ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 806/6998/13-a
категорія 10.2.2
11 листопада 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Капинос О.В. ,
при секретарі - Слісарчуку Б.Я.,
за участю представників позивача Войцехівського В.Е., Савіцької С.І.,
представника відповідача Рехтер Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Житомирського національного агроекологічного університету про стягнення 41684,12 грн.,-
встановив:
Житомирське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулося з позовом до Житомирського національного агроекологічного університету, в якому просить стягнути з відповідача на його користь недоїмку зі сплати страхових внесків в сумі 41684,12 грн.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позову з підстав викладених у письмовому запереченні на позовну заяву. Зокрема, вказав, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з адміністративним позовом, визначений ст. 99 КАС України.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази наявні у матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Житомирський національний агроекологічний університет перебуває на обліку в Житомирській міській виконавчій дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності як страхувальник.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ (зі змінами і доповненнями (далі - Закон), фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Згідно ст. 48 Закону, за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, в порядку, визначеному правлінням Фонду.
Відповідно до положення підпункту 2.1 пункту 2 Положення "Про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності", затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 року № 13, відділення Фонду та його робочі органи здійснюють часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ та організацій, надання соціальних послуг у позашкільній роботі з дітьми (утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільне обслуговування) в порядку, визначеному правлінням Фонду.
Згідно положень Порядку проведення перевірок отримувачів коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності цільового призначення, оформлення, реалізації та оскарження їх результатів, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22 грудня 2010 року № 30, органи Фонду здійснюють планові та позапланові перевірки отримувачів страхових коштів за підсумками звітного періоду, у якому здійснювалося фінансування отримувачів страхових коштів, згідно з планом, який затверджується керівником органу Фонду.
Статтею 30 Закону передбачено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
З матеріалів справи вбачається, що проведеною перевіркою санаторію-профілакторію Житомирського національного агроекологічного університету, який є структурним підрозділом Житомирського національного агроекологічного університету, встановлено порушення порядку використання страхових коштів фонду (акт перевірки від 04.02.2013 року) та прийнято рішення про повернення коштів фонду, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій від 21.02.2013 року № 2, відповідно до якого загальна сума страхових коштів, які підлягають поверненню складає 46376,01 грн.
Разом з тим, вказане рішення частково оскаржувалось відповідачем в судовому порядку. Зокрема, постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.06.2013 року по справі № 806/3974/13-а, яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2013 року, в задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Враховуючи часткову сплату боргу, на даний час заборгованість Житомирського національного агроекологічного університету зі сплати страхових коштів становить 41684,12 грн.
Згідно ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб"єкта владних повноважень порушено її права, свободи та інтереси.
Частиною 3 цієї статті визначено, що суб"єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
З огляду на те, що рішення, на підставі якого визначено суму неправомірно використаних коштів, оскаржувалось в судовому порядку, відповідно дані суми були не узгоджені, тому, на думку суду, у позивача були відсутні підстави для звернення до суду з позовом про їх стягнення.
Таким чином, враховуючи, що датою узгодження даних сум згідно ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду є 14.08.2013 року, а з позовом про їх стягнення позивач звернувся 24.10.2013 року, суд вважає, що даний позов було подано в межах строку звернення до суду, а відтак доводи відповідача є безпідставними та до уваги не приймаються.
На підставі викладеного та зважаючи на правове регулювання спірних правовідносин та встановлені у справі обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 158-162,186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Житомирського національного агроекологічного університету (м.Житомир, бульвар Старий,7, код ЄДРПОУ 00493681) на користь Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (м.Житомир, вул.Перемоги,7, код ЄДРПУО 13548797) заборгованість в сумі 41684,12 грн. на рахунок № 37172201900001 в ГУДКСУ в Житомирській області МФО 811039.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 18 листопада 2013 р.