src="herb.gif" height=70 width=52>
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 листопада 2013 року 10 год. 50 хв. № 826/13310/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
Головуючого - судді lass="fs222">Дегтярьової О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Софіт-Люкс»NT>
до
1. Київської міжрегіональної митниці Міндоходів,
2. Головного управління Державної казначейської служби у місті Києві
про
скасування рішення про визнання митної вартості товару №10025000/2013/600189/2 від 20 червня 2013 року, визнання митної вартості товарів до вантажно-митної декларації №100250000/2013/060351 та стягнення надміру сплачених коштів у розмірі 33 807, 69 грн., -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось ТОВ «Софіт-Люкс» (далі - позивач) з позовом до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів (далі – відповідач 1) та Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві (далі – відповідач 2) про скасування рішення про коригування митної вартості товару №10025000/2013/600189/2 від 20 червня 2013 року, визнання митної вартості товарів до вантажно-митної декларації №100250000/2013/060351 та стягнення надміру сплачених коштів у розмірі 33 807, 69 грн. (6 501, 48 грн. - державне мито, 27 306, 21 грн. - податок на додану вартість).
Позовні вимоги ТОВ «Софіт-Люкс» мотивовані тим, що на думку позивача, митному органу був наданий весь пакет документів, необхідний для визнання задекларованої митної вартості, а відповідач безпідставно збільшив розмір митної вартості імпортованого позивачем товару.
У той же час митницею було необґрунтовано відмовлено у застосуванні методу визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції), та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №100250000/2013/600189 від 20.06.2013р. за резервним методом.
Відповідач 1 проти позову заперечував, посилаючись на те, що документи, на підставі яких позивач здійснював розрахунок, не містили всіх даних відповідно до обраного методу визначення митної вартості, а також містили розбіжності. Крім того, задекларована митна вартість товарів виявилась меншою від рівня митної вартості товарів, митне оформлення яких вже здійснено.
Відповідач 2 проти позову також заперечував, зазнаючи про те, що права позивача порушеним ним не були та ним не доведено дотримання процедури повернення коштів.
Представник позивача у судовому засіданні 10 жовтня 2013 року підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідачів у судове засідання 10 жовтня 2013 року не з’явились, належним чином повідомлені про дату час та місце судового засідання, подали до суду письмові заперечення.
На підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України 10 жовтня 2013 року судом було ухвалено про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.ONT>
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.
Спірні правовідносини щодо правомірності рішення відповідача стосуються порядку визначення митної вартості товарів під час їх ввезення на митну територію України.
Як свідчать матеріали справи, на виконання умов зовнішньоекономічного контракту від 17.03.2011р. №SMA 16, укладеного між компанією «ZNEJIANG FIRSD GROUP CO. LTD» (Китай) та ТОВ «Софіт-Люкс» та додаткової угоди №1 від 18.02.2013р. до нього, до Київської регіональної митниці, правонаступником якої є Київська міжрегіональна митниця Міндоходів, декларантом позивача подано митну декларацію від 17.06.2013р. №100250000/2013/060351 та документи з метою здійснення митного контролю та митного оформлення товарів.
Митна вартість товарів була визначена за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції).
З матеріалів справи вбачається, що для підтвердження заявлених відомостей було подано також наступні документи: контракт SMA16 від 02.04.2012р.; інвойс 2012F037A142 від 25.04.2013р.; довідка з банку №27/20-244 від 01.06.2013р.; довідка про транспортні витрати від 03.06.2013р.; додаткова угода №1 від 18.02.2013р.; договір про транспортно-експедиційні послуги 08/01/2103 від 08.01.2013р.; інвойс за транспортно-експедиційні послуги НК0604 від 24.05.2013р.; сертифікат походження ССРІТ125438801 від 14.05.2013р.; експортна декларація 31012030519271817 від01.06.2013р.; CMR 0801 від 14.06.2013р.; коносамент ZENNLAQB317324 від 01.05.2013р.; пакувальний лист 2012F037A142 від 25.04.2013р.
