в комплексі та системному зв'язку, з урахуванням юридичного статусу Дослідної станції як державної бюджетної наукової установи, заснованої на державній власності, майно якої закріплено за нею НААН України на праві оперативного управління з визначенням меж розпорядження ним.
Виходячи з викладеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ".
Посилання ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" на те, що відповідачі, відмовляючи в передачі на баланс позивача спірного житлового комплексу, порушують його право, а саме норми ст.11 ЗУ „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" колегія суддів відхиляє, оскільки вищезазначена норма не передбачає безумовного обов'язку існуючого балансоутримувача передати будинок на баланс Об'єднання.
Стосовно відсутності доказів належності спірного будинку Державі на праві власності , колегія суддів зауважує, що обставина перебування майна на балансі Державної бюджетної установи є ознакою його належності до державної форми власності; при цьому докази зворотнього в матеріалах справи відсутні, а факт належності квартир в будинку мешканцям на праві приватної власності не впливає на визначення правового режиму, в якому наразі перебуває житловий комплекс.
Інші доводи апеляційної скарги ОСББ „ПІДКОВА НА ФОНТАНІ" не спростовують правильність висновків місцевого господарського суду та підставою для його скасування слугувати не спроможні, з урахуванням мотивів, наведених судом апеляційної інстанції.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення господарського суду Одеської області від 02.09.2013р. відповідає обставинам справи та нормам чинного законодавства, що є підставою для залишення рішення без змін.
Керуючись ст.ст.99, 101-103, 105 ГПК України, колегія суддів -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Одеської області від 02.09.2013р. по справі №916/1643/13 залишити без змін.
Постанова в порядку ст.105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 25 .11.2013р.
Головуючий суддя Мишкіна М.А.
Суддя Будішевська Л.О.
Суддя Бєляновський В.В.