Ухвала суду № 35413220, 18.11.2013, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2013
Номер справи
819/2670/13-а
Номер документу
35413220
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

rc="herb.gif" height=72 width=54>

УКРАЇНА

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

Справа № 819/2670/13-a

"18" листопада 2013 р.="fs85"> м. Тернопіль

Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Хрущ В. Л., перевіривши на відповідність вимогам статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України матеріали позовної заяви Тернопільської обласної дитячо-юнацької спортивної школи "Спартак" до Виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення №15-ц/06-02-521 від 03.09.2013 року про повернення коштів, використаних неправомірно, та застосування фінансових санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Вищезазначена позовна заява Тернопільської обласної дитячо-юнацької спортивної школи "Спартак" - не відповідає вимогам, що встановлені статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України та дотримання яких - є обов’язковими у разі звернення до суду з позовом.

Так, відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України - до позовної заяви додається, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

З 01.11.2011 року набрав чинності Закону України “Про судовий збір” від 08 липня 2011 року №3674-VI, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

При цьому відповідно до ч.2 ст. 10 “Прикінцеві та перехідні положення” вищезазначеного Закону внесено зміни до окремих законодавчих актів України, в тому числі і до статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України, частину другу якої викладено в наступній редакції: "2. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом".

Відповідно до ч. 1 ст. 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2013 рік” розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2013 року складає 1147,00 грн.

Починаючи з 23.10.2013 року, відповідно до Закону України “Про судовий збір” (із змінами, внесеними згідно із Законом N 590-VII від 19 вересня 2013 року), ставки судового збору за подання позову до адміністративного суду встановлюються у таких розмірах:

- за подання до суду позовної заяви немайнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати (68,82 грн.);

- за подання до суду позовної заяви майнового характеру - 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати (1720,50 грн.) та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат (4588,00 грн.);

- за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову – 0,1 розміру мінімальної заробітної плати.

s="fs128">При визначені характеру адміністративного позову слід враховувати Рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі “Щокін проти України”, з якого слідує, що за практикою Європейського суду з прав людини - вимога про визнання протиправним рішення суб’єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна як фізичної, так і юридичної особи, та яким визначено суми відповідних стягнень податків, зборів, штрафних санкцій, пені тощо, - є майновою.

ONT class="fs127"> З огляду на викладене адміністративними позовами майнового характеру – є, в тому числі, вимоги щодо визнання протиправними рішень про визначення грошових зобов’язань, про стягнення адміністративно – господарських та інших штрафних санкцій тощо, тобто, рішень, безпосереднім наслідком яких є втручання до майнових прав конкретної особи та наслідком яких може стати зміна складу майна такої особи.

Як слідує зі змісту прохальної частини позовної заяви, - позивачем заявлено вимоги про скасування рішення виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №15-ц/06-02-521 від 03.09.2013 року про повернення неправомірно використаних коштів та застосування фінансових санкцій, - на загальну суму 12244,00 грн., з яких: 8163,00 грн. - неприйнятих до зарахування витрат та 4081,00 грн. - нарахованих за актом перевірки штрафів.

NT > Таким чином, вказаний позов є таким, що містить вимоги майнового характеру, і заявлені до суду вимоги про скасування рішення відповідача – суб’єкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких має стати зміна складу майна позивача, - є майновими.

Отже, судовий збір, який належить сплатити за даним позовом, повинен становити - 2% розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати, що наразі становить 1720,50 грн. та не більше від 4 розмірів мінімальної заробітної плати (4588,00 грн.).

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” (із змінами, внесеними згідно із Законом N590-VII від 19 вересня 2013 року) під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Отже, судовий збір за даним позовом повинен бути сплачений у розмірі 2 відсотків розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати, що наразі становить 1720,50 грн.

Зважаючи на те, що у розрахунку 2% відсотки із загальної суми коштів 12244,00 грн.

рішення виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №15-ц/06-02-521 від 03.09.2013 року про повернення неправомірно використаних коштів та застосування фінансових санкцій, на

Позивачем до позовної заяви долучено квитанцію №5934793 від 13.11.2013 року, яка свідчить про сплату позивачем судового збору у розмірі 68,82 грн. (як за немайнові вимоги).NT>

Однак, вказана сума, - є меншою, аніж 1,5 розміру мінімальної заробітної плати (1720,50 грн.), та меншою, аніж 10% розміру ставки судового збору (172,05 грн.) з 1,5 розміру мінімальної заробітної плати (1720,50 грн.), яка підлягає сплаті позивачем як 10-відсоткова частина судового збору при поданні до суду даного позову з майновими вимогами.