За результатами розгляду поданих до митного оформлення документів відповідач витребував від позивача додаткові документи (товаросупровідні документи відповідно до п. 4.6 Контракту, а саме: інвойс, коносамент, експортну декларацію, сертифікат походження, технічний паспорт), про що свідчить наявна в матеріалах справи копія електронного повідомлення від 17.06.2013р.
Позивачем на запит митного органу було надано додатково: виписки з бухгалтерської документації, копії сторінок каталогу виробника товару, висновок про якісні та вартісні характеристики товарів, калькуляції від виробника, прайс-лист від виробника.
Одержавши вказані вище документи, митний орган дійшов висновку про те, що вони не містили всіх даних відповідно до обраного методу визначення митної вартості, а також містили розбіжності.
У зв'язку з цим, Київською регіональною митницею, правонаступником якої є Київська міжрегіональна митниця Міндоходів, було прийнято рішення № 10025000/2013/600189/2 від 20 червня 2013 року про коригування митної вартості товарів за шостим (резервним) методом .
Згідно з вказаним рішенням було скориговано митну вартість у бік її збільшення.
У той же час, з експертного висновку Житомирської торгово-промислової палати №В-3063/2 від 17.06.2013р. вбачається, що ринкова вартість імпортованих позивачем товарів не перевищує задекларованої позивачем митної вартості цих товарів.
Оцінюючи правовідносини, які є предметом спору, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари./P>
За правилами статті 52 Митного кодексу України заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.
Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом; подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.
Відповідно до частин 1-3 статті 53 Митного кодексу України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
У разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
У разі якщо митний орган має обґрунтовані підстави вважати, що існуючий взаємозв'язок між продавцем і покупцем вплинув на заявлену декларантом митну вартість, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу, крім документів, зазначених у частинах другій та третій цієї статті, подає (за наявності) такі документи: 1) виписку з бухгалтерських та банківських документів покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України; 2) довідкову інформацію щодо вартості у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам; 3) розрахунок ціни (калькуляцію).
Забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.
Декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.
Відповідно до статті 54 Митного кодексу України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.
За результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.
Митний орган з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право: 1) упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості; 2) у випадках, встановлених цим Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості; 3) у випадках, встановлених цим Кодексом, здійснювати коригування заявленої митної вартості товарів; 4) проводити в порядку, визначеному статтями 345 - 354 цього Кодексу, перевірки правильності визначення митної вартості товарів після їх випуску; 5) звертатися до митних органів інших країн із запитами щодо надання відомостей, необхідних для підтвердження достовірності заявленої митної вартості; 6) застосовувати інші передбачені цим Кодексом форми митного контролю.
Митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: 1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; 2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; 4) надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
У разі якщо під час проведення митного контролю митний орган не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично.
Викладене свідчить про те, що право митного органу на витребування від декларанта додаткових документів виникає лише у разі наявності обґрунтованого сумніву у повноті та/або достовірності відомостей про митну вартість товарів, зокрема у разі відсутності у документах всіх відомостей, які підтверджують числові значення складових митної вартості товарів.
Статтею 57 Митного кодексу України передбачені такі методи визначення митної вартості товарів:
1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції);
2) другорядні:
а) за ціною договору щодо ідентичних товарів;
б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів;
в) на основі віднімання вартості;
г) на основі додавання вартості (обчислена вартість);
ґ) резервний.
Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 58 Митного кодексу України метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи та пояснення, оцінюючи встановлені митним органом розбіжності та неповноту даних, суд дійшов наступних висновків.
Як свідчить графа 33 «Обставини прийняття рішення та джерела, що використовувались митним органом для коригування митної вартості» виявлено такі розбіжності:
- згідно поданих документів до митного оформлення встановлено, що виробником товару виступає фірма «NINGBO JIANGBEI ELEX IMP. & EXP. CO. LTD», а контракт від 02.04.2012р. №SMA16 укладено з підприємством ZHEJIANG FIRSD GROUP CO. LTD;
- декларантом не подано додаткових документів на письмову вимогу митного органу;
- в митного органу наявна інформація, яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом.
Посилання відповідача на те, що виробником товару виступає фірма «NINGBO JIANGBEI ELEX IMP. & EXP. CO. LTD», а контракт від 02.04.2012р. № SMA16 укладено з підприємством ZHEJIANG FIRSD GROUP CO. LTD, внаслідок чого прийнято рішення про коригування митної вартості суд оцінює критично, оскільки відповідно до п. 4.14 контракту № SMA16 від 02.04.2012р. всі товари, які продавець постачає покупцю, виготовляються на підприємстві «NINGBO JIANGBEI ELEX IMP. & EXP. CO. LTD», про що було відомо відповідачу під час прийняття оскаржуваного рішення. Вказана обставина, на переконання суду, жодним чином не впливає на визначення митної вартості імпортованого позивачем товару.
Посилання митного органу на те, що декларантом не подано додаткових документів на письмову вимогу митного органу повністю спростовуються матеріалами справи, оскільки вичерпний перелік документів, встановлений ст. 53 Митного кодексу України, було надано відповідачеві під час первісного звернення позивача до митного органу. Матеріали справи свідчать, що специфіка господарських відносин позивача з продавцем товару не передбачає оформлення документів, визначених п.1-3 ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України.
Позиція митного органу про те, що в останнього наявна інформація, яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом, не береться судом до уваги з огляду на те, що відповідачем не надано жодного належного та допустимого доказу в підтвердження наявності обґрунтованих сумнівів у правильності визначення митної вартості.
В оскаржуваному рішенні відповідач вказав, що митна вартість визначена із застосуванням резервного методу, у той же час в судовому засіданні митний орган не навів обґрунтованих підстав для застосування вказаного методу визначення митної вартості.
Крім того, експертним висновком Житомирської торгово-промислової палати № В-3063/2 від 17.06.2013р., копія якого наявна в матеріалах справи, вбачається, що ринкова вартість імпортованих позивачем товарів не перевищує задекларованої позивачем митної вартості цих товарів.
У зв'язку з цим, на думку суду, скоригована митна вартість не може бути визнана такою, що найбільшою мірою ґрунтується на раніше визначених (визнаних) митними органами митних вартостях.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень під час розгляду справи не довів, що документи, надані позивачем на підтвердження заявленої ціни товару є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації.
Оскільки за результатами розгляду справи судом не встановлено обставин, які унеможливлюють визнання задекларованої митної вартості товарів за першим методом, це вказує на протиправність прийняття відповідачем рішення про коригування митної вартості товарів №10025000/2013/600189/2 від 20 червня 2013 року.
В задоволенні позовних вимог щодо визнання митної вартості товарів до вантажно-митної декларації №100250000/2013/060351 суд вважає за необхідне відмовити, оскільки обраний позивачем спосіб захисту не є належним. Враховуючи те, що визнання митної вартості товарів належить виключно до компетенції митних органів, суд не наділений повноваженнями виконувати функції інших державних органів.
В задоволенні позовних вимог в частині повернення надмірно сплачених сум, суд вважає за необхідне відмовити з огляду на те, що позивачем не було доведено те, що ним була дотримана процедура, передбачена розділом ІІІ Порядку повернення платникам податків митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 року за № 1097/14364, зокрема в частині подання відповідної заяви до митного органу з наданням підтверджуючих документів, а тому суд не вбачає порушеного права позивача в даній частині позовних вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача документально підтверджені судові витрати в розмірі 17, 21 грн. відповідно до частини задоволених немайнових позовних вимог.
За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд вважає на підставі ч. 2 ст. 11, п. 1 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України за необхідне визнати протиправними та скасувати спірне по справі рішення.
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. 11, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Софіт-Люкс» задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів від 20 червня 2013 року № 100250000/2013/600189/2 Київської регіональної митниці, правонаступником якої є Київська міжрегіональна митниця Міндоходів.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Софіт-Люкс» (02094, м. Київ, вул. Віскозна, буд. 17, корпус 93а, ідентифікаційний код 32591365) 17 (сімнадцять) грн. 21 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 – 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя О.В. Дегтярьова