Таким чином, позивачем не долучено до позовної заяви доказів сплати судового збору у повному обсязі за заявлені в позові вимоги майнового характеру у встановленому законом розмірі (172,05 грн.), що є порушенням вимог ч. 3 ст. 106 КАС України.

Не долучено позивачем до позовної заяви і доказів звільнення його від сплати судового збору у встановленому законом порядку.

Окрім того, відповідно до статті 100 КАС України - адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.

Згідно з вимогами статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України - адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 1 цієї статі визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України - для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно частиною 2 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року №2240-ІІІ (далі - Закон №2240-ІІІ) страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.

Відповідно до частини 3 статті 22 Закону №2240-ІІІ у разі якщо страхувальники та інші отримувачі страхових коштів вважають, що орган Фонду неправильно визначив суми страхових коштів, використаних з порушенням встановленого порядку, та фінансових санкцій чи прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, або виходить за межі його компетенції, такі страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання такого рішення мають право в письмовій формі звернутися до зазначеного органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення.

Орган Фонду зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів після отримання скарги страхувальника, іншого отримувача страхових коштів на їхню адресу поштою з повідомленням про вручення або надати під розписку. У разі якщо орган Фонду надсилає рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги, страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання відповіді мають право звернутися з повторною скаргою до органів Фонду вищого рівня або до суду.

Як вбачається із позовної заяви та доданих до неї матеріалів, рішення, яке оскаржує позивач, а саме рішення Виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №15-ц/06-02-521 - було прийняте 03 вересня 2013 року.

А рішення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за №259 (про розгляд скарги на рішення відповідача №15-ц/06-02-521 від 03.09.2013 року) - було прийняте 28.10.2013 року.

Однак, згідно відмітки вхідної кореспонденції Тернопільського окружного адміністративного суду, позивач звернувся до суду з даним позовом - лише 13 листопада 2013 року, тобто, з пропуском десятиденного строку як з дня прийняття оскаржуваного рішення №15-ц/06-02-521 від 03.09.2013 року, так і з дня прийняття рішення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за №259 від 28.10.2013 року.

При цьому, позивачем до позовної не долучено жодних належних та допустимих доказів, які б свідчили про його звернення до суду у визначений законом 10-денний строк з дня отримання рішення про результати розгляду скарги, або доказів, які б підтверджували неможливість оскаржити рішення Виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №15-ц/06-02-521 від 03.09.2013 року у встановлений законом строк, що позбавляє суд можливості вирішити питання про подачу адміністративного позову про оскарження даного рішення у строк, встановлений законом, та, відповідно вирішити питання про відкриття провадження у справі, оскільки відсутність належних доказів на підтвердження вищезазначеної обставини – може стати підставою для залишення позовної заяви без розгляду на стадії відкриття провадження у відповідності до положень статті 100 КАС України.

Таким чином, усі вищенаведені недоліки позовної заяви Тернопільської обласної ДЮСШ «Спартак», в силу вимог зазначених положень чинного процесуального законодавства, - позбавляють суд можливості вирішити питання про відкриття провадження у справі за вказаною позовною заявою, а вподальшому - можуть перешкодити здійсненню розгляду даної справи та захисту прав позивача (у разі їх порушення), з дотриманням строків, визначених чинним процесуальним законодавством.

Відповідно до частини 1 статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без дотримання вимог, встановлених статті 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

За таких обставин, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків, визначених даною ухвалою, шляхом подачі до Тернопільського окружного адміністративного суду:

- фактичних доказів, які б підтверджували неможливість оскаржити рішення №15-ц/06-02-521 від 03.09.2013 року у десятиденний строк; а також зазначення та надання доказів на підтвердження наявності причин, які, на думку позивача, - є достатніми підставами для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними;

- оригіналу документу про сплату в повному обсязі (доплату) судового збору на визначений рахунок для його перерахування за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача - 37977726, банк отримувача - ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача - 838012, рахунок отримувача - 31216206784002, код класифікації доходів бюджету - 22030001.

Враховуючи вищезазначене та керуючись статтями 106 - 108 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Тернопільської обласної дитячо-юнацької спортивної школи "Спартак" – залишити без руху.

2. Надати позивачу строк до 03 грудня 2013 року (включно) для усунення недоліків позовної заяви, визначених даною ухвалою.

3. Роз’яснити позивачу, що згідно з пунктом 1 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, - у разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений судом строк позовна заява буде вважатись неподаною і повернута позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.

4. Копію ухвали надіслати позивачеві.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя (підпис) Хрущ В. Л.

Копія вірна:

Суддя Хрущ В. Л.